Решение по дело №18854/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261051
Дата: 24 март 2021 г. (в сила от 14 април 2021 г.)
Съдия: Иван Стойнов
Дело: 20193110118854
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                    /        .03.2021 г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, XVII с-в, в публично заседание на втори март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

СЪДИЯ: ИВАН СТОЙНОВ

 

при секретар Валентина Милчева

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 18854 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по предявен от *, със седалище и адрес на управление:***, срещу Х.С.А., ЕГН **********, с адрес: ***, положителен установителен иск по реда на чл. 422 ГПК за ПРИЕМАНЕ ЗА УСТАНОВЕНО между страните, че ответникът дължи на ищеца сумата от 520 лв. /петстотин и двадесет лева/, представляваща неизплатено болнично лечение по клинична пътека № 29 на неосигурен пациент с ИЗ № 12902 във Втора клиника по кардиология – неинвазивна, за периода от 21.03.2019 г. – 25.03.2019 г., ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение /10.07.2019 г./ до окончателното изплащане на задължението, на основание чл. 52 ЗЗО, за която сума е издадена Заповед № 6387 от 11.07.2019 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. № 10824/2019 г. на ВРС.

В исковата молба ищецът У. „С.М.“ ЕАД твърди, че ответникът е постъпил на 21.03.2019 г. във Втора клиника по кардиология – неинвазивна при У. „С.М.“ ЕАД с оплаквания от силен задух и ретростернална опресия, започнали няколко часа преди хоспитализацията. Сочи, че е приет по спешност, извършени са му изследвания и са му поставили диагноза. Излага, че при хоспитализацията е било установено, че ответникът е с прекъснати здравноосигурителни права, за което е уведомен и е декларирал писмено, че в случай, че не възстанови здравноосигурителния си статус ще дължи заплащане на стойността на оказаната му медицинска помощ по клинична пътека № 29 в общ размер на 520 лв., определена съобразно ценоразписа на лечебното заведение. Твърди, че независимо, че пациентът е бил здравно неосигурен лечебното заведение го е лекувало в периода 21.03.2019 г. – 25.03.2019 г. и по клиничната пътека са били изпълнени всички диагностично-терапевтични процедури, с което заведението е изпълнило задължението си. Сочи, че след отчитане на клиничната пътека към НЗОК последната е отказала заплащане на стойността на осъщественото на ответника лечение, тъй като пациентът е бил с прекъснати здравноосигурителни права към датата на дехоспитализация. Излага, че ДСП-Варна е отказала да отпусне целеви средства за диагностика и лечение, защото ответникът е управител на търговско дружество. Твърди, че ответникът дължи заплащане на стойността на оказаната му медицинска помощ на основание чл. 52 ЗЗО. Моли за уважаване на иска и присъждане на разноски.

Ответникът Х.С.А. чрез назначения му особен представител подава отговор на исковата молба, с който оспорва иска. Твърди, че претендираната сума в размер на 520 лв. е недължима, тъй като на ответника му е била оказана спешна медицинска помощ по смисъла на чл. 82 ЗЗ, вр. чл. 52 ЗЗО. Сочи, че оказаните на ответника медицински услуги следва да бъдат поети от държавния и общинския бюджет, а не от лекуваното при условия на спешност лице. В условията на евентуалност твърди, че извършеното лечение не е на стойност 520 лв. Моли за отхвърляне на иска.

В съдебно заседание ищецът поддържа исковата молба.

В съдебно заседание ответникът, чрез особен представител, оспорва иска.

Настоящият състав на съда, въз основа на твърденията и възраженията на страните, с оглед събраните по делото доказателства и по вътрешно убеждение, формира следните фактически изводи:

Установява се по делото от представените от ищеца писмени доказателства (направление за хоспитализация и епикриза), че на 21.03.2019 г. ответникът е приет по спешност във Втора клиника по кардиология – неинвазивна при У. „С.М.“ ЕАД с оплаквания от силен задух и ретростернална опресия. След извършени изследвания му е поставена диагноза – остра левостранна сърдечна недостатъчност Килип клас II функционален клас (МКБ I 50.1), исхемична болест на сърцето, остър преден миокарден инфаркт в хроничен стадий (МКБ 21.0), ангина пекторис при усилие (МКБ I 20.8), хипертонична болест III стадий, лека степен, сърдечна форма (МКБ I 11.0).

Към датата на приемането му в лечебното заведение пациентът е бил с прекъснати здравноосигурителни права, видно от представената справка от НАП /л. 6/. Във връзка с това ответникът е подписал декларация, че е запознат за това и че ако не възстанови здравноосигурителния си статус ще следва да заплати стойността на оказаната му медицинска помощ съгласно утвърдения ценоразпис на лечебното заведение /л. 11, по КП № 29/ в размер на 520 лв. От Агенция за социално подпомагане е изпратено писмо, че пациентът няма право на целеви средства за диагностика и лечение, тъй като не отговаря на условията на ПМС 17 и ПМС 313, доколкото е управител на търговско дружество.

От представените допълнително от ищеца писмени доказателства се установява, че на ответника е проведено адекватно съответното лечение по клиничната пътека, като са му извършени всички необходими изследвания и манипулации.

Въз основа на горната фактическа установеност, настоящият състав на съда формира следните правни изводи:

Предявен е иск с правно основание чл. 422 от ГПК, вр. чл. 52 ЗЗО за  установяване на вземане за неизплатено болнично лечение по клинична пътека на здравно неосигурено лице.

Съобразно разпределената в процеса доказателствена тежест ищецът е следвало да докаже, че е оказал твърдяната от него медицинска помощ на ответника, както и размера на претенцията си. В тежест на ответника е било да докаже, че е бил здравноосигурен или е възстановил здравноосигурителния си статус към момента на оказване на медицинската помощ, или че оказаната му медицинска помощ е била при спешно състояние или интензивно лечение.

Предвид приетото от фактическа страна настоящият състав намира, че ищецът е доказал фактите, за които носи доказателствена тежест. По отношение на ответника то същият не представи доказателства да е бил здравноосигурен или да е възстановил здравноосигурителния си статус и към настоящия момент. Не са представени и доказателства претендираната сума да е заплатена.

Основният спорен въпрос по делото е дали оказаната медицинска услуга е била при спешно състояние по смисъла на чл. 82 от Закона за здравето, което изключва заплащането и́ от неосигурени лица.

Съгласно чл. 99, ал. 2 от Закона за здравето спешно състояние е остро или внезапно възникнала промяна в здравето на човека, която изисква незабавна медицинска помощ. Медицинската помощ при спешни състояния е насочена към предотвратяване на смърт или тежки или необратими морфологични и функционални увреждания на жизнено значими органи и системи. Според чл. 2 от Наредба № 25/04.11.1999 г. спешната медицинска помощ включва всички медицински дейности, насочени към възстановяване на остро настъпили животозастрашаващи нарушения и поддържане виталните функции на организма.

Установява се по делото, че медицинските дейности, за които се претендира плащане, са осъществени в болничното заведение след хоспитализация на пациента. Не са ангажирани доказателства, че е било налице животозастрашаващо състояние, каквото не следва да се предполага единствено въз основа на приемната диагноза, с оглед широкия обхват на диагнозата и възможните значителни различия в интензитета на настъпилото състояние и засегнатите области, които водят и до различна симптоматика и евентуални нарушения. От епикризата не се установява да са извършвани животоспасаяващи дейности, а пациентът е описан с леко увредено общо състояние. Липсват данни и за осъществено интензивно лечение в съответното отделение за интензивно лечение.

С оглед на изминалия период от време след началото на оплакванията извършените в клиниката дейности са се изразявали в изследвания и лечение, насочени към овладяване на проявите на сърдечната недостатъчност. Вписано е в направлението за хоспитализация указание за спешен прием в клиниката, тоест пациентът следва да бъде прегледан приоритетно, преди планово приеманите пациенти, като пациентът е насочен е с код 3 за болница, а не с код 4 за спешна помощ.

Видно от изложеното, освен че не са извършени в специализирана структура за спешна помощ, каквато в болницата е налице, спрямо пациента не са били прилагани дейности от обхвата на спешната медицинска помощ, които с оглед на конкретното заболяване са приложими само в кратък период от време след начало на заболяването /до 6 часа/.

Извършените услуги не са безплатни, тъй като съгл. чл. 82, ал. 1, т. 1 ЗЗ разходите по оказване на спешна медицинска помощ се субсидират от държавния бюджет само до момента на хоспитализиране - чл. 7 от Наредба № 25/ 04.11.1999 г. на МЗ за оказване на спешна медицинска помощ.

Съгласно чл. 7 от приложение 13 към ПМС № 304/2010 г. (с възстановено действие с Решение № 7357 на ВАС от 30.05.2013 г., бр. 3 от 10.01.2014 г.) НЗОК заплаща на изпълнител на болнична помощ за всеки отделен случай на КП при наличие на следните условия: 1. отчетената КП е включена в предмета на договора между НЗОК и изпълнителя на БП и същата е извършена от посочените в договора специалисти; 2. хоспитализираното лице е с непрекъснати здравноосигурителни права в деня на хоспитализацията или ги възстанови до датата на дехоспитализацията.

Съгласно чл. 109 ЗЗО здравноосигурителните права на лицата, които са длъжни да внасят осигурителни вноски за своя сметка, се прекъсват, в случай че лицата не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период от 36 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ, като лицата с прекъснати здравноосигурителни права заплащат оказаната им медицинска помощ.

В случая, както се посочи по-горе, до изписване от лечебното заведение ответникът не е възстановил здравноосигурителните си права. От представената по делото декларация се установява, че ищецът е изпълнил задължението си на осн. чл. 86, ал. 2, т. 3 от ЗЗ да уведоми пациента при приемането му в болницата, че следва да заплати за извършените услуги по ценоразписа на лечебното заведение, като по този начин му е дал възможност да плати своевременно дължимите здравноосигурителни вноски.

С оглед извода за липса на предпоставките по чл. 82, ал. 1 от ЗЗ за предоставяне на медицинска помощ извън обхвата на задължителното здравно осигуряване искът за заплащане на сумата в размер на 520 лв., претендирана като дължимо плащане на основание чл. 52 от ЗЗО, се явява основателен.

С оглед изхода на спора разноските следва да се присъдят в полза на ищеца. Ищецът претендира по 25 лв. държавна такса и 50 лв. юрисконсултско възнаграждение в исковото и заповедното производства. В тежест на ответника остава и заплатеното от ищеца възнаграждение за назначения особен представител в размер на 100 лв.

Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО между страните, че ответникът Х.С.А., ЕГН **********, с адрес: ***, ДЪЛЖИ на ищеца *, със седалище и адрес на управление:***, сумата от 520 лв. /петстотин и двадесет лева/, представляваща неизплатено болнично лечение по клинична пътека № 29 на неосигурен пациент с ИЗ № 12902 във Втора клиника по кардиология – неинвазивна, за периода от 21.03.2019 г. – 25.03.2019 г., ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение /10.07.2019 г./ до окончателното изплащане на задължението, на основание чл. 52 ЗЗО, за която сума е издадена Заповед № 6387 от 11.07.2019 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. № 10824/2019 г. на ВРС.

ОСЪЖДА Х.С.А., ЕГН **********, с адрес: ***, ДА ЗАПЛАТИ на „*, със седалище и адрес на управление:***, сумата от 175 лв. /сто седемдесет и пет лева/, представляваща дължими разноски в исковото производството и сумата от 75 лв. /седемдесет и пет лева/, представляваща дължими разноски в заповедното производството, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

ПРЕПИС от решението да се обяви в регистъра по чл. 235, ал. 5 ГПК.

 

СЪДИЯ В РАЙОНЕН СЪД: