Определение по дело №912/2019 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 декември 2019 г.
Съдия: Нели Иванова Генчева
Дело: 20193330100912
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 май 2019 г.

Съдържание на акта

                                             О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 4942

                                                     05.12.2019 г., гр.Разград

В   И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

Разградският районен съд

На пети декември                           две хиляди и деветнадесета година

В закрито съдебно заседание, в състав:

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:НЕЛИ ГЕНЧЕВА

Като разгледа докладваното от съдията Гр.д. №912/2019 г.

 

 

 

         Производството е по реда на чл.140 от ГПК.

         Депозирана е искова молба от “Агенция за събиране на вземания”АД срещу  М.Х.М., с която са предявени искове за установяване, че ответникът дължи на ищеца сумата 3 454,74 лв. главница по договор за потребителски кредит, сумата 827,99 лв. договорна лихва за периода 20.09.2017 г. – 20.01.2019 г. и сумата 485,70 лв. лихва за забава за периода 21.09.2017 г. – 01.02.2019 г. ведно със законната лихва от датата на заявлението, както и законна лихва върху главницата от 01.02.2019 г., за които е издадена заповед за изпълнение по реда на чл.410 от ГПК. Иска от съда да осъди ответника да заплати направените в това и в заповедното производство разноски. Твърди, че ответникът е сключил договор за кредит за покупка на стоки или услуги с „БНП Париба Пърсънъл Файненс“ЕАД на 12.07.2016 г. зае сумата 5 000 лв., както и договор за застраховка, при която застрахователната премия от 840 лв.  била заплатена директно на застрахователния агент „Директ Сървисис“ЕАД, а ответникът се е задължил да я възстанови на части ведно с погасителните вноски по кредита. Също така сочи, че ответникът се съгласил да заплати и такса ангажимент в размер на 175 лв. , срещу която кредиторът фиксирал лихвения процент, условията и сроковете на договора, че тази сума се плащала при сключването на кредита, а кредиторът я удържал като такса ангажимент. Според ищеца погасителните вноски по кредита включвали главница ведно с надбавка, покриваща разноските на кредитора, добавка, представляваща печалба на кредитора  и общата стойност на плащанията била 8150,70 лв., т.е. размерът на договорната лихва била 3150,70 лв. Според посоченото в исковата молба срокът за изпълнение бил до 20.01.2019 г. на 30 броя равни месечни погасителни вноски.  Също така сочи, че ответникът е изпаднал в забава при погасяване на кредита от 21.09.2017 г., за което е начислено обезщетение за забава в съответствие с условията в договора в размер на 485,70 лв. Твърди, че длъжникът е заплатил само сумата 3 543,97 лв., с които са погасени 1998,71 договорна лихва и 1545,26 лв. главница. Позовава се на Договор за продажба и прехвърляне на вземания /цесия/ от 13.02.2018 г., с което

 

 вземането е прехвърлено на ищеца, за който бил уведомен ответника  с писмо, което не било връчено поради ненамиране на ответника на адреса.   Допустимостта на установителните искове аргументира с издадената заповед за изпълнение по ч.гр.д.№221/2019 г. по описа на РС Разград. Прилага договор за потребителски кредит PLUS- 13620893, сертификат за застраховка, общи условия, стандартен европейски формуляр, удостоверение за банкова сметка, *** на вземания, потвърждение за сключена цесия, извлечение от приложение, пълномощно, уведомително писмо, известие за доставяне. Иска прилагане на ч.гр.д.№221/2019 г. и назначаване на съдебно-икономическа експертиза.

         Исковата молба и приложенията към нея са връчени на ответника при условията на чл.47 от ГПК. Назначеният при условията на чл.47, ал.6 от ГПК  особен представител счита исковете за редовни и допустими, но неоснователни. Сочи, че по делото не са представени документи, потвърждаващи получаването на уведомлението за цесията от ответника. Поради това счита, че цесията не е породила действие за ответника.  Счита, че такова връчване на е извършено и в хода на процеса, с оглед представляването на ответника от особен представител.

         Предявените обективно съединени искове са допустими, тъй като за същите суми има издадена заповед за изпълнение. За активната процесуална легитимация на ищеца е достатъчно, че същият твърди, че е титуляр на вземането. Установяването дали наистина е така се отнася до основателността на иска.

         Представените писмени доказателства от ищеца са допустими /предвидени от закона за установяване на тези обстоятелства/, относими /установяват правнорелевантни факти/ и необходими /за тези факти не са представени други доказателства/.

         Искането за назначаване на съдебно-счетоводна експертиза, направено от ищеца с исковата молба е основателно.

         По гореизложените съображения, Съдът:

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

НАСРОЧВА съдебно заседание за 15.01.20120 г. от 9,30 часа. Да се призоват страните като им се връчи и препис от определението.

ПРИЛАГА гр.д. №221/2019 г. на РРС.

НАЗНАЧАВА  съдебно-счетоводна експертиза с в.л. С.К. и задача след като се запознае с материалите по делото и след като извърши проверка в счетоводството на ищеца и в счетоводството на „БНП Париба Пърсънъл Файненс“ЕАД да даде заключение, в което да отговори на въпросите:

1. Каква сума е преведена по процесния договор, на кого и по какъв начин е станало това според счетоводните записвания?,

2. Какъв е размера на начислените задължения?

3.Каква част от вземането е платено и кога?

4. Какъв е размерът на лихвата върху задължението на ответника?

При депозит в размер на 180 лв., вносими от ищеца в едноседмичен срок от получаване препис от определението.

         Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРОЕКТ ЗА ДОКЛАД:

         Обстоятелствата, от които произтичат претендираните от ищеца права и задължения: договор за  кредит, изпадане на ответника в забава, прехвърляне на вземането, съобщаване на ответника за прехвърлянето.

         Обстоятелства, от които произтичат претендираните от ответника права и задължения: несъобщаване на цесията на длъжника по съответния ред.

         Правна квалификация: за иска: чл.422 от ГПК във вр. с чл.79 и чл.86 от ЗЗД.

          Всички обстоятелства се нуждаят от доказване.

         Ищецът следва да докаже сключването и клаузите на договор за кредит, изпълнение на задължението за предоставяне на сумата, както и на задълженията за предоставяне на преддоговорна информация, изпадане на ответника в забава, размера на обезщетението за забава, прехвърляне на вземането, съобщаване на ответника за прехвърлянето.

         Ответникът следва да докаже изпълнението на договора.

        

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: