Решение по дело №16254/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6098
Дата: 28 септември 2018 г. (в сила от 28 март 2020 г.)
Съдия: Вергиния Христова Мичева Русева
Дело: 20161100116254
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 декември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

гр.София, 28.09.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І ГО, 11-ти с-в, в открито заседание на двадесет и шести юни две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                               Съдия Вергиния Мичева-Русева

при секретаря Диана Борисова като разгледа докладваното от съдията гр. д. №  16254 по описа за 2016 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл.226 ал.1 от КЗ /отм./ във вр. с чл.45 и чл.86 от ЗЗД.

            Малолетният ищец С.П.Т. от гр.Павел Баня, представляван от своя баща и законен представител П.Т.П. твърди, че в резултат на ПТП, настъпило на 18.05.2016г. са му причинени телесни увреждания. Произшествието е настъпило по изключителната вина на водача на л.а. Фолксваген, Г.А.Г.. Ищецът е бил пешеходец и е пресичал на пешеходна пътека тип Зебра в гр.Павел Баня. В резултат на описаното ПТП ищецът  е получил  телесни увреждания, описани в исковата молба, търпял е болки и страдания, изпитал е силен стрес. Ищецът сочи, че увреждащият автомобил имал сключена застраховка ГО при ответника с период на покритие от 05.10.2015г. до 04.10.2016г., валидна към датата на ПТП, което ангажира отговорността на последния за обезщетяване на причинени  вследствие на ПТП имуществени и неимуществени вреди. Моли съда да осъди ответника да му заплати обезщетение за причинени неимуществени вреди, настъпили в резултат на ПТП в размер на 40 000лв., ведно със законната лихва считано от датата на увреждането. Претендира за разноски.

            Ответникът З.Д.„Б.И.“ АД оспорва иска по основание и размер. Оспорва наличието на ПТП, на противоправно поведение от страна за застрахования водач. Оспорва твърдението, че в резултат на ПТП за ищеца са възникнали всички описани в исковата молба като вид и характер вреди. Оспорва твърдяната харния да е настъпила от ПТП. Твърди, че е налице съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца, който , макар и да е пресичал пешеходна пътека, не се е съобразил с посоката и скоростта на движение на приближаващия към него автомобил. Можел е да избегне удара , но не е предприел нищо, а е продължил да върви към мястото на удара. Счита, че от констативния протокол за ПТП става ясно, че ищецът е пресичал пешеходната пътека като велосипедист, което е забранено от ЗДвП, респ. не е бил пешеходец. Моли съда да отхвърли иска.  Претендира за разноски.

            Съдът, като взе предвид представените по делото доказателства, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

            С констативен протокол от 18.05.2018г. на РУ ПП К. е установено настъпването на ПТП на 18.05.2016г. около 07,15ч.в гр.Павел Баня, на кръстовището на ул.“Ген.С.“ №13 с ул.“3-ти март“ между лек автомобил Фолксваген Бора, управляван от Г.А.Г. и велосипедиста С.П.Т. от с.Долно Съхряне, който е пресичал по пешеходна пътека тип Зебра, сигнализирана с пътен знак Д-17. Гражданската отговорност на л.а. е застрахована при ответника. Пострадалият С.Т. е оставен за лечение в ХО МБЛАЛ К. с диагнози контузия на глава, травма в областта на слабините вдясно. Срещу водача на л.а. е било образувано административно наказателно производство.  С влязло в сила НП № 16-0284-001455/30.08.2016г. на ОДМВР Стара Загора, РУ К. му е наложена глоба в размер на 100лв. за нарушаване разпоредбата на чл.119 ал.1 от ЗДвП.

            По искане на ответника във връзка с установяване на механизма на ПТП е разпитан като свидетел водача Г.Г.. Същият установява, че е видял момче на колело на тротоара до едно дърво. Тогава свидетелят е бил на 1-2 м. от пешеходната пътека. Скоростта на автомобила е била около 20км./ч. Тъй като  момчето не било на пешеходната пътека, а на тротоара, свидетелят го игнорирал. Впоследствие, като преминавал през пешеходната пътека, момчето се блъснало в левия калник на колата му. Момчето карало колело по пешеходната пътека. След удара, то паднало встрани. Оплакало се че го боли корема, било си ударило главата в огледалото.

Воденият от ищцовата страна свидетел Н.Ф., приятел на бащата на ищеца, установява, че сутринта на 18.05.2016г. чакал на опашка за закуски на автогарата в гр.Павел Баня и видял как прехвърчала кола. С. преминавал пешеходната пътека  и си тикал колелото. Колата ударила С.. Според свидетеля автомобилът се движел с 40-50 км/ч. Според свидетеля ударът станал в лявата лента, т.е лентата, която не е предназначена за движение на автомобила.

            Назначената и изслушана по делото съдебна автотехническа експертиза дава следното заключение във връзка с механизма на ПТП: На 18.05.2010г., около 07.15 часа в гр. Павел Баня по ул.“Ген.С.“  срещу №13, л.а. Фолксваген Бора се е  движел по ул.С. в западна посока.  Пешеходецът С.Т., бутайки велосипед е предприел пресичане на плътното на ул.Ген.С. в посока от ляво надясно спрямо посоката на движение на автомобила. В момент, в който е бил преминал повече от половината от пътното платно, предното колело на велосипеда е ударено от предна лява част на автомобила, като от този удар е изкривена каплата на предното колело. Тъй като пешеходецът е бил от дясната страна на велосипеда , следствие на удара пешеходецът бива завъртян в посока към автомобила и е ударен от ляво странично огледало. Тялото на пешеходеца и велосипеда са отхвърлени напред и наляво, като детето е паднало върху пешеходната пътека. Според вещото лице, автомобилът се е движел със скорост 39,42 км/ч. Ударът е настъпил , след като ищецът е бил изминал 4м. от стъпването му на пешеходната пътека. В момента, в който ищецът е стъпил на пешеходната пътека , автомобилът е отстоял на 32м. от него, в случай че ищецът се е движел в спокоен ход, и на 27м., ако се е движел с бърз ход. Опасната зона за спиране на автомобила е била 21,84м., което означава, че при наблюдение на пътната обстановка пред автомобила, водачът му е имал възможност да предотврати удара посредством аварийно спиране. Пешеходецът също е имал възможност да види приближаващия автомобил. От техническа гледна точка причината за ПТП е бездействието на водача на л.а. при наличието на пешеходец на пътното платно, пресичащ на маркирана пешеходна пътека.

За установяване на претендираните за обезвреда неимуществени вреди и причинната им връзка с горното ПТП, по настоящото дело и на основание чл. 195 ал. 1 от ГПК, е изслушана съдебно – медицинска експертиза с вещо лице коремен хирург. Съдът възприема заключението на вещото лице като компетентно и обективно изготвено. Експертизата установява, че в резултат на ПТП ищецът е получил следните травматични увреждания: контузия на главата и контузия на корема. Бил е хоспитализиран за 3 дни . Следващата му хоспитализация  е била на 11.07.2016г. когато му е проведено оперативно лечение на слабинна херния в дясно – резекция на херниялния сак и частично на голямото було и  пластика на коремната стена по метод на М.. Вещото лица уточнява че основна причина за получаването на слабинна херния е рязкото повишаване на вътрекоремното налягане на фона на слабост на предната коремна стена. При описаното ПТП  е възможно падането от колелото да е било съпроводено именно с рязко повишаване на вътрекоремното налягане. Установено е, че С.Т. е имал подутина над десния тестис от 3-4 годишна възраст , което е израз на известна слабост  /най-вероятно вродена/ на предната коремна стена в областта на слабинния канал.  Вещото лице не може с категоричност да установи дали хернията е в резултат на ПТП. В първата епикриза такова увреждане не е описано. Хернията се образува постепенно, като първоначалния момент трудно би могъл да се установи.  Може да се получи и при кихане. Хернията се лекува единствено оперативно. Вещото лице е извършило личен преглед на ищеца. Същият е в обективно общо състояние, оплаквал се от наличието на често главоболие.

Във връзка с търпените от ищеца вреди, по делото е разпитана като свидетел неговата майка С.К.. Същата установява, че след катастрофата е видяла сина си в Бърза помощ. Имал подутина на главата, носът му кървял. Казал й че го боли главата и в областта на слабините. Бил в болница три дни , приемал болкоуспокояващи. Цяло лято се оплаквал от болки в главата, постоянно му течала кръв от носа. След месец се наложило да го оперират заради получения удар в слабинната област. Свидетелката е категорична, че подутината в слабинната област е била получена вследствие на ПТП, тъй като преди това такава ищецът не е имал. Ищецът прекарал една седмица в болница, бил на пълна диета, вземал обезболяващи. След това дълго време не излизал, отказвал повече да кара колело. Цяла година не посещавал часовете по физическо възпитание. И сега се оплаквал от главоболие. 

 Увреждащият автомобил е имал сключена ЗЗГО при ответника покриваща датата на ПТП.  

            Въз основа на така възприетата фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи: 

            Съгласно чл.226 ал.1 КЗ /отм./ увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя. Основателността на прекия иск предполага установяване при условията на пълно и главно доказване  в процеса на следните факти: 1/настъпилото ПТП и неговия механизъм, 2./ противоправното поведение на виновния водач, 3./  претърпените неимуществени вреди и 4./ наличието на пряка причинна връзка между вредите и настъпилото ПТП, 5./ ответникът да е застраховател на гражданската отговорност на причинилия произшествието  водач.

Въз основа на констативния протокол за ПТП, автотехническата и медицинската експертизи, съдът приема, че на 18.05.2016г. е настъпило ПТП между л.а. Фолксваген,  управляван от водача Г.Г., и ищеца, като пешеходец. Ударът между двамата участника е станал на пешеходна пътека, на осветено място. Съдът приема, че водачът на лекият автомобил е имал противоправно поведение, в резултат на което е настъпило ПТП. Същият е нарушил разпоредбата на чл.119 ал.1 от ЗДвП „При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре“, както и разпоредбата на чл.117 ЗДвП - "При приближаване към място, където на пътя или в близост до него се намират деца, водачът на ППС е длъжен да намали скоростта, а при необходимост - и да спре", При това положение, както е възприето и с Решение № 91/20.08.2014г., I т.о., ВКС, възрастта на пострадалия пешеходец е релевантен фактор, завишаващ дължимата от страна на водача на увреждащия автомобил грижа.  Изложеното обосновава извод за наличие на виновно и противоправно поведение от страна на застрахования водач Г.. Същият е следвало да намали скоростта и дори да спре, след като е възприел ищецът да стои на колелото си на тротоара до пешеходната пътека, независимо дали той е бил на пътя или на тротоара. Вместо това, водачът се е движел с 49 км/ч. Възражението на ответника, че ищецът не е имал качеството на пешеходец, тъй като е управлявал велосипед пресичайки пешеходната пътека, не може да бъде уважено. Събраните по делото доказателства досежно това обстоятелство са противоречиви. Св.Г. твърди, че ищецът е бил на велосипеда си , когато е пресичал пешеходната пътека. Св.Фънев твърди, че е видял ищецът да пресича като пешеходец пешеходната пътека, како е бутал велосипеда. И двамата свидетели имат интерес от изхода на делото, а местоположението на св.Фънев към момента на ПТП – на опашка за закуски, поставя под съмнение възможността да е възприел ясно как ищецът е пресичал по пешеходната пътека /видимостта от баничарницата към пешеходната пътека, съгласно схемата , изготвена по АТЕ , поставя под съмнение показанията на свидетеля/.  Вещото лице по АТЕ дава заключение, в което при описание на механизма на ПТП посочва, че ищецът е бутал велосипеда си. Не е установил несъответствие между това свое заключение и получените от ищеца и по автомобила и велосипеда увреждания. От друга страна вещото лице по СМЕ дава заключението си като приема, че ищецът е управлявал велосипеда при ПТП, като също няма намек за съмнение, че получените от ищеца телесни увреди могат да бъдат получени така. В конкретния случай обаче дали ищецът е бил на велосипеда си докато е пресичал пешеходната пътека или го е бутал, не се отразява на правомерността на неговото поведение. Като велосипедист на възраст до 12г. той може да се движи по площи , предназначени само за пешеходци /така чл.81 ал.1 т.5 от ЗДвП/, вкл. и да се движи по пешеходна пътека. Освен това, законът предвижда засилена защита по отношение на определени категории  пешеходци. Те са посочени в разпоредбата на чл.116 от ЗДвП –деца, хората с трайни увреждания, в частност слепи, които се движат с бял бастун, слепо-глухи, които се движат с червено-бял бастун и престарелите хора. Закрилата на тези категории пешеходци при пресичане на пешеходна пътека (а за децата и в чл.117 от ЗДвП) е всеобхватна и не се влияе от спецификата на правилата за пресичане по пешеходна пътека, валидни за останалите пешеходци. В тези случаи водачът не може да повдига възражение за съпричиняване, дори такива лица да не са съобразили приближаването му и да са пресекли внезапно пешеходната пътека / ТР №2/16г. на ВКС, ОСНК /. Установи се обаче, че ищецът не е излязъл внезапно на пътя, тъй като св.Г., наближавайки пешеходната пътека го е забелязал. Видял го е да стои до едно дърво на тротоара до пешеходната пътека. Липсата на достатъчно внимание от страна на св.Г. и бездействието му в създадената ситуация – рискова при наличието на дете на пътя, е довело по ПТП. Не ищецът е следвало да се съобразява със скоростта на приближаващият автомобил, а св.Г. е следвало да се съобрази с присъствието на дете до пътя и на пешеходната пътека. Наличието на пешеходна пътека сигнализира за възможна опасност на пътя, поради което появата на пешеходец върху нея не е непредвидимо събитие – така  ТР №2/16г. на ВКС, ОСНК. Съдът не установи противоправно поведение у ищеца, респ. същият няма принос в причиняването на получените вредите. Възражението на ответника за съпричиняване е неоснователно.  Въз основа на медицинската експертиза съдът приема и наличието на пряката причинно следствена връзка между виновното противоправно поведение на водача и телесните увреждания на пострадалия ищец. Тези телесни увреди са причинили вреда на ищеца. Налице са  елементите на сложния фактически състав на непозволеното увреждане - деяние от водача на лекия автомобил, извършено виновно (непредпазливо) и противоправно, вреда за ищеца по делото и наличие на причинна връзка между деянието и вредата. Ответникът е застраховател на гражданската отговорност на причинилия произшествието водач Г. Г..

             Съгласно разпоредбата на чл.45 от ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. Обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост /чл.52 от ЗЗД/.

            Съгласно разпоредбата на чл. 226  ал. 1 от КЗ /отм./ увредените лица имат право да претендират обезщетение за понесените вреди направо от застрахователя по застраховката "гражданска отговорност". Между застрахователя и собственика на МПС, причинило ПТП, е налице валидно сключен застрахователен договор за гражданска отговорност на автомобила за процесния ден 18.05.2016г. Последният е основание за възникване на прякото право на ищеца срещу застрахователя по застраховка ГО на МПС. Обект на застраховане по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е гражданската отговорност на застрахованите физически и юридически лица за причинените от тях на трети лица имуществени и неимуществени вреди, свързани с притежаването и/или използването на моторни превозни средства /чл.257 ал.1 от КЗ, отм./. Съдържанието и размера на задължението на застрахователя да обезщети причинените на трети лица вреди зависят от деликтното обезщетение. При последното е приложим принципа за справедливо обезщетяване на болките и страданията , съгласно чл.52 от ЗЗД.

            Съгласно практиката на ВКС понятието „неимуществени вреди” включва всички онези телесни и психически увреждания на пострадалия и претърпените от него болки и страдания, формиращи в своята цялост негативни емоционални изживявания на лицето, ноторно намиращи не само отражение върху психиката, но и създаващи социален дискомфорт за определен период от време. Критерият за справедливост не е абстрактен, а винаги се определя от съществуващата в страната икономическа конюнктура и от общественото му възприемане на даден етап от развитието на самото общество в конкретната държава.  Преценявайки събраните по делото доказателства /съдебно медицинска експертиза и свидетелски показания/ за преживените от ищеца болки и страдания от получените травми, последвалото лечение, продължителността на възстановителния период, последствията от тях и прогнозата за състоянието му, във вр. с критериите в ППВС №4/68г., конюнктурата в страната към момента на ПТП и съдебната практика, постановена за подобен вид увреждания за процесната година, съдът намира, че справедлив размер обезщетение е такова в размер на претендираните 20 000 лв. Ищецът към момента на ПТП е бил на 10г. възраст, търпял е ограниченията, които лечението и възстановителния период са налагали.  Контузията на главата е възстановена, като понякога ищецът продължава да изпитва главоболие. По отношение на контузията на корема, съдът приема, въз основа на СМЕ, че същата е предизвикала появата на херния и, респ. необходимостта от оперативно лечение и свързаните с това болки и страдания. Отделно ищецът е отсъствал от училище и е бил лишен от образователен процес. Наложило се е една година да не упражнява спорт в училище. Преживял е и негативни психични изживявания, характерни за пострадалите от ПТП, още повече че е пострадал на пешеходна пътека, след като е съобразил правилата за движение, а като дете е подлежало на специално внимание и грижа от страна водачите на ППС. Към настоящия ищецът се е възстановил от получените телесни увреди, за което е способствала и младата му възраст. Случилото се в тази ранна възраст не би следвало да даде трайно отражение върху психофизическото развитие на ищеца. 

             В исковата молба ищцата претендира обезщетението, ведно с лихвата за забава от деня на увреждането. Съгласно разпоредбата на чл. 223 ал. 2 от КЗ /отм./, застрахователят дължи лихви за забава тогава, когато застрахованият отговаря за тяхното плащане пред увреденото лице. При непозволеното увреждане длъжникът изпада в забава с факта на извършването на деликта, без да е необходимо да му е отправяна покана за изплащане на обезщетение, поради което, доколкото прекият причинител на вредата дължи лихви за забава от деня на увреждането и отговаря за тези лихви пред третите лица, съгласно цитираната разпоредба, отговорността на застрахователя следва да бъде, както на застрахования - дължи се лихва върху обезщетението от деня на увреждането, без да е необходимо увреденото лице да е отправяло покана както към застрахования, така и към застрахователя. Ето защо лихвата за забава върху дължимото на ищеца обезщетение за вреди се дължи от деня на увреждането - 18.05.2016г. до окончателното изплащане на сумата.

            По разноските.

Ищецът претендира разноски по списък. Направени са разходи в размер на  150 лв. за експертиза. Процесуалният му представител претендира адвокатско възнаграждение по реда на чл.38 от Закона за адвокатурата.

Ответникът представя списък с разноски за 480 лв. /л.55/ и с адвокатско възнаграждение в размер на 3000лв. /л.43/. Процесуалният представител на ищеца намира претендираното възнаграждение за прекомерно по размер.

На основание чл.78 ал.1 от ГПК на ищеца се следват направените от него разноски съобразно уважената част от иска /1/2/ или 75лв.

С оглед изхода на делото, на основание чл.78 ал.3 от ГПК на ответника се следват разноски съобразно отхвърлената част от иска -  1740лв. Възражението за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение е неоснователно. Възнаграждението е съобразено с фактическата и правна сложност на делото, с продължителността на производството и е справедлив еквивалент на положения от процесуалния представител на ответника труд.  

На основание чл.38 ал.2 от ЗАдв на процесуалния представител на ищеца се следва възнаграждение в размер на 1038лв. с ДДС , изчислено по реда на чл.7 ал.2 т.4 от Наредба №1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

На основание чл.78 ал.6 от ГПК ответникът дължи в полза на съда държавна такса върху уважения иск – 800лв.  

            Водим от горното, Софийски градски съд

РЕШИ:

            ОСЪЖДА З. „Б.И.“ АД, ЕИК ********, със седалище *** и адрес на управление *** да заплати на С.П.Т., ЕГН ********** , представляван от своя баща и законен представител П.Т.П., ЕГН ********** сумата от 20 000 (двадесет хиляди) лв., ведно с лихвата за забава от 18.05.2016г. до окончателното й изплащане, представляваща обезщетение за причинени от ПТП на 18.05.2016г. неимуществени вреди – болки и страдания от телесни увреждания, които вреди са причинени виновно от застрахован при ответника по застраховка „гражданска отговорност” на автомобилистите със застрахователна полица №  BG/02/115002479943, период на покритие от 05.10.2015г. до 04.10.2016г., водач Г.А.Г. , ЕГН **********, и сумата от 75 лв. разноските по делото.

 ОСЪЖДА З. „Б.И.“ АД, ЕИК ******** да заплати на адв.П. К., САК, на основание чл.83 ал.2 от Закона за адвокатурата, сумата от  1038лв. с ДДС адвокатско възнаграждение.

ОСЪЖДА С.П.Т., ЕГН ********** , представляван от своя баща и законен представител П.Т.П., ЕГН ********** да заплати на З. „Б.И.“ АД, ЕИК ******** разноски в размер на 1740лв.

ОСЪЖДА З. „Б.И.“ АД, ЕИК ******** да заплати по сметката на Софийски градски съд държавна такса на основание чл.78 ал.6 от ГПК в размер на 800лв.

             Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните и на третото лице.

 

Съдия: