Решение по дело №219/2020 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 юни 2020 г.
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20207140700219
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

260/15.06.2020г.

 

гр. Монтана

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публично заседание на дванадесети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                          Председател: Соня Камарашка

                                                                                            Членове: Бисерка Бойчева

                                                                                                            Рени Цветанова

 

при секретаря Петя Видова и с участието на прокурор Галя Александрова при Окръжна прокуратура - Монтана, като разгледа докладваното от съдия Соня Камарашка касационно административно - наказателно дело № 219 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК /редакцията на разпоредбите след изменението, публ. в ДВ бр. 77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019г.), във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

 

Предмет на касационното административно – наказателно производство е Решение №78 от 16.04.2020 г. по АНД № 220 по описа за 2019г. на Районен съд – Лом, с което е отменено наказателно постановление № 12-000720 от 22.05.2019 г. издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Монтана, с което на „С*** 03”, ЕООД с ЕИК * със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя С.Т.К., за извършено административно нарушение по чл.62, ал.1 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1500.00лева /хиляда и петстотин/, на основание чл.416, ал.5 от КТ във вр. чл.414, ал.3 от КТ.

Касационният жалбоподател Дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана, чрез надлежно упълномощения процесуален представител старши юрисконсулт С*** К*** , в жалбата и по съществото на делото навежда доводи за незаконосъобразност на постановеното въззивно решение, с което е отменено НП. Твърди, че въззивния съд неправилно е преценил събраните по делото доказателство и оттам е достигнал до правни изводи в противоречие с материалния закон. Моли за отмяна на въззивното решение и потвърждаване на издаденото НП. Претендира разноски. В случай на отхвърляне на жалбата прави възражение за прекомерност на претендираните разноски от ответника.

Ответника по касационната жалба „С*** 03”, ЕООД с ЕИК * представлявано от управителя С.Т.К., чрез процесуалния си представител адвокат Д.С. *** в отговор на касационната жалба и по съществото на делото сочи, че не са налице касационните основания за отмяна на решението, тъй като са налице доказателства че вмененото административно нарушение, квалифицирано по чл.62, ал.1 от КТ не е извършено, поради наличие на писмени доказателства за сключен трудов договор преди извършване на проверката от контролните органи. Претендира сторените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в настоящето производство и във въззивното.

Окръжна прокуратура – Монтана, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна и атакуваното решение следва да се потвърди като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за която обжалваното съдебно решение е неблагоприятно, при което същата е допустима.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно.

След обсъждане на жалбата, доказателствата по делото и становищата на страните, прие следното: касационните основание, които са заявени и поддържани пред настоящата инстанция са за неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила – чл.63,ал.1 от ЗАНН във вр. чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК.

За да постанови обжалваното решение, с което е отменил издаденото наказателно постановление, съставът на Районен съд – Лом е приел от фактическа страна, че при извършена проверка по спазване на трудовото законодателство от инспектори на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана в обект на „С*** 03”, ЕООД с ЕИК * находящ се в гр.Лом на ул.“Д*** Ц*** В*** “ №45 представляващ многофамилна жилищна сграда е констатирано, че търговското дружество в качеството си на работодател, представлявано от управителя С.Т.К. е допуснало да работи лицето Б*** К*** Т*** , престирайки работна сила, като „строителен работник” извършвайки строително – монтажни работи, без сключен трудов договор в писмена форма преди постъпване на работа. Нарушението е констатирано с протокол от извършена проверка на място на 17.04.2019г. и по документи на 19.04.2019год.

Съставен бил АУАН №12-000720 от 19.04.2019год., в който за нарушена е посочена разпоредбата на чл.62, ал.1 от Кодекса на труда КТ/, като във възражения на нарушителя е отразено, че „…Б*** К*** Т*** е назначен по трудов договор в търговското дружество.“ В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН от страна на „С*** 03”, ЕООД с ЕИК * е постъпило писмено становище с приложени доказателства, а именно сключен трудов договор №724/25.03.2019год., уведомление за сключения трудов договор по чл.62, ал.5 от КТ до НАП с изх.№12388193004588 от 25.03.2019г. в 18:37:07часа и книга за първоначален инструктаж.

При тази фактическа обстановка въззивния съд е приел, че в случая не е осъществен от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл.62, ал.1 от КТ, като е кредитирал приложените по административната преписка писмени доказателства и събраните гласни такива в хода на проведеното съдебно следствие, тъй като към датата на проверка от страна на контролните органи на ДИТ – Монтана търговското дружество е имало сключен трудов договор с лицето Б*** К*** Т*** , както и регистриране на същият в НАП.

Според разпоредбата на чл. 62, ал. 1 от КТ трудовият договор се сключва в писмена форма. Както бе посочено и по – горе предоставянето на работна сила, респ. съществуването на трудови отношения между Б*** К*** Т*** и „С*** 03”, ЕООД с ЕИК * , към 25.03.2019г. се доказва по безспорен начин от приложеният по делото трудов договор №724/25.03.2019год., като същият е сключен в писмена форма много преди извършване на проверката, както правилно е приел въззивния съд и в каквато връзка са неоснователни възраженията на касатора.

На следващо място следва да се има предвид, че на 25.03.2019 г., въпросният договор, сключен с Б*** К*** Т*** на същата дата, е бил и надлежно регистриран в ТД на НАП, видно от уведомление за сключения трудов договор по чл.62, ал.5 от КТ до НАП с изх.№12388193004588 от 25.03.2019г. в 18:37:07часа, което е следвало да бъде взето предвид от актосъставителя при съставянето на АУАН на 19.04.2019 г., още повече, че в тази насока са постъпили и възражения от страна на нарушителя.

Наличието на описаните по – горе писмени доказателства, събрани още преди съставянето на АУАН, не са обсъдени и съответно взети предвид и при издаването на НП. Тези възражения, както и доказателствата за това правилно са обсъдени от въззивния съд, което е довело и до незаконосъобразност на НП. Нарушена е разпоредбата на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН, според която преди да се произнесе по преписката, наказващият орган проверява акта с оглед неговата законосъобразност и обоснованост и преценява възраженията и събраните доказателства. Горното не е извършено. От приложената преписка е видно, че не са обсъдени събраните доказателства. Следва да се посочи също, че според разпоредбата на чл. 36, ал. 1 от ЗАНН административно - наказателното производство започва със съставянето на АУАН. Оказва се, че към момента на съставяне на АУАН не е имало нарушение, тъй като макар към момента на проверката Б*** К*** Т*** , да е работил в проверяваното търговско дружество и съответно да е имал сключен писмен трудов договор, то преди съставянето на АУАН, този писмен трудов договор е бил вече сключен и надлежно регистриран, което е констатирано от проверяващите и съответно отразено в констативния протокол от проверка на л.25. В тази връзка и издаденото въз основа на въпросния акт НП правилно е прието за незаконосъобразно.

Поради изложеното съдът намира, че ответникът, в качеството си на работодател не е нарушил разпоредбата на чл. 62, ал. 1 от КТ вр. с чл. 1, ал. 2 от КТ, при което положение не може и да носи административно-наказателната отговорност по чл. 416, ал. 5 вр. с чл. 414, ал. 3 от КТ, в каквато връзка решението на РС - Лом, се явява правилно и законосъобразно. Нарушението следва да е установено по един несъмнен и безспорен начин. В тежест на административно наказващият орган е да опише, докаже и подкрепи със съответните доказателства, твърденията и констатациите си, относно извършеното административно нарушение. При установената фактическа обстановка обаче това не е сторено.

Въззивният съд е анализирал наличните доказателства, като правилно е приложил закона, анализирайки правилно и законосъобразно административно наказателните разпоредби по Кодекса на труда. Настоящият съдебен състав намира, че при постановяване на обжалваното решение не е допуснато нарушение на закона и на процесуалните правила.

От изложеното до тук следва, че като е отменил обжалваното пред него наказателно постановление, районният съд е постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

По отношение на направеното искане за присъждане на разноски от касационният ответник, то с оглед изхода на спора, по силата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН такива се дължат. Претендира се присъждане на разноски в полза на ответника за заплатено в брой адвокатско възнаграждение за двете съдебни инстанции в размер на 550.00лева за касационното производство по приложен договор за правна защита и съдействие на л.13 от КАНД и 650.00лева за въззивното производство по договор за правна защита и съдействие на л.43 от АНД, по отношение на които касатора прави възражение за прекомерност. Съобразно разпоредбата на чл. 63, ал. 4 от ЗАНН, ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата. В настоящият случай, в предвид фактическата и правна сложност на спора, съобразно действителното участие на страните в производството, следва да се присъдят разноски за адвокатско възнаграждение по реда на чл. 36, ал. 2 от ЗА, вр.  чл. 18, ал. 2 вр. чл. 7, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения /посл. изм. с Решение № 5419 от 8.05.2020 г. на ВАС на РБ - бр. 45 от 15.05.2020 г., в сила от 15.05.2020 г. /, като се определи в минимален размер от 230,00лева за всяка инстанция или общо 460.00лева които следва да му бъдат присъдени, като се осъди юридическото лице, в чиято структура е органът, издал процесното НП, каквато в случая се явява Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" – гр. София.

По изложените съображения на основание чл.221, ал.2 от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Монтана,

 

                                                                       Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №78 от 16.04.2020 г. по АНД № 220 по описа за 2019г. на Районен съд – Лом, с което е отменено наказателно постановление № 12-000720 от 22.05.2019 г. издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Монтана.

 

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" – гр. София да заплати на „С*** 03”, ЕООД с ЕИК * със седалище и адрес на управление ***, сумата от общо 460.00лева /четиристотин и шестдесет/, представляваща сторените по делото разноски за адвокатско възнаграждение за две съдебни инстанции.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: