Решение по дело №370/2022 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 юли 2022 г. (в сила от 1 юли 2022 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20227260700370
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 453

 

01.07.2022 г., гр.Хасково

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Хасково

в открито съдебно заседание на петнадесети юни две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                                                      Председател: ПЕНКА КОСТОВА

                                                                                         Членове: АНТОАНЕТА МИТРУШЕВА

БИЛЯНА ИКОНОМОВА

                                                                                                   

при секретаря Ангелина Латунова

и в присъствието на прокурора Николай Трендафилов,

като разгледа докладваното от  съдия А. Митрушева

АНД (К) № 370 по описа на Административен съд – Хасково за 2022 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба, депозирана от Началника на Регионална дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) - Хасково, чрез процесуален представител, против Решение № 59/09.03.2022 г., постановено по АНД № 20215640201258 по описа на Районен съд – Хасково за 2021 г.

 

В жалбата се твърди, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно. Цитира се разпоредбата на чл. 239, ал. 2 от ЗУТ, съгласно която едногодишният срок по Закона за административните нарушения и наказания за образуване на административно-наказателно производство за нарушения по този закон, актовете по неговото прилагане и другите правила и нормативи по проектирането и строителството започва да тече от деня на издаване на разрешение за ползване или удостоверение за въвеждане в експлоатация на строежа. В тази разпоредба, която се явявала специална по отношение на посоченото в наказателното постановление нарушение, изрично било посочено кога започва да тече едногодишният срок, като тази дата в случая била 20.11.2020 г. - датата на издаване на удостоверението за въвеждане в експлоатация на строежа, за който нарушителят, в качеството си на технически ръководител, пропуснал да обяви заверената от него заповедна книга. С оглед на така изложеното, се моли обжалваното решение да бъде отменено изцяло и да бъде постановено ново решение, с което да бъде потвърдено изцяло Наказателно постановление № Х-14-12/16.11.2021 г. на Началника на РДНСК - Хасково.

Ответникът – А.К.К.-Ч. не се явява и не се представлява, съответно не изразява становище по основателността на депозираната касационна жалба.

 

Представителят на ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – ХАСКОВО изразява становище за основателност на жалбата. Споделя изложените в касационната жалба мотиви и намира, че решението на РС – Хасково е неправилно, поради което следва да бъде отменено, а наказателното постановление да бъде потвърдено.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намери жалбата за допустима, като подадена в срок и от надлежна страна, а разгледана по същество – за неоснователна.

 

С обжалваното решение Районен съд – Хасково е отменил Наказателно постановление № Х-14-12/16.11.2021 г. на Началник на РДНСК - Хасково и е осъдил РДНСК - Хасково да заплати на А.К.К.-Ч., ЕГН : ********** *** сумата в размер на 300 лв. - разноски по делото - адвокатско възнаграждение за защита пред въззивната инстанция.

За да постанови решението си, районният съд е приел за установено от фактическа страна, че на 17.09.2021 г. във връзка с обявяване от инж. А.К.К.-Ч. - управител на „Строителна компания „Алмекс“ ЕООД гр.Я. на заверена на 02.03.2017 г. заповедна книга № 4 за строеж: “Навес за съхранение на селскостопанска техника, пристройка, основен ремонт и промяна предназначението на жилищна сграда в битова сграда с офиси“, находящ се в УПИ 1-238, 239, кв. 4 по ПУП на с.К. р., община Т., обл.Х. била извършена проверка от работна група на РДНСК -Хасково. При проверката се установило, че в законоустановения 7-дневен срок заверената на 02.03.2017 г. заповедна книга № 4 за горепосочения строеж не била обявена от страна на жалбоподателката, съгласно разпоредбата на чл. 158, ал. 2 от ЗУТ, за което нарушение й бил съставен АУАН и впоследствие издадено и атакуваното НП.

Районният съд е цитирал разпоредбата на чл. 158, ал. 2 от ЗУТ, предвиждаща, че лицето, упражняващо строителен надзор, или техническият ръководител за строежите по чл. 14, ал. 2 от Закона за Камарата на строителите в тридневен срок от съставянето на протокола по ал. 1, а когато такъв не се изисква - преди започването на строежа, заверява заповедната книга на строежа и уведомява писмено в 7-дневен срок от заверката общината, специализираните контролни органи и регионалната дирекция за национален строителен контрол, както и разпоредбата на чл. 233 от ЗУТ, според която за други нарушения на този закон, приетите от Министерския съвет, съответно издадените от министрите актове по неговото прилагане и другите правила и нормативи по проектирането и строителството, както и на решенията и предписанията, основани на тях, наказанието е глоба от 100 до 500 лв., ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание.

Съдът е приел, че при съставяне на АУАН не са допуснати нарушения на чл. 40 от ЗАНН, че актът отговаря на изискванията на чл. 42 от ЗАНН за неговата редовност, съдържайки дата и място на нарушението и описание на обстоятелствата по неговото извършване, а също и че липсва допуснато нарушение на разпоредбата на чл. 34, aл. 1 от ЗАНН. Цитирал е текста на чл. 239, ал. 2 от ЗУТ, който се явява специален по отношение разпоредбата на чл. 34, ал. 1 от ЗАНН, и според която разпоредба едногодишният срок по ЗАНН за образуване на административнонаказателно производство за нарушения по ЗУТ и нормативните актове по прилагането му, започва да тече от деня на издаване на разрешение за ползване или удостоверение за въвеждане в експлоатация на строежа, а когато не се изискват такива - от деня на извършване на нарушението. В тази връзка е посочил, че въпросният строеж е от четвърта категория, видно от приложеното по преписката Удостоверение за въвеждане в експлоатация № 4/20.11.2020 г. Посочил е, че разпоредбата на чл. 177, ал. 3 изр. първо от ЗУТ предвижда, че строежите от четвърта и пета категория се въвеждат в експлоатация въз основа на удостоверение за въвеждане в експлоатация от органа, издал разрешението за строеж, както и че в разглеждания случай органът, издал разрешението за строеж, бил Главният архитект на Община Тополовград, който издал и Удостоверение № 4/20.11.2020 г. за въвеждане в експлоатация на строежа. При това положение е приел, че едногодишният срок по ЗАНН за започване на административнонаказателното производство, съгласно нормата на чл. 239, ал. 2 от ЗУТ, е започнал да тече от 20.11.2020 г., а не от датата на извършване на нарушението - 10.03.2017 г., съответно, че АУАН е бил съставен на 28.10.2021 г., тоест в рамките на този срок.

Относно възражението на жалбоподателя за изтекла погасителна давност по НК съдът е посочил, че административнонаказателното производство срещу жалбоподателя е започнало със съставяне на 28.10.2021 г. на АУАН № Х-14/28.10.2021 г. за извършено на 10.03.2017 г. нарушение по чл. 158, ал. 2 от ЗУТ. Приел е, че погасителната давност започва да тече от довършването на престъплението, като в случая обвинението било за нарушение по чл. 158, ал. 2 от ЗУТ с дата на неговото извършване - 10.03.2017 г., от който момент започвали да текат погасителните срокове по чл. 81, ал. 3, вр. чл. 80, ал, 1, т. 3 от НК. За процесното административно нарушение, предвид санкцията по чл. 233 от ЗУТ, която била глоба, давността следвало да се съобрази с разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, според която давностният срок е тригодишен, с оглед вида на наказанието и съобразно редакцията относима към датата на деянието. Посочил е, че съгласно чл. 81, ал. 3 от НК, независимо от спирането или прекъсването на давността, наказателното преследване се изключва по давност, ако е изтекъл срок, който надвишава с 1/2 визирания в чл. 80 от НК. В случая, след увеличаването на предвидения тригодишен срок по чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК с ½, се получавал общ сбор от 4 години и 6 месеца. От изложеното следвало, че абсолютната давност за администратвнонаказателно преследване, съобразно датата на която било довършено деянието - 10.03.2017 г., е изтекла на 10.09.2021 г., тоест преди съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление. По тези съображения съдът е намерил, че са налице предпоставките на чл. 81, ал. 3, вр. чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК за прекратяване на административнонаказателното производство, поради изтичане на предвидената в закона абсолютна давност. Посочил е, че е изтекла и относителната давност по чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, защото АУАН бил съставен на 28.10.2021 г., а обжалваното наказателно постановление било издадено на 16.11.2021 г., от които процесуални действия, предприети в рамките на административнонаказателното производство със значение по чл. 81, ал. 2 от НК тригодишен давностен срок по чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК бил вече изтекъл - на 10.03.2020 г. съответно е приел, че последиците от изтичане на давността за преследване са настъпили, доколкото липсвали каквито и да е доказателства за предприети от наказващия орган действия за прекъсване на давността или обуславящи основание за спирането й. В резултат, обжалваното НП е отменено само на това основание, като не са обсъждани въпросите по съществото на спора.

При осъществената касационна проверка настоящата инстанция намери, че не са налице наведените касационни основания и така постановеното решение, като правилно и законосъобразно, следва да бъде потвърдено. Изложената от районния съд фактическа обстановка и правни изводи изцяло се споделят от настоящия състав, поради което не се налага да бъдат преповтаряни. При спазване на процесуалните правила районният съд е събрал необходимите и относими доказателства и е анализирал същите от правна страна, като е изложил подробни мотиви, въз основа на които е формулирал крайния си правен извод за отмяна на обжалваното наказателно постановление. В тази връзка касационната инстанция споделя изцяло изложените мотиви относно това, че макар и с оглед разпоредбата на чл. 239, ал. 2 от ЗУТ, установяваща началото на едногодишния срок по ЗАНН за образуване на административнонаказателно производство за нарушения по ЗУТ и нормативните актове по прилагането му, да не са изтекли сроковете, предвидени в чл. 34, ал. 1 от ЗАНН, е изтекла абсолютната давност за административнонаказателно преследване по чл. 81, ал. 3, вр. чл. 80, ал, 1, т. 5 от НК. В случая меродавна е именно датата, на която деянието е довършено – 10.03.2017 г., доколкото текстът на чл. 239, ал. 2 от ЗУТ касае само едногодишният срок по Закона за административните нарушения и наказания за образуване на административнонаказателно производство и същият не може да се тълкува разширително. В този смисъл следва да се приеме, че абсолютната давност за административнонаказателно преследване е изтекла на 10.09.2021 г.

По изложените съображения, настоящият състав на съда намира за неоснователни доводите, развити в касационната жалба, съответно решението на Районен съд – Хасково като валидно, допустимо и правилно, следва да бъде оставено в сила.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, съдът 

 

Р     Е     Ш   И     :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 59/09.03.2022 г., постановено по АНД № 20215640201258 по описа на Районен съд – Хасково за 2021 г.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                      2.