Решение по дело №381/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 12
Дата: 22 януари 2021 г.
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20207240700381
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                        

         

           

                       22.01.2021 година    град Стара Загора

             

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на четиринадесети януари през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА 

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА 

 

при секретар Минка Петкова        

и с участието на прокурор Петко Георгиев                                                

като разгледа докладваното от  съдия  ИРЕНА ЯНКОВА  КАН дело № 381 по описа  за 2020г., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

      Образувано е по касационна жалба на „Декатлон България“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр. София, ул. „Олимпийска“ № 4, представлявано от управителя М.С. подадена чрез пълномощника юрисконсулт С.С. против Решение № 260021 от 08.09.2020г., постановено по АНД № 3181/ 2019г. по описа на Районен съд – Стара Загора, с което е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № К – 0048101 от 31.10.2019г., издадено от Директора на Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора със седалище гр. Пловдив към Главна Дирекция „Контрол на пазара” при Комисията за защита на потребителите /КЗП/.

   В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва  направения от въззивния съд извод, че извършването на вмененото му нарушение е доказано по безспорен и несъмнен начин. Твърди, че административно наказателното обвинение е фактически, правно и доказателствено необосновано, доколкото от една страна наказателното постановление не отговаря на императивните изисквания по чл.57, ал.1, а пълно, точно и ясно описание на нарушението от фактическа и от правна страна. Касаело се за три самостоятелни нарушения за които следвало да се наложи отделно наказание а от друга – събраните по делото доказателства опровергават описаната в наказателното постановление фактическа обстановка и съотв. обуславят извод за недоказаност на отправеното обвинение.Имало грешка и в името на магазина, в което било извършено твърдяното нарушение. С подробно изложени съображения по наведените касационни основания  е направено искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено Наказателно постановление № К – 0048101 от 31.10.2019г.,  като неправилно и незаконосъобразно.

 

Ответникът по касационната жалба – Комисия за защита на потребителите, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител по делото и не взема становище по основателността на жалбата.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение, като обосновано, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, да бъде оставено в сила. 

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

           Разгледана по същество жалбата е неоснователна.    

   Производството пред Районен съд – Стара Загора се е развило по жалба на  „Декатлон България“ ЕООД, гр. София, против Наказателно постановление № К – 0048101 от 31.10.2019г  издадено от Директора на Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора със седалище гр. Пловдив към Главна Дирекция „Контрол на пазара” при Комисията за защита на потребителите, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № К – 0048101/ 19.09.2019г., на „Декатлон България “ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 300 лева, на основание чл. 198 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/, за нарушение на чл.9, ал.2 във вр. с чл.9, ал.1 от ЗЗП. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че при извършена на 30.08.2019г. проверка в магазин „Декатлон Витоша”, находящ се в гр. Стара Загора, бул. „Никола Петков“ №52, е установено, че в търговския обект, в работен режим към момента на проверката, се предлагат за продажба в син,черен и розов цвят маратонки за деца с марка TS 130 JR METEOR FLASH с търговско лого  ARGENTO общо 156 чифта. На всичките 156 чифта маратонки не е поставен етикет с информация на български език за производител или вносител, както и за съществените характеристики на стоките.

         С обжалваното решение Старозагорският районен съд е потвърдил наказателното постановление по съображения за неговата материална и процесуална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила, като наказателното постановление съдържа изискуемото се по чл. 57 от ЗАНН описание на нарушението, обосноваващо в необходимата степен от фактическа и правна страна административнонаказателното обвинение. По съществото на спора, въз основа на събраните в хода на съдебното следствие и обсъдени в решението писмени и гласни доказателства съдът е направил извод, че по безспорен и несъмнен начин е установено и доказано допуснатото от Декатлон България “ ЕООД  нарушение на изискването по чл.9, ал.2 във вр. с чл.9, ал.1 от ЗЗП, като основание за налагане на административна санкция по чл.198 от ЗЗП, определена в законово регламентирания минимален размер. В мотивите към решението са изложени и съображения че не са налице обстоятелства, сочещи на маловажен случай на административно нарушение, като основание за освобождаване от административнонаказателна отговорност при прилагането на чл.28 от ЗАНН.

 

Решението на Старозагорския районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона. 

Обосновано въззивният съд е приел, че при проведеното административно наказателно производство не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН процесуални правила и на формалните изисквания досежно съдържанието на съставения АУАН и на издаденото въз основа на него НП. Изцяло се споделя извода на съда, че обвинението за извършено от „Декатлон България “ ЕООД нарушение по чл. 9, ал.2 във вр. с чл.9, ал.1 от ЗЗП е фактически, правно и доказателствено обосновано. Съдържанието на наказателното постановление съответства на императивните изисквания на чл. 57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН за пълно, ясно и точно описание на нарушението и обстоятелствата по неговото извършване и посочването на законовата разпоредба, която е нарушена. Пълнотата на описанието, както от фактическа, така и от правна страна, е функция на конкретния административно наказателен състав. В случая „Декатлон България“ ЕООД  е санкционирано на  основание чл. 198 от ЗЗП, съгласно която разпоредба за нарушение на изискванията за етикетиране на стоките по чл. 9, 10 и 11 и на наредбите по чл. 12 на виновните лица се налага глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция, в размер от 300 до 1500 лв. От правна страна административнонаказателното обвинение е обосновано с допуснато нарушение на чл.9, ал.2 във вр. с чл.9, ал.1 от ЗЗП, които норми регламентират, че търговецът е длъжен да предлага на потребителите стоки с етикети на български език или и на български език, с изключение на случаите, когато информацията по ал. 2 може да бъде предоставена чрез използването на широко разпространени символи, като пиктограми и други знаци, които са лесно разбираеми за потребителите, или чрез използването на наименования за произход на стоките, които са общоизвестни /чл. 9, ал.1/, като етикетът задължително съдържа информация за производителя и вносителя, ако стоката е от внос, за вида на стоката, нейните съществени характеристики, срока на годност и условията на съхраняването й и, ако е необходимо, указания за употреба /чл.9, ал.2/. От фактическа страна извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение се основава на това, че при направена проверка в търговски обект на „Декатлон България“ ЕООД  е установено, че в търговския обект част от изложените за продажба в магазина маратонки нямат поставени етикети с информация на български език за производител или вносител, ако стоката е от внос, както и съществените характеристики на стоките. С оглед на така направеното описание на нарушението, посочената като нарушена норма и административнонаказателната разпоредба на чл. 198 от ЗЗП, по която е подведен под отговорност касационният жалбоподател, очевидно изпълнителното деяние е индивидуализирано в необходимата и достатъчна степен и от фактическа страна, и от правна страна, като всички релевантни за съставомерността и индивидуализацията на деянието факти и обстоятелства, са установени и посочени в наказателното постановление. Противно на твърденията на касатора, от фактическата формулировка и правна обосновка на обвинението се следват еднозначни правни изводи за волята на наказващия орган по фактите и по приложението на закона. В този смисъл не се касае за три нарушения а  за едно единствено – липса на етикет  с определена информация.

         Обоснован от гл.т на доказателствата и правилен от гл.т на закона е  направеният от въззивния съд извод, че извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение е доказано по безспорен начин. От събраните по делото писмени и гласни доказателства несъмнено се установява, че към датата на извършената от контролните органи на КЗП проверка, в търговския обект е имало изложени за продажба стоки, които нямат поставени етикети с информация на български език за производител или вносител, ако стоката е от внос, както и съществените характеристики на стоките.Правилно е прието от съда , че с оглед на характеристиката на стоката не може да се приложи чл. 11 от ЗЗП.

Неоснователно е и въведеното касационно основание, че след като името на магазина е сгрешено, а именно в Стара Загора няма обект „Декатлон Витоша” това означава, че мястото на извършване на деянието е неточно, поради което следва да се отмени НП. От една страна дори и да е сгрешено името на търговския обект това нарушение не е съществено, след като в АУАН и в НП е посочен точния му административен м адрес-гр. Стара Загора бул. „Н. Петков” № 52. Няма неяснота къде са били изложени за продажба процесните маратонки. С оглед на което съдът приема , че правото на защита на привлеченото към административно наказателна отговорност лице не е нарушено.

         С оглед на изложените съображения съдът намира, че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдороизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

                        Р     Е     Ш     И :

   ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260021 от 08.09.2020г., постановено по АНД № 3181/ 2019г. по описа на Районен съд – Стара Загора, с което е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № К – 0048101 от 31.10.2019г., издадено от Директора на Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора със седалище гр. Пловдив към Главна Дирекция „Контрол на пазара” при Комисията за защита на потребителите.

     Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                                      

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.     

                                                                           

                                                                                   2.