Решение по дело №5677/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2922
Дата: 28 юни 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Димитър Илиев Димитров
Дело: 20183110105677
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 април 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№…………….., 28.06.2019 г., гр.Варна

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, четиридесет и девети състав, в публично заседание на двадесет и осми май през две хиляди и деветнадесета година, в следният състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР Д.

 

При участието на секретаря Милена Узунова, като разгледа докладваното от районния съдия гражданско дело №5677 по описа за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по обективно кумулативно съединени искове от Р.Н.Б., ЕГН: **********, с адрес: ***. ****, чрез адвокат А.С., вписан в Софийската адвокатска колегия с личен номер ****, адрес на кантората и съдебен адрес:***, срещу „П.К.“ ООД, ЕИК: ****, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от ****и ****, за заплащане на сумата от сума в размер на 12046.20 евро, представляваща неплатена цена по договор за продажба на мощности за добиване на криптовалути, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на настоящата искова молба до датата на окончателното й заплащане, както и сума в размер на 120.70 евро, представляваща законна лихва от датата на изпадане в забава -16.03.2018 г. до 20.04.2018 г., датата на подаване на настоящата искова молба.

Твърди се в исковата молба, че ищецът е закупил от ответното дружество в края на ноември и началото на декември месец 2017 г. хардуер /мощности/ за добиване на криптовалути, като общия размер на закупената мощност е 100 TH/s /сто терахаша в секунда, тоест машината добива криптовалута с тази мощност/. Твърди се, че към датата на закупуване на тази мощност с тази мощност 100 TH/s се е добивала криптовалута на стойност приблизително 70 щатски долара на ден. Твърди се, че на 05.02.2018 г. Ищецът е получил и-мейл от ответника П.к. ООД, с който му е изпратена информация, че дружеството предлага възможност за създаване на портфолио от различни криптовалути, с оглед тяхната диверсификация /на принципа на портфейла акции и облигации при инвеститорите на фондовата борса/, както и че е налице възможност да продаде притежаваната от него мощност срещу определен размер НВ Token - Ейч Би Токен /предлаганата от дружеството криптовалута/, която да бъде остойностена в деня на продажбата на хардуера /мощността/ в евро, по посочена банкова сметка, ***, като изплащането на криптовалутата ще се осъществи в личен електронен портфейл на получателя в платформата Waves /Уейвс/ с интернет адрес: https://wavesplatform.com/, след което всеки може да ги конвертира в реална валута. Твърди, че е дал съгласие за извършване на продажбата, като от страна на ответното дружество е било изготвено изчисление на цена на придобиване като за 15.03.2018 г., втората предложена дата за плащане от П.К. ООД, цената е в размер на 11 810 Ейч Би Токен по 1,02 евро или общо 12 046.20 евро. Твърди, че всички условия по договора били уточнени, но ответното дружество не изплатило договорената цена.

В срока по чл.131 от ГПК е постъпил отговор от ответника „П.К.“ ООД, в който се оспорват предявените искове като недопустими и неоснователни. Твърди се, че между страните не е налице договорна обвързаност, а проведената от ответното дружество електронна кореспонденция с ищеца е резултат от посредничаската дейност, която дружеството осъществява. Твърди се, че реален контрагент на ищеца е „Ч.и.г."ООД, чрез своя изключителен представител „Ф."ООД. Оспорва се твърдението, че ищецът е придобил хардуерни мощности, като се твърди, че всъщност той е наел терахаш мошности, които да служат за добив на крипто валути. Твърди се, че „Ч.и.г."ООД е спряло обратното изкупуване на токени, поради хакерска атака, а от своя страна ответното дружество не е поемало задължение лично да изкупи придобитите от ищеца токени. Твърди се, че ищецът лично е провел срещи с представител на „Ч.и.г."ООД, на която е присъствал и представител на ответното дружество, като на тези срещи ищеца и представителя на „Ч.и.г."ООД са уговаряли уславия по изкупуване от дружеството на токените на ищеца.

Моли се за отхвърляне на иска и за присъждане на разноски.

В о.с.з. ищецът се явява лично и с надлежно упълномощен процесуален представител. Моли исковите претенции да бъдат уважени.

Ответното дружество се представлява от процесуални предстхавители, които оспорват исктовете и желаят същите да бъдат отхвърлени.

В проведено на 08.01.2019г. открито съдебно заседание като трети лица – помагачи на ищеца бяха привлечени„Ч.И.Г.“ ООД с ЕИК: **** и „Ф.“ ООД с ЕИК: ****

В становище третото лице-помагач „Ф.“ ООД заявява, че не е било страна в облигационните отношения между главните страни по делото.

Съдът като проучи събраните по делото доказателства и като обсъди доводите на ищцовата страна по реда на чл. 12 ГПК и чл. 235, ал.2 ГПК намира за установено от фактическа и правна страна следното:

В хода на съдебното производство като писмени доказателства бяха приети: справка по чл.366 от ГПК, проформа фактура от 28.11.2017 г., проформа фактура от 04.12.2017г., платежно нареждане за кредитен превод от 29.11.2017 г.,платежно нареждане за кредитен превод от 05.12.2017 г., 13 страници от имейл кореспонденция, представените с отговора на исковата молба писмени доказателства в заверен вид: три страници разпечатка от търговския регистър, договор за продажба на услуга по добив на крипто валута от 29.11.2017г., 26 страници имейл кореспонденция, два броя преводни нареждания.

От текста на приложения по делото Договор за продажба на услуги по добив на крипто валута №149/29.11.2017г. се установява, че ответното дружество „П.К.“ ООД *** в качеството си на доставчик, е сключило договора с ищеца Р.Н.Б. в качеството му на клиент. Според договора ответното дружество е дистрибутор за Р България на третото лице – помагач „Ф.“ ООД, притежаваща ексклузивни права на производствено предприятие за добив на крипто валута Биткойн. Според клаузата на чл.VIII от договора, същия е безсрочен. Регламентирано е в чл.IX, че ако клиентът съвестно заплаща своите такси за поддръжка доставчикът няма право да прекратява договорът при никакви обстоятелства, освен при случаите предвидени в самия договор. В т.1 към чл.Х е регламентирано правото на ответното дружество да прекрати договора, а именно при забава от клиента на възнаграждението за поддръжка с повече от 7 дни, както и пре преустановяване на дейността си, като в този случай доставчикът дължи връщане на платената от клиента встъпителна вноска, приспадайки начислените Биткойни по курс в деня на разпределението им. В т.2 от чл.Х е предвидена възможност за прекратяване на договора от страна на клиента едностранно без предизвестие, когато прецени, че инвестицията му не е вече изгодна, като в този случай клиентът губи направените встъпителни вноски.

В договора е уточнено, че комплексната услуга по добив и придобиване на крипто валута по смисъла на договора включва в себе си създаване и поддържане на множество компютърни конфигурации със съответен софтуер, позволяващ добив на Биткойн. Организация и поддръжка на компютърните конфигурации, 24 часов софтуерен и хардуерен сервиз, подмяна и подновяване на компютърните системи, придобиване на съответните добити количества крипто валута в собствен портфейл и съответното им прехвърляне в портфейл на клиента, съобразно правилата на договора. Уточнено е , че обема на предоставената услуга се измерва в Терахаш мерна единица. Според договора се наема само и единствено услуга, като клиентът не получава владение върху вещи, нито става техен собственик или ползвател по смисъла на Закона за собствеността. Договорено е, че доставчикът със свои сили и средства и със свой подизпълнител и на свой риск предоставя компютърни мощности на клиента, които да работят и да добиват крипта валута Биткойн изцяло в полза на клиента. Уточнено е, че обема на предоставените мощности се определя в Терахашове и се заявява от клиента. Въз основа на заявлението и след извършване на плащане, съответния обем мощности започват да работят в полза на клиента и да добиват съответното количество Биткойн крипто валута. Регламентирано е, че обема валута, който се добива чрез един Терахаш мощност се определя чрез изрично посочен калкулатор. Страните са се договорили, че всеки Вторник до 18.00 часа БГ време се извършва разчет, като добитите биткойни се превеждат по крипто портфейла на клиента, указан предварително. Периода за който се прави разчет е седемдневен, като се изчислява от 00 часа на Събота до 00 часа на следващата Събота. Уточнено е, че при прекратяване на договора се прави окончателен разчет. За целта на разчета клиентът сочи адреси на крипто портфейли, по които да му бъдат превеждани добитите Биткойни. В раздел “Възнаграждение“, чл.VII от договора е регламентирано, че предоставената услуга се измерва в Терахаш. Срещу така предоставените брой терахашове мощност, клиентът заплаща възнаграждение, както следва: - Фиксирана встъпителна вноска, която е в размер на 16 500лв, което е 330 лева с ДДС за един терахаш, общо 50 ТН. - Такса за подръжка - в размер на 10,50 лева на месец на Терахаш с включен ДДС. VII. Таксите се заплащат по следния начин: Встъпителната вноска се заплаща в тридневен срок от сключване на договора по банкова сметка ***. Регламентирано е, че изпълнението на договора започва от 00 часа на деня следващ деня, в който по сметка на доставчика е постъпила встъпителната вноска. От този момент започва начисляването на добити биткойни. Регламентирано е, че поддръжката се заплаща до 3 - то число на месеца, следващ месеца за който се отнася. За целта на края на месеца доставчикът изпраща фактура на клиента.

В договора страните са посочили и адреси за електронна кореспонденция, които са идентични с електронните адреси от приложената кореспонденция от електронна поща между тях.

От проведена и приложена по делото кореспонденция по електронна поща, от електронните адреси, които безспорно бе установено, че се ползват от страните и които самите страни са посочили и в сключения между тях писмен договор от 29.11.2017г. се установява, че на 11.02.2018г. ищецът е изпратил следното електронно писмо до ответното дружество: „Здравейте. Имам следната идея и моля за вашата обратна връзка: Искам да заменя терахашите си за НВ токен, който веднага да бъде изкупен от вас срещу Биткойн. Възможно ли е това?“.  В отговор на 12.02.2018г. ответното дружество изпраща следния отговор на ищеца: „Здравейте, можете да обърнете своите терахаш за hb token и да се възползвате от гарантиран откуп след 01.03. в биткойн.“. Впоследствие е проведена кореспонденция относно евентуалното конвертиране на терахаш в hb token и условията, при които ответното дружество би поело ангажимент по съхраняването им. Ищецът изрично е предупраден, че при конвертирането, той няма да може повече да се възползва от добив на крипто валута от ползваните от него терахаш мощности. Изрично е уведомен, че следва да регистрира Waves портфейл, по който евентуално да бъдат преведени добитите Bitcoin. Ответното дружество е уведомило ищеца, че конвертирането може да бъде извършено, но той трябва да им изпрати обратно подписания договор, както и да регистрира Waves портфейл. Уточнени са параметрите на евентуалното изкупуване на hb token и на ищеца е потвърдено бъдещо изкупуване след изпълнение от негова страна на условията на ответната фирма. В електронно писмо от 13.02.2018г. ищецът уведомява ответното дружество, че в изпратена му по-рано от тях оферта /05.02.2018г./ е записано, че "-цена на гарантирана откупна стойност - 0.91 евро от 10.02.2018г с достигане до 0.95 евро до края на месец февруари", "- притежатели на терахаш за добив на биткойн могат да закупят hb tokens използвайки своите терахаш като капитал, и когато желаят могат да се възползват от правото за гарантиран откуп, което могат да използват веднага или след известно време когато притежавания от вас hb token ви е донесъл допълнителна доходност. Вашите терахаш ще ви осигурят 60% капитал от цената на която са закупени". Отправя до ответното дружество искане: да обърна моите 11 810 НВ tokens в биткойн веднага при цена 0.91 евро.“. В отговор ответното дружество уведомява ищеца, че след 01.03. настъпва падежа за откуп. В същото време го уведомяват, че реално вече притежава hb token, които впоследствие ще бъдат изкупени. На 26.02.2018г. ищецът изпраща електронно писмо до ответното дружество, в което го уведомява за желанието си те да изкупят оставените на съхранение при тях негови 11 810 НВ токена на 02.03.2018г., на цена 0,95 евро/токен - общо 11 219,50 евро. Заявява, че очаква да получи равностойността на по-горната сума в биткойн на 02.03.2018. Изпраща им и адреса на криптопортфейла си. В отговор ответното дружество изпраща електронно писмо със следния текс: „Здравейте, вашата заявка е предадена за обработка към "****".

С електронно писмо от 01.03.2018г. ответното дружество препраща на ищеца отговор на "Ф." ООД във връзка с неговата заявка за обратно изкупуване на НВ Token: "****" : вашата заявка беше приета за обработка, потвърждаваме, че ще изпълним ангажимент за обратно изкупуване на НВ Token, заложен в основата на проекта. Обръщаме се с молба към вас да проявите няколко дневно търпение, по конкретно до 15.03. за да осъществим плащането към вас. Основателната причина по която искаме тази отсрочка и се надяваме на разбиране от ваша страна е следната : беше направен опит за хакерска атака срещу нас, не се съмнявайте, че сме ежедневно подложени на това, все пак сме прилично по мащаб предприятие в този сектор. Разбира се имаме своите програми за протекция и защита, като именно такава наша програма за да предпази нашия фонд от биткойн ги заключи за определен срок което ограничи възможностите ни за разплащане, мислим, ще се съгласите с нас, че нашата сигурност е и ваша такава. Поради същата причина в последните две седмици се налагаше забавяне на преводите в биткойн към нашите клиенти. Ще оценим вашето разбиране и търпение, до няколко дни очакваме отключване на резервния ни фонд от биткойн, който е трицифрена стойност и който е гърба на НВ Token и без да се налага да се свързвате с нас, ние ще се свържем с вас за да ви информираме, че ще направим плащане към вас. Вашето разбиране и търпение ще компенсираме с 0.05 евро за всеки ваш НВ Token, като това са допълнителни 5% доходност за само няколко дена толеранс от вас към нас." Допълнително заявяват на ищеца, че предложеното е много добра компенсация, особено за тези които са обърнали своите НВ Token на 0.90 евро ще се получи 13.5 % доходност за около месец което е два пъти повече от колкото добива осигурява в момента на терахаш. Уведомяват го, че веднага щом им подадат конкретния ден за плащане, ще се свържат с него, за да преведе своите НВ Token и на тяхно място да получи биткойн по курс към момента на транзакцията.

По делото от страна на ищеца е приложено като доказателство електронно писмо с автор ответното дружество, което препраща на ищеца писмо от ****EU ****), /за който вещото лице установява, че е адрес ползван от третото лице-помагач „Ф.“ ООД/ със следния текст: „УВАЖАЕМИ КЛИЕНТИ, като представители на реална ферма за добив на криптовалути от нейно име анонсираме редица нововъведения с цел всеки един от вас да разполага с максимална гъвкавост за диверсификация и управление на своето лично портфолио. Нека ви представим в детайли възможностите. Ще започнем с: НВ TOKEN /хардуердно подкрепен/ - дългоочакван, но вече тук. BLOCKCHAIN БАЗИРАНе се купува в криптовалута приравнен в евро по курс в момента на покупката, може да се използват ВТС, ЕТН, LC, DASH, MONERO, ZCASH И ДР. Ще се откупува в криптовалута с гарантирана откупна стойност. Поръчките ще се подават през личния ви консултант, в нашия офис или по имейл.Можете да платите от всеки крипто портфейл, но ще ги получите в крипто портфейла – WAVES. Ще ви носи гарантирана доходност между 1 и 5% месечно чрез нарастване на стойността си, идваща от това, че 70% от новопродадените hb tokens ще бъдат инвестирани в нов хардуер, като резултата от използването му ще бъде постоянно рейнвестиран, а 30% ще формират фондликвидностза гарантирано изкупуване на предложените от вас hb tokens. Цена на придобиване до 10.02.2018г - 0.90 евро, а от 11.02.2018г -1.00. Цената на токена ще се движи само във възходяща посока. Цена на гарантирана откупна стойност - 0.91 евро от 10.02.2018г с достигане до 0.95 евро до края на месец февруари. Откупна стойност за hb tokens -5% под моментната пазарна цена - предпазна мярка спрямо ново закупените hb tokens и спекулации. Информация за пакетите, за добив на други криптовалута, ще получите до края на тази седмица.

При условията на чл.176 ГПК ищецът и управителят на ответното дружество дадоха обяснения.

В обясненията си ищецът заявява, че е получавал добив от терахаш мощности, но заявява, че не знае от кого го е получил. Заявява, че все още не бил декларирал средствата, тъй като биха били данъчно облагаеми в момента, в който конвертира крипто валутата в явна валута. Заявява, че ги е получил от някакъв крипто портфейл и считам, че му се дължат от „П.К.“ ООД. Заявява, че добива му е в размер на 0.78793774 биткойна.

В обясненията си ****- съдружник в „****“ заявява, че дейността на фирмата е осъществяване консултантска дейност, по отношение на различни пазарни възможности свързани най - вече с финансовия сектор. Твърди, че „****“ никога не е добивала криптовалути, не притежава своя мощност, свои бази, не изплаща криптовалути, а само единствено е посредничила на дружества, които са осъществявали това. Заявява, че изплащането се осъществява от дружеството осъществяващо добива само и е единствено в биткойн. Твърди, че след осъществен добив, в края на деня борсово се преобразуват добивите в различни крипто валути, поради което изменението на пазара крие риск за инвестициите. Твърди, че след м. февруари 2018г. е станал драстичен срив на добивите и стойностите на крипто валутите и разходите за добив не могат да се покриват от предприятията за добив на криптовалути. Заявява, че самия той е клиент. Заявява, че преди това всеки понеделник по криптопортфейлите си клиентите, сред които и ищеца са получавали добитото количество биткойни. Твърди, че ищеца е получил за период само от 2 месеца над 50 % рентабилност върху инвестицията му по фактура, като за инвестиция от 33 хил. е получил 16 хил. и нещо за под два месеца. Заявява, че „****“ не разполага с криптопортфейл. Той е неговия съдружник притежавали такива, но от техните портфейли не са изплащани на клиенти крипто валути, а изплащането е било осъществявано всеки понеделник до 28.02.2018г. директно от добиващото предприятие, което те представляват. По отношение на ищеца заявява, че той пожелал претрансформация от мощности към НВ Токен, като през месец април и май имало частични скромни плащания отново към клиентите, включително и към ищеца, за да може да настъпи компенсация доколкото на предприятието му е възможно да осъществи това. Заявява, че тяхната фирма подавала заявка да се фактурира наемане на мощност, което е описано в договорите, след това прехвърлят заявката и превеждат по банков път на договорените цени сумите на производителя. Заявява, че тяхната фирма е посредник и има договорени цени на едро и на дребно. Ведно със заявката прехвърлят имейл адрес на ищеца или на всеки клиент, прехвърлят биткойнт адреса, който им е подаден, за да може осъществяващия реалния добив да поема ангажимента към изплащането на биткойните, всеки понеделник, какъвто бил ангажимента. Реално ответното дружество прехвърля заявки и прехвърля информацията, администрира я с цел улесняване на целия процес. Клиентите сключвали договори с тях, като в договора в първа точка е упоменато, че дружеството им представлява лицето, добиващо крипто валутите и имат договор за представителство. Изтъква, че на практика ищеца и останалите клиенти са наели мощност, а не са купили мощност, той не става собственик на вещно право върху каквото и да било. Мощността може да изчерпи своя капацитет и потенциал, като клиента е запознат с това, тъй като продукта му е презентиран от експерт по криптовалути. На ищеца презентацията е била направено от свидетеля ****. На клиентите е била дадена възможност да претрансформитарт, тоест те да оттеглят претенцията си за получаване на редовен добив всеки понеделник от мощността, която притежават, за да бъде заменена тя с твърда стойност в НВ Токени, с обещан от „ЧИХУАХУА“ растеж базиран на все още позитивните числа на пазара.  Заявява, че ищеца е придобил този НВ Токен срещу правото си върху добива, тъй като той не е плащал за НВ Токен допълнителни средства. Просто трансформира един инструмент в друг инструмент, отказва се от правото на добив виждайки, че цената пада и трудността се покачва. Заявява, чме от предприето, което представлява и което извършва добива му е било обяснено, че има хакерска атака, която не им позволява да отключат и са разплащат с крипто портфейла си и по тази причина не можгат да изплатят дължимото на клиентите. Заявява, че той и съдружника му ****, като физически лица са третите по големина клиенти на предприятието и техния инвестиционен портфейл в предприятието е по - голям общо от целия на техните клиенти, тоест са заложили всичко. Изтъква че не е в ръководното тяло на предприятието, твърдящо хакерската атака. Това обстоятелство му е предадено така и той го предава на своите клиенти. В последствие всички клиенти които считали, че имат компетенция по въпроса били допуснати до заключения портфейл, да им бъде онагледено, че е заключен и се давало право и възможност, ако някой смята, че има компетентността да отключи заключените 136 биткойна, след хакерска атака. Била обещана награда от 10% за това количество за този, който успее да го направи.

По искане на страните бяха събрани гласни доказателства. В полза на ищеца свидетелски показания даде св. ****, /без дела и родство със страните/. Твърди, че е експерт в областта на блоковата верига, като познанията ми се базирали на 15 годишна работа в ай ти сферата. Заявява, че притежава професионален опит, но няма такова образование. Заявява, че в зависимост от мястото, където се съхраняват частния и публичния ключ, биткойн портфейлите могат да бъдат декстоп, хардуерни, на хартиен носител и на мобилно устройство, зависи къде се съхранява частния ключ на потребителя. Заявява, че има информация за хакерска атака, но това можело да се докаже само чрез достъп до съответния компютър, до който той нямал такъв. Тъй като и той бил техен клиент, били уведомени всички клиенти, че е имало хакерска атака, но незнае дали в действителност е имало такава атака. Заявява, че притежава криптопортфейл и е клиент на „****“. Твърди, че при криптопортфейла е трудно да се докаже от къде идва съответната криптовалутата. При блокчейн технологията няма как да знае, кой му изпраща парите. Той получавал тези биткойни на база на договор с „****“ и предполагал, че е от тях. Заявява, че първия му клиентски договор бил с „Лаптоп нет“, а втория му договор е с „****“. Сключил втория договор, защото искал да увеличи мощностите, които притежава. За времето когато получавал добив по двата договора изплатената му стойност не покрила инвестицията му по двата договора, тъй като твърде рано спряло плащането по договора и по първия и по втория договор. Заявява, че след подписването на втория договор вноските се обединили. Когато подписал първия договор, „****“ още не била регистрирана. Твърди, че по първия договор добива го изплащали от „Лаптоп нет“, защото с тях му бил договора. Заявява, че по втория договор с „****“, плащането всъщност идвало от същото място, от където и плащането на първия с другата фирма. Уточнява, че имал два договор с две различни дружества, но седмичния добив идвал от едно място, от един сървър./извършва справка в крипто портфейла си в мобилния телефон в съдебна зала/. Виждам един адрес, от който идва плащането. Заявява, че на 06.11. е първото получаване, след това второто е по един и същи адрес, като първите му три транзакции са от един и същи портфейл, а всъщност от един и същ портфейл идват всички транзакции. Заявява, че той е запознал ищеца с предложението за наемане на мощности и добив и той се заинтересовал от това нещо. Заявява, че всъщност е осигурявал на ответното дружество клиенти, срещу договорка за заплащане на комисиона за привличане на клиенти в размер на 5% от обема по фактурната стойност, но такава комисионна все още реално не му била изплатена. Заявява, че е участвал в обучение в с.Кранево, като там били поканени всички партньори, които имали мощности във „****“, да се запознаят с новостите, предстоящите неща и т.н.

По исконе на ответното дружество бе разпитан свидетеля ****, който заяви, че е съдружник в „Ч.И.Г.“ ООД,  като това е новото име на „****“ООД. Дружеството се занимавало с това да продава мощности за добив на крипто валути, биткойн, лайткойн или етериум. Това е хардуер, като единицата мощност на хардуера се нарича терахаш, има и по - големи мегахаш, гигахаш, но средното което се възприема, това е терахаш, може да се приеме, като една конска сила на колата. Продавали тези терахашове и така добивали и изплащали биткойни на клиентите си. Мощностите си оставали при тях фактически, а клиентите купуват част от облачното пространство. Те имат въпросния терахаш, но не придобиват хардуера, а им продават самата мощност терахаш. Разликата между продажба и наем, е това, че те не го наемат, когато закупи терахаша, той ще работи за него до момента, до които той е рентабилен, не за определен период от време. Като го закупи този терахаш, той плаща поддръжка до момента, до който изкараната сума от този терахаш е повече от поддръжката, която плаща, той го е закупил до тогава. В момента в който поддръжката стане по-скъпа от добива, тогава фактически договора се приключва, тогава си губи терахаша. След това фирмата всеки понеделник изплащала добитите биткойни. Заявява, че дружеството което изплаща тези биткойни е „Ч.И.Г.“ ООД. Заявява, че тези мощности продават чрез посредници, като големия им посредник „Ф.“ ООД, а „**** е фирма под дистрибутор на „Ф.“ ООД. Реално разполагали с тия мощности, след което ги продават на „Ф.“ ООД и те ги препродават на крайни клиенти или на други под дистрибутори. Заявява, че дистрибуторите им нямат ангажимент да изплащат добива, тъй като са единствено фирма посредник. В момента, в който те продадат тези мощности, нямат никакъв друг ангажимент към купувачите, там техния ангажимент спира и от там нататък „Ч.И.Г.“ ООД се задължава да изплаща на клиентите добива на крипто валута в случая биткойни. Заявява, че фирмата му не поддържа контакти с тези клиенти. Плащането се извършвало чрез превеждане на добитите биткойни всеки понеделник. Клиентите са предоставили имена и портфейли, вкл. и ищеца. Заявява, че след като някой е закупил терахашове, на следващата седмица в понеделник той ще си получи от „Ч.И.Г.“ ООД добитите биткойни с приспадане на разходите за добиването. Твърди, че е била осъществена среща между ищеца и управителя на „Ч.И.Г.“ ООД - Лина Шон Чан.  Разговора бил във връзка с  хакерска атака над предприятието и имали проблеми с изкупуването на тези Ейч Би Токени. Заявява, че е било взето решение тези терахашове, които ищеца първоначално е купил, да се се преобразуват в един вид виртуална акция - Ейч Би Токени. Добитите до преобразуването са му изплатени в крипто валута. Заявява, че никога не са изплащали реална валута, а винаги всичко е в крипто валута, като трансформирането в реална валута става на всяко ченч бюро, до което отиде клиента. Възможно е да се ползват виртуални ексчейнджи, където се изпращат биткойни и те по курса на деня ти връщат парите или по банкова сметка, ***. Заявява, че достъп до тази валута има само човека чийто е виртуалния портфейл. Този виртуален портфейл е много подобно на имейл. Вие си вкарвате името и паролата и от там нататък имате достъп до добитите от вас валути. Заявява, че „Ч.И.Г.“ ООД предложила на клиентите си чрез посредниците си „Ф.“ ООД и „П.К.“ ООД, който иска да се улесни процеса, да не се прави това изплащане всяка седмица, тъй като е много време отнемащо, а направо да се направи един вид виртуална акция -този токинг и когато клиента реши да може да си го продаде на фирмата издател в случая „Ч.И.Г.“ да му бъди платено за въпросния токинг по курса на деня за биткойн или в някаква друга виртуална валута, в каквато той иска. Ейч би токените ги реализирала „Ч.И.Г.“. Заявява, че издателя на Ейч би токените е „Ч.И.Г.“. Потвърждава, че домейна „hbtoken.net е собственост на „Ч.И.Г.“. Заявява, че имали и друг домейн „куалтмайниг /******@************.**/, който бил собственост на „Ч.И.Г.“ и в последствие прехвърлили този домейн на „Ф.“ ООД, на основната им дистрибуторска фирма. Заявява, че сървъра където се реализират Ейч Би Токингите е на „Ч.И.Г.“. Заявява, че лично с Р.Б. нямат договор, като договорите, които сключват са с посредниците, на които продават мощностите и те ги препродават на клиентите, като за „Ч.И.Г.“ остава задължението да изплаща този добив. Изтъква, че п през декември 2017 г. един биткойн е струвал 19 600 долара и тогава това било изключително пробивен бизнес, но в момента един биткойн е 4000 долара, като в същото време трудността на добива му се е вдигнала с 300 %. Изтъква, че това е много рисков сектор и за застраховки и дума не може да става, като във връзка с търговската си дейност нямаме застраховка. Заявява, че действително са били подложени на масирана хакерска атака, като в даден момент получили атака от 4 милиона ай пи адреса едновременно, извършена от няколко бивши съветски републики и една част от ключа за крипто портфейла била откраднат. Заявява, че портфейла е видим, вижда се, че няма движение по него, като предоставят на всеки възможност да се убеди в това. Този ключ представлявал 51 символа, като при въпросната хакерска атака били взети част от тези 51 символа и тъй като този ключ се генерира като едно цяло, ако няколко символа липсват, този ключ не може да се ползва, той не отваря крипто портфейла. Заявява, че след хакерската атака крипто валутите, които са били в портфейла са там в наличност в блок чейн и всичко може да се види от всеки, но просто в момента не могат да се ползват.

От заключението на вещото лице по допуснатата и приета от съда съдебно техническа експхертиза се установява, че Биткойн е мрежа, която дава възможност за въвеждане на нова разплащателна система и напълно нов вид дигитални пари. Това е първата децентрализирана мрежа за разплащания, базирана на Р2Р технологията, която се поддържа от нейните потребители и няма централна власт или посредници, както и никой не я притежава. Биткойн се контролира от всичките си потребители по цял свят За да могат да извършват транзакции помежду си. потребителите трябва да ползват софтуер, който се подчинява на едни и същи правила. Биткойн може да работи единствено с пълен консенсус между всички потребители. Ето защо всички потребители и разработчици имат силен стимул да защитават този консенсус. От гледна точка на потребителя, Биткойн не е нищо повече от мобилна апликация или компютърна програма, която ви осигурява Биткойн портфейл и ви позволява да получавате и изпращате биткойни. Ето така работи Биткойн за повечето потребители. Зад кулисите мрежата Биткойн споделя публично книга, наречена "блок-верига". Тази книга съдържа всяка транзакция, която някога е обработвана, което позволява компютърът на потребителя да провери нейната валидност Автентичността на всяка транзакция е защитена с цифров подпис, кореспондиращ с адресите на изпращане, което позволява на всички потребители да имат пълен контрол върху биткойните, които напускат сметката им. В допълнение, всеки, който може да обработва транзакции с използване на изчислителната мощ на специализиран хардуер печели биткойни за тази услуга. Това често се нарича добив. Биткойн протоколът е проектиран по такъв начин, че новите биткойни се създават по фиксирана ставка. Това прави добивът на Биткойн един силно конкурентен бизнес. Когато повече копачи се включат в мрежата, става все по-трудно да се реализира печалба и те трябва да търсят ефективност за намаляване на оперативните си разходи. Биткойните се създават с намаляващи и предвидими темпове. Броят на новите биткойни. създавани всяка година, автоматично намаляват наполовина с течение на времето, докато тяхното издаване спира напълно, когато общо 21 милиона биткойни се пуснат в обръщение. Вещото лице установява, че по повод водената електронна кореспонденция, страните са ползвали следните електронни адреси: Ищецът Р.Б. с имейл адрес **** Ответното дружество с адрес **** и третата страна-помагач „Ф.“ООД - ****. Кореспонденция е водена между ищеца и ответника и между ответното дружество и ****, които представляват ****. Кореспонденция между адресът на Р.Б. и ****.eu не бе открита и експертизата счита че такава не е водена. Ответното дружество се явява като посредник, в немалко случаи предава новини или становища идващи от ****. Вследствие проследяването на фактологията, извлечена от кореспонденцията установява: **** трансформирани в Ч.и.г. продават терахаш мощности. При този виж продажба, клиентът не получава самия хардуер, а изчислителната му мощ в обем на закупената такава. Освен това клиентът заплаща на продавача сума за месечна поддръжка, по повод съхранение, консумирана енергия и профилактики. Р.Б. закупува мощности на стойност 101.5 ТераХаш с които си осигурява определен добив на криптовалути, които му се изплащат ежеседмично по личен портфейл в биткойни. На 5.2.2018 **** изпращат оферта по имейл за създадения нов продукт НВ Token, който съществуващите клиенти могат да закупят срещу своите мощности. Това е нещо като акции, които добиващите компании създават за вътрешно удобство и/или реализиране на вътрешни сделки без данъци. В офертата е описан методът на възвръщаемост, стойности за придобиване и продажба и др. В резултат на този имейл, ищецът проявява заинтересованост, и на 12.02.2018г изявява желанието си да се възползва от предложението. На следващият ден ищецът заявява желанието си да му бъдат откупени тези НВ токени с биткойни по текущ курс, но му е отговорено, че това е възможно да се случи едва след 01.03.2018г., при което ищецът прави заявка за изкупуването им на дата 02.03.2018г. На 01.03.2018г. ищецът получава имейл, че има проблем с изкупуването на токените и е помолен да изчака срещу допълнително компенсиране. На 10.04.2018 **** изпращат по имейла становище и молба от „****" по повод затруднението и причините, които са го породили. Установява, че при подписване на договора за добив, Р.Б. предоставя собствения си криптопортфейл, на чийто адрес да бъдат превеждани добивите. Установява, че НВ токените, закупени от Р.Б. според договорката, за удобство са останали за съхранение в ответната страна, както те сами съобщават в писмото от 26.02.2018. Към момента на водене на кореспонденцията, и според наличната информация НВ токените не са били прехвърляни на друго място. Тези токени не са реална криптовалута в обръщение, и експертизата не може да проследи движението им чрез блокчейн технологията, въпреки, че в анонса им, те са описани като блокчейн базирани. Според непроверена информация на сайта на **** ****е имало секция с актуалния курс на процесния токен, но към момента този сайт не съществува. Установени са крипто портфейлите, от които са изплащани получаваните от ищеца биткойни, реализирани от неговите мощности. Вещото лице установява, че  тези адреси са свързани с Ч.и.г. предвид използването им за изпращане на биткойни и към други собственици на договори за терахаш мощности. Като цяло в системата няма официална информация, кой портфейл на кого принадлежи. Собственик е този, който държи ключът за нареждане на суми. Вещото лице приема, че ищеца е добивал биткойни от закупените от него мощности, на обща стойност 0.78186396 ВТС.

Изхождайки от визираната в обстоятелствената част на исковата молба, фактическа и правна рамка на спора, според съда ищецът претендира вземането си на основание чл. 79, ал.1 от ЗЗД, във вр. чл. 200 от ЗЗД, във вр. с чл. 183 от ЗЗД, претендирайки, че между страните има сключен договор за покупко-продажба, по силата на който ответникът е останал задължен за претендираната главница, ведно с лихва за забава, считано от 16.03.2018 г. до 20.04.2018г.

 

 

 

 

Съобразно правната природа на твърдения за сключен договор между ищеца и ответника, според съда в хода на процеса остана недоказано твърдението, че между страните е бил сключен процесния договор за продажба на мощности за добиване на криптовалути. В тежест на ищеца бе да докаже по делото, че между страните има сключен договор за покупко-продажба, както и че ищецът е изпълнил задължението си по същия. В тежест на ответника (имащ според исковата молба качеството на купувач) бе да установи, че е заплатил дължимата продажна цена.

 

 

 

 

Търговската продажба представлява двустранен договор, който поражда субективни права, респективно задължения и за двете страни по правоотношението. Ето защо всяка страна при тази двустранна обвързаност може да иска от неизправната да престира насрещното си задължение при установяване на точното изпълнение на своето задължение. Съществените задължения на страните съобразно чл. 200 от ЗЗД са следните - продавачът е длъжен да прехвърли собствеността върху стоките - предмет на сделката, и да ги предаде /достави/ на купувача. За последния са налице две основни задължения- да получи стоката, и да плати нейната цена. За да бъде уважен предявеният иск следваше да бъде установено осъществяването на изброените елементи на фактическия състав, като естеството им обуславя, че доказателствената тежест за установяване на първите две от тях пада върху ищеца. Доколкото изпълнението е положителен юридически факт, установяването на такова е в тежест на страната, която се ползва от него. При установяването на посочените предпоставки ответникът е този, който следва да докаже изпълнението на своите задължения по посочената двустранна връзка, респ. заплащането на търсената покупко-продажна цена.

 

 

 

 

В случая, въпреки разпределянето на доказателствената тежест между страните, ищецът не успя да докаже наличието и на двата горепосочени елемента от фактическия състав на горепосочения договор за покупко-продажба. На първо място, не се установи между страните да е било постигнато съгласие за покупка от страна ответното дружество на мощности за добиване на криптовалути. От приложените по делото писмени доказателства – договор №149/29.11.2017г. и приложени фактури и банкови извлечения, а както и от твърденията на страните се установява, че ищецът е наел 100 TH. Т.е. това са мощностите, за които той е платил и чрез експлоатацията на които е следвало да получава добив на крипто валути. В същото време от проведената кореспонденция между ищеца и ответното дружество се установява, че ищецът е пожелал заплатените от него мощности за добиване на криптовалути да бъдат трансферирани в hb tokens. Изрично е уговорено, че при транформирането, ищецът губи правата си върху заплатените мощности за добив на крипто валута и получава ерзац крипта валута, наподобяваща според думите на св.Йоргов виртуална акция, която да бъде изкупена от издателя й. Безспорно се установява, че това трансформиране е било осъществено и ищецът е разполагал с 11810 Ейч Би Токен, но не и с мощности за добив. Т.е. както към момента на провеждане на преговорите, така и към момента на предявяване на исковата молба той вече не е разполагал с никакви мощности за добив на крипто валута. Съдът приема, че дори да се приеме, че ответното дружество е надлежно пасивно процесуално легитимирана страна по делото, то в евентуалното си качество на купувач по сделката, или по-скоро търговски представител на купувача, е изпълнило задължението си за изкупуване на ползваните от ищеца мощности зда добив на крипто валута, който срещу тях е получил11810 Ейч Би Токен, които може да продаде.

Доколкото безспорно бе установено, че стоката предмет на исковата претенция, а именно мощности за добив на крипто валути вече е била „изкупена“ със съгласие на ищеца и трансформирана в 11810 Ейч Би Токен, то всяка от страните е изпълнила своя ангажимент.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява, че в търговските си отношения с ищеца, ответното дружество е действало като търговски представител на третото лице-помагач „Ф.“ООД и на „Ч.И.Г.“ООД. Както от текста на сключения между ищеца и ответника договор от 29.11.2017г., така и от проведената впоследствие между тях кореспонденция по електронна поща се установи, че заплатените от ищеца мощности за добив на крипто валута, самото производство на крипто валута, както и изплащането на печалбата от добива на крипто валута и евентуалното изкупуване на мощностите след трансформирането им в HB Tokens, се е извършвало именно от представляваното от ответното дружество трето лице-„Ф.“ООД, което от своя страна е представлявало „Ч.И.Г.“ООД.

По делото бяха събрани категорични доказателства, че ищецът е бил запознат с обстоятелството, че именно третите лица-помагачи извършват цялата дейност и именно те извършват и изплащанията на сумите. В приложената от страна на самия ищец по делото писмена кореспонденция се установява, че той знае, че „П.К.“ ООД е представител на „Ф.“ ООД и препраща предоставената от „Ф.“ООД информация за дейността, бъдещите дейности, които представи да бъдат реализирани, възможностите за изкупуване именно от „Ф.“ООД на добитите количества крипто валута, както и цените, които именно „Ф.“ ООД оферира да изплати на определени от самата нея падежи. Именно от „Ф.“ ООД ищецът е получавал и добитата от наетите от него мощности крипто валута. В тази връзка бяха и гласните доказателства на разпитаните свидетели и обясненията на страните. Съдът приема, че макар ищецът да не е знаел за договореностите между „Ф.“ООД и „Ч.И.Г.“ООД, относно реалното добиване на крипто валута и реалния платец на валутите по крипто портфейла си, той категорично е знаел, че това не е ответното дружество.

Следователно за ответното дружество, действащо като представител, не биха могли да възникнат задължения по договора по арг.от разпоредбата на чл. 36, ал.2 от ЗЗД, което сочи, че ответникът не е материално-правно легитимиран по предявените искове.

Предвид неоснователността на главния иск, съдът приема за неоснователен и предявения акцесорен иск за присъждане на законна лихва върху главницата.

При този изход на спора и предвид отправеното искане с правно основание чл. 78, ал. 3 от ГПК в полза на ответното дружество следва да бъдат присъдени направените разноски в общ размер от 1500 лв., от които 1200 лева за адвокатско възнаграждение и 300лв. депозит за вещо лице, съобразно представен списък по чл. 80 от ГПК и писмени доказателства.

 

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ иска на Р.Н.Б., ЕГН: **********, с адрес: ***. ****, чрез адвокат А.С., вписан в Софийската адвокатска колегия с личен номер ****, адрес на кантората и съдебен адрес:***, с правно основание чл. 79, ал.1,предл.1 ЗЗД във връзка с чл. 200, ал.1, изр.1 ЗЗД и чл.86 от ЗЗД, за осъждане на „П.К.“ ООД, ЕИК: ****, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от ****и ****, да му заплати сумата от сума в размер на 12046.20 евро, представляваща неплатена цена по договор за продажба на мощности за добиване на криптовалути, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на настоящата искова молба до датата на окончателното й заплащане, както и сума в размер на 120.70 евро, представляваща законна лихва от датата на изпадане в забава -16.03.2018 г. до 20.04.2018 г., датата на подаване на настоящата искова молба, като НЕОСНОВАТЕЛЕН.

 

ОСЪЖДА Р.Н.Б., ЕГН: **********, с адрес: ***. ****, ДА ЗАПЛАТИ на „П.К.“ ООД, ЕИК: ****, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от ****и ****, сумата от 1500 лева, представляваща съдебно деловодни разноски, от които 1200 лева за адвокатско възнаграждение и 300лв. депозит за вещо лице, съобразно представен списък по чл. 80 от ГПК и писмени доказателства, на основание чл.78, ал.3 от ГПК.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред ВОС в двуседмичен срок  от съобщаването на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: