Решение по дело №1982/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1745
Дата: 11 ноември 2021 г.
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20217040701982
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                             

 1745       /11.11.2021 година, град Бургас

 

Административен съд - Бургас, на двадесет и първи октомври две хиляди двадесет и първа година, в открито заседание, в състав:

                                   

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела Драгнева

ЧЛЕНОВЕ:       Веселин Енчев      

Димитър Гальов

секретар К.Л.

прокурор Андрей Червеняков

разгледа докладваното от съдия Енчев КНАХ дело № 1982/2021 година

 

Производството по чл. 63 ал. 1 от ЗАНН във връзка с глава дванадесета от АПК.

Делото се разглежда за втори път от касационен състав на АдмС – Бургас, след като решение № 811/08.07.2020 година по н.а.х.д. № 764/2020 година на РС – Бургас е отменено с решение № 1490/03.11.2020 година по к.н.а.х.д. № 1693/2020 година на АдмС – Бургас и делото е върнато за ново разглеждане от друг състав на РС – Бургас.

            Образувано е по касационна жалба от И.Д.А. с ЕГН ********** и адрес ***, против решение № 260838/15.06.2021 година по н.а.х.д. № 4708/2020 година на Районен съд – Бургас (РС), с което е потвърдено наказателно постановление № 003632/22.10.2019 година на началник на отдел „Контрол и правоприлагане“ в Национално тол управление към Агенция „Пътна инфраструктура“ – София (НП).

С НП на И.Д., за нарушение на чл. 139 ал. 6 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), на основание чл. 179 ал. 3 от ЗДвП, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 лева.

Касаторът оспорва решението. Твърди, че то е неправилно. Заявява, че съдът не е отчел обстоятелството, че в часа на извършване на проверката, според НП, той е имал електронна винетка, макар и закупена непосредствено преди началото на проверката. Заявява, че съдът необосновано е приел като момент на проверката 09:10 часа на 01.05.2019 година, защото посоченият час в АУАН и в НП е 09:40 часа на същата дата, като не е ясно от кого и при какви обстоятелства е била извършена преправка на посочения час. Твърди, че несъобразяването от страна на РС на часа на проверката, отразен в доказателствата в административнонаказателната преписка и часа, приет от самия съд като действителен час, съставлява съществено процесуално нарушение.

Иска отмяна на решението и на НП.

Ответникът, чрез процесуален представител, изразява в писмено становище и непосредствено в съдебното заседание подробни доводи за неоснователност на жалбата. Поддържа, че решението е правилно и не са налице твърдените от касатора нарушения.

Прокурорът пледира неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок и от надлежна страна.

Съгласно НП Д. е наказан за това, че при извършена проверка на 01.05.2019 година, около 09:40 часа на път IІ клас № II-99, на километър 20+5 в пътен участък Бургас - Созопол, за който се събира такса за ползване на пътната инфраструктура – винетна такса, като водач на микробус „Форд Транзит“ с рег. № А 7561 АМ се движи по републиканската пътна мрежа, без да е заплатил винетна такса от съответната категория към която спада управляваното МПС.

За да постанови оспореното решение, РС е приел, че в административнонаказателното производство не са допуснати процесуални нарушения, а деянието е доказано по несъмнен начин. Съдът е обсъдил представените и събраните в хода на съдебното производство доказателства, като е изложил мотиви с оглед на които е потвърдил НП.

Настоящият състав приема следното.

Съгласно чл. 139 ал. 6 от ЗДвП, водачът на пътно превозно средство е длъжен преди движение по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, да заплати таксата по чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата в случаите, когато такава е дължима според категорията на пътното превозно средство, освен когато таксата е заплатена от трето лице.

Според чл. 179 ал. 3 т. 4 от ЗДвП (в редакцията ѝ към датата на извършване на нарушението), водач, който управлява пътно превозно средство по републиканските пътища, за което не е заплатена винетна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата, или на превозното средство е залепен винетен стикер с графично оформление, което е различно от одобреното, се наказва с глоба при управление на пътно превозно средство за превоз на пътници с 8 или по-малко места с мястото на водача, пътни превозни средства, предназначени за превоз на товари, и/или пътни превозни средства, предназначени за превоз на пътници и товари, с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 тона, както и пътните превозни средства от тази група с повишена проходимост - 300 лева.

В конкретния случай, при извършването на проверката е установено, че водачът не е заплатил винетна такса за съответната категория, към която спада управляваното МПС с технически допустима маса до 3,5 тона, съгласно текста на АУАН.

Предвид фактическата обстановка по НП, в частност часа на извършване на нарушението, от наказаното лице, в хода на съдебното оспорване на санкцията, е представено писмено доказателство – Е-винетка за категория К3, че в по – ранен час (09:29 часа) от часа, посочен в постановлението (09:40 часа), той е разполагал с надлежно закупена винетка, т.е. заплатил е дължимата такса за използването на републиканската пътна мрежа (лист 17 от к.н.а.х.д. № 1693/2020 година на АдмС - Бургас). това доказателство е прието без оспорване от процесуалните представители на ответника и е следвало да бъде кредитирано при решаването на спора по същество. Посредством него Д. е опровергал фактическото основание за санкционирането си и РС е следвало да отмени НП.

В съдебното производство от страна на наказващия орган е направен опит за установяване на действителния час на констатиране на нарушението с твърдения от разпитаните свидетели М. и Н. – служители на АПИ, че в съставения АУАН тази информация е била манипулирана противоправно чрез преправяне на една цифра, така че часът на извършване на нарушението да е по – късен от часа издаване на винетката.

Действително, дори не особено внимателен преглед на представения оригинал от АУАН (лист 18 от н.а.х.д. № 4708/2020 година) показва, че в акта е извършено преправяне на една цифра от часа, посочен като час на извършване на нарушението. Цифрата „4“ във фразата „…около 09⁰ часа“ е удебелена и под нея се различават щрихи на друга (неясно каква) цифра, т.е. налице е манипулация на съставения акт и промяна на едно от съществените обстоятелства, описани в него. Тази манипулация, обаче, не е отчетена както от актосъставителя (ако се приеме, че е извършена без негово знание или съгласие), чрез издаване на нов АУАН с коректен час на нарушението, последващото му връчване на нарушителя и изготвяне на докладна записка за причините, наложили съставянето на нов АУАН, така и от наказващия орган, който, при съмнение в съдържанието на акта и по - специално в часа на извършване на нарушението, е следвало да извърши действията по чл. 52 ал. 4 от ЗАНН (като напр. изиска информация за часа на заснемане на автомобила на нарушителя от първия автомобил на АПИ, преди спирането му и представяне на допълнителни писмени сведения от актосъставителя и свидетеля по АУАН) и при установяване на противоправно манипулиране на акта – да разпореди издаването на нов АУАН, да сезира органите по прокуратурата за извършено престъпление и да издаде НП с коректно отразен час, съобразно данните от новия АУАН, след връчването му на нарушителя. Нищо от описаните действия не е извършено от администрацията на АПИ. В НП часът на извършване на нарушението, посочен в АУАН, е преписан, а в съдебното производство на това обстоятелство е противопоставено достоверно писмено доказателство -  т. нар. Е-винетка, която опровергава съществен елемент от тезата на  наказващия орган в постановлението, че е извършено нарушение на чл. 139 ал. 6 от ЗДвП. 

С оглед на установеното, РС е следвало да отмени НП, а не да приема, че действителният час на извършване на нарушението е 09:10 часа (вместо изписания 09:40 часа) и че това се установява от показания на свидетелите – служители на АПИ.

Решението следва да се отмени като се отмени и издаденото НП.

Искането от процесуалния представител на Д. за присъждане на разноски в процеса е основателно. Предвид правната и фактическа сложност на казуса, на жалбоподателя следва да бъдат присъдени разноски в размер на 300 (триста) лева.

По изложените съображения съдът

 

Р  Е  Ш  И

 

ОТМЕНЯ решение № 260838/15.06.2021 година по н.а.х.д. № 4708/2020 година на Районен съд – Бургас.

Вместо него постановява:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 003632/22.10.2019 година на началник на отдел „Контрол и правоприлагане“ в Национално тол управление към Агенция „Пътна инфраструктура“ – София.

 

ОСЪЖДА Агенция „Пътна инфраструктура“ да заплати на И.Д.А. с ЕГН ********** и адрес *** сумата от 300 (триста) лева - разноски по делото.

 

Решението е окончателно.

                                   

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ: