Решение по дело №149/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 241
Дата: 1 декември 2020 г.
Съдия: Снежина Петкова Чолакова
Дело: 20207270700149
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 01.12.2020г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на двадесет и осми септември две хиляди и двадесета година в следния състав:

 

                                                               Председател:  Кремена Борисова

                                                                       Членове:  Снежина Чолакова

                                                                                          Маргарита Стергиовска

                                                                          

при секретаря Св.Атанасова и с участие на прокурор Р.Рачев от ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия Сн. Чолакова КАНД № 149 по описа за 2020г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба от „У.С.К.“  ООД, с ЕИК *********,  със седалище и  адрес на управление ***,   представлявано  управителя П.С.П., чрез адв. К.Д., срещу Решение № 194 от 12.06.2020г., постановено по ВАНД № 2578/2019г. по описа на Районен съд - гр.Шумен. С обжалвания съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление № 27-0000952/25.10.2019г.,  издадено от  Директора на  дирекция „Инспекция по труда“ – гр.Шумен, с което на  основание чл.416, ал.5 от КТ, във връзка с чл.414, ал.1 от КТ на „У.С.К.“ ООД е наложена „имуществена санкция“ в размер на 2000 лв. / две хиляди/  лева, за нарушение на чл.153, ал.2 от КТ. 

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Счита, че районният съд не се е произнесъл по възраженията му в жалбата за допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, визирани в чл.42, т.3 и т.4 от ЗАНН и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, както и по възраженията му за маловажност на санкционираното неизпълнение на административно задължение в контекста на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН. Поради изложените съображения отправя искане за отмяна на съдебното решение, както и на потвърденото с него наказателно постановление. В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, не се представлява.

Ответната страна, Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Шумен, редовно и своевременно призована, не се представлява. От процесуалния й представител юриск. Д.В.-И.е депозирано писмено становище, в което са изложени аргументи за неоснователност на касационната жалба, въз основа на които е отправено искане за отхвърлянето й като неоснователна. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер, определен от съда.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба за допустима, но неоснователна и пледира за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На строеж „Пречиствателна станция за производствени и битово – фекални отпадъчни води в Пивоварна „Шуменско пиво“ в гр.Шумен, “У.С.Консулт“ ООД, ***  изпълнявало  събаряне на съществуващи производствени сгради и изграждане на подпорна стена.

Със Заповед №142 – 1 от 05.08.2019г., издадена от управителя на дружеството, досежно горепосочения строителен обект било установено  сумирано изчисляване на работното време  за работниците и служителите,  за периода от 19.08.2019г. до 19.02.2020г. Във връзка с издадената заповед били изготвени графици  за работа и почивки. Съгласно графика за м. септември 2019г., било предвидено  М.Г.М., на длъжност „кофражист“, да полага труд в периода от  09.09.2019г. до 14.09.2019г. вкл. На 15.09.2019г. следвало да почива по график, след което да полага труд в периода  от  16.09.2019г. до 20.09.2019г. вкл. Съгласно Вътрешен отчет за движението на работниците за месец септември 2019г., посоченият служител  е работил без прекъсване 11 дни, в периода 09.09.2019г. до 19.09.2019г. вкл.

При извършена на 19.09.2019г. проверка на обекта по спазване на трудовото законодателство и на 27.09.2019г. по документи, представени  в Дирекция „Инспекция по труда“ – гр.Шумен ,  свидетелите П.С.и Г.П.-  служители в Дирекция „Инспекция по труда“ – гр.Шумен, констатирали, че дружеството,  в качеството му на работодател,  е нарушило разпоредбите на трудовото законодателство  с това, че не е осигурило  необходимата  непрекъсната седмична почивка на М.Г.М., на длъжност „кофражист“, който е работил непрекъснато  в периода от 09.09.2019г. до 19.09.2019г. вкл. без почивен ден. Резултатите от проверката са обективирани в Протокол за извършена проверка.

За констатираното нарушение на чл.153, ал.2 от КТ на 27.09.2019г. св. П.С.съставил срещу дружеството АУАН № 27 – 0000952, в присъствието на управителя П.П., на когото е и връчен. При предявяване на акта не са отразени възражения или обяснения.Такива не са били депозирани и в законоустановения срок.

Въз основа на съставения акт и съобразявайки материалите в административнонаказателната преписка, наказващият орган е издал обжалваното НП, като е възприел изцяло констатациите, съдържащи се в АУАН. На основание чл.414, ал.1 от КТ на  касационния жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 2000  лева, за нарушение на чл.153, ал.2 от КТ.

 Районният съд е установил фактическата обстановка въз основа на събраните по делото гласни доказателства и от приобщените по реда на чл.283 от НПК писмени такива. Съдът е посочил, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган и в хода на административнонаказателното производство не са допуснати нарушения на процесуалните правила, водещи до неговата отмяна. След преценка на доказателствения материал, е счел, че деянието на касатора съставлява административно нарушение по приложения административнонаказателен състав. В тази връзка е приел за безспорно установено, че касационният жалбоподател е нарушил чл.153, ал.2 от КТ, доколкото по делото е установено по безспорен начин, че лицето М.М.е работил без прекъсване 11 дни, в периода 09.09.2019г. до 19.09.2019г. вкл. С оглед на това съдът е заключил, че деянието на нарушителя правилно е квалифицирано от наказващия орган като съставомерно по 414, ал.1 от КТ и същото не представлява маловажен случай. По изложените съображения съдът е потвърдил наказателното постановление, като правилно и законосъобразно.

Шуменският административен съд намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. В тази връзка, решаващият състав на съда съобрази, че решението е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му.

За да постанови решението си, Районен съд – гр.Шумен е събрал и приобщил към делото по надлежния процесуален ред относимите писмени и гласни доказателства, представени съответно с наказателното постановление и в хода на съдебното производство, което е спомогнало делото да бъде изцяло изяснено от фактическа страна. Обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление, са проверени от районния съд с допустимите по закон доказателствени средства. Решението е постановено от фактическа страна на база събраните доказателства, които кореспондират помежду си, като съдът е изпълнил задължението си, разглеждайки делото по същество, да установи дали е извършено описаното в НП нарушение (което в хода на съдебното производство се е доказало по несъмнен начин) и обстоятелствата, при които е осъществено. Предходният съдебен състав е проявил необходимата процесуална активност при събиране на доказателствения материал за установяване на обективната истина по спора. Правилно съдът е приел, че от най-голямо значение за изясняване на фактическата обстановка са показанията на П.С.и Г.П.– служители в Дирекция «Инспекция по труда», гр.Шумен, които са се запознали с графика за работа и почивки на работниците и служителите в «У.С.К. за периода м.септември 2019г., въз основа на които са направили обоснован извод, че лицето М.М.е полагало труд без прекъсване в рамките на 11 дни, т.е. без да му е била осигурена междуседмична почивка съгласно изискванията на чл.153, ал.2 от КТ. Обосновано съдът е кредитирал показанията на посочените свидетели, доколкото същите са последователни и непротиворечиви досежно релевантните за отговорността на дееца обстоятелства, при липса на индиции за евентуална заинтересованост от изхода на делото, както и при липса на каквито и да било доказателства, които да ги опровергават.

Основните възражения, наведени в касационната жалба, са във връзка с допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила както при съставяне на АУАН, така и при издаване на НП. Настоящият касационен състав намира, че същите са неоснователни, тъй като не кореспондират с приложените по делото писмени доказателства. Както в АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП категорично е посочено дата и място на извършване на нарушението – 15.09.2019 г. в град Шумен; подробно са описани обстоятелствата, при които е извършено, както и са посочени конкретните правни норми, които са нарушени от дружеството като работодател, включително и правилната санкционна норма.

Неоснователно е възражението на касатора, че районният съд не се е произнесъл за наличие на основание за приложение на чл.28 от ЗАНН. Видно от мотивите на атакуваното съдебно решение, решаващият съд е изложил подробни аргументи за липса на основания по чл.28 от ЗАНН и за неприложимост на чл.415в ал.1 от КТ, които изцяло се споделят от настоящата касационна инстанция. С оглед на това не следва да бъдат преповтаряни в настоящото решение, поради което и на основание чл.221 ал.2 от АПК съдът препраща към мотивите на оспореното съдебно решение. 

Горното мотивира настоящия състав да приеме, че касационната жалба се явява неоснователна. Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, съдебният състав не намира основания за неговата отмяна. Служебната проверка по чл.218, ал.2 от АПК не установи основания за нищожност, недопустимост на атакуваното решение или несъответствие с материалния закон.

С оглед изложеното, Шуменският административен съд намира, че атакуваното пред него решение следва да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

Водим от горното и на основание чл.221, ал. 2, предл.1 от АПК, във врчл.63, ал.1 от ЗАНН, Шуменският административен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 194 от 12.06.2020г., постановено по ВАНД № 2578/2019г. по описа на Районен съд - гр.Шумен.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                   

                                                                                 2.

ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло сила на 01.12.2020г.