Определение по дело №196/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 416
Дата: 22 март 2021 г.
Съдия: Катя Веселинова Арабаджиева
Дело: 20217170700196
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№416

гр.Плевен, 22.03.2021 год.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – гр.Плевен, първи касационен състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и втори март   две хиляди двадесет и първа година в състав:                     Председател:  Николай Господинов

                                                 Членове:  Елка Братоева

                                                                   Катя Арабаджиева

като разгледа докладваното от съдия Арабаджиева касационно административно-наказателно дело № 196  по описа на съда за 2021 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

С Решение №260203/16.12.2020 год. по анд №1078/2020 год., Районен съд-Плевен е отменил Наказателно постановление №20-0938-001673/18.03.2020 год. на Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Плевен, с което на К.   К.Г. с ЕГН ********** ***, за нарушение на чл.105, ал.1 от ЗДП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лева, на основание чл.185 от ЗДП.

След постановяване на съдебното решение, по делото е постъпило Заявление от жалбоподателя Г. за поправка на очевидна фактическа грешка в решението. Твърди, че в решението  по анд №1078/2020 год. са въведени твърдения, които не отговарят на обективната истина и това е видно от приложената административнонаказателна преписка и от протокола от проведеното по делото съдебно заседание. Твърди, че думите „В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява и не се представлява“, не отговарят на действителността, тъй като в протокола от провелото се на 23.06.2020 год. с.з. е записано, че „На именното повикване в 10:20 часа се явиха : Жалбоподателят К.К.Г.-нередовно призован, се явява лично.“ На второ място думите „“При съставяне на АУАН нарушителят не е направил възражения; такива не са постъпили и по реда , и в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН“ са неистина, тъй като в подадената до РС против НП жалба изрично е посочено, че са подадени възражения срещу АУАН. Поискал е, РС, на основание чл.175, ал.1 от АПК да постанови решение, с което да отстрани допуснатите явни фактически грешки.

Върху подаденото заявление, на 15.01.2021 год. съдията-докладчик по анд №1078/2020 год. е постановил да се уведоми жалбоподателя, че НПК не предвижда процедура  като тази в чл.175, ал.1 от АПК, а в случай, че е недоволен от съдебното решение, би могъл да го обжалва по указания в същото начин.

Жалбоподателят е уведомен за съдебното разпореждане с писмо изх.№60346/18.01.2021 год.-л.60 от анд, което писмо Г. е получил на 4.02.2021 год., видно от разписка на л .62 от анд 1078/2020 год.

След уведомяване на Г. за горното разпореждане на РС, последният е подал следващо заявление за поправка на явна фактическа грешка със същото искане, като се е позовал на разпоредбите на чл.175 от АПК и чл.247 от ГПК, които е счел, че са приложими в конкретния случай от РС, по аргумент от разпоредбата на чл.46, ал.2 от ЗНА. Направил е искане РС да постанови решение, с което да бъде отстранена допуснатата явна фактическа грешка. Върху подаденото заявление е поставена  резолюция „Към дело“.

Против отказа на РС-Плевен да отстрани очевидната фактическа грешка в решение №260203/16.12.2020 год. по анд №1078/2020 год., Г. е подал жалба до Административен съд-Плевен, заведена с вх.№804/12.02.2021 год. По тази жалба е образувано настоящото дело. В жалбата се излагат аналогични оплаквания като тези в подаденото до РС заявление за поправка на явна фактическа грешка в постановеното решение. Сочи се, че разпоредби, които регламентират поправянето на явна фактическа грешка , са  чл.247 от ГПК, респ. чл.175 от АПК, които , на основание чл.46, ал.2 от ЗНА биха могли да намерят приложение в случая, при липса на изрична уредба по този въпрос в ЗАНН. Г. претендира да се отмени отказа на РС да допусне поправка на ОФГ, обективиран в съобщение с изх.№60346/18.01.2021 год. по анд №1078/2020 год. на РС-Плевен, като вместо него съдът да постанови исканата поправка или да върне делото на РС със задължителни указания по прилагане на закона. Жалбата е изпратена на РС-Плевен , за администриране. Препис от същата РС е изпратил на насрещната страна, която не е депозирала отговор по същата.

За да се произнесе по жалбата, касационната инстанция съобрази следното:

С обжалвания съдебен акт Районен съд-Плевен, макар да не е постановил нарочен диспозитив, е оставил без разглеждане като недопустимо заявлението на Г. за постановяване на съдебен акт, за поправка фактическа грешка, допусната от състава на съда при постановяване на Решение №260203/16.12.2020 год. по анд №1078/2020 год. по описа на ПРС. Т.е., не е разгледал по същество,  прекратил е производството по подаденото заявление за поправка на фактическа грешка. 

Касационната инстанция намира, че подадената от Г. жалба против съдебния акт на ПРС, с който  е оставил без разглеждане като недопустимо заявлението на Г. за постановяване на съдебен акт  за поправка фактическа грешка, допусната от състава на съда при постановяване на Решение №260203/16.12.2020 год. по анд №1078/2020 год. по описа на ПРС, също е недопустима за разглеждане по същество от настоящата инстанция, поради следните съображения:

На първо място, ЗАНН предвижда в разпоредбата на чл.63, ал.2 от ЗАНН, че в предвидените от закона случаи съдът може да прекрати производството с определение, което подлежи на обжалване с частна жалба. Систематичното място на тази разпоредба обаче в ЗАНН сочи, че тя се разглежда в неразривна връзка с разпоредбата на чл.63, ал.1 от ЗАНН и се прилага единствено в случаите, когато не са налице процесуалните предпоставки или са налице процесуални пречки за разглеждане по същество на жалба, подадена против наказателно постановление или електронен фиш. Единствено в тези случаи, при подадена жалба против НП или ЕФ, която е недопустима за разглеждане по същество, производството пред съответния РС се прекратява с определение, което подлежи на обжалване пред касационната инстанция с частна жалба, какъвто не е настоящия случай.

На второ място, НПК изрично регламентира въпросите,  по които съдът може да се произнесе с определение, в разпоредбата на чл.306 от НПК. Видно от съдържанието на цитираната разпоредба, оспореният пред настоящата инстанция съдебен акт не попада в предметния обхват на чл.306 от НПК, поради което постановения от РС съдебен акт  не подлежи на оспорване и по този ред.

На трето място, производството по обжалване на наказателните постановления пред РС се развива по реда на ЗАНН, а по аргумент от разпоредбата на чл.84 от ЗАНН- доколкото в ЗАНН няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс. Както в административно-наказателния процес, така и в наказателния процес, не е регламентиран институтът на явна фактическа грешка и/или очевидна фактическа грешка. При липса на регламентация в съответния процесуален закон, липсва и предвиден ред за оспорване на постановен по този ред съдебен акт, независимо дали е  позитивно или не за искателя. Аргументите, изложени от жалбоподателя за приложимост на разпоредбите на чл.175,  касаят първоинстанционно съдебно производство по обжалване на административни актове и касационното производство, т.е. допустимо по реда на чл.175 АПК е изправяне на писмени грешки и други очевидни неточности, допуснати в акта на  първата инстанция при обжалване на административни актове и на касационната съдебна инстанция. По същия начин разпоредбата на чл.247 от ГПК е приложима в производствата, подсъдни на общите граждански съдилища. В случая не е налице празнота, която да се налага да се запълни по аналогия с норми от друг процесуален закон. В случая, за допуснати неточности от този вид според касационната инстанция е приложим реда за касационно оспорване на постановеното съдебно решение.

Ето защо и на последно, четвърто място, касационната инстанция намира, че при наличие на дефекти от същия вид в първоинстанционния съдебен акт, постановен по обжалване на акт, издаден по реда на ЗАНН, същите могат да бъдат отстранени по реда на общия касационен контрол. Т.е.,  в случай на допусната от районен съд очевидна фактическа грешка в постановено от него съдебно решение, същата  може да бъде отстранена само по пътя на касационния контрол чрез обжалване и  отмяна на съдебното решение, като постановено при съществено процесуално нарушение. Дори хипотетично обаче да се приеме, че подадената от Г. жалба , сезирала настоящата касационна инстанция с искане  за постановяване на определение, с което като краен резултат да се поправи допусната фактическа неточност в решението на ПРС, съставлява касационна жалба против постановеното съдебно Решение №260203/16.12.2020 год. по анд №1078/2020 год., тази жалба би била недопустима в случая и поради липса на правен интерес от подаването й. Защото с постановеното съдебно решение е отменено оспореното от Г. наказателно постановление и на това основание решението е благоприятно за Г.. Наличието на благоприятен за касатора съдебен акт прави подадената жалба недопустима за разглеждане по същество поради липса на правен интерес за оспорване - желаният с оспорването краен резултат-отмяна на НП, е постигнат.

Ето защо и на всички тези основания подадената от К.Г.  жалба, против отказ за отстраняване на очевидна фактическа грешка в Решение №260203/16.12.2020 год. по анд №1078/2020 год.на РС-Плевен, е недопустима за разглеждане по същество, същата следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по нея следва да бъде прекратено.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.236 от АПК вр. чл. 215, т.4 от АПК, Административен съд гр.Плевен, първи касационен състав

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на К.   К.Г. с ЕГН ********** ***, против  разпореждане от 15.01.2021 год. по анд №1078/2020 год. на РС-Плевен, съобщено на Г.  с писмо изх.№60346/18.01.2021, с което РС-Плевен е оставил без разглеждане като недопустимо заявлението на К.К.Г. за постановяване на съдебен акт за поправка на фактически грешки, допуснати от състава на съда при постановяване на Решение №260203/16.12.2020 год. по анд №1078/2020 год. по описа на ПРС.

ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по касационно административно-наказателно дело №196 по описа на Административен съд-Плевен за 2021 год.

Определението може да се оспори с частна жалба в 7 /седем/ дневен срок от съобщението до страните, пред Върховен административен съд.

            Преписи от определението да се изпратят на страните.

 

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  /п/                                   ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

 

                                                                                                       2./п/