Решение по дело №1122/2019 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 260047
Дата: 20 октомври 2020 г. (в сила от 10 ноември 2020 г.)
Съдия: Галя Ангелова Маринова
Дело: 20194310201122
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                            гр. Ловеч, 20.10.2020 год.

 

 

                            В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, трети наказателен състав в открито заседание на двадесет и девети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ МАРИНОВА

 

при секретаря: ТАТЯНКА ГАВАЗОВА,

като разгледа докладваното от съдията НАХД № 1122 по описа за 2019 година и за да се произнесе, съобрази:

 

С наказателно постановление № 19-0906-001276 от 25.09.2019 год. на Николай Васков Недялков – Началник сектор към ОДМВР – Ловеч, сектор Пътна полиция, упълномощен със заповед № 8121з-515/14.05.2018 год. на Министъра на МВР, на И.Х.И. с ЕГН ********** *** на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП са наложени наказания глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца за извършено нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП.

Недоволен от наказателното постановление останал жалбоподателят И.И., който чрез адвокат Р.Р. ***, го обжалва в срок с искане да бъде отменено изцяло като неправилно и незаконосъобразно, тъй като в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на материалния и процесуалния закон.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява. За него се явява адвокат Р.Р. ***, която поддържам депозираната жалба. Счита, че НП е неправилно и незаконосъобразно. Не споделя аргументите на някои съдилища, че нарушението по чл.140 от ЗДвП може да бъде извършено при форма на вина непредпазливост, тъй като е  такова на формално извършване. Изтъква, че практиката на ВКС, която е приложима и в настоящия случай, е категорична, че престъпление, може да се приложи и за нарушения, които са на просто извършване, могат да бъда осъществени само при форма на вината пряк умисъл, какъвто не е налице в настоящия случай, като обръща внимание, че аргументи в тази насока са подробно изложени в постановлението на РП - Ловеч. Обръща внимание, че в обстоятелствената част на постановлението е записано, че автомобилът е бил с изтекла временна  регистрация от 22.06.2019г.,  а по-надолу е записано, че жалбоподателят е извършил нарушение по чл.140 ал.1, текстът на който гласи „който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред…”. Счита, че е налице неяснота на приетото от административно наказващия орган извършено нарушение, а от там, възможността да се прецизира и наказанието, което води до незаконосъобразност на НП, поради нарушена правна защита на жалбоподателя. За да е налице административно нарушение, трябва по безспорен начин да се установи и обективната и субективната страна на същото. В случая счита, че липсват елементи от състава на нарушението. Алтернативно излага съображения за приложение на чл.28 от ЗАНН, тъй като МПС-то, управлявано от жалбоподателя е било с изтекли номера само 10 дни след издаденото му разрешение, поради което е възможно да се разсъждава в тази насока, като обръща внимание, че административнонаказващият орган не е изложил никакви аргументи в тази насока в НП. Допълва, че в НП е записано, че РП - Ловеч е изпратила преписката за налагане на административно наказание. Това, обаче не отговаря в изложеното в постановлението за прекратяване, което е изпратено на административно наказващия орган за преценка за налагане на наказание. Предвид всички изложени аргументи моли съда да отмени процесното НП като неправилно и незаконосъобразно.

Ответникът – ПП при ОД на МВР – Ловеч, редовно призован – не изпраща представител, като в придружителното писмо, с което изпраща преписката моли жалбата да бъде оставена без последствие, а наказателното постановление - потвърдено.

От събраните по делото писмени доказателства и от становището на процесуалния представител на жалбоподателя, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 02.07.2019 година П.П.П. ***, в присъствието на свидетелите В.К.П. и В.Г.Г., съставил Акт за установяване на административно нарушение серия АА №194372 против И.Х.И. с ЕГН ********** *** за това, че на 02.07.2019 год., около 14:30 часа в град Л., област Л., на път №3011, на изхода за село К., в посока село К. управлява лек автомобил „Ф. П.” с рег. № *******, собственост на „С. П.“ ЕООД с Булстат ********** като автомобила не е регистриран по надлежния ред и от 22.06.2019г. му е изтекъл срокът на валидност на разрешението за временно движение, с което е нарушил чл.140 ал.1 от ЗДвП. Нарушителят е направил възражение, че автомобилът не бил негов, а му е предоставен от негов приятел и не е бил запознат, че са изтекли номерата. Като доказателства са били иззети разрешение за временно движение №*********, 2 броя регистрационни табели с №******** и к.т. №*******.

На основание чл.33 ал.2 от ЗАНН, така съставения акт е бил изпратен на РП – Ловеч с оглед данни за престъпление по чл.345 ал.2 от НК. С постановление от 26.07.2019 година, на основание чл.145 ал.1 т.3 от ЗСВ е била възложена проверка на РУМВР – Ловеч. След приключване на проверката, с постановление от 22.08.2019г., РП – Ловеч е отказала да образува досъдебно производство, като е приела, че осъщественото от И. деяние не е умишлено и се явява несъставомерно от субективна страна, като препис от постановлението е изпратено на ОД на МВР – Ловеч, сектор „Пътна полиция“ за преценка относно ангажиране на административнонаказателна отговорност. Въз основа на съставения АУАН и постановлението за отказ за образуване на досъдебно производство е било издадено атакуваното НП.

От събраните в хода на досъдебното производство доказателства се установява по безспорен начин, че на 02.07.2019 година жалбоподателят е управлявал лек автомобил „Ф. П.” с рег. № *******, собственост на „С. П.“ ЕООД с Булстат *********, като на 22.06.2019г. е бил изтекъл срокът на валидност на разрешението за временно движение на същия.

При така установената фактическа обстановка, съдът приема, че констатациите в акта за установяване на административно нарушение  съответстват на действителното положение и от събраните доказателства се установява, че И. е управлявал лек автомобил, чието разрешение за временно движение е било изтекло, т.е. не е бил регистриран по надлежния ред. Жалбоподателят не оспорва така описаната фактическа обстановка, но се изясни, че автомобилът му е бил предоставен за ползване от свидетеля Ю. Д., който имал автокъща и не следял на кой автомобил кога му изтичат временните номера. В същото време и И. не е проверил редовността на всички документи на автомобила, но е бил длъжен да стори това, поради което съдът приема, че нарушението е извършено при форма на вина непредпазливост.

С оглед императивно вмененото задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността, обосноваността и справедливостта на наложеното административно наказание, съдът прави следните правни изводи:

Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от легитимен субект, поради което е процесуално допустима.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Началника на сектор ПП към ОДМВР – Ловеч, видно от т.2.7 на приложената заповед 8121з-515/14.05.2018 год. на Министъра на МВР.

Наказателното постановление е издадено в шестмесечния давностен срок по чл.34 ал.3 от ЗАНН.

При постановяване на наказанието, обаче административно-наказващият орган не е взел предвид разпоредбата на чл.27 ал.2 във вр. с чл.28 от ЗАНН, визиращ т. нар. „маловажни случаи“ на административни нарушения. В конкретния случай действително се касае за едно строго формално нарушение, но АНО не е съобразил индивидуализиращите обстоятелства. Едно деяние представлява „маловажен случай” по смисъла на чл.93 т.9 от НК, приложим на основание чл.11 от ЗАНН, когато степента на обществената му опасност е по-ниска от обикновените случаи на нарушения от съответния вид, поради липса или незначителност на вредните последици или поради наличие на други смекчаващи обстоятелства. В конкретния случай АНО не е съобразил смекчаващите вината обстоятелства, а именно, че от изтичането на разрешението за временно движение на автомобила са били изминали само 10-тина дни. Самият автомобил се е намирал в автокъща и не е бил управляван по републиканските пътища всеки ден. Нарушителят го е взел от свой приятел за инцидентно ползване и след като е видял, че на автомобила има временни регистрационни табели, се е предоверил на приятеля си, че всичко с автомобила е в ред.  Освен това от нарушението не са произлезли каквито и да било вредни последици за трети лица. Всички тези обстоятелства дават основание да се приеме, че очевидно описаното в АУАН и НП административно нарушение разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушенията по чл.140 ал.1 от ЗДвП и нарушението е за първи път.

Фактът, че се касае до формално извършено нарушение, не изключва приложението на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН и административно наказващият орган е следвало да направи съвкупна преценка на всички обстоятелства относно степента на обществена опасност на конкретното административно нарушение, като го съпостави с останалите случаи на това нарушение.

Предвид на изложеното съдът приема, че административно наказващият орган е следвало да съобрази, че се касае до маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл.28 от ЗАНН и да предупреди писмено нарушителя, че при ново нарушение ще бъде санкциониран. Като не е сторил това, той е издал НП в противоречие със закона.

С оглед горното, съдът намира обжалваното наказателно постановление за незаконосъобразно и като такова, следва да бъде отменено, а съставения акт за административно нарушение да се третира като писмено предупреждение на жалбоподателя по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 19-0906-001276 от 25.09.2019 год. на Николай Васков Недялков – Началник сектор към ОДМВР – Ловеч, сектор Пътна полиция, упълномощен със заповед № 8121з-515/14.05.2018 год. на Министъра на МВР, с което на И.Х.И. с ЕГН ********** *** на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП са наложени наказания глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца за извършено нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Ловешки административен съд по реда на глава дванадесета от АПК в 14 дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :