Решение по дело №119/2020 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 септември 2020 г. (в сила от 28 септември 2020 г.)
Съдия: Светлана Костадинова Драгоманска
Дело: 20207220700119
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   129

 

гр. Сливен,  28.09.2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на шестнадесети септември,  две  хиляди  и  двадесета  година,  в  състав:

             

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:   СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА 

                                              ЧЛЕНОВЕ:   ИГЛИКА ЖЕКОВА

                                                                     ДЕТЕЛИНА БОЗУКОВА

 

При участието на секретаря НИКОЛИНКА ЙОРДАНОВА и на прокурора ХРИСТО КУКОВ, като разгледа докладваното от председателя касационно административно-наказателно дело № 119 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.   

Образувано е по касационна жалба от ОД на МВР – Сливен, подадена против Решение № 72 от 30.06.2020 г., постановено по АНД № 114/2020 г. по описа на Районен съд – Нова Загора, с което е отменен Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К № 2611704, издаден от ОДМВР  гр. Сливен, с който на М.Г.Д. *** за нарушение на чл.21 ал.1 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 200 лв. на основание чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал. 1,  т. 4 от Закона за движението по пътищата, като незаконосъобразен.

Недоволен от така постановеното решение е останал касационният жалбоподател ОДМВР Сливен, който го обжалва в срок, като в жалбата се навеждат доводи за материална и процесуална незаконосъобразност на съдебния акт. Заявява, че РС не е отчел, че мястото на извършване на нарушението е конкретизирано, чрез посочване на точните географски координати в приложения по делото клип и чрез локализирането му в точно населено място - с. Каменово, общ. Нова Загора, обл. Сливен, поради което не е налице ограничаване правото на защита на наказаното лице. Моли съда да отмени атакувания съдебен акт и по същество да потвърди електронния фиш.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се представлява. В писмено становище от упълномощен представител поддържа касационната жалба и моли съда да отмени решението на РС Нова Загора. Ангажира доказателства. Прави възражение за прекомерност в случай на претенция за адвокатски хонорар.

Ответникът по касационната жалба, редовно призован, не се явява. Представлява се от упълномощен процесуален представител – адв. Д.Д. ***,  който оспорва жалбата като неоснователна и моли решението на Районния съд да бъде оставено в сила като правилно.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение за законосъобразност на решението на Районния съд.

Касационната жалба е подадена в предвидения в чл. 211, ал. 1 от АПК преклузивен срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

За да отмени Електронния фиш, Районният съд е приел, че при издаването му е допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в непосочване на мястото на което е извършено нарушението. Според съда горното безспорно е затруднило  жалбоподателя в преценката му къде точно е извършено нарушението. При такива мотиви Районният съд е отменил процесния електронен фиш за налагане на глоба.

 Решението на Районния съд е валидно, допустимо и правилно. Изводите на Районния съд са съобразени със събраните по делото доказателства и с приложимото право. Настоящата инстанция споделя извода на първоинстанционния съд, че не е конкретизирано в процесния ЕФ мястото, където е извършено административното нарушение, поради следните съображения :

Видно от установената по делото фактическа обстановка, че на  20.01.2019 г. е създаден снимков материал от който е видно, че в обхвата на заснемащото техническо средство е преминал автомобил с peг. № *** в 14:44:28 часа със скорост 88 км/ч лек. От протокол от проверка № 2-44-19/17.10.2018г. на Лаборатория за проверка на радарни скоростомери е видно, че  заснемащото техническо средство е било проверено на същата дата и е годно за употреба в срок от една година, в т.ч. и към момента на заснемането. Въз основа на горните данни ОД МВР Сливен в качеството си на АНО е издал обжалвания ЕФ серия К № 2611704 срещу М.Г.Д., затова, че на 20.01.2019 г. в 14,44 ч. в Сливен, Нова Загора, с. Каменово, в посока Нова Загора при ограничение от 50 км/ч за населено място, въведено с пътен знак Д - 11 и приспаднат толеранс от - минус 3 км/ч е установено нарушение с TFRI-M 547 с лек автомобил, с peг. № ***, като е установено превишение на скоростта от 35 км/ч, установена скорост от 85 км/ч. Затова с този ЕФ на собственика на леки автомобил е наложено административно наказание „Глоба" в размер на 200 лева на основание чл. 189, ал.4 във вр. с чл. 182, ал.1, т.4 от ЗДвП за извършено административно нарушение по чл. 21, ал.1 от ЗДвП.

Съдържанието на електронния фиш е уредено в чл. 189, ал. 4, изр. 2-ро от ЗДвП. Съгласно цитираната разпоредба електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Видно е, че процесния такъв несъответства изцяло на цитираната норма. В него мястото на извършване на нарушението не е посочено в достатъчна степен на конкретност – не е посочен пътят, по който се е движил ответникът, километърът на който е засечено превишението на скоростта. По този начин, както правилно е приел РС – Нова Загора е създадено затруднение за жалбоподателя да разбере, точно къде е извършил описаното нарушение, което нарушава неговите процесуални права и възможност за защита. Това от своя страна е съществено процесуално нарушение, водещо до отмяна на обжалвания ЕФ.

По изложените съображения, Районният съд правилно е отменил процесния ЕФ, издавайки валидно, допустимо и в съответствие с материалния закон решение, при чието постановяване не са допуснати посочените в касационната жалба нарушения, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ  В  СИЛА  Решение № 72 от 30.06.2020 г., постановено по АНД № 114/2020 г. по описа на Районен съд – Нова Загора.

Решението е окончателно.

                                                        

                                                           

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                           

     ЧЛЕНОВЕ: