Определение по дело №2096/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 100
Дата: 14 януари 2020 г.
Съдия: Мария Кирилова Терзийска
Дело: 20193101002096
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./…….01.2020 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 09.01.2020 г., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ТЕРЗИЙСКА

ЧЛЕНОВЕ: ЖАНА МАРКОВА

ТОНИ КРЪСТЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията Терзийска

въззивно частно търговско дело № 2096 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по частна жалба на А.Т.М. против Заповед за изпълнение № 7117/13.09.2019 г. на ВРС по ч.гр.д. № 14581/2019 по описа на същия съд, в частта за разноските.

Жалбоподателят счита, че не се дължат разноски на заявителя Х.Г., тъй като отсъстват доказателства за реално извършен разход, а в условия на евентуалност присъденото следва да се редуцира до законоустановения минимум при отсъствие на фактическа и правна сложност на делото. Моли за произнасяне в горния смисъл и присъждане на разноски за настоящото производство.

Становището на ответната по жалбата страна, изразено в писмения отговор е за недопустимостта й, тъй като не било ясно дали не е упражнено право на възражение по чл.414 от ГПК, в условия на евентуалност за неоснователност тъй като: възнаграждението е доказано заплатено; същото не е над минималния и е предвидено за процесуално представителство в заповедното производство до приключването му във всички инстанции. Това била причината и в настоящото заявителят да не претендира разноски. Що се отнася до искането на жалбоподателя за присъждане на разноски, моли да се определят и присъдят в размер и под минималния по Наредба № 1/2004 г., тъй като производството по жалбата е без фактическа и правна сложност.

Съдът като приема, че жалбата е подадена в законоустановения срок, от лице, легитимирано да обжалва заповедта в частта за разноските и при отсъствие на депозирано в срока по чл.414 от ГПК възражение, намира, че е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

В производството по ч.гр.д. № 14581/2019 г. по заявление на Х.Г. и въз основа на документ – запис на заповед е издадена Заповед за изпълнение по чл.417 от ГПК против А.М. за сумата от 3500 лева – задължение произтичащо от менителничен ефект. Присъдени са разноски от 800 лева за адвокатско възнаграждение.

Към заявлението е представен договор за правна защита и съдействие между Х.Г. и процесуалния представител Антоанета Николовска, в който е уговорено възнаграждение 800 лева и удостоверено получаване на сумата в брой, поради което и договорът е разписка и доказателство за надлежно платено възнаграждение. Т.е. първото възражение по жалбата е неоснователно.

Относно прекомерността на възнаграждението: при материален интерес от 3500 лева, минималното възнаграждение се определя на база половината, т.е. 1750 лева съгласно чл. 7 ал.7 от Наредба № 1/2004 г. за минималните адвокатски възнаграждения и възлиза на 352.50 лева. Заявителят сочи, че възнаграждението е определено на 800 лева, но касае извършване на всякакви съдопроизводствени действия и за всички инстанции.

Друго сочи обаче текста на договора за защита и съдействие /цитат/: „…правна защита и съдействие, изразяващи се в представителство пред РС Варна….“ . Обстоятелството, че пълномощното е за пред всички инстанции не може да доведе до извод, че и заплатеното възнаграждение е за всички, поне това не следва от текста на договора.

Основателно е при това възражението на жалбоподателя, поддържано в условия на евентуалност за прекомерност на възнаграждението, което при отсъствие на каквато и да е фактическа и правна сложност по подаване на заявление следва да се редуцира до минимума от 352.20 лева.

Частната жалба е основателна и в горния смисъл частично следва да се отмени заповедта за изпълнение относно разноските за адвокатско възнаграждение.

На жалбоподателя за настоящото производство се следва възнаграждение по представените доказателства за извършен разход и списък по чл. 80 от ГПК. Предвидения минимален размер на възнаграждения по Наредба № 1/2004 г. в производства по частни жалби е 200 лева. А.М. претендира 300 лева, но разходите са доказани до 150 лева /по представена фактура и бележка за вноска на каса от 02.12.2019 г. Размерът е под минималния и не се налага обсъждане на неговото редуциране.

С оглед горното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ Заповед за изпълнение на парично задължение № 7117/13.09.2019 г. издадена в производството по ч.гр.д. № 14581/2019 по описа на ВРС, в частта относно присъдените в полза на заявителя Х.Г. ***  разноски за адвокатско възнаграждение, за горницата над 352.20 /триста петдесет и два и 0.20/ лева до определените 800 лева, на осн. чл. 413 ал.1 и чл. 78 ал.5 от ГПК.

ОСЪЖДА Х.Г.Г., ЕГН ********** *** да заплати на А.Т.М., ЕГН ********** *** сумата от 15 /петнадесет/ лева заплатена държавна такса и 150 /сто и петдесет/ лева за процесуално представителство в производството по частната жалба, на осн. чл. 78 ал.1 от ГПК.

Определението е окончателно.

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                               ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                                                                       2.