Решение по дело №210/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 366
Дата: 24 юни 2019 г. (в сила от 5 ноември 2019 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20195530200210
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                       Р Е Ш Е Н И Е

 

                      24.06.2019 г.         град Стара Загора

 

В   И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 29 май                            Година 2019  

В публично заседание в следния състав:

 

                                    Председател: БЛАГА БОЗОВА 

 

Секретар: ПЛАМЕНА ЯНКОВА

Прокурор:  ……………………

като разгледа докладваното от съдия БОЗОВА 

а.н.дело № 210 по описа за 2019 година, съобрази:

 

Производство е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е наказателно постановление (НП) № 1959а - 2335 от 17.12.2018 год. на началник на Първо Районно управление – Стара Загора, с което на Д.С. *** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 30.00 /тридесет/ лева, за нарушение на чл.7 ал.1 от .

Жалбоподателят Д.С.С. в жалбата си твърди, че НП е незаконосъобразно и моли същото да бъде отменено.

Въззиваемата страна е редовно призована, не взема становище по съществото на делото.

     Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери законосъобразността на НП, приема за установено следното:

     Жалбата е подадена в срок и от надлежна страна, поради което е допустима.

     Жалбата е основателна, но не по изложените в нея съображения.

На 07.12.2018 година, около 04,15 часа, в град Стара Загора, на ул.”Гурко” до № 100, свидетелите Г. и С. - старши полицаи от Първо РУ Стара Загора видели две лица, едното от които хвърлило на земята предмет. Свидетелите се усъмнили, че става въпрос за наркотични вещества и съобразно служебните си правомощия извършили проверка на лицата. При последвала проверка жалбоподателят представил на полицейските служители валидната си до 07.08.2024 година лична карта, облепена с тиксо.

     С атакуваното НП, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) бланков  № 914779 от 07.12.2018 год., жалбоподателят е санкциониран     на основание чл.81 ал.2 т.2 от с административно наказание „глоба” в размер на 30.00 лева, за нарушение на чл.7 ал.1 от , за това, че не е опазил от повреждане личната си карта.

     Видно от приетия като писмено доказателство АУАН, същият е съставен от свидетеля Г., за нарушение, изразено в това, че жалбоподателят на 07.12.2018 година, около 04,15 часа, в град Стара Загора, на ул.”Гурко” до № 100 при последвала проверка представил личната си карта валидна до 07.08.2024 година, която е с повредена цялост.

     Въз основа на АУАН е издадено процесното НП.

     Деянието и в АУАН и в НП е квалифицирано като нарушение на чл.7 ал.1 от ЗБЛД.

     При така установената фактическа обстановка, съдът приема, че при съставяне на АУАН и издаване на НП са допуснати съществени процесуални нарушения.

На първо място, не са спазени условията на чл.42 т.3 и т.4 и  чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, тъй като не е описано според изискванията на закона нарушението.

     Съгласно чл.7 ал.1 от , гражданите, притежатели на български лични документи, са длъжни да ги пазят от повреждане, унищожаване или загубване, и в случай на неизпълнение на това си задължение, подлежат на санкциониране в хипотезата на чл.81 ал.2 т.2 от . Жалбоподателят следва да носи административно-наказателна отговорност, когато със свое действие или бездействие виновно е допринесъл за повреждане, унищожаване или загубването на документа.

     В случая, както в акта, така и в НП, липсва описание на състоянието на личната карта, а се съдържа единствено една констатация по отношение на това, че лична карта не е опазена от повреждане. В какво е изразено това повреждане и доколко всъщност е налице подобно може само да се гадае.

Атакуваното НП не отговаря на изискванията на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, тъй като в него не са посочени всички елементи от състава на административното нарушение, за което е издадено. В НП следва да се съдържа описание на нарушението и обстоятелствата му.

Според показанията на свидетелите в съдебно заседание, личната карта „беше с нарушена цялост”, „счупена беше и лепена с тиксо”.

В конкретния случай, нито в акта, нито в наказателното постановление има констатации сочещи евентуална повреда на личната карта. В случая липсва яснота каква точно повреда се има предвид и в какво е изразена същата. Дали повредата се е изразявала например в спукване на картата в някой ъгъл или другаде. Това е важно с оглед преценка налице ли е реално повреда, дали повредата би попречила да се снеме самоличността на нарушителя или не оказва влияние върху реквизитите на картата. Дали е налице само спукване /ако е такова и ако е около сантиметър, то същото не пречи на цялостта на картата, дори и без залепено тиксо същата не би се счупила или част от нея не би се отлепила/. Спукването е ли е на място, което засяга по някакъв начин индивидуализиращи лицето данни, както и снимката му; пречи ли на фактическото използване пред юридически лица и държавни органи, както и за индивидуализиране на притежателя на документа. Всички тези обстоятелства следва да бъдат посочени, тъй като са важни с оглед преценката за маловажност на случая по смисъла на чл.28 от ЗАНН във вр. с чл.93, т.9 от НК.

     Предвид на гореизложените съображения, съдът счита, че обжалваното НП се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено. 

     Водим от горното, съдът  

 

                      Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно наказателно постановление № 1959а-2335 от 17.12.2018 година на началник на Първо Районно управление – Стара Загора, с което на Д.С. *** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 30.00 /тридесет/ лева, за нарушение на чл.7 ал.1 от .

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

                  СЪДИЯ: