Определение по дело №2997/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 2034
Дата: 27 август 2019 г.
Съдия: Георги Стоянов Георгиев
Дело: 20192330102997
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 2034/27.8.2019г.

                                                            27.08.2019  г.                                    Град Ямбол

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                 ХVI-ти граждански състав

На двадесет и седми август                              две хиляди и деветнадесета година                                                                                                 

В закрито заседание в следния състав:

            Председател: ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия  Георгиев

гр.д.№ 2997  по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

       Производството по делото е образувано по искова молба на Е.А.М. против „АПС Бета България“ ООД, с правно основание чл. 439 ГПК.В исковата молба , ищецът е направил искане за допускане на обезпечение на предявения иск , посредством спиране на изпълнението по ИД 1002/2019 год. по описа на ЧСИ при ЯОС, т.к. му бил наложен запор на банковата му сметка в „Райфайзен банк“ АД.

Съдът, след като се запозна с молбата и приложените по делото доказателства,  намира следното от фактическа и правна страна:

Съгласно чл.389 от ГПК, във всяко положение на делото до приключване на съдебното дирене във въззивното производство ищецът може да иска от съда, пред който делото е висящо, да допусне обезпечение на иска. Предпоставките за допускане на обезпечението са изложени в чл.391 от ГПК: (1) Обезпечение на иска се допуска, когато без него за ищеца ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяването на правата по решението и ако: 1. искът е подкрепен с убедителни писмени доказателства, или 2. бъде представена гаранция в определения от съда размер съгласно чл. 180 и 181 от Закона за задълженията и договорите.

    В настоящия случай предявения иск се преценява от съда като допустим, предвид изложените в исковата молба твърдения и представени доказателства. На следващо място, за да допусне исканото обезпечение на  иска, съдът следва да установи, че е налице обезпечителна нужда, т.е. интерес от обезпечение от страна на ищеца. Такава нужда е налице, когато без него за ищеца ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяването на правата по решението. Доколкото по делото липсват данни, които да опровергават наличието на твърдяната от молителя обезпечителна нужда, същата следва да се предполага, а и ищецът не е длъжен винаги да я доказва. /Ж.Сталев, БГПП/.

Налице е обезпечителна нужда и исканата обезпечителна мярка е подходяща за защита на имуществено право, което може да бъде накърнено от развитието на висящо изпълнително производство.

Съгласно разпоредбата на чл. 390 ал.4 изр.2 от ГПК, спиране на изпълнението се допуска само срещу представяне на гаранция. Трайната съдебна практика приема, че логическото и систематическо тълкуване на споменатата разпоредба обосновава извода, че това императивно правило намира приложение във всеки случай на обезпечение, т.е. както при обезпечение на бъдещ иск, така и при обезпечение на предявен иск. Релевантната предпоставка за прилагането на чл. 390, ал. 4, изр. второ от ГПК е единствено видът на допуснатата обезпечителна мярка, а не етапът на процеса, по време на който е допусната.

В горния смисъл е и трайната практика на ОС – Ямбол, обективирана в определение от 22.05.2014 г. по в.ч.гр.д№ 173 по описа за 2014г., определение от 18.11.2015 г. по възз. ч.гр.дело №387 по описа за 2015 г., определение от 25.07.2017 по възз. ч.гр.дело №248/2017 на ЯОС.

Предвид гореизложеното, за да се уважи искането, следва ищецът да представи гаранция по чл. 180  от ЗЗД. Предвид цената на иска, гаранцията следва да бъде определена с оглед на евентуалните вреди, ако обезпечението е неоснователно (чл.391 ал.3 от ГПК), в размер на 185,31 лв. В този смисъл е актуалната практика на ВКС - Определение № 296 от 12.06.2015 г. по ч. т. д. № 1404/2015 г., т. к., ІІ т. о. и др.

С оглед на изложеното съдът намира, че искането за обезпечение се явява основателно и следва да бъде уважено, като обезпечителна заповед се издаде след внасяне на гаранцията.

 Водим от гореизложеното, ЯРС

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДОПУСКА обезпечение на предявения от Е.А.М. против „АПС Бета България“ ООД, с правно основание чл. 439 ГПК, чрез спиране на изпълнението по изпълнително дело 1002/2019 г. по описа на ЧСИ при ЯОС.

Определя на основание чл. 391,ал.2 от ГПК гаранция в размер на 185,31  лв., вносими от ищеца по сметка на ЯРС.

ДА СЕ ИЗДАДЕ обезпечителна заповед след представяне на доказателства за внесена гаранция

 

             Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд - Ямбол , който за молителя тече от датата на връчването, а за ответника от деня, в който му е връчено съобщението за наложената обезпечителна мярка.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: