Решение по дело №2919/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 196
Дата: 6 февруари 2023 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20227180702919
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

logo

Р Е Ш Е Н И Е

 196/6.2.2023г..

гр. Пловдив,  06.02.2023 год.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД  – ПЛОВДИВ, ХХVI касационен състав, в открито заседание на двадесет и пети януари през две хиляди двадесет и трета година, в състав:   

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА 

 ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА НЕСТОРОВА - ДИЧЕВА

                                ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря СТАНКА ЖУРНАЛОВА и с участието на прокурора СВЕТОСЛАВА ПЕНЧЕВА, като разгледа докладваното от Председателя КАНД № 2919 по описа на съда за 2022г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Заместник директора на ТД на НАП – гр. Пловдив, чрез юрк. В.З., против Решение № 1887 от 04.10.2022г., постановено по АНД № 1794 от 2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив, ХХІ н.с., с което е отменено наказателно постановление (НП) № 51063-S005732 от 08.07.2011г., издадено от С.А.П.заместник териториален директор на ТД на НАП – гр. Пловдив, с което на „ВИНАРСКА ИЗБА БРЕЗОВО - БЪЛГАРИЯ“ АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Брезово, ул. „Зелениковско шосе“ № 1, представлявано от С.П.А., на основание чл. 355, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв. за нарушение на чл. 7, ал. 3 от КСО.

Касаторът сочи, че Районен съд – Пловдив е постановил недопустимо решение, доколкото жалбата е просрочена, неправилно е тълкувал и приложил нормите на закона по отношение на погасителната давност. Иска се неговата отмяна и потвърждаване на наказателното постановление като правилно и законосъобразно. Претендира се присъждане на разноски в производството пред двете инстанции и се прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на ответника в случай, че се претендира такова над законоустановения минимум.

Ответникът по делото – „ВИНАРСКА ИЗБА БРЕЗОВО – БЪЛГАРИЯ“ АД, не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив изразява становище за неоснователност на жалбата, като счита съдебното решение за правилно и законосъобразно.

Административен съд - Пловдив, като извърши цялостна служебна проверка на обжалвания съдебен акт и прецени изложените пред касационната инстанция доводи, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Производството пред РС – Пловдив се е развило по жалба на „ВИНАРСКА ИЗБА БРЕЗОВО – БЪЛГАРИЯ“ АД против издадено от заместник териториален директор на ТД на НАП – гр. Пловдив НП № 51063-S005732 от 08.07.2011г., с което на основание чл. 355, ал.1 от КСО на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 500лв., за нарушение на чл. 7, ал. 3 от КСО.

Нарушението е установено при извършена от страна на контролните органи проверка относно спазване на данъчното и осигурителното законодателство.

Районният съд е приел, че е сезиран с допустима жалба, като е изложил подробни мотиви за нейната срочност. Приложил е правилно закона, като е отменил процесното НП, предвид изтеклата абсолютна давност за вмененото на ответника административно нарушение, съгласно разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от Наказателния кодекс, субсидиарно приложим по правилото на чл. 11 от ЗАНН. В същия смисъл е и цитираното от решаващия състав на съда Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015г. на ВКС и ВАС.

Настоящата касационна инстанция напълно споделя изводите на районния съд и с оглед нормата на чл. 221, ал. 2, пр. 2 от АПК изцяло препраща към тях.

Неоснователно е възражението, че жалбата пред РС – Пловдив е била просрочена, с оглед редовно връчване на НП. Настоящият състав на съда приема за правилно установеното от въззивния съд, че наказателното постановление не е било връчено на нарушителя по законоустановения ред и подадената срещу същото жалба е подадена в законоустановения срок.

Неоснователно е възражението на касатора за неправилност в изводите на съда по отношение прилагане на института на давността. При съобразяване на горепосоченото Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 г. на ВКС и ВАС следва да се има предвид, че сроковете по чл. 34 от ЗАНН са давностни, както и че нормата на чл. 11 от ЗАНН препраща към уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност в Наказателния кодекс. Правилни са и изводите, че съгласно задължителните указания на ППВС № 10 от 28.09.1973 г. по н.д. № 9/1973 г. съдилищата са длъжни да следят служебно за изтичане на давностните срокове в административно – наказателния процес. Независимо от материалната законосъобразност на обжалваното НП, съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 6 от ЗАНН съдът отменя НП и прекратява административно – наказателното производство в изрично посочените в закона случаи, включително при изтичане на давността по чл. 34 от ЗАНН. Изтичането на абсолютната давност се явява безусловна пречка пред продължаващата висящност на административно наказателния процес.

Решението на РС – Пловдив е валидно, допустимо и правилно. При постановяването му не е допуснато нарушение на процесуалните правила. Съдебният акт е подробно мотивиран, като са обсъдени са всички събрани по делото доказателства.

Предвид гореизложеното, настоящият състав на съда намира касационната жалба за неоснователна, поради което не следва да бъде уважена, а решението на районния съд следва да се остави в сила.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1887 от 04.10.2022г., постановено по АНД № 1794 от 2022г. по описа на Районен съд – Пловдив, ХХІ н.с.

Решението е окончателно.

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     

ЧЛЕНОВЕ:

                    1.   

                    2.