Определение по дело №79/2017 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 241
Дата: 29 юни 2017 г.
Съдия: Тодор Хаджиев
Дело: 20175600900079
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 юни 2017 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

Хасковският окръжен съд, гражданска колегия, в закрито заседание на двадесет и девети юни двехиляди и седемнадесета година в състав:

 

                                                ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ТОДОР ХАДЖИЕВ                                                       

 

като разгледа т. д. № 79 по описа за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по искова молба на Борислава Б.Н., Пресиана Б.Н. и Биляна Б.Н., с която са предявили против Юлиана П.Н.Б.Б.Н., Г.Б.Н. и „Месокомбинат Хасково“ АД иск с правно основание чл. 124 вр. чл. 110 ГПК, с който искат да бъде признато, че всяка една от ищците притежава 6 469 акции от капитала на „Месокомбинат Хасково“ АД.

В исковата молба се твърди, че ищците заедно с първите трима ответници са наследници на Борислав Георгиев Н., починал на 14.05.2014 г., който приживе е притежавал 38 818 бр. поименни налични акции от капитала на „Месокомбинат Хасково“ АД. Страните нямат спор относно наследствения дял на всеки от тях от имуществото на наследодателя им, като спорът им е единствено относно начина на упражняване правата върху акциите предвид разпоредбата на чл. 177 ТЗ.  

Съдът намира предявения иск за недопустим поради липса на правен интерес. Такъв е налице, когато съдебното решение ще разреши съществуващия правен спор, като внесе яснота и безспорност в отношенията между страните при спор относно съществуването на правото или задължи ответника да спазва определено поведение. При липса на спор относно наследствените права на ищците липсва и правен интерес от съдебно установяване на техните права. В случая спорът между страните е единствено досежно начина на упражняване правата върху акциите, което обаче не може да обоснове интерес от водене на настоящия иск. В тази връзка следва да се отбележи, че акциите по своята правна природа са по - близко до вземанията отколкото до вещите поради това, че материализират права, поради което те не могат да бъдат предмет на съдебна делба (в т. см. Определение № 94/ 9.03.2011 г. на ВКС по ч. гр. д. № 24/2011 г., I г. о., ГК). Те много лесно могат да бъдат поделени между собствениците без остатък, както се поделят паричните суми или вземанията за парични суми. В случай, че остане такъв остатък и няма съгласие за подялбата му, само той може да остане по режима на чл. 177 от ТЗ за съвместно упражняване на правата по акциите от всички съсобственици чрез общ пълномощник. Това означава, че ако пред дружеството бъде представено удостоверение за наследници дори и без договор за доброволна делба, на основание чл. 177, ал. 1 и 2 ТЗ следва да се извърши вписване на наследниците като акционери и броя на притежаваните от тях акции съобразно наследствения им дял. Ако има спор между наследниците за размера на дяловете им, само в този случай този спор следва да бъде разрешен предварително по съдебен ред чрез предявяване на иск за наследство - чл. 110, ал. 1 от ГПК и съдебното решение да бъде представено на търговското дружество за вписване в книгата на акционерите.

В случай, че на ищците като притежатели поотделно на 6469 бр. акции от капитала на Месокомбинат Хасково“ АД, които са придобили по наследяване, бъде отказано да участват в общото събрание на акционерите на дружеството поради това, че правата върху останалите в наследство акции от наследодателя Борислав Георгиев Н. следва да се упражняват заедно от всички наследници чрез определяне на пълномощник съгласно чл. 177 ТЗ, те могат да защитят правата си чрез иска по чл. 74 ТЗ. Спорът относно упражняването на правата върху придобитите по наследяване акции не може да се реши с настоящия иск, тъй като съдебното решение по него ще определи само каква част от притежаваните от наследодателя акции в „Месокомбинат Хасково“ АД са придобити по наследяване от ищците, по който въпрос не е налице спор. Както се отбеляза по – горе, при спор относно упражняването на правата върху придобитите по наследяване акции, ищците могат да защитят правата си с иска по чл. 74 ТЗ.  

По изложените съображения съдът намира предявените искове, с които се иска да бъде признато по отношение на ответниците, че ищците притежават определен брой акции от капитала на „Месокомбинат Хасково“ АД, придобити въз основа на наследствено правоприемство, за недопустими, поради което производството по делото следва да се прекрати.

Мотивиран от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по т. д. № 79/ 2017 г. на Окръжен съд – Хасково.  

Определението може да бъде обжалвано пред АС – Пловдив в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.         

 

                                                                       

                                                                  Съдия: