Решение по дело №891/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1011
Дата: 27 май 2019 г. (в сила от 2 октомври 2019 г.)
Съдия: Албена Славова Неделчева
Дело: 20193110200891
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1011/27.5.2019г.

гр.В., 27.03.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            Варненският районен съд -  тридесет  и втори наказателен състав - в публично заседание на двадесет и седми март  през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                  

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛБЕНА  СЛАВОВА

 

 

при секретаря НЕЗАЕТ ИСАЕВА, като разгледа докладваното от председателя АНД № 891 по описа за 2019 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е образувано на основание  чл.59 и сл. от ЗАНН въз основа на жалба предявена от К.Б.Б.  чрез адв. А. от ВАК против НП № 18-0819-007392/10.01.2019 г.  на Началник на  група в сектор „ПП“към ОД на МВР-В., с което на основание чл. 179 ал.2 пр.2 от ЗДвП  му е наложено дминистративно наказание "глоба" в размер на 200 /двеста/ лв. за нарушение на чл. 23, ал.1 от ЗДвП.

            В жалбата се твърди, че НП е незаконосъобразно и неправилно. Твърди се, че неправилно е приложена санкционната норма на чл. 179 ал.2 пр.2 от ЗДвП , доколкото същата предвижда като резултат настъпването на ПТП, което не е предвидено като правило за поведение в нормата на чл. 23 ал.1 от ЗДвП. Сочи се, че административно-наказателната отговорност за нарушение на чл. 23 ал.1 от ЗДвП следва да се ангажира на основание чл. 185 от ЗДвП. С оглед на изложеното, се твърди, че липсва единство между фактическо описание на нарушението, посочен като нарушен материален закон и правното основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност на въззивника, с което е ограничено правото му на защита. Твърди се, че не са посочени в АУАН и НП всички факти, касаещи съставомерни признаци на нарушението, като същото е описано бланкетно с твърдението, че въззивникът не е спазил достатъчно разстояние пред движещото се пред него МПС. Твърди се, че е следвало да се ангажират абсолютни стойности при посочване на това разстояние, което е следвало да бъде спазено. Излага се становище, че не е установено, че е допуснато ПТП вследствие на извършеното нарушение, доколкото не е посочено в какво се изразяват материалните щети, причинени от същото. Сочи се, че е налице хипотезата на маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, като в обжалваното НП не са изложени мотиви защо АНО не е приел, че е приложима посочената норма, което се твърди, че опорочава административно-наказателното производство. Иска се НП да бъде отменено.

            В съдебно заседание въззивникът редовно призован се явява лично като поддържа жалбата с наведените в нея основания и искания.

Въззиваемата страна, редовно призована не изпраща представител.

            След преценка на доводите на жалбоподателката и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

            На 20.11.2018 г. , около 19.00 ч. св. А.В. управлявала л.а. Ф.с ДК№ ***, собственост на Б.К., в гр. В.,  по бул. Ц. О.  в посока ул. С., като се движела в средна пътна лента. Същата  дала път на специален автомобил /линейка/ - Ф. Т. с ДК№ *** преди светофарната уредба, находяща се на около 50 м от кръстовището с ул. О.П.. Междувременно след автомобила, управляван от св. В., в същата пътна Поради светналия междувременно червен сигнал на светофарната уредба, автомобилът спрял движението на светофара, а зад него спрял и автомобила, управляван от св. В.. Междувременно зад л.а. Ф.в средна  лента се движела жалбоподателката, с управлявания от нея л.а. С.Д. с ДК№ ***. Поради неспазване на достатъчно разстояние от движещото се пред нея МПС, управлявано от св. В., жалбоподателката не успяла да намали скоростта и са спре своевременно, така че да избегне удар със спрелия междувременно пред нея л.а. Ф., с оглед червения светофар на светофарната уредба, който бил наличен. Последвал удар между предна част на л.а. С. Д. и задна част на л.а. Ф., като от удара превозното средство се придвижило напред и ударило спрелия пред него л.а. със специален режим. Настъпили материални щети по двата автомобила, като вследствие на удара л.а. Ф.бил с деформирана предна и задна част. По сигнал за случая на място пристигнали дежурни служители при ПП-КАТ при ОД на МВР-В. – св. И.Х. и М. П.. След извършен оглед на пострадалите автомобили и събеседване с водачите, св. И.Х. съставил на жалбоподателката АУАН за нарушение на чл. 23 от ЗДвП, въз основа на който на основание чл. 179 ал.2 пр.2 от ЗДвП е ангажирана административно-наказателната отговорност на същата.

            В хода на съдебното производство са разпитани в качеството на свидетели актосъставителя и другия участник в произшествието – св. В.. Приобщени  са като писмени доказателства по делото материалите по АНП, както и заверени за вярност оригинала копия напротокол за ПТП № 169277/20.11.2018 г., писмо УРИ № 819000-7890/19.02.2019 г., както и спогодба и разписка с дата 21.11.2018 г..

            Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по АНП, които преценени в тяхната съвкупност са логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразност, обоснованост, и справедливост на наложеното административно наказание прави следните изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока за обжалване, от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане, като по същество е основателна.

Наказателното постановление № 18-0819-007392/10.01.2019 г.  е издадено от компетентен орган, видно от приобщеното по делото копие на заповед № Із-8121з-515/14.05.2018 г.  и в рамките на шестмесечния преклузивен срок предвиден в ЗАНН..

            В хода на административно-наказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, а АУАН – с нормата на чл. 42 от ЗАНН.

Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано, както по време, така и по място, в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава и са посочени нарушените материално правни норми.

            Съдът счита, че в хода на административно-наказателното производство е изяснена фактическата обстановка по случая и правилно  въз основа на констатираните факти административно-наказващият орган  е приложил материалния закон.

            Съдът оцени доводите на жалбоподателката за опорочаване на административно-наказателното производство като неоснователни такива. В АУАН и НП са посочени фактите, касаещи съставомерни признаци на административното нарушение, които ясно и недвусмислено сочат обстоятелствата, касаещи конкретното нарушение и деянието, в което същото се изразява. Доколкото нормата на чл. 23 от ЗДвП адресира правило до водачите да спазват дистанция, която според конкретните обстоятелства , а именно конкретната скорост, с която се движат, масата на превозното средство, атмосферните условия и др. следва да им позволи своевременно да спрат превозното средство , за да избегнат ПТП, съдът намира, че посочването на абсолютната стойност при всеки конкретен случай не е необходимо за пълнота на обвинението. Това е така, доколкото стойността на конкретното разстояние няма значение за съставомерността на деянието, а самият факт, че водачът не е успял да спре своевременно и наличието на причинна връзка между липсата на достатъчно разстояние между управляваното превозно средство е предходно движещото се такова е достатъчно за съставомерността на реализираното деяние.

            Не се споделят и доводите за противоречие между фактическа обстановка, посочена в АУАН и НП, визирания като нарушен материален закон и правното основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност. Разпоредбата на чл. 23 ал.1 от ЗДвП предвижда конкретното правило за поведение, адресирано към водачите на превозни средство, неспазването на което при наличие на настъпил съответен противоправен резултат, а именно „пътно-транспортно“ произшествие, съставлява административно нарушение, съставът на което е предвиден в санкционната норма на чл. 179 ал. 2 т.2 от ЗДвП, която се явява в тази връзка правилно установеното правно основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност на виновния водач.

            Не съставлява съществено-процесуално нарушение и обстоятелството, че не са описани подробно по вид и характер причинените материални щети в резултат на деянието, доколкото разпоредбата на §6 т.30 от ДР на ЗДвП не поставя в зависимост от посочените обстоятелства легалната дефиниция на „пътно-транспортно произшествие“, а свързва настъпването на такова произшествие, в една от хипотезите си,  с реализирането на щети с материален характер.

            Не опорочава обжалваното НП и липсата на мотиви за неприложимост на нормата на чл. 28 от ЗАНН, доколкото липсата на подобни би могло да повлияе единствено върху обосноваността на НП , но не и върху неговата процесуална законосъобразност, доколкото не води до ограничаване правото на защита на наказаното лице.

            Като взе предвид събраните по делото доказателства, съдът установи от правна страна следното:

            Видно от събраните по делото доказателства, а именно разпита на актосъставителя и св. В. именно в резултат на вонивното противоправно поведение на жалбоподателката на процесната дата е настъпило произшествие с установения по делото механизъм. Произшествието се характеризира с белезите на „пътно-транспортно такова“, доколкото видно от протокобла за ПТП и показанията на св. В. са настъпили материални щети по управлявания от нея автомобил, изразяващи се в деформация на предна и задна част на превозното средство. Посочените констатации се потвърждават и от приобщеното по делото копие на спогодба, видно от която жалбоподателката е изплатилана собственика на л.а. Ф.доброволно сумата, представляваща обезщетение за претърпените в резултат на деянието вреди, което сочи съзнанието на същата за реализираното виновно противоправно поведение, в резултат на което именно са настъпили посочените щети.

            Предвид изложеното и с оглед обективираните в настоящите мотиви съображения за приложимостта на разпоредбата на чл. 23 ал.1 от ЗДвП и нормата на чл. 179 ал.2 т.2 от ЗДвП, съдът счита, че правилно и законосъобразно АНО е ангажирал отговорността на жалбоподателката на съответното основание за извършване на нарушение на чл. 23 ал.1 от ЗДвП с оглед установените по делото факти, че същата не е осигурила необходимата дистанция с управляваното пред нея МПС – л.а. Форд Ка , която й осигурява възможността своевременно да спре автомобила  и да избегне настъпване на „пътно-транспортно произшествие“, вследствие на което такова е настъпило след спиране на л. а. Форд Ка на червен сигнал на прилежащата светофарна уредба.

С оглед наличието на данни за настъпили щети и с оглед механизма на настъпване на ПТП, съдът счита, че процесното деяние  не разкрива предпоставки за прилагане на нормата на чл. 28 от ЗАНН.

            Като взе предвид, че административната санкция е предвидена в нормата на чл. 179 ал.2 от ЗДвП в твърд размер, съдът намери, че не следва да се произнася по въпроса за индивидуализацията на същата.

            Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА НП № 18-0819-007392/10.01.2019 г.  на Началник група към ОД на МВР-В., с което на К.Б.Б.  на основание чл. 179 ал.2 пр.2 от ЗДвП  й е наложено административно наказание "глоба" в размер на 200 /двеста/ лв. за нарушение на чл. 23, ал.1 от ЗДвП.    

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд..

          След  влизане  в  сила  на  съдебното  решение,  АНП  да  се  върне  на                                       наказващия орган по компетентност.

                       

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: