Решение по дело №5637/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1389
Дата: 20 февруари 2020 г. (в сила от 20 февруари 2020 г.)
Съдия: Калина Кръстева Анастасова
Дело: 20191100505637
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                   №……………

 

гр. София, 20.02.2020 г.

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-Б състав, в публично съдебно  заседание на двадесети януари две хиляди и двадесета година в състав:                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: КАЛИНА АНАСТАСОВА

                                              МЛ.СЪДИЯ: КОНСТАНТИНА ХРИСТОВА

при секретаря Донка Шулева, като разгледа докладваното от съдия Анастасова гр. дело № 5637 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 258 – чл. 273 ГПК.

С Решение № 556421 от 07.12.2018 г. по гр.д.№ 22001/2018 г. по описа на СРС, 88-ми състав, са уважени предявените от „Т.Б.“ЕАД, ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***, Бизнес Парк София, сграда 6, срещу Л.П.Л. с ЕГН **********. е адрес: ***, искове по чл.422 ГПК, във вр. чл. 92 ЗЗД за признаване за установено, че ответникът дължи на ищеца сумата от 484.10 лв. – главница, представляваща неустойка при предсрочното прекратяване, дължима по договори за предоставяне на далекосъобщителни услуги № ********* от 10.11.2015г. и № ********* от 19.11.2015г. и издадена фактура от 15.03.2016г. за сумата от 484.10 лв., ведно със законната лихва върху главницата, считано от 12.12.2017г. до окончателното й изплащане, за които суми в производството по ч.гр.д.№ 86774/2017г. на СРС, 88 състав, е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК.

 

С постановеното решение, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК е осъден  ответникът да заплати на ищеца сумата 385.00 лева - разноски за производството пред СРС, както и сумата 385.00 лева - разноски в заповедното производство пред СРС.

В срока по чл.259, ал.1 ГПК е постъпила въззивна жалба от ответника Л.П.Л. срещу постановеното решение в частта, с която са уважени предявените искове. Изложени са доводи, че решението е недопустимо, при условията на евентуалност, че същото е неправилно, поради неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Излага, че съдът се е произнесъл по същество на спора при нередовна искова молба. Отправено е искане за заплащане общо на сумата 484.10 лв., която е формирана чрез начисляване неустойка /по чл.11/ за предсрочно прекратяване на два договора: от 10.11.2015 г. за мобилен номер *******и от 19.11.2015 г. за мобилен номер **********, чийто размери са 157.36 лв. и 326.74 лв. без конкретизиране волята на ищеца в посочения смисъл. Последната е непълна и неясна, тъй като в исковата молба не са изложени обстоятелства досежно настъпване на правопораждащите факти за двете вземания – кога и по какъв ред са прекратени двата договора, как е определена крайната стойност и по какъв начин. Оспорва получаване на изявление на доставчика на услугите за едностранно прекратяване на договора, в т.ч. на основанията за това. Неправилно, според въззивника съдът се е произнесъл въз основа на ОУ, които не са представени по делото и с които ответникът не е запознат. В нарушение на съдопроизводствените правила СРС е обявил за безспорни и ненуждаещи се от доказване фактите, които съобразно правилата за разпределение на доказателствената тежест в процеса е следвало да бъдат доказани при пълно и главно доказване от ищеца. Същевременно съдът не се е произнесъл по направеното своевременно възражение за нищожност на клаузата за неустойка при предсрочно прекратяване на договора. Оспорва клаузите, като неравноправни и съответно нищожни. Оспорва същите, като нищожни като противоречащи на закона и императивни разпоредби на закона.

Отправя искане за отмяна на решението на СРС в посочената част и отхвърляне в цялост на предявените искове. Претендира разноски.

В срока по чл.263, ал.1 ГПК въззиваемата страна „Т.Б.“ЕАД подава отговор на въззивната жалба. Излага доводи, че обжалваното решение е допустимо, правилно, законосъобразно и обосновано. Претендира разноски.

Жалбата е подадена в срок и е срещу подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт, поради което е допустима.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, поради което въззивният съд следва да се произнесе по отношение правилността му с оглед наведените в жалбата доводи. Във връзка с това, съдът намира следното:

Предявени са искове с правно основание чл. 422, ал. 1 ГПК вр. чл.92, ал. 1 ЗЗД.

В конкретния случай, с оглед наведените от страните твърдения, в хода на първоинстанционното производство ищецът е следвало да докаже осъществяването в обективната действителност на следните материалноправни предпоставки (юридически факти): 1/ че страните по делото са били обвързани от действителен договор, въз основа на който са сключени договори за мобилни услуги; 2/ че ищецът и ответникът са страни и по неустоечно съглашение, сочено от ищеца като източник на процесното вземане; 3/ че се е осъществил фактическият състав на въпросната клауза за неустойка- чл.11, включващ едностранно прекратяване на договора за мобилни услуги от страна на ищеца преди настъпване уговорения от страните краен срок.

Неустойката е законоустановена в чл. 92 ЗЗД форма на договорна отговорност, при която страните отнапред, преди, едновременно или след сключването на договора помежду си определят размера на дължимото обезщетение за неизпълнение на договорно задължение, както и хипотезите, в които такова е дължимо. Функцията на неустойката е следователно не само обезщетителна, каквото предназначение има и обезщетението за забава по чл. 86, ал. 1 ГПК, но и обезпечителна, тъй като представлява обезпечителен способ, гаранция за добросъвестно и точно изпълнение на поетите договорни задължения. Обстоятелството, че дължимостта и размера на неустоечното задължение са отнапред установени по взаимно съгласие на страните изключва необходимостта претендиращият я контрахент да доказва реалното настъпване на вреди, както и размера им. В този смисъл е изричното законодателно разрешение, заложено в дефинитивната разпоредба на чл. 92, ал. 1, изр. първо ЗЗД, съгласно която неустойката обезпечава изпълнението на задължението и служи като обезщетение за вредите от неизпълнението, без да е нужно те да се доказват.

Не се спори между страните, а и се установява от неоспорените и надлежно приобщени към доказателствената съвкупност писмени доказателства – договори за предоставяне на далекосъобщителни услуги и закупуване на мобилни устройства № ********* от 10.11.2015 г. за мобилен номер *******с предоставен мобилен апарат Теленор М100 Уайт и № ********* от 19.11.2015 г. за мобилен номер *******с предоставен таблет Алкател Пикси 3 блек. Съгласно чл. 11 от всеки от договорите, първоначалният срок на действието им е 24 месеца, считано от сключването им, като при предсрочното прекратяване на договора по вина на потребителя, последният дължи неустойка в размер на абонаментните такси до края на срока по съответния план.

При сключване на договорите страните предвидили, че плащането на посочената във фактурите сума се извършва в срока указан във фактурата, но не по-късно от 18 дни след датата на издаването й.

В проведеното производство е установено, че потребителя- ответник е заплатил след така указания срок дължимите суми по две издадени фактури, както следва: фактура № ********** от 15.12.2015г. за сумата от 14.87 лв. с ДДС и срок на плащане - 30.12.2015г. и фактура № ********** от 15.01.2016г. за сумата в размер на 9.98 лв. с ДДС и срок на плащане - 30.01.2016г. - за начислени ползвани услуги и месечни такси за предоставянето им и задължено лице. Както се установява чрез приложеното заповедно производство - ч.гр.д.№ 86774/2017г. на СРС, 88 състав сумите са били заплатени от ответника едва на 08.02.2018 г.

С оглед така установеното, съдът намира за установено, че ответникът е неизправна страна по договорите, поради забава в плащанията на потребените далекосъобщителни услуги по така посочените две фактури. Последното е основание за едностранно прекратяване на договорите от страна на доставчика на услугите – ищец в производството на основание чл.87, ал.1 ЗЗД. С цитираната разпоредба е предвидено, че когато длъжникът по един двустранен договор не изпълни задължението си поради причина, за която той отговаря, кредиторът може да развали договора, като даде на длъжника подходящ срок за изпълнение с предупреждение, че след изтичането на срока ще смята договора за развален. Предупреждението трябва да се направи писмено, когато договорът е сключен в писмена форма.

Не са ангажирани в производството доказателства за извънсъдебно упражняване правото на ищеца и отправяне на изявление за разваляне на договорите преди подаване на заявлението по чл.410 ГПК от 12.12.2017 г., по което е образувано ч.гр.д.№ 86774/2017г. на СРС, 88 състав. Едва тогава ищецът е реализирал правото си като изправна страна да развали занапред договорите, т-.е. предсрочно да ги прекрати, поради виновно поведение на ответника.

Не са ангажирани доказателства в производството ищецът да е реализирал правото си към момента на издаване на фактура № ********** от 15.03.2016 г., с която са начислени неустойки за предсрочно прекратяване на двата договора в размери, както следва: от 10.11.2015 г. за мобилен номер *******и от 19.11.2015 г. за мобилен номер **********, чийто размери са 157.36 лв. и 326.74 лв.

По отношение на търсеното вземане за неустойка в процеса е останало недоказано твърдението на ищеца за предсрочно прекратяване на договорите на ответника и основанието за това, което е от значение за валидното възникване в патримониума на същия на задължението за заплащане на неустойка.

С оглед тези мотиви съдебният състав на СГС приема, че в дадения казус не е налице кумулативната даденост на елементите от фактическите състави на заявените по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК искове от ищеца, съобразно което последните се явяват неоснователни и следва да бъдат отхвърлени.

Поради несъвпадане с изводите на СРС, постановеното решение в обжалваната част следва да бъде отменено като неправилно, а предявените искове отхвърлени като неоснователни.

По разноските:

С оглед изхода на спора в полза на жалбоподателя следа да бъдат присъдени разноски за настоящата инстанция в размер на 325.00 лв. за държавна такса и заплатено адвокатско възнаграждение в минимален размер посочен в чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения – 300.00 лв.

В полза на ответника, на основание чл.78, ал.3 ГПК следва да бъде присъдена и сумата 360.00 лв. за заплатено адвокатско възнаграждение пред първата инстанция.

По изложените съображения, Софийски градски съд

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Решение № 556421 от 07.12.2018 г. по гр.д.№ 22001/2018 г. по описа на СРС, 88-ми състав, В ЧАСТТА, с която са уважени предявените от „Т.Б.“ЕАД, ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***, Бизнес Парк София, сграда 6, срещу Л.П.Л. с ЕГН **********. е адрес: ***, искове по чл.422 ГПК, във вр. чл. 92 ЗЗД за признаване за установено, че ответникът дължи на ищеца сумата от 484.10 лв. – главница, представляваща неустойка при предсрочното прекратяване, дължима по договори за предоставяне на далекосъобщителни услуги № ********* от 10.11.2015г. и № ********* от 19.11.2015г. и издадена фактура от 15.03.2016г. за сумата от 484.10 лв., ведно със законната лихва върху главницата, считано от 12.12.2017г. до окончателното й изплащане, за които суми в производството по ч.гр.д.№ 86774/2017г. на СРС, 88 състав, е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ като неоснователни предявените от „Т.Б.“ЕАД, ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***, Бизнес Парк София, сграда 6, срещу Л.П.Л. с ЕГН **********. е адрес: ***, искове по чл.422 ГПК, във вр. чл. 92 ЗЗД за признаване за установено, че ответникът дължи на ищеца сумата от 484.10 лв. – главница, представляваща неустойка при предсрочното прекратяване, дължима по договори за предоставяне на далекосъобщителни услуги № ********* от 10.11.2015г. и № ********* от 19.11.2015г. и издадена фактура от 15.03.2016г. за сумата от 484.10 лв., ведно със законната лихва върху главницата, считано от 12.12.2017г. до окончателното й изплащане, за които суми в производството по ч.гр.д.№ 86774/2017г. на СРС, 88 състав, е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, „Т.Б.“ЕАД, ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***, Бизнес Парк София, сграда 6, да заплати на Л.П.Л. с ЕГН **********. е адрес: ***, сумата от 300.00 лв.-разноски за заплатено адвокатско възнаграждение пред въззивната инстанция.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, „Т.Б.“ЕАД, ЕИК: *******, със седалище и адрес на управление:***, Бизнес Парк София, сграда 6, да заплати на Л.П.Л. с ЕГН **********. е адрес: ***, сумата от 360.00 лв.-разноски за заплатено адвокатско възнаграждение пред първата инстанция.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                 ЧЛЕНОВЕ:         1.                      2.