Решение по дело №345/2019 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 169
Дата: 26 ноември 2019 г. (в сила от 13 декември 2019 г.)
Съдия: Даниела Недкова Радева
Дело: 20194340200345
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

              

 

                  гр. Троян, 26.11.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Троянски районен съд, пети състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател: ДАНИЕЛА РАДЕВА

съдебен секретар Кремена Раева,

разгледа докладваното от съдията -  Радева

АН Дело № 345 по описа  на ТРС за 2019 год., за да се произнесе - съобрази:

 

          Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          С Наказателно постановление № 19-0359-000760 от 21.08.2019г., издадено от М.И.Б.– Началник Сектор „Охранителна полиция“ в РУ гр. Троян при ОДМВР гр. Ловеч, на И.В.М. ***, са наложени административно наказание глоба в размер 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец на основание чл. 175, ал. 1, т. 1 от ЗДвП за нарушение по чл. 140, ал. 1 от същия закон. Същото е обжалвано в законоустановения срок от И.В.М., като с жалбата се моли да бъде отменено наказателното постановление като незаконосъобразно и неправилно. Жалбоподателят М., редовно призован, не се явява в проведените по делото две открити съдебни заседания. Явява се  упълномощеният от него процесуален представител - адвокат Е.Ц. ***, който поддържа жалбата и по същество на делото излага подробни аргументи за незаконосъобразност и неправилност на наказателното постановление. Ангажирани са доказателства.  

          За ответника по жалбата РУ гр. Троян, редовно призовано, не се явява представител в съдебно заседание. В придружително писмо към жалбата е изразено становище за неоснователност на жалбата и потвърждаване на наказателното постановление. Ангажирани са доказателства.

          От показанията на разпитаните по делото свидетели К.П.К. и М.Д.Б., от приложените към делото писмени доказателства: Заверено копие на Наказателно постановление (НП) № 19-0359-000760 от 21.08.2019г. на Началник Сектор „Охранителна полиция“ в РУ гр. Троян; Заверено копие на АУАН № 793/09.08.2019г., Справка за нарушител/водач на И.В.М., Заверено копие на Заповед рег. № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи и Заверено копие на Удостоверение № УРИ 295р-9650/14.08.2018г. на Директора на ОДМВР гр. Ловеч, преценени поотделно и в тяхната взаимна обусловеност съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

          На 09.08.2019г., около 20:00 часа, свидетелите К.П.К. и М.Д.Б., и двамата служители на РУ гр. Троян, били на работа и извършвали контрол на движението, като се намирали в с. Орешак, обл. Ловеч, ул. „Стара планина“ до дом № 1. Около 20:10 часа на посочената дата, покрай свидетелите К. и Б. минал лек автомобил „Нисан Терано“ с рег. № **, движейки се посока от с. Черни Осъм към гр. Троян. След като автомобилът отминал, служителите на полицията видяли, че липсва задната му регистрационна табела, поради което го последвали със служебния патрулен автомобил. След подаден светлинен сигнал за спиране, лекият автомобил „Нисан Терано“ с рег. № ** отбил встрани на пътното платно. При извършената проверка било установено, че водач на автомобила е жалбоподателят И.В.М.. След като свидетелят К.П.К. обяснил на М. какъв е повода за спиране и проверка, жалбоподателят извадил задната регистрационна табела от багажника на автомобила и обяснил, че е ходил в гората и табелата е паднала. Заявил, че тъй като няма с какво да я закрепи на мястото й, е прибрал същата, за да не се изгуби, с намерението да я монтира по-късно.  

          На същият ден 09.08.2019г. свидетелят К.П.К. - младши автоконтрольор в КАТ при РУ гр. Троян, в присъствие на М.Д.Б., посочен като свидетел очевидци на нарушението, съставил АУАН № 793 от 09.08.2019г., с бланков № 194917, срещу И.В.М. за това, че на 09.08.2019г., около 20:10 часа, на път III-357, км. 5+750, с посока на движение от с. Черни Осъм към гр. Троян, управлява лек автомобил „Нисан Терано“ с рег. № **, като не е поставил задна табела с регистрационен номер на определеното за тази цел място, с което е нарушил  разпоредбата на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. АУАН е съставен на мястото на нарушението, в присъствие на жалбоподателя И.В.М., който го е подписал без да отрази възражения по неговото съдържание и е получил екземпляр от акта на датата, на която е съставен, а именно 09.08.2019 година. В законоустановеният срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, а именно в тридневен срок след подписване на акта, жалбоподателят не е подал възражение срещу същия.

          Въз основа на АУАН е издадено Наказателно постановление № 19-0359-000760 от 21.08.2019г. от М.И.Б.– Началник Сектор „Охранителна полиция“ в РУ гр. Троян при ОДМВР гр. Ловеч, с което на И.В.М. ***, са наложени административно наказание глоба в размер 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец на основание чл. 175, ал. 1, т. 1 от ЗДвП за нарушение по чл. 140, ал. 1 от същия закон.

          В законоустановеният седмодневен срок от получаване на наказателното постановление е подадена жалба срещу същото от И.В.М., с която се прави искане за отмяна на наказателното постановление като незаконосъбразно и неправилно.

          Съдът намира, че жалбата е допустима и следва да бъде разгледана по същество. Подадена е от надлежна страна и в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН. Налице е активна и пасивна легитимация на страните в процеса.

          Съдът като анализира събраните по делото писмени и гласни  доказателства счита, че подадената жалба от И.В.М. е основателна и доказана. Съдът извърши проверка на обжалваното Наказателно постановление и установи, че същото съдържа изискуемите от закона в чл. 57 от ЗАНН задължителни реквизити, а именно посочени са имената и длъжността на лицето, което го е издало, има номер и дата, посочен е АУАН, въз основа на който се издава наказателното постановление, името, длъжността и местослуженето на актосъставителя, посочени са данните на нарушителя, визирани в т. 4 на чл. 57 от ЗАНН, описано е извършеното нарушение, мястото на което е извършено, законовата разпоредба, която е нарушена, вида и размера на наложените наказания, дали НП подлежи на обжалване, в какъв срок и пред кой съд. НП е подписано от длъжностното лице, което го е издало. Същото е издадено от компетентен орган, съобразно изискванията на чл. 189, ал. 12 от ЗДвП и чл. 47 от ЗАНН, с оглед приложените като доказателства по делото Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи и Удостоверение № 295р-9650/14.08.2018г. на  Директора на ОДМВР гр. Ловеч. М.И.Б.е Началник Сектор „Охранителна полиция“ в РУ гр. Троян при ОДМВР гр. Ловеч  съгласно т. 2.9 от посочената по-горе заповед е оправомощен да издава наказателни постановления за извършени нарушения по ЗДвП.

          Съдът счита, че и АУАН е издаден от компетентно лице – свидетелят К.П.К. – младши автоконтрольор при РУ гр. Троян, който съгласно т. 1.3 от посочената по-горе заповед е оправомощен да съставя актове за установяване на административни нарушения по ЗДвП. АУАН е съставен в срока по чл. 34, ал. 1, б. „в” от ЗАНН.

          На следващо място, за да бъде законосъобразно издаденото Наказателно постановление следва да има съответствие между отразеното в него и в АУАН, въз основа на който се издава. В настоящият случай съдът счита, че това съответствие е налице. Налице е идентичност както досежно текстовото описание на нарушението, така и досежно неговата цифрова квалификация. Спазена е и процедурата по съставяне на акта. Същият е съставен при условията на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, в присъствие на нарушителя и свидетеля, присъствал при извършване и установяване на нарушението.

          Съдът намира за основателни изложените от адвокат Е.Ц. аргументи в съдебно заседание, по същество на делото, а именно, че не е осъществен фактическия състав на нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Съгласно тази разпоредба по пътищата отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. В конкретният случай от писмените и гласни доказателства по делото се установи по несъмнен начин, че на посочените в наказателното постановление дата, място и време И.В.М. е управлявал лек автомобил „Нисан Терано“ с рег. № ** и е имал качеството на водач на МПС по смисъла на §6, т. 25 от ДР на ЗДвП. Безспорно установено е също, че на 09.08.2019г., около 20:10 часа, М. е управлявал автомобила, който е бил без поставена на определеното за това място задна регистрационна табела. Свидетелите К.П.К. и М.Д.Б. заявиха в съдебно заседание, че предната табела на автомобила е била на своето място, а задната  е била извадена от водача от багажника на автомобила с обяснението, че е паднала в гората и М. я е прибрал, за да я монтира на определеното й място. Както разпоредбата на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, така и разпоредбата на чл. 175, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание на която е наложено административното наказание, въздигат в нарушение липсата и на двете регистрационни табели. В конкретният случай е липсвала на определеното за това място само едната регистрационна табела на лекия автомобил, а именно задната табела, поради което съдът споделя извода на адвокат Ц., че не е бил осъществен състава на нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.  

Съдът счита, че дори да се приеме, че жалбоподателят е извършил нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, за което е санкциониран, същото представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. При получаване на АУАН с цялата преписка към него, административнонаказващият орган е бил длъжен да провери дали не са налице условията за прилагане разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН и едва след това, ако не са налице тези условия, да пристъпи към издаване на наказателно постановление и налагане на административно наказание на нарушителя. В конкретния случай тази последователност не е спазена, тъй като наказващият орган не е изпълнил задължението си да прецени дали случаят не е маловажен. Преценката на наказващия орган за „маловажност” на случая по чл. 28 от ЗАНН се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол. Тази проверка включва в обсега си обективните и субективните признаци, касаещи степента на обществена опасност на деянието и дееца и сравнението й с други сходни и типични за деянието хипотези, както и налице ли са до момента извършени административни нарушения от нарушителя. В конкретният случай, по безспорен начин се установи, че жалбоподателят е бил в гората, където задната регистрационна табела на автомобила е паднала и той е прибрал същата в багажника с намерението да я монтира на определеното за това място, когато има съответните възможности за това. Това заявиха и двамата свидетели по делото - К.П.К. и М.Д.Б.. Съдът счита, че в сравнение с други сходни и типични за нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП деяния, степента на обществена опасност на деянието и дееца е незначителна. От приложената на л. 8 от делото Справка за нарушител/водач се установява, че И.В.М. притежава свидетелство за управление на МПС още от 1988г. и до момента няма издадени наказателни постановления и АУАН, освен настоящите такива. На жалбоподателя са издадени няколко фиша за извършени от него леки нарушения на правилата за движение, всичките заплатени от М.. От горното се налага извода, че жалбоподателят е водач, спазващ разпоредбите на ЗДвП. Всичко изложено по-горе налага извода за по-ниска степен на обществена опасност на деянието и дееца, както и за минимално негативно засягане на обществените отношения, а оттам и за наличието на предпоставките на чл. 28 от ЗАНН. В този смисъл съдът счита, че наложените наказания глоба в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец на жалбоподателя са несъзразмерни на извършеното деяние, поради което не са в състояние да постигнат целите на закона. Налагането на санкция не следва да се приема като самоцел на закона, тъй като справедливо е регламентирана възможност да не се налага наказание, като се предупреди нарушителя чрез съответен способ, че при повторно нарушение ще бъде санкциониран. Както и по-горе е посочено преценката за „маловажност на случая” подлежи на съдебен контрол. В неговият обхват се включва и проверката за законосъобразност на преценката на чл. 28 от ЗАНН. Когато съдът констатира, че предпоставките на чл. 28 от ЗАНН са налице, но наказващият орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление, поради издаването му в противоречие със закона.

          С оглед изложеното съдът счита, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно, неправилно и необосновано.    

          Водим от изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН съдът

 

Р Е Ш И :

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0359-000760 от 21.08.2019г., издадено от М.И.Б.– Началник Сектор „Охранителна полиция“  в РУ гр. Троян при ОДМВР гр. Ловеч, с което на И.В.М., ЕГН **********, с адрес: ***, мах. „Стойновска“ № 24, са наложени административно наказание глоба в размер 50.00 – петдесет  лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 – един месец на основание чл. 175, ал. 1, т. 1 от ЗДвП за нарушение по чл. 140, ал. 1 от същия закон, като незаконосъобразно, неправилно и необосновано.

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. Ловеч по реда на глава ХІІ от АПК в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено с мотивите.                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                           Районен съдия: