Решение по дело №500/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 347
Дата: 20 май 2019 г. (в сила от 7 юни 2019 г.)
Съдия: Ралица Йорданова Русева
Дело: 20194520200500
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 март 2019 г.

Съдържание на акта

                                         РЕШЕНИЕ №

                                         гр.Русе, 20.05.2019 г.

 

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският районен съд…..Х наказателен състав…….в публично заседание на шестнадесети  април през две хиляди и  деветнадесета  година в състав:

                                                                   Председател: Ралица Русева

При  секретаря Мирослава Пенева и в присъствието на прокурора……., като разгледа докладваното от съдията  АНД №  500 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази:

      Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

      Постъпила е жалба от П.П.Й. от гр.Русе, против Наказателно постановление № 38- 0000144 от 20.02.2019 г. на Началник ОО „АА” Русе, с което за административно нарушение по чл.31 ал.1 т.1 от Наредба № 34 от 06.12.1999 г. на МТ, на основание чл.93 ал.1 т.1 от ЗАвПр,  е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лв.Жалбоподателят моли съда да отмени постановлението поради неправилно приложение на закона в частта на наложеното наказание, както и поради неправилно приложение на материалния закон.

      Ответникът по жалбата не се ангажира със становище по същество.

      Русенска районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител, и не взема становище по жалбата.

      Съдът, след преценка на събраните доказателства, приема за установени следните фактически обстоятелства:

      На 23.01.2019 г., около 10.20 ч., в гр.Русе по ул.”Янтра” № 2, св.В.Д.- служител на ОО „Автомобилна администрация” Русе спрял за проверка жалб.Й..При същата било констатирано ,че лицето управлява лек таксиметров автомобил за обществен превоз на пътници с рег. № Р 3519 ВР.В момента на инспектирането превозното средство било с включен електронен таксиметров апарат с фискална памет и с открита табела „Такси”.От прегледа на контролната лента било констатирано, че на същата дата са извършени 6 броя превози, но лицето не разполагало с надлежно издадено Разрешение за таксиметров превоз за 2019 г.Така, срещу жалбоподателя бил съставен АУАН № 258290/23.01.2019 г., сочещ извършено административно нарушение по чл.31 ал.1 т.1 от Наредба № 34/06.12.1999 г. на МТИТС.АУАН е предявен, подписан с възражения, че водачът разполага с квитанция за платен патент.Въз основа на акта, след извършване на проверка по обстоятелствата, било издадено обжалваното наказателно постановление с наложеното административно наказание – глоба в размер на 2000 лв.Във въззивното производство жалбоподателят възразява, че определената санкция е неправилно индивидуализирана, като също сочи, че случаят е маловажен.

     Изложеното се установява от приложените по делото писмени доказателства и доказателствени средства- АУАН № 258290 от 23.01.2019 г., справка от Община Русе във връзка с издавани разрешения за таксиметров превоз, справка за конкретното пътно превозно средство, Разрешение от Община Русе № 571 от 2018 г., копия от фискални бонове.Приетите за установени факти се потвърждават и от показанията на св.Д.- актосъставител.Тези гласни доказателства следва да бъдат кредитирани изцяло, тъй като кореспондират с писмените доказателства по делото и изхождат от очевидец на  действията на соченото като нарушител лице, независимо, че същият има качеството и на проверяващ.Актосъставителят лично е възприел поведението на водача и непосредствено се е запознал с представената му документация, която е послужила за установяване на фактите.

       Правни изводи:

       Жалбата е допустима, като изхождаща от лице с процесуална легитимация.По същество същата се явява неоснователна.

        На първо място, в производството по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание не са допуснати съществени процесуални нарушения.Съставеният акт за нарушение и издаденото наказателно постановление притежават всички изискуеми от закона реквизити и са постановени при спазване на процесуалните правила.

        Извършването на нарушението е правилно установено и доказано.

        Съгласно разпоредбата на чл.31 ал.1 т.1 от Наредба № 34/ 1999 г., при управление на таксиметров автомобил водачът е длъжен да носи разрешението за извършване на таксиметрови превози. По отношение на жалбоподателя е безспорно установено, че не е носил този документ.Констатирано е също така без противоречия, че към датата на проверката, същият не е разполагал с редовно и надлежно издадено разрешение. Според нормата на чл.93 ал.1 т.1 от ЗАвПр, водач на моторно превозно средство, който извършва обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници и товари, без редовно издадени лиценз, разрешение, документ за регистрация или други документи, които се изискват от регламент на европейските институции, от този закон и от подзаконовите нормативни актове по прилагането му, се наказва с глоба в размер на 2000 лв. при първо нарушение.

         Посоченото налага извод, че жалбоподателят е правилно, обосновано и законосъобразно санкциониран, като оплакванията в жалбата за неправилно определяне на размера на административното наказание, не са основателни.

         Искането за преквалифициране на случая като маловажен също не е основателно.Това искане не е обосновано с конкретни факти.Ако се приеме, че то се базира на  тезата, че се касае до първо нарушение, съдът намира, че посоченото обстоятелство не е достатъчно, доколкото и самият закон- ЗАвПр, дава привилегия на водача в такава хипотеза.Няма други установени в хода на производството факти, които да отличават конкретния случай на нарушение като маловажен, поради което съдът намира, че правилно и законосъобразно е приложен и материалния закон.

          Мотивиран така и на основание чл.63 от ЗАНН съдът

                                                     РЕШИ:           

       

            ПОТВЪРЖДАВА НП № 38- 0000144 от 20.02.2019 г. на Началник ОО „АА” Русе, с което на П.П.Й. с ЕГН **********,***, за нарушение по чл.31 ал.1 т.1 от Наредба № 34/1999 г. на МТ, на основание чл.93 ал.1 т.1 от ЗАвПр, е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 2000 /две хиляди/ лева.

       РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14- дневен срок от известяването му на страните, пред Русенски административен съд.

                                                 Районен съдия: