Определение по дело №74/2014 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 януари 2015 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20147090700074
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 май 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 62

гр.Габрово, 30.01.2015 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО, …….............. колегия в закрито съдебно заседание проведено на тридесети януари две хиляди и петнадесета година  в състав :           

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

 

при секретаря ……………. и в присъствието на прокурора ................ като разгледа докладваното от председателя  адм. д. № 74 по описа за 2014 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл. 248 от Гражданско процесуалния кодекс във връзка с чл. 144 от Административнопроцесуалния кодекс.

 

            С оглед изразеното допълнително становище към касационна жалба от страна на М.П.Б., а именно, че атакува постановеното по настоящото дело Решение № 54 от 16.09.2014г. единствено в частта му относно разноските и във връзка с Определение № 476/16.01.2015г. постановено от състав на Седмо отделение на ВАС по АД 15815/2014г. настоящия състав приема, че е сезиран с молба по чл. 148 от ГПК.

            С посоченото Решение № 54 от 16.09.2014г. Административен съд Габрово е изменил Акт за установяване на задължения № А000071/22.01.2013г. на Главен експерт в Дирекция “Местни данъци и такси” /ДМДТ/ при Община Габрово, потвърден с Решение от 08.05.2014г. на Директора на ДМДТ – Габрово, като е намалил установените за внасяне задължения със сумата 128,63 лева, установил е задължения за внасяне по посочения акт в размер 838,44 лева и е осъдил М.П.Б. с ЕГН ********** *** да заплати на О** Г** сумата 260,00 /двеста и шестдесет/ лева разноски по делото, представляващи юрисконсултско възнаграждение.

            За да постанови този резултат в частта му относно разноските съдът е изложил подробни мотиви, направил е необходимите изчисления и е присъдил такава част от претендираното юрисконсултско възнаграждение, която е пропорционална на отхвърлената част от оспорването. Тази част представлява 86,70 %. Процесуалния представител на ответния административен орган е претендирал възнаграждение 300,00 лева, който е равен на минимума по чл. 8, ал.1, т.1 от Наредба № 1 за минималните адвокатски възнаграждения. Присъденото възнаграждение в размер на 260,00 лева представлява 86,70 % от претендирания размер.

            По изложените съображения се налага извода че не е налице прекомерност и така присъдения размер, като правилно определен не следва да бъде изменян.

            Социалния и имотен статус на жалбоподателя не влияе върху това дали да бъдат присъдени в негова тежест разноските сторени от другата страна. Имущественото и здравословно състояние на жалбоподателя би имало значение при евентуално направено от него искане за освобождаване от такси и разноски по реда на чл. 83 от ГПК. Следва обаче да се подчертае, че ако жалбоподателят претендира освобождаване от държавни такси и разноски по производството, на осн. чл. 83, ал. 2 ГПК, то искането за това следва да бъде направено при започване на производството, а не след като същото е приключило с окончателен съдебен акт. Идеята на освобождаването от такси и разноски е да не бъде препятстван пътя до правосъдие на хора в неравностойно положение. Но дори и да бъде освободен от заплащането на такива такси и разноски по образуване и водене на делото, то това освобождаване не засяга правото на другата страна да претендра и получи възстановяване на сторените от нея разноски във връзка с предизвикан съдебен процес, в който се установило че жалбата е неоснователна /частично или изцяло/ .

 

            Съвсем отделен е въпроса дали въобще следва да се присъждат юрисконсултски разноски, тъй като юрисконсулта представлява по длъжност административния орган. Настоящия състав изповядва разбирането, че присъждането на разноски има обезщетителна функция, а не назаказателна. Този който е направил разноски в съдебен процес, приключил в негова полза, следва да получи обратно похарчените суми. Следва да му бъдат възстановени разходите които е сторил заради неправомерното поведение на другата страна. В случаите когато административен орган е представляван от адвокат и решението е в полза на органа, няма никакво съмнение че заплатения хонорар следва да бъде присъден, тъй като с тази сума органа е обеднял и финансовото статукво от преди завеждането на делото е справедливо да бъде възстановено. В случаите когато органа е представляван от юрисконсулт обаче, претендирането на разноски е неоснователно, тъй като липсват разходи свързани точно с проведеното съдебно производство Не е възможно да бъде определена част от трудовото възнаграждение на юрисконсулта отнасяща се точно за това производство, която част да бъде присъдена. С присъждането на възнаграждение, не само че не се възстановява статуквото от преди делото, напротив в бюджета на органа постъпват суми, които се явяват в повече от бюджета му преди съдебното производство.

            Изложените разсъждения обаче биха могли да бъдат споделени de lege ferenda, но не намират подкрепа в действащата нормативна уредба. Текстът на чл. 78, ал.8 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК е категорично ясен – присъжда се адвокатско възнаграждение в полза на страна, представлявана от юрисконсулт. Съобразявайки се с действащото право, както и с изобилната съдебна практика и в частност с ТР 3/2010г., въпреки резервите изложени по-горе, настоящият състав намира че искането за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размерите посочени по-горе е законосъобразно уважено, а искането за изменение на постановеното решение в частта му относно разноските следва да бъде оставено без уважение. 

            Мотивиран така и на основание чл. 143, ал.4 от АПК, чл. 78, ал.8, и чл. 248 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК, съдът

 

            О П Р Е Д Е Л И

 

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на М.П.Б. с ЕГН ********** *** за изменение на Решение № 54 от 16.09.2014г. постановено по настоящото, в частта му относно разноските.

 

            Определението подлежи на обжалване в 14 дневен срок от съобщението пред Върховния административен съд на Република България.

 

            Препис от настоящото да се изпрати на страните.

   

 

 

                                                                               СЪДИЯ: