Решение по дело №396/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260022
Дата: 29 януари 2021 г.
Съдия: Иво Василев Добрев
Дело: 20202100900396
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 12 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                                                      Р Е Ш Е Н И E 5

                                                   Гр.Бургас,   28.01.2021г.                               

 

                            В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Бургаският окръжен съд                                                                граждански състав

на тринадесети януари                                              две  хиляди и двадесет и първа година

в съдебно заседание при закрити врати в следния състав:

 

                                                     

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Иво Добрев

секретар Ваня Димитрова

като разгледа докладваното от съдия Добрев търговско дело номер 396 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

           

            

Производството по делото е образувано по молба на Добромир Стефанов Атндонов в качеството му на управител на „Съни ритейл“ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.Слънчев бряг, ул.“Главна“, сграда „Пасифик“, офис Партер, с която се иска да бъде открито производство по несъстоятелност на длъжника, със законните последици по чл.630 ал.2 ТЗ, поради настъпила неплатежоспособност на дружеството при условията на чл. 608 ТЗ. Молителят твърди, че не е в състояние да изпълнява изискуеми задължения по търговски сделки, поради настъпило обективно състояние на неплатежоспособност, а в отношение на евентуалност заявява, че дружеството е свръхзадължено, тъй като не разполага с имущество, което да покрие паричните му задължения към кредиторите. Прилага и ангажира доказателства.

            Отправено е искане за постановяване на решение по чл.630 ТЗ, с което да се констатира неплатежоспособността на молителя „Спринт груп“ ЕООД, да бъде определена началната й дата, да се открие производство по несъстоятелност, като бъде обявено дружеството в несъстоятелност и прекратена дейността му.

           Бургаски окръжен съд, като обсъди доводите на молителя и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:            

            Предявеният иск е допустим. Длъжникът е търговец, тъй като извършва по занятие сделки по чл.1 ал.1 ТЗ и e вписан в търговския регистър, а активната легитимация на молителя се обосновава от изричната разпоредба на чл. 625 ТЗ, според която длъжникът е оправомощен да подава молба за откриване на производство по несъстоятелност.

            От служебна справка в електронния търговски регистър се констатира, че длъжникът е вписан като търговец в електронния търговски регистър, воден от Агенция по вписванията на 26.06.2017година. Вписаният предмет на дейност е многообразен, а внесеният  капитал на дружеството е в размер на 100лв. Едноличен собственик на капитала е „Болкан ритейл холдин“ЕООД, ЕИК203325264.

            От събраните по делото доказателства и в частност заключението на вещото лице по допуснатата и извършена съдебно-икономическа експертиза се установява, че през 2017г. и 2018г. дружеството е реализирало печалба и отчело положителен финансов резултат. През 2019г. обаче е отчетена загуба в размер на 278 473.86 лева, който процес се развива прогресивно и през следващата 2020г. Вещото лице е изготвило счетоводни баланси на дружеството за 2017г., 2018г. и към 31 октомври 2020г. и въз основа на тях изчислило коефициентите за ликвидност  на длъжника. Констатирало е, че коефициентите за незабавна и абсолютна ликвидност са със стойности близки или равни на 0, което е ясен показател, че дружеството не притежава бързоликвидни текущи активи, с които да погаси текущите си задължения към кредиторите. След 01.09.2018г. търговецът не е извършвал дейност, тъй като не разполагал с производствени дълготрайни материални активи, не притежавал собствен или заемен финансов ресурс за оборотни средства и нямал нает персонал. Срещу изискуемите и с настъпил падеж задължения в общ размер на 1 847167.18 лева, формирани като сбор от дължими публични такива и задължения към доставчици- основно свързани с търговеца лица, длъжникът не разполагал с ликвиден финансов ресурс и финансови средства, не притежавал краткосрочни инвестиции, а вземанията му по оценка на счетоводството на търговеца били несъбираеми. След изчисляване на коефициентите за финансова автономност и задлъжнялост и анализ на същите тези показатели експертът е достигнал до извод, че предприятието на търговеца е в състояние на декапитализация и на свръхзадлъжнялост от висока степен. Показателите за рентабилност на приходите от продажбите на база собствен капитал, активи и пасиви на дружеството-длъжник са в последователна и необратима тенденция на намаляване на техните стойности в годините на изследвания период. Установява се също така, че задълженията на търговеца към доставчици възлизат на сумата от 1 325874.04 лева, а публично правните такива са на стойност  528 380.42 лева, заедно с лихвите. 

            По мнение на настоящия състав анализът на информацията, съдържаща се в представените и приети по делото писмени доказателства за задълженията на „Съни ритейл“ЕООД към кредиторите и към НАП, мотивира извод, че дружеството е изпаднало в трайна невъзможност да обслужва същите и извършва каквито и да е парични разплащания още в края на лятото на 2018г.

Съобразно разпоредбата на чл.608 ал.1 от Търговския закон, неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане, т.е. при наличието на една от  трите, предвидени в цитираната правна норма възможности длъжникът би изпаднал в състояние на неплатежоспособност. В конкретния случай молителят изтъква, че има  задължения към повече от един кредитор, които поради липса на парични средства и други краткотрайни активи не е в състояние да изпълни. Така наведеното твърдение съдът намира за доказано от представените, събрани по делото и обсъдени по-горе доказателства. В настоящото производство се установява по безспорен и несъмнен начин, че молителят има задължения към НАП и към други кредитори, които са с настъпил падеж и не са платени от него в размер общо на 1 854 254.46 лева.

Спирането на плащанията е установено като обективно състояние, поради което и следва да се приеме, че е налице презумпцията на чл.608 ал.3 от Търговския закон. Настъпването на неплатежоспособността като последици се свежда до невъзможност на длъжника да заплаща паричния си дълг по посочените по-горе три категории задължения. Именно това състояние на неплатежоспособност намира проявление в спирането на плащанията и същото винаги е следствие от самата неплатежоспособност. Освен това, спирането на плащанията трябва да се разглежда и обсъжда от съда като цялостен процес, а не спрямо един или друг кредитор. В конкретния казус от събраните по делото доказателства се установява по безспорен и несъмнен начин, че търговското дружество е в невъзможност да изпълнява ангажиментите си към кредиторите и погасява задълженията си към фиска. Длъжникът не разполага с какъвто и да е финансов ресурс и бързоликвидни активи, което на практика означава, че не е в състояние да извършва стопанска дейност. След като това е така, то и безспорно по отношение на молителя трябва да намери приложение презумпцията на чл.608 ал.3 от Търговския закон. В конкретния случай спирането на плащанията е настъпило преди депозиране на молбата, по повод на която е образувано настоящото производство и поради това именно обстоятелство следва да се приеме, че неплащането на задълженията още в средата на 2018г. е съпроводено с трайни икономически затруднения на едноличното дружество с ограничена отговорност.

Към началната дата на неплатежоспособността на длъжника, определена от съда, трябва да са налице общите материалноправни предпоставки- качеството на търговец и състояние на неизпълнение на изискуемо парично задължение по търговска сделка, публичноправно задължение към държавата и общините или такова по частно държавно вземане. Освен това, не е необходимо началната дата да се покрива непременно с датата на извършване на определени правни действия. В конкретния случай при съобразяване на всички, приложени към молбата и събрани по делото доказателства като начална дата на неплатежоспособността следва да се приеме датата 01.09.2018г., след която търговецът не е извършвал дейност, тъй като не разполагал с производствени дълготрайни материални активи, не притежавал собствен или заемен финансов ресурс за оборотни средства и е нямал нает персонал. След този момент дружеството обективно е спряло плащанията към кредиторите и натрупало значими като размер задължения към фиска. Съдът намира, че обсъдените по-горе доказателства и в частност наличните данни за липсата на извършени плащания по изискуеми краткосрочни задължения, дават обективна представа за действителния момент, в който са настъпили сериозните финансови затруднения на дружеството, а оттам и основание да се изтегли датата на неплатежоспособността преди 2020г.

            При съобразяване на събраните по делото доказателства съдът следва да постанови решение по чл.632 ал.1 от Търговския закон, с което да обяви неплатежоспособността, да определи началната й дата, да открие производство по несъстоятелност, да допусне обезпечение чрез налагане на запор, възбрана или други обезпечителни мерки, да постанови прекратяване дейността на предприятието, да обяви длъжника в несъстоятелност и да спре производството.

            При така направената констатация за настъпила неплатежоспособност на търговеца, съдът не дължи произнасяне по въведеното в условията на евентуалност основание- свръхзадълженост на дружеството.

            Настоящият състав намира, че трябва да постанови решение по чл.632 ал.1 ТЗ, тъй като търговецът не разполага с парични средства, нито с друго, бързоликвидно имущество, посредством което да могат да се осигурят средства за разноски при откриване на производство по несъстоятелност, дори и за шест месеца напред, а същевременно с това разноските не са били предплатени по реда на чл.629б ТЗ. Кредиторите са били поканени да предплатят началните разноски, определени по реда на горния законов текст, но не са проявили интерес към горната процедура и не са внесли указаната от съда сума.

            Дължимата за разглеждане на производството държавна такса е депозирана предварително, поради което и не следва да се възлага в тежест на длъжника.

            В съответствие с чл.624 ал.1 от Търговския закон препис от настоящото решение следва да бъде изпратено за вписване в търговския регистър по партидата на дружеството.

            Мотивиран от горното и на основание чл.632 ал.1 във връзка с чл.607а от Търговския закон, Бургаският окръжен съд

                                       

                                              Р       Е       Ш       И:

 

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „Съни ритейл“ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.Слънчев бряг, ул.“Главна“, сграда „Пасифик“, офис Партер, като определя 01.09.2018 година за нейна начална дата.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на „Съни ритейл“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.Слънчев бряг, ул.“Главна“, сграда „Пасифик“, офис Партер.

ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на запор върху движимите вещи и вземанията, съответно възбрана по отношение на недвижимите имоти на „Съни ритейл“ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.Слънчев бряг, ул.“Главна“, сграда „Пасифик“, офис Партер.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на предприятието на „Съни ритейл“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.Слънчев бряг, ул.“Главна“, сграда „Пасифик“, офис Партер.

ОБЯВЯВА „Съни ритейл“ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.Слънчев бряг, ул.“Главна“, сграда „Пасифик“, офис Партер в несъстоятелност.

СПИРА производството по настоящото търговско дело №396/2020 година по описа на Бургаския окръжен съд.

ДА СЕ изпрати препис от настоящото съдебно решение на Агенция по вписванията, Служба по регистрация за вписване в търговския регистър.

Настоящото решение подлежи на обжалване в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър с въззивна жалба пред Бургаския апелативен съд.

 

 

                                                                                              Съдия: