Решение по дело №283/2021 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 260213
Дата: 13 май 2021 г. (в сила от 4 юни 2021 г.)
Съдия: Светослава Иванова Алексиева
Дело: 20211720200283
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер  260213 /13.05.                Година 2021                                        Град   Перник

 

                                   В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Пернишкият районен съд                                                IV – ти наказателен състав

На тринадесети април                                                                               Година 2021

В публичното заседание в следния състав:

 

    Председател: Светослава Алексиева

                                                          Съдебни заседатели:

Секретар: Катя В.

Прокурор:

като разгледа докладваното от  съдията административнонаказателно дело №00283  по описа за 2021 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

С наказателно постановление №20-1158-005619/03.12.2020г., изд. от Началник сектор ПП при ОД на МВР – гр. Перник, на Б.В.С. с ЕГН **********, с адрес ***, е наложено административно наказание глоба 100 /сто/ лв., на основание  чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП, за това, че на 01.11.2020 г., в 06.55 часа, в гр. Перник, на ул. Св. Св. Кирил и Методий, движейки се в посока от магазин  Била към  ПВ Хумни дол, като водач на МПС – л.а. Тойота Корола с рег. №***, на кръстовище Пашов преминава на червен сигнал на светофарната уредба, работеща в нормален режим –  нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП.

Против издаденото наказателно постановление в срок е постъпила жалба от Б.С., с която оспорва законосъобразността на издаденото наказателно постановление като твърди, че фактическите обстоятелства по случая са оценени неправилно от контролните органи, както и че отговорността й е ангажирана за нарушение, което не е извършила. Отрича да е извършила  вмененото й нарушение с мотив, че в същия момент светофарната уредба не е работела при нормален режим, а метеорологичните условия /мъгла/ и  местоположението на служебния автомобил на служителите на МВР спрямо  нейния в момента на преминаването й през кръстовището, не са давали  обективна възможност за точна преценка. Релевира и възражения за допуснати при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление съществени процесуални нарушения. Моли наказателното постановление да бъде отменено.

В съдебното производство жалбоподателката не е участвала лично.

Пълномощникът – адв. Д.М. поддържа тезите в жалбата, допълва  доводите  в тяхна  подкрепа и пледира за отмяна на  издаденото наказателно постановление като незаконосъобразно. Претендира и присъждане на направените разноски от жалбоподателя за адвокатско възнаграждение.

Въззиваемата страна, в съпроводителното писмо към преписката, изразява становище за неоснователност на жалбата и моли наказателното постановление да бъде потвърдено изцяло, като правилно и законосъобразно. За съдебно заседание – редовно призована – не е изпратила представител.

Пернишкият районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.14 и чл.18 от НПК, вр. чл.84 от НПК, както и доводите на страните, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в предвидения в закона срок  от лице, имащо правен интерес, поради което е допустима, а разгледана по същество е и основателна. 

От фактическа страна:

На 01.11.2020 г., сутринта, свидетелите К.Д.Н.  и С.С.С. – полицаи в група „ООР“ при Първо РУ към ОДВР - Перник изпълнявали служебните си задължения на територията на град Перник. Около 06.55 часа се намирали в района на кръстовището от ул. Св. Св. Кирил и Методий и ул. Юрий Гагарин. Възприели лек автомобил „Тойота Корола“ с рег. №***,  движещ се в посока от магазин  Била към ПВ Хумни дол, който навлязъл и преминал кръстовището. Полицейските служители констатирали несъобразяване на водача на превозното средство със светлинните сигнали на светофарната уредба, подадени в същия момент,  поради което спрели водача за извършване на проверката. Установили самоличността му – Б.  В.С., и я уведомили, че за извършеното нарушение ще бъде съставен АУАН.

За констатираното нарушение на място срещу нея било образувано административнонаказателно производство с акт за установяване на административно нарушение серия GA, №339558/01.11.2020г., като актосъставителят – свид. К.Н. приел, че б.С. виновно  е нарушила разпоредбата на чл.6, т.1, предл.2 от ЗДвП. При съставяне на акта било отразено, че С. няма възражения относно вмененото й  нарушение.

В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН не постъпили допълнителни писмени възражения.

На 03.12.2020г., въз основа на събраните по преписката доказателства и след проверка по реда на чл.52, ал.4 от ЗАНН, наказващият орган приел, че са налице основанията по чл.53, ал.1 от ЗАНН и издал наказателно постановление, с което ангажирал административнонаказателна отговорност на Б.С. за нарушението по-горе.

В горния обем изложената фактическа обстановка се установява от показанията на свидетелите К.Д.Н.  и С.С.С., съставеният АУАН серия GA, №339558/01.11.2020г., заверено копие на заповед № 8121з – 515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи, писмо, изх. № 21/слу-2643-1/08.04.2021г. на Кмета на Община Перник.

От правна страна, съдът намира следното:

При извършване на служебна проверка за законосъобразност, съдът не констатира допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в развилото се срещу жалбоподателката административнонаказателно производство.

Съдът не констатира нарушение и на императивните  изисквания в чл.42, т.4 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН – нарушението е описано ясно, с излагане в пълнота на всички обстоятелства относими към фактическия състав на посоченото административно нарушение, описанието му съответства на правното му квалифициране, поради което правото на защита на жалбоподателя не е ограничено.

Не е нарушено и изискването в чл.42, т.5 и чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН. Вярно е, че задължението на водачите на пътни превозни средства да съобразяват поведението си със светлинните сигнали е регламентирано общо в чл.6, т.1, пр.2-ро от ЗДвП, сочена като нарушена в случая. Конкретизация на това задължение се съдържа в разпоредбите на чл.12 от ЗДвП и Глава осма от Правилника за прилагане на ЗДвП, които регламентират мястото на поставяне на светофарни уредби и значението на светлинните сигнали, както и в НАРЕДБА № 17 от 23.07.2001 г. за регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали, издадена на основание чл.14, ал.1 от ЗДвП.

В случая отговорността на жалбоподателя е ангажирана на основание  чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП, която самостоятелно установява състав на  административно нарушение и същевременно определя санкцията, която следва да се наложи за него. Фактическото описание на нарушението  в акта и постановлението изпълва елементите от състава на визираната  административнонаказателна норма, поради което императивното изискване за  посочване на нарушената законова разпоредба е изпълнено и правото на защита на жалбоподателката не е засегнато. Същата е правоспособен водач на МПС, поради което видовете светлинни сигнали и тяхното значение са й известни. 

По същество :

Именно в тази насока са същинските възражения на Б.С. която оспорва при изложените обстоятелства да е преминала  кръстовището, а именно на червен сигнал на  светофарната уредба, забраняващ преминаването, а оттук да е извършила нарушение на светлинната сигнализация. Твърди, че фактическите обстоятелства по случая са неправилно установени, тъй като в същия момент светофарната уредба не е работела  нормално /светела е червена мигаща светлина/, което е довело до достигане до необосновани фактически и правни изводи относно наличието на извършено нарушение.

Изводът си, че жалбоподателката е извършила нарушението, наказващият орган е формирал единствено въз основа констатациите в акта за установяване на нарушението. Съгласно чл. 53 от ЗАНН наказателно постановление се издава, когато е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. В административнонаказателното производство тежестта на доказване лежи върху АНО, като жалбоподателят не е длъжен да доказва, че не е извършил нарушенията, респ., че не е действал виновно, нито е  допустимо да се правят изводи в негова вреда ако не е доказал възраженията си. Регламентираната в чл.189, ал.2 ЗДвП доказателствена сила на съставения акт за нарушение не обвързва съда. Отразените в  него обстоятелства, послужили като фактическо основание за ангажиране административнонаказателната отговорност на жалбоподателя подлежат на доказване в съдебното производство със средствата и способите по НПК, в съответствие с правилата и принципите в кодекса, като  доказателствата и средствата за тяхното установяване не могат да имат предварително определена сила и доказателствената тежест остава за административнонаказващия орган, съобразно презумпцията за невиновност в чл.16 от НПК, приложима и в административнонаказателното производство с оглед чл.84 от ЗАНН.

В този контекст, събраните в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства не установяват обстоятелствата по чл. 53 от ЗАНН. Разпитаните в съдебното следствие свидетели – актосъставителят К.Д.Н. и С.С.С., по никакъв начин не допринасят в тази посока, тъй като заявяват, че изобщо не помнят случая, включително и след предявяване на съдържанието на съставения АУАН. След като никой от двамата очевидци на извършването на нарушението не предоставя сведения относно възприетите факти, то наличието на съставен акт, записите в който формално потвърждават, не е достатъчно, за да се приеме еднозначно, че обстоятелствата в съдържанието му са отразени обективно и точно и съответстват на действителността. Липсата на спомен за случая не дава възможност да се проверят и твърденията на жалбоподателката относно  обстоятелствата, при които нарушението е констатирано от служителите на МВР – по време на движение и при  неблагоприятни от гледна точка видимост метеорологични условия. Други доказателства АНО не е ангажирал в процеса. Поради това възраженията на Б.С. - че не е извършила нарушението, не могат да бъдат игнорирани като недостоверни и защитни.

Изложеното мотивира съдебния състав да приеме, че извършването на  нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП не е доказано по несъмнен начин, тъй като събраните доказателства не позволяват формиране на категоричен извод, че фактите, относими към състава на нарушението са установени точно и че законосъобразно жалбоподателката е била привлечена към административнонаказателна отговорност.

  С оглед презумпцията за невиновност в чл.16 от НПК, намиращ субсидиарно приложение в административнонаказателното производство, изложеното е достатъчно основание за отмяна на издаденото наказателно постановление като незаконосъобразно.

  По разноските:

Съгласно чл.63, ал.3 от ЗАНН в съдебните производства по ал.1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Жалбоподателката Б. |С. е направил разноски за възнаграждение на адвокат в производството и е поискала присъждането им. От приложения договор за правна защита и съдействие от 19.03.2021г., сключен между нея и адв. Д.М., се установява, че страните са договорили възнаграждение за защита и процесуално представителство по настоящото а.н. дело в размер 300 лв., като е отразено заплащането му в брой при подписване на договора. Поради това и с оглед изхода на делото, на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН, вр. чл.143, ал.1 от АПК заплатеното от жалбоподателката възнаграждение на адвокат, следва да й бъде възстановено от бюджета на органа, издал отмененото наказателно постановление – ОД МВР – Перник, в чиято структура е сектор ПП. Възнаграждението е в минималния размер предвиден в разпоредбата на чл.18, ал.2, вр. чл.7, ал.2, т.1 от НАРЕДБА №1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, поради което съгласно чл.63, ал.4 от ЗАНН няма възможност  за намаляването му.

Мотивиран от горното  и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И  :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление №20-1158-005619/03.12.2020г., изд. от Началник сектор ПП при ОД на МВР – гр. Перник, с което на Б.  В.С. с ЕГН **********, с адрес ***, на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба 100 /сто/ лв. за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП.

ОСЪЖДА ОД МВР – Перник, с адрес гр. Перник, ул. „Самоков“ №1, да заплати на Б.  В.С. с ЕГН **********, с адрес ***, сума от 300 /триста/ лева, представляваща направени от нея разноски в производството за заплатено възнаграждение на един адвокат.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Перник на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс - в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Председател:/п/

Вярно с оригинала

ИЗ