Определение по дело №3194/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1376
Дата: 18 юли 2019 г. (в сила от 1 август 2019 г.)
Съдия: Радостина Стаматова Методиева
Дело: 20193110203194
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ……./…………..   , гр.Варна

 

Варненският районен съд, наказателна колегия, VІ състав, в закрито заседание на осемнадесети юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСТИНА МЕТОДИЕВА

 

като изслуша докладваното от съдията ЧНД № 3194 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

На 03.05.2019 год. прокурор при ВРП е изготвил постановление за прекратяване на наказателното производство по д.п. № 3120/2017год. по описа на ІV РУ ОД МВР Варна.

Срещу постановлението на прокурора е постъпила жалба от Регионална Дирекция по горите Варна представлявана от инж.Тодор Гинчев Георгиев – директор на РДГ-Варна, поради което делото е изпратено на ВРС за произнасяне по реда на чл.243 от НПК.

Съдът след като се запозна с материалите по делото прецени следното:

Наказателното производство по д.п. № 3120/2017год. по описа на ІV РУП е било образувано с постановление на прокурор при ВРП от 22.06.2017год.  и е било водено срещу обв. Здравко Николов Илиев с оглед извършено престъпление по чл. 235, ал.1, пр.1 алт.1 и алт.5 вр. чл 26, ал.1 от НК.

Съдът намира, че така подадената жалба е недопустима, тъй като е подадена от ненадлежно легитимиран процесуален субект, поради което не подлежи на разглеждане по същество.

В разпоредбата на чл.243, ал.3 от НПК изчерпателно са изброени лицата, които имат право да обжалват постановление на прокурора за прекратяване на наказателното производство и това са обвиняемия, пострадалия от престъплението или ощетеното ЮЛ. В случая жалбоподателят не притежава нито едно от посочените качества.

 Престъплението по чл. 235, ал.1 от НК се намира в Глава VI, раздел ІІ „Престъпления в отделни стопански отрасли“ от Особената част на Наказателния кодекс. Това престъпление  е формално, на просто извършване и е довършено с осъществяване на действията от дееца (в горната насока е налице константна съдебна практика в това число и на ВКС – Решение № 134/27.11.2018год. по н.д. № 525/2018год). Предметът на посегателство е горският фонд, а обект са обществените отношения свързани с правилното и законосъобразно осъществяване на ползването на дървесни видове от горския фонд, а не тези свързани с упражняване правото на собственост. В тази връзка собствеността на дървесината, както и нейната стойност не са елемент от фактическия състав на престъплението, а стойността е от значение единствено при определяне на степента на обществена опасност на престъплението, както и с оглед нормата на чл. 235, ал.7 от НК. 

И след като престъплението по чл. 235, ал.1 от НК не включва съставомерни вреди - било то имуществени или неимуществени, респективно не е налице пострадал или ощетено ЮЛ с право на обжалване.

С оглед гореизложеното съдът счита, че жалбата подадена от РДГ Варна срещу постановлението на прокурора се явява недопустима и като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а съдебното производство образувано въз основа на същата следва да бъде прекратено. За жалбоподателя  съществува възможност за иницииране на проверка за законосъобразност на прокурорския акт по реда на чл.200 от НПК.

Отделно от изложеното по-горе съдът намира за нужно да отбележи, че ако и да се приеме че от престъплението има пострадал и това е държавата, то РДГ- Варна не е правно легитимирана да обжалва постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство доколкото реда за процесуално представителство е законово определен в чл.27 ал.6 от Закона за горите, според която норма по дела, които се отнасят до горски територии -държавна собственост, държавата се представлява пред съда от министъра на земеделието, храните и горите или оправомощено от него длъжностно лице. В случая данни за надлежно упълномощаване по делото липсват. То и такива няма как да бъдат налични при положение че жалбата изхожда от ЮЛ, а на същото няма как да бъдат делегирани правомощия за процес. представителство.

Водим от горното Варненският районен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на РДГ –Варна срещу постановление на прокурор от ВРП от 03.05.2019год., с което е прекратено наказателното производство по д.п. № 3120/2017год. по описа на ІV РУ ОД МВР Варна водено срещу Здравдко николов Илиев, с оглед извършено престъпление по чл. 235, ал.1 пр.1, алт. 1 и алт.5 вр. чл. 26, ал.1 от НК.

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ЧНД № 3194/2019год. по описа на ВРС VІ-ти състав.

 

Определението подлежи на обжалване пред ВОС в 7-дневен срок от получаване на съобщението от жалбоподателя.

 

След влизане в сила на определението препис от същото, ведно с материалите по д.п. № 3120/2017год. по описа на ІV РУ ОД МВР Варна да се изпратят на ВРП.

 

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: