Решение по дело №17836/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262168
Дата: 4 август 2021 г. (в сила от 8 октомври 2021 г.)
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20195330117836
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е   № 262168

 

04.08.2021 г., гр. Пловдив.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ІХ граждански състав, в открито съдебно заседание на двадесет и трети юни две хиляди  двадесет и първа година, в състав:

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

    при секретаря Катя Грудева, като разгледа докладваното гр. дело № 17836 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

   Производството е по реда на чл. 310 и сл. ГПК.

   Иск на горовладелска потребителска кооперация ( ГПК) „***“, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление в с. С., община С., да се осъди М.К.Т. , ЕГН **********, с постоянен адрес ***, и с основание в чл. 233 ал. 1 ЗЗД във вр. чл. 310, ал. 1 т. 2 ГПК.

  Според фактите в исковата молба, между страните имало договор за наем на недвижим имот от дата 01.09.2014 г., по силата на който ищцовата кооперация отдала под наем на ответника част от недвижим имот с идентификатор *** по кадастралната карта на с. К., общ.  С., част от в поземлен имот № ***, подотдел ***, в землището на с. М., Община Л., ревир „***“, в местността „***“,  като имота е прилежаща към бунгало за отдих земя. Договорът бил прекратен от наемодателя, на основанието по пункт ІІІ т. 7 от същия, с покана от дата 16.03.2018г. Със същата покана, с която договорът бил прекратен, ответника бил и поканен да върне вещта на наемодателя. Това не било направено , включително към датата на предяваването на иска, и затова се  иска от съда да осъди  ответника да предаде на ищеца държането на наетата вещ , като премахне ( демонтира)  находящите се в имота свои вещи – построено бунгало.

   Ответникът е оспорил иска свовременно, с оглед законоустановения  срок по чл. 131  от ГПК. Отрича да е собственик на бунгалото, тъй като го подарил  ( с договор за дарение от ***) на третото на спора лице  ***„***“; възразява , че иска е недопустим, тъй като бунгалото съставлявало недвижима вещ. 

  Искът е допустим. По същество , съдът съобрази следното:

  В хипотеза на чл. 310 ал. 1 от ГПК , ищецът следва да докаже наемно правоотношение между страните с предмет недвижим имот и  прекратяване на действието на това правоотношение. В тежест на ответника – държател на имота е да докаже, че като наемател е изпълнил точно задължението си по чл. 233  ал. 1 от Закона за задълженията и договорите да върне вещта.

    По съществуването на договора между страните не се спори , не се спори също така, че ползването на вещта, представляваща част от имот № ***, подотдел ***, в землището на с. М., Община Л., ревир „***“,, е предадено със сключването на договора на ответника, като по този начин наемодателя е изпълнил същественото си задължение по договора – да предаде наетата вещ. По делото е представено копие от договора, неоспорено от страните касателно доказателствената му годност, и съдът приема съществуването на наемно правоотношение между страните.

   Не се спори, а и се установява от приложената на л. 8 от делото нотариална покана, че имота наемният договор се прекратява, и тази покана е достигнала до адресата , на когото е било връчена по реда на чл. 47 от ГПК на дата 18.05.2018г. Съдът не отрича правото на наемодателя да прекрати с предизвестие  договора за наем  , включително по реда  на чл. 238 от ЗЗД , като се има предвид , че според  чл. 6 от договора,  последният се сключва за срок от една година, а в разпоредбата на чл. 7 е установено, че ако някоя от страните не го прекрати, се удължава за всяка следваща година. Действието на договора е прекратено.

  Ответникът не твърди да е върнал имота на наемодателя, нещо повече – по  делото фигурира протокол от 13.08.2019 г., издаден от Л. Д. К. – *** при  ищеца, според който към момента на изготвяне на протокола все още не е демонтиран и земята – предмет на договора не е предадена на кооперацията. Протоколът е изходящ от страната ( ищеца ) частен  свидетелстващ документ, но съдът приема констатациите му за верни, след като нищо по делото не им противоречи.

   Няма как да се сподели виждането на ответника , че бунгалото е недвижима вещ, това му възражение остана недоказано. Съдът бе назначил техническа експертиза , която да каже дали това бунгало е трайно прикрепено към земята – предмет на наемния договор, но ответникът не внесе депозит за възнаграждение на  вещото лице. Затова и съдът не може да приеме за доказано това обстоятелство.

     На следващо място, прехвърлянето на правото на собственост върху бунгалото на трето на спора лице е факт, неотносим към предмета на спора, когато е и да е било извършено. Бунгалото не е предмет на договора за наем на имота, дори да е било поставено към датата на сключването му; съществуването му или титуляра на правото на собственост върху него не отричат по никакъв начин задължението на Т. по реда на чл. 233 ал. 1 от ЗЗД да върне вещта. 

      Искът е основателен и следва да бъде уважен. Разноските се присъждат в тежест на Т..

       Воден от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

     ОСЪЖДА М.К.Т. , ЕГН **********, с постоянен адрес ***, да опразни  и да предаде на ищеца  ГПК „***“, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление с. С., Община С., държането на вещ, представляваща прилежаща земя за бунгало за отдих, част от  поземлен имот № ***, подотдел ***, землище на с. М., Община Л., ревир „***“, м. „***“. 

 

     ОСЪЖДА М.К.Т. , ЕГН **********, с постоянен адрес ***, да заплати на ГПК  „***“, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление с. С., Община С. сумата  450 лева разноски по делото.

 

   Решението се обжалва  с въззивна жалба пред Окръжен съд гр. Пловдив в двуседмичен срок  -  от връчването на препис  на страните.

 

                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

Вярно с оригинала!ВГ