Определение по дело №182/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260171
Дата: 29 март 2021 г. (в сила от 6 април 2021 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20211400200182
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно  заседание на двадесет и девети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                          Председател:  АГНЕСА СТАВАРОВА

                                                          

с участието на секретаря Веселка Николова  и прокурора Николай Лалов,  като разгледа докладваното от Агн. Ставарова ЧНД N 182 по описа за  2021 г.,  за да се произнесе, взе предвид следното:

     Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от Т.П.Н., ЕГН **********, изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно-предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че спазва стриктно вътрешния ред и участва в културно-масови мероприятия. Смята, че е придобил право за условно-предсрочно освобождаване на основание чл. 70, ал. 1 НК, вр. с чл. 437, ал. 2 НПК. Излага доводи, че не е наказван, а е награждаван.

     Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на осъдения Т.Н., както и доклад за пробационен надзор на основание чл. 70, ал. 6 НК.

     Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

     Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

     Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

     С присъда по НОХД № 3618/2019 г. по описа на СпНС-София, лишения от свобода Н. е признат за виновен и осъден общо на 3 години и 6 месеца лишаване от свобода/групирано наказание по чл.23 НК/ за престъпление по чл. 321, ал.3 т.1 вр. с ал.1 НК и чл.339 ал.1 от НК.

     Осъденият е започнал да търпи наказанието на 31.01.2020 г., като до момента е изтърпял фактически 1 година, 1 месец и 29  дни. Предварителен арест - 1 година, от работа - 4 месеца и 9 дни, или общо изтърпяно 2 години, 6 месеца и 8 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 11 (единадесет) месеца и 22  (двадесет и два) дни.

     Осъденият Т.Н. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му общо наказание така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

     От представените доказателства по делото-становище на н-к ОЗ-Враца,план на присъдата,доклад за оценка на риск от рецидив и вреди по чл.155 ЗИНЗС,доклад за пробационен надзор и затворническото досие на осъдения Н. се установява следното:

Становището за затворническата администрация е,че при първоначалната оценка, рискът от рецидив е определен като среден с 57 точки. В профила на криминогенните нужди с дефицитни стойности са очертани следните зони:

     - „Взаимоотношения“ - израснал в относително благоприятна семейна среда от възпитателна гледна точка, но родителския контрол е бил слаб и неефективен;

     - "Начин на живот и обкръжение" - приобщен към криминална субкултура, склонен към безразсъдно и рисково поведение;

     - "Умения за мислене" – неспособен да разпознава проблемите си, липсват приемливи стратегии за разрешаването им. Среща трудности при осъзнаване на последствията от собственото си поведение;

     Рискът от вреди е нисък за служителите и останалите лишени от свобода.

     Няма случаи на обидно отношение, или агресивно поведение към длъжностни лица. Има нагласи за безпроблемен престой. Дистанцира се от конфликти. Не изразява дискриминационни нагласи. Рискът от суицид и самоувреждане и с ниски стойности – няма данни и информация за суицидни мисли и предишни автоагресивни прояви, които да сочат на подобен тип поведение в местата за лишаване от свобода.

     Рискът от вреди за обществото е със средни стойности и се определя от характера и спецификата на извършените престъпления.

     В първоначалния План на Присъдата като цели са заложени подобряване на уменията за разпознаване и разрешаване на проблемите, изграждане на умения за адекватно планиране и осъзнаване на последиците от собствените си действия. Формиране на умения за създаване и поддържане на етични взаимоотношения в ЗО, формиране на самокритичност и осъзнаване на  нанесените вреди, анализ на причините, довели до правонарушението, спазване на режимните изисквания, затвърждаване на придобитите трудови навици и системно полагане на труд.

      При изготвената последваща ревизия на оценката е видно,че понижава стойностите на риска от рецидив до 48 т. с постигнати позитивни промени в зоните с дефицити.  В сравнение с предходната оценка има намаление с 9 точки.

     Зоната "Начин на живот и обкръжение" излиза от рисковата крива - не се включва в субкултурни дейности, не е податлив на негативното влияние в средата. Има позитивни промени и в зоната "Нагласи" – поема отговорност за собственото си криминално поведение, със стабилна мотивация за промяна;

     "Взаимоотношения" - общува толерантно и създава социално значими контакти;

     "Умения за мислене" – подобри уменията си за разпознаване и разрешаване на проблемите, поставя си реалистични цели, няма случаи на импулсивно и необмислено поведение.

     Декларира готовност за търпение, устойчивост на монотония и желание за промяна на приятелския криминален кръг. Общува толерантно с лишените от свобода и при контактите си с администрацията и НОС.

     Рискът от вреди в затворническото общежитие се запазва нисък за служителите и за останалите лишени от свобода. Изпълнява разпорежданията на НОС. Не е имало регистрирани случаи на обидно и/или конфликтно общуване в МЛС. Нисък е рискът от суицид и самоувреждане. Рискът от вреди за обществото запазва в средните граници, с оглед извършените престъпления.

     За изтеклия период от изтърпяване на присъдата е отчетено,че не показва враждебни нагласи и не влиза в конфликти. Няма злоупотреба с гласувано доверие. Лишеният от свобода Н. има примерно и дължимо поведение, спазва реда и дисциплината.

     Общува толерантно с останалите лишени от свобода. Съдейства на администрацията и проявява интерес към предлаганите възможности за смислено оползотворяване на престоя в Затвора.

     Рискът от вреди се запазва нисък за служителите, останалите лишени от свобода и самия него.

     Рискът от вреди за обществото е среден и се определя от извършените престъпления.

     Има формирани трудови навици. Изпълнява трудовите си задължения, а при поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен. Назначен на работа в ЗООТ "Враца" първоначално по чл. 80 ЗИНЗС, а по-късно и на половина щат със заплащане. Извършва ремонтни дейности в сградите на ЗООТ, ЗОЗТ, коридорите, санитарните възли на административната сграда, престоя на открито и други помещения. Има добри умения за работа в извършването на ремонти по ел. инсталациите на затворническото общежитие. Ремонтира, профилактира и следи за изправността на електрическата мрежа. Подменя дефектирали елементи на електрообзавеждането в кухнята на затворническото общежитие, бойлери, радиатори и контакти. Отстранява технически повреди и следи за правилното прилагане на заземителните кабели по ел. мрежа. При необходимост изпълнява и други задачи, възложени във връзка с изпълнение на длъжността.

     С оглед показаното примерно поведение и стриктното изпълнение на възложените трудови задачи е награждаван три пъти:

     Заповед № Л - 1066/21.05.2020г. с „писмена похвала“;    Заповед № Л - 1945/02.09.2020г. със „свиждане с близките извън затворническото общежитие“;

     Заповед № Л - 2807/23.12.2020г. с „домашен отпуск за срок от две денонощия“.

     При ползване на наградите извън З0 е спазил законовите изисквания, прибрал се е в срок, няма допуснати нарушения и агресивно поведение в неконтролирана среда.

     По отношение на извършеното престъпление осъзнава вината си и съжалява за деянието. Постигнати са позитивни промени в зоната "Умения за мислене". Лишеният от свобода Н. подобри уменията си за разпознаване и разрешаване на проблемите. Поема отговорност за постъпките си и се разкайва. Обмисля възможните последици от действията си. Поставя си адекватни, изпълними и законосъобразни цели. Това индикира наличие на подобрени умения за самоконтрол и намалява риска от извършване на импулсивни и необмислени постъпки.

     Осъзнава тежестта на извършеното деяние и възможните негативни последици от продължаване на престъпната дейност.

     Склонен е да ограничава собственото си поведение в съответствие с правилата и нормите, установени в обществото. В зоната "Нагласи" се маркира критично отношение към престъпленията. Приема отговорността за криминалното си поведение и е налице мотивация за просоциална промяна и нагласи, подкрепящи законосъобразно поведение.

     Регистрират се коректни и етични отношения на работното място и със съкилийниците си, не са маркирани агресивни и гневни изблици при попадане в конфликтна ситуации.

     Има положително отношение към плана и препланирането на присъдата. Договорените цели и задачи са изпълнени в указания едногодишен срок и в необходимия обем, което води до намаляване на риска от рецидив на престъпното му поведение.

     Със съхранени социални контакти, жилищно устроен и с формирани трудови навици и умения, което ще спомогне успешната и адекватна реинтеграция в обществото, след освобождаване от затворническото общежитие.

Съдът възприема становището,  изложено в доклада  и становището на инспектора в затвора, с което се установява, че първоначално регистрираните дефицити са снижени или преодолени в по-голямата част, както и риск от рецидив в цифрово изражение. Към настоящия момент съобразно този доклад не съществуват дефицитите, по които е необходимо да продължи индивидуално-корекционната дейност с осъденото лице,защото се поддържа, че е изпълнил плана на присъдата в пълен обем. На първо място отношението към правонарушението е променено,  осъзнава вината си и планира действия за разрешаване на проблемите по законосъобразен начин. На второ място има положителна промяна в начина на мислене, разпознава проблемите си и си поставя дългосрочни цели за водене на общоприет начин на живот. На трето място няма оневинителната  нагласа, има шанс за добра ресоциализация след излизане на свобода, защото е подкрепян от близките си. Има положително отношение към труда и е създал трайни трудови навици. Доверието на администрацията е изразено с отчетените награди за доброто и примерно поведение на лишеният от свобода по време на изтърпяване на наказанието. В доклада се пише, а и съдът счита, че лицето е дало доказателства за личностна промяна, която осъзнава виновното си поведение,както и негативните последици от него, придобило е и надградило трудови умения, добре се вгражда в колектив, има трайна промяна в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот. Преодолял е в голяма степен вероятността от извършване на престъпна дейност, ако се намира извън въздържащите го условия  на затвора.

В конкретния случай, от данните по делото е видно, че са налице и двете законови предпоставки за условно-предсрочно освобождаване, а именно Т.Н. е изтърпял фактически необходимия минимум от наложеното му наказание и същият с поведението си е дал доказателства за своето поправяне.

При това положение Т.П.Н. следва да бъде освободен условно-предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание,  общо в размер на 11 (единадесет) месеца и 22  (двадесет и два) дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК, на Н. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 11 (единадесет) месеца и 22  (двадесет и два) дни.

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично, за целия остатък от 11 (единадесет) месеца и 22  (двадесет и два) дни.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т. 1 и ал.6 НК, Врачанският окръжен съд

                                                 

                  О П Р Е Д Е Л И:

 

     ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО-ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното наказание лишаване от свобода осъдения Т.П.Н. - роден на *** ***, жител и живущ ***, с последен адрес гр. ***, българин, български гражданин, със средно специално образование, женен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, с присъда по НОХД № 3618/2019 г. по описа на СпНС-София, с която лишения от свобода Н. е признат за виновен и осъден на 3 години и 6 месеца лишаване от свобода за престъпление по чл. 321, ал.3 т.1 НК и чл.339 НК с остатък от наказанието 11 (единадесет) месеца и 22  (двадесет и два) дни.

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Т.П.Н. изпитателен срок в размер на 11 (единадесет) месеца и 22  (двадесет и два) дни.

     На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр. чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично за срок от 11 (единадесет) месеца и 22  (двадесет и два) дни. която да бъде изпълнявана на адрес в гр. ***, общ. ***.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца за сведение и изпълнение на пробационната мярка, както и на РС-Мадан, Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения Т.П.Н..

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: