Решение по дело №1893/2016 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 822
Дата: 12 декември 2016 г. (в сила от 9 юни 2017 г.)
Съдия: Владимир Балджиев
Дело: 20164110101893
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 юли 2016 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е 

                                  от 12.12.2016г., гр. В. Търново

 

        В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Великотърновският районен съд, Гражданска колегия, шестнадесети състав, на осемнадесети ноември две хиляди и шестнадесета година, в публично заседание в състав:

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: Владимир Балджиев

 

при секретаря И.Т., като разгледа докладваното от съдията гражданско дело №1893/2016г., по описа на Великотърновския районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба на Т.В.В., в която се излагат твърдения, че на 11.08.2015г. е сключил с ответника договор за продажба, по силата на който последният се задължил да му прехвърли правото на собственост спрямо * * с рама *, а ищецът поел задължение да плати цена в размер на 15000 лв. Ищецът твърди, че при сключване на договора е заплатил продажната цена на ответника както и че последният му е предал *. Навеждат се доводи, че след сключване на сделката купувачът е установил, че превозното средство не е собственост на продавача, като във връзка с образувано наказателно производство същото е предадено на действителния му собственик. Ищецът твърди, че сделката е развалена след като не е довела до прехвърляне на собствеността по отношение на процесния *, което е довело до отпадане на основанието за заплащане на цената и до възникване на задължение за ответника за връщането й на купувача. Навеждат се твърдения, че развалянето на сделката е довело до изпадане на ответника в забава и до възникване на правото на ищеца да претендира от него заплащане на обезщетение в размер на законната лихва от 830,82 лв. върху платената цена за периода от 11.08.2015г. до 25.02.2016г. С оглед гореизложеното, се отправя искане до съда да постанови решение, с което да осъди ответника да заплати на ищеца горепосочените суми, ведно със законната лихва от подаване на исковата молба до окончателното изплащане на задълженията както и направените по делото разноски.

Ответникът, в срока по чл. 131 от ГПК, представя отговор на исковата молба, в който оспорва основателността на предявените искове. Навежда доводи, че не е страна по договора за продажба и че процесният * му е предоставен от собственика * за реклама, демонстрация и продажба при цена от 55200 лв. Изтъква, че на 30.04.2015г. е сключил трудов договор със * като * на длъжността „продавач-консултант” в търговския си обект в *. Ответникът твърди, че служителят е извършил умишлено престъпление като е издал и подписал неистински документ - фактура с * от 11.08.2015г. за продажба на превозното средство, и че след получаване на претендираната от ищеца цена не я отчел в касата на дружеството. С оглед гореизложеното счита, че не дължи връщането й като отправя искане за отхвърляне на предявените искове и за присъждане на направените по делото разноски.

Третото лице – помагач, заема становище относно неоснователността на предявените искове. Признава наличието на трудово правоотношение с ответното дружество и че по разпореждане на управителят му е сключил процесната сделка при цена от 14352 лв. с ДДС. Изтъква, че след издаване на процесната фактура е внесъл цената на превозното средство в касата на дружеството, след което трудовият му договор е бил прекратен.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

Предмет на делото са обективно съединени искове по чл. 55, ал. 1 от ЗЗД, вр. чл. 79 от ЗЗД и по чл. 86, ал. 1 от ЗЗД.

От събрания доказателствен материал се установява следната фактическа обстановка:

На 30.03.2015г. * закупило от чужбина * * с рама *, който на 01.04.2015г. бил предаден на ответника за безвъзмездно отговорно пазене в складовата му база в *, където последният осъществявал търговска дейност свързана с продажба на земеделска техника и инвентар. В съставения за предаването на вещта протокол страните уговорили, че изпълнителят няма право да продава на трети лица превозното средство. На 30.04.2015г. ответникът и * сключили трудов договор, съгласно който * на длъжността „продавач-консултант” в горепосочената складова база. В началото на месец август 2015г. ищецът видял обява в интернет за продажба на * при цена от 25000 лв., след което се свързал с третото лице – помагач като двамата се уговорили да бъде извършен преглед на вещта в складовата база на ответника. Ищецът огледал * и се съгласил да го купи, в резултат на което на 11.08.2015г. подписал съставената от * фактура с * за продажбата при цена от 14352 лв. с ДДС. След заплащане на цената, продавач-консултантът предал на купувача преписи от документите за собственост на вещта и му издал фискална касова бележка от фискалното устройство на ответника, в която посочил като основание „продажба на резервни частипоради липса на номенклатура продажба на *”. С получените при продажбата документи ищецът регистрирал превозното средство в Контролно-техническа инспекция и сключил застраховка „Гражданска отговорност”. По делото не се оспорва, че трудовото правоотношение на * е прекратено от работодателя непосредствено след продажбата както и че **********. На 02.09.2015г. ищецът предал на разследващите органи процесното превозно средство, което впоследствие било върнато на представител на *. На 19.01.2016г. купувачът уведомил ответника, че поради продажбата на чужда вещ и предаването й на действителния собственик счита договора от 11.08.2015г. за развален и го поканил седемдневен срок да върне заплатената цена от 14352 лв. От заключението на допуснатата съдебно-счетоводна експертиза се установява, че фактура с * от 11.08.2015г. е осчетоводена в счетоводството на ищеца като е кредитирана сметка 401 - „Доставчици” като задължение към ответника за сумата от 14352 лв. Вещото лице е установило, че ищецът е вписал фактурата в дневника за покупки и в справката-декларация по ЗДДС за месец август 2015г. като при проверка в счетоводството на ответника е констатирано, че липсват данни за издаване на фактура с горепосочения номер и за нейното осчетоводяване. По делото е представена подпечатана от ответника разписка за получаване на сумата от 15000 лв. на 11.08.2015г. като събраните гласни доказателства за установяване, че това е реалната продажна цена се явяват недопустими съгласно чл. 164, ал. 1, т. 6 от ГПК. 

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

С подписването на процесната фактура между страните е сключена търговска продажба по смисъла на чл. 318 от ТЗ, съгласно която ответникът се е задължил да прехвърли на ищеца правото на собственост спрямо притежавания от трето лице * * с рама *, а последният се е задължил да заплати цена от 14352 лв. с ДДС. Договорът е действителен и реално обвързва страните тъй като е сключен от търговски помощник на ответника по реда на чл. 30, ал. 2, изр. 2 от ТЗ и в предвидената писмена форма съгласно чл. 144, ал. 1 от Закона за движението по пътищата. Вътрешните отношения между работодателя и служителя са ирелевантни относно изпълнение на задълженията по сделката, след като по делото липсват доказателства ищецът да е знаел че на * е забранено от ответника да сключва такъв вид договори. Сделката е извършена в общодостъпно място за търговия, където са били изложени за продажба вещи от същия вид и предназначение като процесния *. При оформянето на документите за продажбата третото лице - помагач е действало от името и за сметка на ответника като негов служител по трудово правоотношение, а не в лично качество, поради което са ирелевантни видът и номера на издадената фактура и липсата на реален отчет пред работодателя на получената цена. Обстоятелствата, че в обявата публикувана в интернет за продажба на * е посочен телефонният номер на служителя и че ищецът е договарял лично с него, а не с управителя на ответното дружество не променя горепосочения извод. Ищецът е действал със съзнанието, че сключва договор с ответника като редовно е осчетоводил издадената от служителя му фактура. Същият реално е изплатил в брой на продавач-консултанта продажната цена от 14352 лв. в момента на предаване на вещта, за което свидетелства издадената фискална касова бележка съгласно изискванията на чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредба Н-18 от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.

Процесната сделка не е породила транслативния си ефект по смисъла на чл. 24, ал. 1 от ЗЗД тъй като продавачът не е бил собственик на процесното превозно средство. Действителният собственик на вещта не е потвърдил продажбата, а е изискал да му бъде предадена фактическата власт спрямо нея. От предадените при сключване на договора документи ищецът е знаел за правата на *, поради което не е имал възможност да придобие собствеността на * по реда на чл. 78, ал. 1 от ЗС. Всичко това е довело до погасяване на задължението на ответника да прехвърли собствеността на ищеца поради обективна невъзможност за изпълнение, до разваляне по право на договора съгласно чл. 89 от ЗЗД и до отпадане на основанието за извършеното имуществено разместване по сделката. С оглед на това, на основание чл. 55, ал. 1, предл. 3 от ЗЗД и чл. 192, ал. 1 от ЗЗД, за ищеца е възникнало правото да иска от ответника връщане на платената на отпаднало основание сума от 14352 лв. По делото липсват доказателства за нейното изплащане, поради което предявеният осъдителен иск в тази част се явява основателен и следва да бъде уважен. Претенцията за разликата от 14352 лв. до 15000 лв. е недоказана и следва да бъде отхвърлена. Разписката за сумата от 15000 лв. по никакъв начин не може да се свърже с продажната цена по сделката, която във всички документи и в счетоводството на ищеца е отразена за сумата от 14352 лв. В случай че купувачът е заплатил неоснователно на служителя на ответника различна сума от продажната цена, същият може да претендира горепосочената разлика не въз основа на процесната сделка, а на друго основание, което не е предмет на настоящия иск. 

От гореизложеното се достига до извода, че е налице неизпълнение на парично задължение, възникнало от облигационната правна връзка, създадена в резултат на неоснователното обогатяване, за изпълнението на което няма определен срок. С оглед на това и на основание чл. 84, ал. 2 от ЗЗД длъжникът изпада в забава за изпълнение на задължението си за връщане на продажната цена, след като бъде поканен от кредитора. В разглеждания случай ищецът е поканил ответника да върне цената от 14352 лв. в седемдневен срок, считано от 19.01.2016г. Срокът за изпълнение е изтекъл на 26.01.2016г. като ответникът е изпаднал в забава и дължи на ищеца заплащане на обезщетение в размер на законната лихва от 119,84 лв. за периода от 27.01.2016г. до 25.02.2016г. При това положение искът по чл. 86, ал. 1 от ЗЗД следва да бъде уважен в горепосочения размер и отхвърлен за разликата от 119,84 лв. до 830,82 лв. и за периода от 11.08.2015г. до 26.01.2016г. Поради наличието на гореизложените предпоставки, ответникът следва да бъде осъден да заплати и обезщетение за забавено изпълнение в размер на законната лихва върху главницата, считано от предявяването на иска - 29.02.2016г. до окончателното изплащане на задължението.

При този изход на делото, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК ответникът следва да заплати на ищеца сумата от 2224,32 лв., представляваща направени по делото разноски за държавна такса, адвокатско възнаграждение и възнаграждение за вещо лице. На основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, ищецът следва да заплати на ответника сумата от 111,59 лв., представляваща направени по делото разноски за адвокатско възнаграждение.

Водим от горното, Великотърновският районен съд

 

 

 Р Е Ш И:

 

 

Осъжда * *, на основание чл. 55, ал. 1 от ЗЗД, да заплати на Т.В.В. с ЕГН: ********** ***, сумите от 14352 лв. /четиринадесет хиляди триста петдесет и два лева/ - главница, представляваща извършено на отпаднало основание плащане на цена на * * с рама * по договор за продажба от 11.08.2015г., 119,84 лв. /сто и деветнадесет лева и осемдесет и четири стотинки/ - лихва за забава върху главницата за периода от 27.01.2016г. до 25.02.2016г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от 29.02.2016г. до окончателното изплащане на задължението, както и сумата от 2224,32 лв. /две хиляди двеста двадесет и четири лева и тридесет и две стотинки/, представляваща направени по делото разноски.

Отхвърля като неоснователни предявените от Т.В.В. с ЕГН: ********** ***, срещу * *, иск по чл. 55, ал. 1 от ЗЗД, вр. чл. 79 от ЗЗД в частта за разликата от 14352 лв. до 15000 лв. и иск по чл. 86, ал. 1 от ЗЗД в частта за разликата от 119,84 лв. до 830,82 лв. и за периода от 11.08.2015г. до 26.01.2016г.

Осъжда Т.В.В. с ЕГН: ********** ***, да заплати на * *, сумата от 111,59 лв. /сто и единадесет лева и петдесет и девет стотинки/, представляваща направени по делото разноски.

Решението е постановено при участието на третото лице – помагач * с ЕГН: ********** ***.

 

Решението подлежи на обжалване, пред Великотърновския окръжен съд, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: