Решение по дело №1679/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 8854
Дата: 27 декември 2019 г. (в сила от 27 декември 2019 г.)
Съдия: Виолета Иванова Йовчева
Дело: 20191100501679
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 27.12.2019г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ „А” въззивен състав, в публичното заседание на трети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА ГЕОРГИЕВА

                                                                         СВЕТЛОЗАР ДИМИТРОВ

при секретаря Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Йовчева гр. дело № 1679 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл. 258 - чл. 273 от ГПК.

Производството е образувано по въззивна жалба на ищеца З. „А.“ АД срещу протоколно решение от 06.12.2018г., постановено по гражданско дело № 47486/2018г. на СРС, 62 състав, в частта, с която са отхвърлени предявените от жалбоподателя срещу С.О.регресен иск с правно основание чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/ за разликата над сумата 467. 46 лв. до пълния предявен размер от 2 651. 78 лв. и иск с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за разликата над сумата 150 в. до пълния предявен размер от 808. 48 лв. – мораторна лихва.

Въззивникът - ищец обжалва първоинстанционното решение в отхвърлителната част, с доводи за неправилност и необоснованост. Счита за неправилен изводът на първоинстанционния съд, че е налице съпричиняване в съотношение 1:1, поради проявена самонадеяност на водача на застрахования при ищцовото дружество автомобил. Поддържа, че съгласно заключението на приетата САТЕ и показанията на разпитания по делото свидетел, единствената причина за настъпване на процесното ПТП е заледената и хлъзгава настилка на пътя, довела да липса на сцепление на гумите на увредения лек автомобил марка „Субару“. Твърди, че от ответника не е проведено пълно насрещно доказване на конкретни действия на водача, довели до вредоносния резултат. Моли съда да отмени първоинстанционното решение в обжалваната част и да постанови ново, с което да уважи изцяло предявените искове изцяло, както и да му присъди сторените разноски.

Въззиваемият – ответник  С.О.оспорва жалбата в депозиран писмен отговор. Поддържа, че изводите на първоинстанционния съд за извършено нарушение на чл. 20, ал. 2, изр. 2 ЗДвП от водача на увреденото МПС, са правилни и законосъобразни, тъй като не се е съобразил с атмосферните условия и състоянието на пътя – двулентова улица и е проявил самонадеяност при преминаване между два срещуположно паркирани автомобила. Сочи, че изводите на вещото лице не налагат различен извод, предвид липсата на доказателства за скоростта на автомобила и за механизма на настъпване на вредите в задната част на автомобила. Твърди, че по делото е доказано виновно противоправно поведение на водача на увреденото МПС по смисъла на чл. 51, ал. 2 ЗЗД и в съответствие с указанията в т. 7 на ППВС № 17/63г. Моли съда да потвърди решението в обжалваната част, с присъждане на разноски.

Решението в частта за уважаване на исковете е влязло в сила, като необжалвано.

Софийски градски съд, след преценка по реда на въззивното производство на твърденията и доводите на страните и на събраните по делото доказателства, намира следното:

При извършената служебна проверка по чл. 269, изреч. 1 от ГПК, въззивният съд намира, че първоинстанционното решение е валидно и процесуално допустимо в обжалваната му част.

При преценка правилността на първоинстанционното решение в обжалваната му част, съгласно разпоредбата на чл. 269, изреч. 2 от ГПК, въззивният съд намира следното:

Производството пред СРС е образувано по предявени обективно съединени искове с правно основание чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/ вр. чл. 49 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

По иска с правно основание чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/:

Въззивникът - ищец З. „А.“ АД в първоистанционното производство претендира сумата общо 2 651. 26 лв., представляваща регресно вземане за изплатено застрахователно обезщетение, формирано съгласно фактура №№1880/19.02.2013г. на стойност 1716. 86 лв. и фактура № 5489/14.08.2013г., за имуществени вреди, причинени от пътнотранспортно произшествие, настъпило на 07.01.2013 г. в гр. София, на ул. „********.

Ответникът С.О.е оспорил предявения иск по основание и размер, като по отношение на сумата 1716. 86 лв., заплатена на 28.02.2013г. на сервиз „С.ауто 09“ ЕООД, е направил възражение за изтекла 5 - годишна давност до предявяване на исковата молба на 19.07.2018г. Отделно са оспорени обстоятелствата, отразени в представения протокол за ПТП, като е направено възражение за съпричиняване.

За да отхвърли частично предявения регресен иск, първоинстанционният съд е приел, че вземането за застрахователно обезщетение за сумата 1716. 86 лв. е погасено по давност, а за останалата част в размер на сумата 934. 92 лв. е приел, че е налице съпричиняване в съотношение 1:1 и е уважил иска за половината от посочената сума.

             Застрахователят придобива регресно право, ако вредите върху корпуса и двигателя на застрахованото МПС са причинени от трето лице, непринадлежащо към домакинството и не роднина на застрахования собственик на МПС и ако е удовлетворил застрахования /действащия към момента на настъпване на застрахователното събитие чл. 213, ал. 1 КЗ/. Регресното право на застрахователя възниква в момента,  в който той е удовлетворил застрахования и оттогава то става изискуемо. Когато вредата е причинена от действия или бездействия при или по повод на възложената работа, регресното право на застрахователя може да бъде упражнено и срещу възложителя на работата по смисъла на чл. 49 ЗЗД – така и т. 15 от ППВС № 7/77г. В разглеждания казус искът е предявен срещу ответната С.О., именно в качеството й на носител на гаранционно-обезпечителната отговорност по чл. 49 ЗЗД, поради виновно бездействие на нейни служители по обезопасяване на посочения общински път. За възникване на правото на деликтно обезщетение, е необходимо да се докажат предпоставките на чл. 49 вр. чл. 45 ЗЗД. Когато се твърди виновното поведение да е бездействие, какъвто е случаят, за да бъде то противоправно, е необходимо да съществува правна норма, която да задължава деликвентът да действа по определен начин.

          По отношение на иска за сумата 1716. 86 лв. в жалбата не са релевирани конкретни оплаквания, поради което съдът приема, че жалбата е бланкетна и изцяло недоказана. Извън горното, в случая е приложима общата петгодишна давност, която за регресните притезания тече от момента на плащането /в случая – 28.02.2013г. чрез банков превод/, поради което към момента на предявяване на исковата молба на 19.07.2018г., е налице изтекла погасителна давност за посоченоот вземане. Предвид изложеното, жалбата срещу решението в частта за отхвърляне на иска за сумата 1716. 86 лв., е неоснователна и недоказана.

По отношение на жалбата в останалата й част за разликата над сумата 467. 46 лв. до размера на сумата 924. 92 лв. – разходи за тенекеджийски услуги, подмяна и разоборудване, изплатена с платежно нареждане № П4435084/27.08.2013г.:

С оглед влязлата в сила част на решението в частта за уважаване на иска, спорен по делото е само размерът на претендираното обезщетение, с оглед наличието или липсата на съпричиняване, като по отношение на всички останали елементи от фактическия състав на иска е налице сила на присъдено нещо. Отделно от това, същите са безспорно установени от  събраните по делото писмени и гласни доказателства.

Съгласно констатациите в представения протокол за ПТП, на 07.01.2013г. в гр. София, на ул. Кожух планина № 12, е настъпило процесното ПТП, при което водачът на лек автомобил марка „Субару“, модел „Б 9 Трибека“, рег. № *******– К.Ц.Т.- Зада, застрахован при ищеца по застраховка Каско, поради невзети мерки от стопанина на пътя /лед/, е реализирал ПТП с МПС – Мерцедес МЛ и трети автомобил.

Съгласно заключението на приетата САТЕ, лек автомобил „Субару“ е загубил устойчивост поради заледената пътна настилка и е реализирал ПТП  при челен ексцентричен удар при насрещно движение с лек автомобил Мерцедес МЛ, описан като участник 2 в протокола за ПТП, както и попътно с трети автомобил, поради загуба на сцепление на гумите на л.а. Субару с пътя. Вещото лице дава констатации, че щетите по увредения лек автомобил марка Субару, модел „Б 9 Трибека“, описани в протокола за ПТП, са в причинно следствена връзка с процесното ПТП и механизъм, описан в протокола за ПТП.

По повод оспорения механизъм на ПТП е допуснат и разпитан като свидетел актосъставителя К., който е заявил, че причина за процесното ПТП е поледицата на пътя. Съгласно показанията на свидетеля, улицата е тясна, с две ленти, като вероятно другите коли – извън участник 1 и 2, са били паркирани.

При така изложеното, въззивният съд намира за основателно оплакването в жалбата за липса на доказано възражение за съпричиняване. В тази връзка не са налице никакви събрани по делото доказателства. Неоснователна е поддържаната от ответника теза, че е налице самонадеяност на водача на увредения лек автомобил Субару, тъй като се е опитал да премине по много тясна улица между два срещуположно паркирани автомобила. Противно на поддържаното в отговора на жалбата, констатациите на вещото лице, които не са опровергани от други доказателства по делото са, че увреденият автомобил Субару е реализирал ПТП с насрещно движещия се л.а. Мерцедес, описан като участник 2 в протокола за ПТП, а попътно с трети, вероятно, т.е няма установено по делото движение на процесния автомобил между два спрели автомобила. При така изложеното, дори при наличие на две ленти за движение, по делото не е установено виновно противоправно поведение на  водача на лек автомобил Субару, вкл. доказано нарушение по чл. 20, ал. 2 ЗДвП. Констатациите на вещото лице, че причина за процесното ПТП е заледената и хлъзгава настилка на общинския път, репс. липсата на сцепление на  гумите на л.а. Субару с пътя, не са опровергани от други доказателства по делото. Ето защо въззивният съд, с оглед приложение на принципа на разпределение на доказателствената тежест  приема, че възражението за съпричиняване е изцяло недоказано.

Поради изложеното, предявеният иск за главницата за сумата общо 934. 92 лв., от които сумата 924. 92 лв., заплатена на собственика на увредения автомобил на 27.08.2013г. и 10 лв. – ликвидационни разходи, се явява доказан по основание изцяло, без наличие на съпричиняване. По отношение на размера не се релевират конкретни оплаквания, поради което и с оглед неоспореното заключение на САТЕ, искът за главницата се явява доказан до размера на сумата 934. 92 лв.

По отношение на предявения акцесорен иск по чл. 86, ал.1 ЗЗД:

Следва да се отбележи, че за процесния период 20.07.2015г. 19.07.2018г., по делото не е спорно и доказано настъпването на забава на ответника по смисъла на чл. 213а КЗ /отм/, предвид връчена на ответника на 19.09.2013г. регресна покана. СРС е присъдил сумата 150 лв., изчислена по реда на чл. 162 ГПК върху главницата от 467. 46 лв. Ето защо, с оглед горните изводи, за процесния период 20.07.2015г. – 19.07.2018г. , общо дължимата лихва върху главницата от 934. 92 лв. е в размер на сумата 284. 76 лв., изчислен също по реда на чл. 162 ГПК. По изложените съображения, жалбата досежно иска за мораторна лихва за сумата 134. 76 лв. – разликата над присъдената от СРС сума от 150 лв. до доказания размер от 284. 76 лв, е основателна и доказана.

По изложените съображения, с оглед частичното несъвпадение на изводите на двете инстанции, решението следва да бъде отменено в атакуваната част за отхвърляне на иска за главницата за разликата над сумата 467. 47 лв. до размера на сумата 934. 92 лв. и за отхвърляне на иска за мораторна лихва за разликата над 150 лв. до размера на сумата 284. 76 лв.  и постановено ново за уважаване на исковете за главница и лихва до посочените размери, а в останалата обжалванат част следва да бъде потвърдено.  С оглед изхода на спора и присъдените по компенсация разноски в размер на сумата 10. 78 лв. в полза на ответника СО от първоинстанционния съд, решението следва да бъде отменено и в посочената част за разноските, като бъдат присъдени претендираните и доказани разноски за първоинстанционното производство, както следва: сумата 211. 49 лв. – в полза на въззивника – ищец и сумата 64. 75 лв. – в полза на въззиваемия ответник.

По разноските за въззивното производство: При този изход на спора, на въззивника следва да се присъдят разноски в общ размер на сумата 33. 23 лв.- съответна част на заплатена държавна такса и юрисконсултско възнаграждение, определено в общ размер на сумата 100 лв. на основание чл. 78, ал. 8 ГПК

На възззиваемия следва да се присъдят претендираните разноски в размер на сумата 78. 81 лв. – юрисконсултско възнаграждение, определено в общ размер на сумата 100 лв. на основание чл. 78, ал. 8 ГПК.

Мотивиран от горното, Софийски градски съд

 

 РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ протоколно решение от 06.12.2018г., постановено по гражданско дело № 47486/2018г. на СРС, 62 състав, в частта, с която са отхвърлени предявените от З. „А.“ АД ***, иск с правно основание чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/ за разликата над сумата 467. 46 лв. до размера на сумата 934. 92 лв. и иск с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за разликата над сумата 150 в. до размера на сумата 284. 76 лв., както и в частта, с  която е осъден З. „А.“ АД *** разноски в размер на 10. 78 лв. и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОСЪЖДА С.О., гр. София, ул. „*******да заплати на З. „А.“ АД , ЕИК *******, на основание чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/, сумата 467. 46 лв. /разликата над сумата от 467. 46 лв. до размера на сумата 934. 92 лв./ – допълнително застрахователно обезщетение по щета № 100113030101679/2013г. за вреди от ПТП, настъпило на 07.01.2013г. в гр. София, ул. „********, ведно със законната лихва от 19.07.2018г. до окончателното изплащане и на основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД - сумата 134. 76 лв. /разликата над 150 лв. до размера на сумата 284. 76 лв./ - допълнително мораторна лихва за периода 20.07.2015г. – 19.07.2018г.

ПОТВЪРЖДАВА протоколно решение от 06.12.2018г., постановено по гражданско дело № 47486/2018г. на СРС, 62 състав  в останалата обжалвана част за отхвърляне на исковете.

ОСЪЖДА С.О., гр. София, ул. „*******да заплати на З. „А.“ АД , ЕИК *******, на основание чл. 78, ал. 1 вр. ал. 8 ГПК, сумата 211. 49 лв. – разноски за СРС и сумата 33. 23 лв. – разноски за СГС.

ОСЪЖДА З. „А.“ АД , ЕИК ******* да заплати на С.О., гр. София, ул. „*******, на основание чл. 78, ал. 3 вр. ал. 8 ГПК, сумата 64. 75 лв. – разноски за СРС и сумата 78. 81 лв. – разноски за СГС.

Решението в частта за уважаване на исковете е влязло в сила като необжалвано.

Решението не подлежи на касационно обжалване на основание чл. 280, ал. 3 ГПК.

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ: 1.                              2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОТМЕНЯ протоколно решение от 06.12.2018г., постановено по гражданско дело № 47486/2018г. на СРС, 62 състав, в частта, с която са отхвърлени предявените от З. „А.“ АД ***, иск с правно основание чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/ за разликата над сумата 467. 46 лв. до размера на сумата 934. 92 лв. и иск с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за разликата над сумата 150 в. до размера на сумата 284. 76 лв., както и в частта, с  която е осъден З. „А.“ АД *** разноски в размер на 10. 78 лв. и вместо него ПОСТАНОВЯВА: ОСЪЖДА С.О.да заплати на З. „А.“ АД, на основание чл. 213, ал. 1 КЗ /отм/, сумата 467. 46 лв. /разликата над сумата от 467. 46 лв. до размера на сумата 934. 92 лв./ – допълнително застрахователно обезщетение по щета № 100113030101679/2013г. за вреди от ПТП, настъпило на 07.01.2013г. в гр. София, ул. „********, ведно със законната лихва от 19.07.2018г. до окончателното изплащане и на основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД - сумата 134. 76 лв. /разликата над 150 лв. до размера на сумата 284. 76 лв./ - допълнително мораторна лихва за периода 20.07.2015г. – 19.07.2018г. ПОТВЪРЖДАВА протоколно решение от 06.12.2018г., постановено по гражданско дело № 47486/2018г. на СРС, 62 състав  в останалата обжалвана част за отхвърляне на исковете. ОСЪЖДА С.О., да заплати на З. „А.“ АД , на основание чл. 78, ал. 1 вр. ал. 8 ГПК, сумата 211. 49 лв. – разноски за СРС и сумата 33. 23 лв. – разноски за СГС. ОСЪЖДА З. „А.“ АД ***, на основание чл. 78, ал. 3 вр. ал. 8 ГПК, сумата 64. 75 лв. – разноски за СРС и сумата 78. 81 лв. – разноски за СГС. Решението в частта за уважаване на исковете е влязло в сила като необжалвано.