Решение по дело №430/2020 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 юли 2020 г. (в сила от 23 юли 2020 г.)
Съдия: Милена Карагьозова
Дело: 20204120200430
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И  Е

 

Гр.Горна Оряховица – 07.07.2020 год.

 

    

В       И  М  Е  Т  О    Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

      Горнооряховският районен съд в публично заседание на 07.07.2020 год. в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА КАРАГЬОЗОВА

                                                                         

 

при секретаря М.Първанова, като разгледа докладваното от съдията М.Карагьозова АНД № 430/ 2020 г.,  за да се произнесе съдът взе предвид следното:

С постановление от 19.06.2020 год. прокурор при ГОРП предлага на съда да освободи М.Н.М. от наказателна отговорност за извършено  престъпление по чл.343 ал.1, б.”б” пр.2, вр.чл.342 ал.1 пр.3 от НК, вр.чл.8 ал.1 т.1 и чл.20 ал.1 от ЗДвП и да се наложи  административно наказание на основание чл.78а от НК.

В хода на разглеждане на делото пред настоящата инстанция, ГОРП се представлява. Поддържа направеното предложение с искане за приложението на чл.78а от НК.

М.Н.М. заявява, че се съгласява с обстоятелствата, посочени в постановлението на ГОРП и моли да  й бъде наложена минимална санкция.

СЪДЪТ, след като прецени събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

На 28.11.2019 г. в 10,15 ч. е получено съобщение за настъпило ПТП между два леки автомобила на ПП 1-4/София Варна/, при което има пострадал. Извършен е оглед на местопроизшествие/л.3 и сл. от ДП/. Назначени са автотехническа/л.81 и сл. от ДП/, техническа/л.70 и сл. от ДП/, медицинска експертизи/л.75 и сл./.

Досъдебното производство е образувано за това, че на 28.11.2019 г., на първокласен път 1-4, при км. 150+700, е възникнало пътно транспортно произшествие между движещия се в посока гр.София лек автомобил  с peг. № ****, собственост на „***“ ЕООД с.Т., обл.Шумен, управляван от Р.Ш.А., от с.Т. и движещият се в посока гр.Варна лек автомобил „Мерцедес Ц 220 ЦДИ“, с рег.№ ****, собственост на А.А.Д., управляван от М.Н.М., с пост.адрес:г***, в резултат на което по непредпазливост е причинена средна телесна повреда на Р.Ш.А. - престъпление по чл. 343, ал.1, б.б, вр.чл.342, ал.1 от НК.

В хода на разследването е установена следната фактическа обстановка: М.Н.М. с ЕГН ********** ***. Тя е постоянен адрес ***. М. е правоспособен водач на МПС от 7 години. На 28.11.2019 г. М. управлявала лек автомобил „Мерцедес Ц 220 ЦДИ” с рег.№ ****, собственост на А.А.Д. от гр.София. Движила се със скорост от около 90км/ч., по първокласен път 1-4 /София - Варна/, а пътната обстановка не била усложнена. Нямало н***вности или препятствия по пътното платно. При км. 150+700 без причина М. навлязла в насрещната лента за движение. В този момент там се намирал л.а. с рег.№ ****, собственост на „***“ ЕООД с.Т., обл.Шумен, управляван от правоспособния водач Р.Ш.А. от с.Т., общ.Върбица, обл.Шумен. Реализиран бил удар между двете моторни превозни средства. В резултат на удара А. получил травми. В хода на разследването бил извършен оглед на ПТП, като била фиксирана заварената на местопроизшествието обстановка. Според вещото лице, причините за възникване на произшествието са субективни. Технически следва водачът на пътно превозно средство да се движи възможно най-вдясно на платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка - да използва най-дясната свободна лента. Възможните причини за навлизането в лентата за насрещно движение могат да бъдат: заобикаляне на препятствие /дупка, камък, друг участник, и др./ , загуба на ориентация, заради усложнена пътнотранспортна обстановка, както и липса на опит от страна на водача. Пътната обстановка не е била усложнена, както и не са констатирани н***вности и препятствия на платното за движение. Според данните по делото, водачът на л.а. „Мерцедес” без основателна причина е тръгнал наляво и е навлязъл в лентата за насрещно движение, като в същото време е гледал надолу, а не към пътя, което мотивира извод за отклонено внимание от управлението на автомобила и следенето на пътя, вследствие на което автомобилът  се е отклонил и е навлязъл лентата за насрещно движение.

От заключението на  автотехническата експертиза се установява следното: Платното за движение представлява двулентов първокласен път в извън населено място с двупосочно платно за движение, с една пътна лента в посока изток /към Варна/ и една пътна лента в посока запад /към София/, с обща широчина 7,6 м. Всяка пътна лента е с ширина 3,8 метра. Дребнозърнест асфалт, сух в участъка на ПТП, без н***вности и дупки. Участъкът от пътя е прав без наклон, като непосредствено на 3 метра след мястото на удара започва плавен десен завой в посока изток с радиус 781 метра и видимост над 200 метра.Лекият автомобил, управляван от А. се е движил със скорост около 87 km/h /опасна зона за спиране от около 70 метра/. Избраната скорост за движение от водача на автомобила е била съобразена с пътната обстановка и със зоната на видимост пред автомобила. Лекият автомобил марка „Мерцедес“ модел „Ц 220 ЦДИ“  се е движил с около 90 km/h/ /опасна зона за спиране около 73 метра/. Избраната скорост за движение е била съобразена с пътната обстановка и зоната на видимост пред автомобила. На 30,70 метра от мястото на удара водачът на лекия автомобил „Мерцедес” е променил посоката си на движение в посока североизток и навлиза в лентата за насрещно движение, където в този момент се намирал другия лек автомобил. Водачът А., забелязвайки автомобила движещ се към него, извършил според ВЛ всички възможни действия за предотвратяване на ПТП, престроявайки се възможно най-вдясно на пътното платно, навлизайки в северния банкет. Траекториите на движение на двете превозни средства се пресичат. Последвал е удар между двете превозни средства. Ударът е челен кос между предния ляв ръб на автомобил „Ауди“ и предния ляв ръб на автомобил „Мерцедес“, впоследствие приплъзващ за двете превозни средства. Мястото на удара е в северната лента на 38,3 метра източно от мерната линия и на 6,50 метра северно от южния банкет.След удара лекия автомобил „Мерцедес“ достига северния банкет и се завърта обратно на часовниковата стрелка гледано отгоре, навлизайки в северната лента и като отново достига северния банкет, където окончателно напуска платното за движение и преустановява движението си на около 53 метра извън платното за движение с предна част насочен в посока североизток. Другият автомобил  продължава движението си напред и надясно в посока северозапад достига до северния край на банкета, където последва скат към земеделска нива с денивелация -1,5 метра. Вследствие на денивелацията автомобилът се преобръща на десните си врати като в този момент с предна дясна врата в областта на прага, влиза в контакт с крайпътно дърво с диаметър около 35-40 см. Вследствие на удара с крайпътното дърво автомобила се завърта около оста си, отсича дървото, продължава движението си в посока северозапад и преустановява движението си на около 31 метра от мястото на удара в селскостопанската нива, обърнат настрани върху десните си врати с предна част насочена в посока юг.

              Видно от приложената по дознанието справка, изготвена от Сектор "ПП-КАТ", М.Н.М. е правоспособен шофьор от 2012г. и към момента няма отнети контролни точки за извършени нарушения по ЗДвП/л.121 и сл. от ДП/. Същата е неосъждана и не е освобождавана от наказателна отговорност по реда на чл. 78 А от НК.

Пострадал от ПТП е Р.Ш.А., на който е причинена телесна повреда, изразяваща се в закрито изкълчване - счупване тип лисфранк на ляво ходило, което е довело до трайно затрудняване на движението ляв долен крайник със срок на лечение и възстановяване около 6 месеца/л.78 от ДП/.

Изложеното по-горе мотивира съда да приеме, че М.Н.М.  е осъществила както от обективна, така и от субективна страна при форма на вината непредпазливост, състава на престъплението по чл.343 ал.1, б.”б” пр.2, вр.чл.342 ал.1 пр.3 от НК, вр.чл.8 ал.1 т.1 и чл.20 ал.1 от ЗДвП. Същата при управление на цитираното по-горе МПС нарушила правилата за движение, а именно: не контролирала непрекъснато управляваното от нея пътно превозно средство, вследствие на което се реализирало ПТП, изразяващо се в удар с друго ППС и с това причинила по непредпазливост средна телесна повреда на едно лице.

При индивидуализация на наказанието съдът се съобрази с квалификацията на деянието и пределите на предвиденото от закона наказание.Последното е относително определено от законодателя към момента на изв.на деянието в границите до три години лишаване от свобода.

Съдът прецени, че са налице предпоставките на чл.78а от НК за освобождаване на обв.М. от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.  Извършено е непредпазливо деяние, за което НК предвижда наказание лишаване от свобода до 3 години, респ.пробация/чл.78 ал.1, б.”а” НК/; към датата на деянието обв.М. не е била осъждана или освобождавана от наказателна отговорност/ справка за съдимост-л.8 от делото/; От престъплението няма невъзстановени имуществени вреди на трети лица. На възстановяване подлежат само съставомерните имущ.вреди.С измененията в материалноправната уредба на чл.78а НК с ДВ-бр.21/2000г. се въведе задължително прилагане на института за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, като прилагането на този институт е изключен от преценката на съда и е задължително при наличието на материалноправните предпоставки за това./в тази насока конст.практика-пр.р.445/10.07.2003г.ІІ н.о. и др./.

При определяне на административното наказание съдът взе предвид невисоката степен на обществена опасност на деянието и на дееца. Като смекчаващи обстоятелства съдът отчете липсата на др.вредни последици от деянието, съдействието на обв.М. за разкриване на обективната истина, както и липсата на наказания по ЗДвП/л.121 от ДП/ и липсата на отнети контролни точки, а  отегчаващи вината обстоятелства- липсват. С оглед изложените съображения съдът освободи обв. М.Н.М.  от наказателна отговорност за посоченото по-горе деяние и наложи административно наказание глоба, ориентирана към минималния размер, а именно-глоба в размер от 1200 лв.

На основание чл.78а, ал.4 във вр. с чл.343г от НК съдът наложи на обв. М.Н.М.  и административно наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца, считано от отнемане на СУМПС.

При този изход на делото на осн.чл.189 ал.3 от НПК М. следва да заплати общия сбор от разноските за експертизи- 64,05лв./л.73 от ДП/, 146,40 лв./л.79/ и 469,80лв./л.95/- или общо сумата от 680,25лв.

 

Водим от изложените по-горе мотиви, съдът

 

                                                   

                                  Р               Е               Ш          И:

 

ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ  М.Н.М., родена на *** ***, **** гражданка, жив. в гр.К., ул.”***” № 40, неосъждана, с ЕГН **********, ЗА ТОВА, ЧЕ на 28.11.2019 г. на първокласен път 1-4 /София — Варна/, при км. 150+700, при управление на МПС - лек автомобил „Мерцедес Ц 220 ЦДИ” с рег.№ ****, собственост на А.А.Д. от гр.София, като не контролирала непрекъснато управлявания от нея автомобил и навлязла в лявата лента по посока на движението и, като нарушила правилата за движение по пътищата - чл. 8. (1) от Закона за движение по пътищата - Водачите на пътни превозни средства използват дясната половина на пътя по посока на движението си, освен в случаите, когато с пътен знак или със светлинен сигнал е указано нещо друго и чл. 20. (1) от Закона за движение по пътищата - Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват, в резултат на което допуснала ПТП с насрещно движещия се товарен автомобил „Ауди Ку 5” с рег.№ ****, собственост на „***“ ЕООД с.Т., обл.Шумен, управляван от правоспособния водач Р.Ш.А., ЕГН **********,*** и по непредпазливост допуснала причиняване на средна телесна повреда на Р.Ш.А., изразяваща се в закрито изкълчване - счупване тип лисфранк на ляво ходило, което е довело до трайно затрудняване на движението ляв долен крайник със срок на лечение и възстановяване около 6 месеца – престъпление по чл.343 ал.1, б.”б” пр.2, вр.чл.342 ал.1 пр.3 от НК, вр.чл.8 ал.1 т.1 и чл.20 ал.1 от ЗДвП, КАТО на основание чл.78а, ал.1 от НК й НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер на 1200 лева (ХИЛЯДА и ДВЕСТА ЛЕВА).

На основание чл. 78а, ал.4 във вр. с чл.343г от НК НАЛАГА на М.Н.М., родена на *** ***, *** гражданка, жив. в гр.К., ул.”***” № 40, неосъждана, с ЕГН **********, административно наказание ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС за срок от ДВА МЕСЕЦА, считано от отнемане на СУМПС.

ОСЪЖДА  М.Н.М., родена на *** ***, бълг. гражданка, жив. в гр.К., ул.”***” № 40, неосъждана, с ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ направените по делото разноски в размер от 680.25 лв.(шестстотин и осемдесет лв. и 0,25 ст.) в полза на ОД на МВР гр. В.Търново, както и 5.00 лв.(пет) в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Великотърновския окръжен съд в 15-дневен срок.

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: ………………….