Решение по дело №389/2021 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 юни 2021 г. (в сила от 22 юни 2021 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20217260700389
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 154

 

22.06.2021 г., гр.Хасково

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Хасково

в открито съдебно заседание на девети юни две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                                      Председател: Ива Байнова

                                                                                         Членове: Павлина Господинова

                                                                                                        Антоанета Митрушева

 

при секретаря Светла Иванова,

и в присъствието на прокурора Николай Трендафилов,

като разгледа докладваното от съдия А. Митрушева

АНД (К) № 389 по описа на Административен съд – Хасково за 2021 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба, депозирана от А.Р.Т., ЕГН : ********** ***, чрез адв. Й.Х., против Решение № 260022 от 15.03.2021 г., постановено по АНД № 31/2021 г. по описа на РС – Харманли.

 

В жалбата се посочва, че поведението на водача, описано в процесното наказателно постановление, сочи на нарушаване на забраната на чл. 5, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, което не се субсумира под състава на посочената като нарушена норма на чл. 175а от същия закон. С оглед на така изложеното, се моли за отмяна на обжалваното решение.

 

ОТВЕТНИКЪТ по касационната жалба – Районно управление – Харманли към ОД на МВР - Хасково, не изпраща представител в съдебно заседание и не изразява становище по жалбата.

 

Представителят на ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – ХАСКОВО счита касационната жалба за неоснователна. Посочва, че РС - Харманли е извършил дължимата проверка на фактите и правото, и като е потвърдил наказателното постановление, е издал акт, който следва да бъде оставен в сила.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намери жалбата за допустима, като подадена в срок и от надлежна страна. Разгледана по същество, същата е неоснователна поради следните съображения:

 

С Решение № 260022 от 15.03.2021 г., постановено по АНД № 31/2021 г., Районен съд – Харманли е потвърдил изцяло като законосъобразно Наказателно постановление № 20-0271-001721 от 26.11.2020г. на Началник на група към ОД МВР - Хасково, РУ - Харманли, издадено въз основа на АУАН сер.АА № 493727-1721/25.10.2020 г., с което на А.Р.Т., ЕГН : **********, на основание чл. 175, ал. 1, пр. 3 от  Закона за движение по пътищата са наложени административни наказания: “Глоба” в размер на 3 000 лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, за нарушение на чл.104б, т. 2 от ЗДвП.

За да постанови решението си, районният съд е приел, че наказателното постановление е издадено при спазване на предвидените в глава трета на ЗАНН разпоредби, регламентиращи установяване на административните нарушения и налагане на административните наказания и не страда от процесуални пороци, водещи до отмяната му. По същество съдът е приел, че от събраните по делото гласни доказателства и писмени такива безспорно се установяват обстоятелствата, описани като фактическа обстановка както в АУАН, така и в НП, а именно, че жалбоподателят рязко е подавал газ и е повишавал оборотите на двигателя, при което е превъртал задвижващите колела на автомобила, с които действия е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му нарушение по чл. 104б, т. 2 от ЗДвП. В тази връзка е прието за установено, че с поведението си на процесната дата и час, като водач на моторно превозно средство, жалбоподателят е участвал в нерегламентирано ползване на път, отворен за обществено ползване, за друга цел, различна от целта да се придвижват хора и товари, въпреки забраната за това. Посочено е, че нарушението е правилно подведено към уреждащата състава му правна норма, като при описанието му са изложени всички обстоятелства, от значение за правилната преценка на съставомерността на деянието като административно нарушение, и за ясното и пълно разбиране от страна на лицето нарушител за това, за което се подвежда под административна отговорност. Съдът е приел, че правилно административнонаказващият орган е приложил и съответната на нарушението санкционна разпоредба на чл. 175а, ал. 1, пр. 3 от ЗДвП и че за инкриминираното нарушение жалбоподателят е санкциониран с конкретно посочените в закона санкции. 

 

При осъществената касационна проверка настоящата инстанция намери, че обжалваното решение е постановено при изяснена фактическа обстановка, като относимите факти са възприети въз основа на допустими доказателствени средства, събрани по изискуемия процесуален ред. Фактическите изводи са направени след съвкупна преценка и анализ на събраните по делото доказателства. Изводите на районния съд, че жалбоподателят е осъществил състава на оспорваното в настоящото производство административно нарушение, са правилни и обосновани, а наведените в касационната жалба възражения са неоснователни.

АУАН и НП отговарят на формалните изисквания на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, каквато е констатацията и на районния съд и правилно не се отчита да има допуснати съществени нарушения на тези процесуални правила, които да опорочават процедурата по административно наказване и да представляват самостоятелни основания за отмяна на наказателното постановление. Както съставеният АУАН, така и издаденото въз основа на него наказателно постановление, съдържат всички изискуеми се реквизити, съгласно чл. 42 и чл. 57, ал. 1 от ЗАНН, издадени са от материално и териториално компетентни органи, като при съставянето и връчването им не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да обуславят незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление. Съставеният акт, както и издаденото впоследствие НП, съдържат достатъчно точно и изчерпателно фактическо описание на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, правилно са посочени и нарушените разпоредби, както и санкционните такива.

Касационният състав намира, че районният съд е достигнал до правилен извод за доказаност на описаното в АУАН и НП нарушение, въз основа на извършен анализ и съпоставка на свидетелските показания, които подкрепят описаните в обстоятелствената част на АУАН и НП факти и обстоятелства. С оглед показанията на разпитаните по делото свидетели, извършването на нарушението по чл. 104б, т. 2 от ЗДвП, се явява доказано. Неоснователни са оплакванията в жалбата, че описаните в НП фактически извършени действия не осъществяват състава на вмененото на касационния жалбоподател нарушение. Съгласно чл. 104б, т. 2 от ЗДвП, на водача на моторно превозно средство е забранено да използва пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. Съответна на това нарушение е предвидената в чл. 175а, ал. 1, предл. 3 от ЗДвП санкция, регламентираща санкция за водач, който ползва пътищата, отворени за обществено ползване за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. Именно в предметния обхват на тези норми, влизат действията, извършени от касационния жалбоподател на процесните дата и място. Поведението му е описано като подаване рязко на газ, повишаване оборотите на двигателя, превъртане на задвижващите колела на автомобила и преднамерено извеждане на автомобила от контрол. Тези движения, както правилно е приел и въззивният съд, не представляват използване на път за обществено ползване в съответствие с основната цел на пътищата - за превоз на хора и товари. Подобно съзнателно поведение по оживени улици в градовете застрашават живота и здравето на останалите участници в движението, а също така и на случайно преминаващи пешеходци, впрочем застрашават живота и здравето и на самия водач и на останалите пътници в автомобила, поради което се характеризират с висока степен на обществена опасност. Точно такава е била и целта на законодателя, въвеждайки нормата на чл. 104б, т. 2 от ЗДвП в началото на 2017 година, обосновавайки я с драстичното увеличаване на подобни случаи в цялата страна. Без значение за съставомерността на деянието са конкретните способи, чрез които се постига крайния резултат - дали това става посредством рязко подаване на газ, боравене със съединителя, завъртане на волана, дърпане на ръчната спирачка или по друг начин, и именно затова показанията на контролните органи в тази насока, независимо дали са категорични относно конкретния способ или почиват на предположения от тяхна страна, са неотносими с оглед изводите им за настъпилия краен резултат. Неоснователно е и възражението, че деянието следва да се квалифицира по чл. 5, ал. 2, т. 5 от ЗДвП (като най-вероятно се има предвид т. 4), защото по този текст изискуемото поведение е да не се преминава внезапно от едната в другата пътна лента и/или обратно. Ето защо оспореното решение, като валидно, допустимо и правилно следва да се остави в сила.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260022 от 15.03.2021 г., постановено по АНД № 31/2021 г. по описа на РС – Харманли.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

 

 

Членове:    1.

 

 

                                                                                          2.