Решение по дело №65/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 300
Дата: 9 март 2021 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20217050700065
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

         /           ….2021 година, гр. Варна

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, Х КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ в публично заседание на осемнадесети февруари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЯНКА ГАНЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ : 1. НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

  2. РАЛИЦА АНДОНОВА

при секретаря НАТАЛИЯ ЗИРКОВСКА и при участието на прокурора СИЛВИЯН ИВАНОВ, като разгледа докладваното от съдия НАТАЛИЯ ДИЧЕВА к. адм. д. № 65 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Ц.Д. Ц. чрез адв. Р.,  срещу Решение № 260432 от 20.11.2020 г. на ВРС, постановено по НАХД №  2091/2020  г., по описа на ВРС, ХV състав, с което е потвърдено  Наказателно постановление № 20-0819-001468/ 30.04.2020г. на Началник група в Сектор „ПП“ ОД на МВР- Варна, с което  на Ц.Д. Ц. ЕГН **********, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200лв. на основание чл.179 ал.2 вр.чл.179 ал.1т.5 пр.4 от ЗДвП за нарушение на чл.38 ал.3 от ЗДвП.

В касационната жалба се поддържа, че решението на ВРС е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон – отменително основание по чл.348, ал.1 от НПК. Сочи се, че неправилно ВРС се е произнесъл по фактическата обстановка, която е подкрепена със съответния доказателствен материал. Изтъква се, че доказателствата са ценени неправилно поотделно и в съвкупност, с което е допуснато нарушение на съдопроизводствените правила. Моли за отмяна на решението на ВРС и за отмяна  на НП. Претендира разноски.

Ответникът в касационното производство –ОД МВР Варна, сектор ПП с писмени бележки оспорва жалбата като претендира разноски по делото.

Участващият по делото прокурор дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е редовна и допустима - подадена е от страна, участвала във въззивното съдебно производство и в срока по чл.211, ал.1 от АПК.

Административният съд, като прецени доводите на страните, фактите, които се установяват от събраните по делото доказателства, както и мотивите на съдебния акт, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания, и предвид обхвата на касационната проверка, посочен в разпоредбата на чл.218, ал.2 АПК, намира за установено следното:

С НП № 20-0819-001468/ 30.04.2020г. на Началник група в Сектор ПП -ОД на МВР- Варна, на Ц. е  наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200лв., на основание чл.179 ал.2 вр.чл.179 ал.1т.5 пр.4 от ЗДвП, за нарушение на чл.38ал.3 от ЗДвП.

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, в законоустановения срок поради което е ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна ВРС приема, че на 02.02.2020г.,  след 16,00ч., Ц., управлявайки специален автомобил / линейка/ „Фиат Дукато” с рег.№ ***, се движил по бул.“Сливница“ в гр.Варна в посока изхода на града. Автомобилът, собственост на „Център за спешна медицинска помощ-Варна“, бил с включен специален режим на движение, тъй като пътувал медицински реанимационен екип- лекар и медицинска сестра- свидетелите Д.Д. и Г.. Те получили сигнал с код А, изискващ най- бързо пристигане на посочения адрес. В района на „Дом Младост“ в гр.Варна, автомобилът със специален режим на движение достигнал друг движещ се пред него в лявата лента на пътното платно л.а.“Мерцедес ГЛ 320“ с рег № ***, управляван от св.Е. Д., като св.Е.Д. се престроил в дясната лента, за да пропусне специалния автомобил. Около 16:37ч. двата горепосочени автомобила се намирали в близост до кръстовището между булеварда и ул.“Атанас Стоев“, като специализираният автомобил намалил скоростта си, преминал от лявата лента на пътното платно частично в дясната лента, но св.Е.Д. възприел това престрояване като подготовка за маневра завой надясно, тъй като имало пресечка, подал сигнал и се престроил с управлявания от него лек автомобил в лявата лента. В този момент, обаче, въз.Ц. неочаквано предприел извършване на маневра ляв завой от дясната лента, като св.Е.Д. се опитал да отклони управлявания от него автомобил в насрещна пътна лента, но въпреки това настъпило ПТП между двата автомобила. Щети настъпили в предната лява част на линейката и в предната дясна част на л.а.“Мерцедес“.

          Местопроизшествието е посетено от екип на сектор ПП-ОД на МВР-Варна, в който участвал и св.В. . На място е проведен разговор с участниците в произшествието и бил изготвен снимков материал.

          На 02.02.2020г. св.В.  съставя АУАН срещу жалбоподателя, в който описал приетото за установено нарушение на чл. 38 ал.3 от ЗДвП, като АУАН бил съставен в отсъствието на нарушителя и му бил връчен на 05.02.2020г.

 

 

 

На място е извършен оглед на местопроизшествието и намиращите се там автомобили, като били констатирани нанесените им щети. Обяснения са снети на по-късен етап, както и протокол за ПТП - на 09.04.20г.

За да потвърди наказателното постановление, ВРС приема, че АНО правилно е определил времето и мястото на нарушението. Съдът е приел, че е допуснато административното нарушение от страна на въззивника, което е   констатирано по надлежният ред.

ВРС e коментирал, че в конкретния случай жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл.38 ал.3 от ЗДвП, тъй като е започнал завиване в обратна посока от дясната лента, поради недостатъчна ширина на платното и габаритите на управлявания автомобил, но не е изпълнил задължението си да пропусне попътно движещия се от лявата му страна л.а.“Мерцедес ГЛ 320“ с рег № ***. ВРС не е приел възраженията на защитата, че липсва осъществен състав на административно нарушение, позовавайки се на специалната разпоредба – чл.92 ал.2 от ЗДвП.

Така постановеното решение е неправилно.

За да прецени правилното приложение на материалния закон, на основание чл. 220 АПК, касационната инстанция намира, че фактическата обстановка е неправилно установена от първоинстанционния съд.

В конкретния случай ВРС приема, че специализираният автомобил намалил скоростта си, преминал от лявата лента на пътното платно частично в дясната лента и тъй като св.Е.Д. възприел това престрояване като подготовка за маневра завой надясно, понеже имало пресечка, подал сигнал и се престроил с управлявания от него лек автомобил в лявата лента. В този момент Ц. неочаквано предприел извършване на маневра ляв завой от дясната лента, а св.Е.Д. се опитал да отклони управлявания от него автомобил в насрещна пътна лента, но въпреки това настъпило ПТП между двата автомобила.

Видно от обясненията на участващите в ПТП- свидетели- очевидци : Е. Г.-мед.сестра и Д. Д. – лекар, се установява, че линейката е била в лявата лента, както и че цялото ляво платно е било освободено за линейката, която е била с включен звуков светлинен сигнал. Впоследствие се изнася леко вдясно, но не влиза в дясната лента, а само се е изнася леко , за да направи обратен завой. Шофьорът на линейката е бил с включен ляв мигач за обратен завой. В момента, когато е започнал да прави обратен завой е последвал удара с другия автомобил, който дотогава е бил в дясната лента, но е решил да се престрои вляво. Няма данни дали вторият автомобил- Мерцедес – G клас е дал мигач за престрояване вляво, освен показанията на собственика на мерцедеса- св.Д.. Също няма данни, че шофьорът на линейката е възприел подадения мигач от Мерцедеса за престояване от дясната в лявата лента.

Тази фактическа обстановка се различава от констатациите в протокола за ПТП.

По смисъла на разпоредбите на чл.179 ал.1 ГПК, констативния протокол за ПТП е официален документ и съставлява доказателство за изявленията пред органа на МВР и за извършените от него и пред него действия и по-конкретно за съществуването на фактите с правно значение, че на посочените дата, час и място е настъпило ПТП, местоположението на превозните средства на пътното платно, следи от произшествието, видими вреди следствие на ПТП-то, наличието на пострадали лица и резултат от тест за употреба на алкохол. Документът не се ползва с обвързваща доказателствена сила само относно отразения в него механизъм на ПТП и поведението на участниците в него, тъй като тези факти не са се осъществили пред актосъставителя, а той ги е възпроизвел въз основа на направени пред него изявления на участниците. В случая, видно от направеното отбелязване в съответната графа в протокола за ПТП се установява, че линейката се е движила изцяло в дясното платно. Следва да се посочи, че в случая протокола не носи подписите на страните, участвали в ПТП.

Когато се оспорва изявлението, материализирано в документа с твърдения, че той е неверен, т.е. с твърдения, че материализираното в официалния свидетелстващ документ (протоколът за ПТП) удостоверително изявление не отговаря на действителното положение, не е налице опровергаване на съдържанието на документа по смисъла на чл.164 ал.1 т.2 от ГПК, и свидетелските показания са допустими. /Решение № 216 от 29.V.1989 г. по гр. д. № 156/89 г., IV г. о./ Пред въззивната инстанция са приобщени гласни доказателствени средства- разпит на св. В.  “ следите започваха от лявата лента“, св. Д. : „пусна мигач…, за да предприемем маневра, той трябваше да намали рязко и да премине частично , но не пълно в дясната лента, т.е. леко заходи. Не сме правили маневра от дясната лента да завиваме, нито пък по-голямата част от автомобила е бил в дясната лента.“

Въз основа на изложеното, Съдът намира, че от така събраните и обсъдени доказателства се опровергава верността на оспорения протокол за ПТП, тъй като линейката не се намирала в дясната лента на движение, а в лявата и поради това не следва да пропуска движещият се също вляво л.а. „Мерцедес ГЛ320“, поради което е налице несъставомерност на извършеното деяние. Това налага извод за незаконосъобразност на оспореното наказателно постановление. С оглед коментираната фактическа обстановка, която касационната инстанция приема, на касатора не може да бъде вменено в отговорност нарушение на чл.38 ал.3 от ЗДвП. Съгласно чл.38 ал.1 от ЗДвП „Завиването в обратна посока се извършва наляво от най- лявата пътна лента по посока на движението“ и ал.3 „При недостатъчна широчина завиването в обратна посока може да започне и от друга част на платното за движение, но водачът на завиващото пътно превозно средство е длъжен да пропусне и попътно движещите се от лявата му страна пътни превозни средства.“

Районният съд не е изяснил делото от фактическа страна, неправилно е преценил наличните по делото писмени и гласни доказателства и неправилно е приел, че описаната в НП фактическа обстановка отговаря на установеното от актосъставителя на мястото на ПТП. Оспореното наказателно постановление е издадено в нарушение на материалния закон.

Предвид гореизложеното, настоящата инстанция намира, че решението на районния съд е неправилно и следва да бъде отменено, както и да бъде отменено издаденото наказателно постановление.

При този изход на делото искането за присъждане на разноски от страна на процесуалния представител на касатора е направено своевременно и с оглед разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, препращаща към чл. 143 от Административнопроцесуалния кодекс, поради което следва да се уважи.

Водим от горното и на основание чл.221,ал.2 от АПК вр. чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият състав на Административен съд Варна

 

Р       Е        Ш         И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 260432 от 20.11.2020 г. на ВРС, постановено по НАХД №  2091/2020 г., по описа на ВРС, ХV състав

 

и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-0819-001468/ 30.04.2020г. на Началник група в Сектор „ПП“ ОД на МВР- Варна, с което  на Ц.Д. Ц. ЕГН **********, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200лв. на основание чл.179 ал.2 вр.чл.179 ал.1т.5 пр.4 от ЗДвП за нарушение на чл.38 ал.3 от ЗДвП.

ОСЪЖДА ОД на МВР Варна  да заплати на Ц.Д. Ц. ЕГН ********** от гр.Варна сумата от 300лв. /триста лева/, разноски по делото.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

2.