Решение по дело №461/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 897
Дата: 8 май 2019 г. (в сила от 30 май 2019 г.)
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20193110200461
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2019 г.

Съдържание на акта

         Р Е Ш Е Н И Е

 

              № 897 /08.05.2019 г., гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XLIV състав, в открито съдебно заседание на единадесети март две хиляди и деветнадесета година в състав:

                РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ                             

  с участието на секретаря Мария М., след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 461 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

  Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

  Образувано е по жалба на Ю.М.П., с ЕГН: **********, с адрес: ***№ 87 срещу Наказателно постановление № 7949а – 1243 от 25.07.2018 г., издадено от Началника на Второ РУ към ОД на МВР – гр. Варна, с което на жалбоподателката П., на основание чл. 81, ал. 2, т. 2 от Закона за българските лични документи, й е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 30 лева (тридесет лева) за това, че на 17.07.2018 г. около 10:20 часа в гр. Варна, ул. „Брегалница“ № 1 заявява, че при неясни за нея обстоятелства е изгубила личната си карта № ********* – нарушение на разпоредбата на чл. 7, ал. 1 от Закона за българските лични документи.

Жалбоподателката Ю.М.П. моли за отмяна на наказателното постановление, твърдейки във въззивната си жалба, че по всяка вероятност портмонето й е било откраднато, докато същата е пътувала в автобус, обслужващ линия № 20 на масовия градски транспорт на община Варна на 17.07.2018 г. Също така подчертава, че актосъставителката св. Т.Н.Н. – мл. инспектор във Второ РУ към ОД на МВР – гр. Варна й е съставила акт № 1006 за установяване на административно нарушение, а в наказателното постановление е посочено, че същото е издадено на база на АУАН с номер № 1005.

В проведеното на 11.03.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 461 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, жалбоподателката Ю.М.П. не се явява лично, не изпраща и процесуален представител, който да изрази позицията й в дадения ход на делото по същество.

  Въззиваемата страна Второ РУ към ОД на МВР – гр. Варна не изразява никакво отношение във връзка с депозираната въззивна жалба, предмет на разглеждане в производството по НАХД № 461 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, доколкото нито е депозирала писмен отговор на въззивната жалба, нито изпраща законен или процесуален представител по време наоткритото съдебно заседание по делото.

 

От фактическа страна, съдът намира за установено следното:

Около 10:20 часа на 17.07.2018 г. жалбоподателката Ю.М.П., с ЕГН: ********** посетила сградата на Второ РУ към ОД на МВР – гр. Варна, находяща се в гр. Варна, ул. „Брегалница“ № 1, като заявила пред св. Т.Н.Н. – мл. инспектор към Второ РУ към ОД на МВР – гр. Варна, че е загубила своята лична карта № *********.

Преценявайки, че с това свое поведение жалбоподателката П. е извършила нарушение на чл. 7, ал. 1 от Закона за българските лични документи, на същия този ден 17.07.2018 г. св. Н. й съставила акт за установяване на административно нарушение, с който я санкционирала за нарушение на посочената нормативна разпоредба.

В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН срок, писмено възражение срещу съставения АУАН не било депозирано, като на 25.07.2018 г. Началникът на Второ РУ към ОД на МВР – гр. Варна издал наказателно постановление, с което на основание чл. 81, ал. 2, т. 2 от Закона за българските лични документи, наложил на Ю.М.П. административно наказание „глоба“ в размер на 30 лева за нарушение на чл. чл. 7, ал. 1 от Закона за българските лични документи.

 

         По отношение на доказателствата и от правна страна, съдът намира за установено следното:

         Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

         Разгледана по същество се явява основателна, поради следните съображения.

         Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, в настоящото съдебно производство, съдът следва да провери законността на обжалваното наказателно постановление, т.е. дали правилно е приложен както процесуалния, така и материалния закон, независимо от основанията, посочени от жалбоподателя – арг. от чл. 314, ал. 1 от НПК вр. чл. 84 от ЗАНН. В изпълнение на това си правомощие съдът констатира, че акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентни за това административни органи, в предвидените в ЗАНН преклузивни срокове, но при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила.

         Без съдът да навлиза в краен формализъм е видно, че Наказателно постановление № 7949а – 1243 от 25.07.2018 г., издадено от Началника на Второ РУ към ОД на МВР – гр. Варна е издадено въз основа на АУАН с посочен номер, който не отговаря на действителния АУАН, който е съставен от св. Н. на 17.07.2018 г. срещу жалбоподателката П.. Със сигурност горното обстоятелство представлява неотстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, доколкото по този начин се опорочава волята на административно – наказващия орган дали в действителност издава наказателно постановление, за да санкционира поведението на жалбоподателката П. или на някакво друго лице, на което е съставен АУАН № 1005.

         Съдът си дава сметка, че в действителност е сгрешена само една цифра от номера на АУАН, но тази грешка (дори била тя и с технически характер) не може да бъде в ущърб на санкционираното лице П. и не може да се предполага дали волята на наказващият орган е да издаде наказателно постановление именно за извършеното от нея нарушение на чл. 7, ал. 1 от Закона за българските лични документи.

         Само за допълнение на мотивите, съдът би желал да отбележи, че не споделя за основателно второто наведено възражение от страна на жалбоподателката П., а именно, че портмонето й е било отнето, докато е пътувала в автобус, обслужващ линия № 20 на схемата на масовия градски транспорт на община Варна. Дори и в действителност това да се е случило, жалбоподателката е имала възможност да заяви това обстоятелство, докато е била в сградата на Второ РУ към ОД на МВР – гр. Варна, където очевидно същата го е спестила пред полицейските служители и където собственоръчно е подписала декларация, с която е декларирала, че е загубила документа си за самоличност.

 

 

 

         Поради гореизложените съображения, съдът намира, че Наказателно постановление № 7949а – 1243 от 25.07.2018 г., издадено от Началника на Второ РУ към ОД на МВР – гр. Варна, следва да бъде отменено, поради допуснато съществено нарушение на процесуалните правила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

Отменя Наказателно постановление № 7949а – 1243 от 25.07.2018 г., издадено от Началника на Второ РУ към ОД на МВР – гр. Варна, с което на Ю.М.П., с ЕГН: **********, с адрес: ***№ 87, на основание чл. 81, ал. 2, т. 2 от Закона за българските лични документи й е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 30 лева (тридесет лева) за това, че на 17.07.2018 г. около 10:20 часа в гр. Варна, ул. „Брегалница“ № 1 заявява, че при неясни за нея обстоятелства е изгубила личната си карта № ********* – нарушение на разпоредбата на чл. 7, ал. 1 от Закона за българските лични документи.

  Решението подлежи на касационно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Административен съд – Варна.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: