Решение по дело №108/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 149
Дата: 3 април 2023 г. (в сила от 3 април 2023 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20237100700108
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 149/03.04.2023 г., град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ДОБРИЧ, в открито съдебно заседание на четиринадесети март през две хиляди двадесет и трета година, касационен състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                        ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ САНДЕВА

                                                                           НЕЛИ КАМЕНСКА

 

При участието на прокурора ВИОЛЕТА ВЕЛИКОВА и секретаря СТОЙКА КОЛЕВА разгледа докладваното от председателя КАНД № 108/ 2023 год. по описа на АдмС – Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на К.Ц.Г.,***, срещу Решение № 438 от 19.12.2022 г. по НАХД  № 41/ 2022 г. по описа на Районен съд – Добрич.

С обжалваното решение е потвърдено наказателно постановление (НП) № 210851-001291/ 30.07.2021 г., издадено от Началника на сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР – Добрич, с което на К.Ц.Г. на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 183, ал. 5, т. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП е наложена глоба в размер 100 лв. (сто лева) и е постановено отнемане на 8 (осем) контролни точки на основание Наредба № Iз-2539 на МВР.

В касационната жалба се настоява, че административнонаказващият орган с бездействието си, като не е изискал записите от намиращите се видеокамери, обхващащи пътното движение в гр. Добрич на кръстовището на бул. Трети март и ул. Максим Горки, е нарушил презумпцията за невиновност и е лишил водача от правото му на защита, съответно възможност да докаже по категоричен и безспорен начин твърдените от него факти. При тези оплаквания иска отмяна на първоинстанционното решение и отмяна на наказателното постановление.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява, не се представлява. С вх. № 1039/ 08.03.23 г. представя молба, с която заявява съгласие делото да се гледа в негово отсъствие, поддържа жалбата и моли да му бъдат присъдени сторените пред първоинстанционния съд разноски.

Ответникът, редовно призован, не се явява, не се представлява. Не изразява становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд – Добрич, касационен състав, след като прецени допустимостта и основателността на подадената касационна жалба с оглед наведените в нея касационни основания, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна по чл. 210, ал. 1 от АПК в преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, съгласно чл. 218 от АПК, жалбата е неоснователна.

За да потвърди обжалваното наказателно постановление, Районен съд – Добрич е приел, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са основания за отмяна на НП.

По отношение фактическата обстановка съдът е отбелязал, че не се спори между страните, че на 12.07.2021 г., около 14.45 часа, К.Г. е управлявал съответното МПС в гр. Добрич, по бул. „Трети март“ в посока клуб „Бакарди“. Кредитирал е показанията на св. Гроздев и Дончев, полицейските служители в Сектор „Пътна полиция“, които са потвърдили, че към момента на проверката са били запознати с механизма на действие на светофарните уредби по бул. „Трети март“ на кръстовището с ул. „Максим Горки“ в двете посоки на движение, както и че независимо, че са били позиционирали автомобила си на бул. „Трети март“ до ПМГ „Иван Вазов“, т.е. след процесния светофар, са категорични, че водачът е преминал на червен светофар в посока клуб „Бакарди“. Позовал се е на справката от Общинско предприятие „Комуналстрой“, че на съответната дата светофарната уредба е работила в нормален режим на работа, както и на заключението по назначената в първоинстанционното производство съдебна експертиза. В резултат е потвърдил НП изцяло.  

Районният съд е обсъдил събраните доказателства и е достигнал до законосъобразни правни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

Безспорно е, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, като при съставянето им не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, като съображенията на районния съд в тази насока изцяло се възприемат и от настоящия състав. В конкретния случай, и в АУАН, и в НП са посочени в пълен обем фактическите обстоятелства, при които е извършено нарушението.

Извършеното от жалбоподателя деяние е описано в достатъчен обем и яснота, като покрива от обективна и субективна страна състава на вмененото му административно нарушение по чл. 6, т. 1 от ЗДвП и правилно е ангажирана неговата административнонаказателна отговорност по чл. 183, ал. 5, т. 1, от ЗДП, съответно са му отнети 8 контролни точки съгласно чл. 6, ал. 1, т. 12 от Наредба № Із - 2539 от 17.12.2012 г. на МВР.

         Следва да се има предвид, че пред касационната инстанция на проверка подлежи първоинстанционното съдебно решение, срещу което в случая няма изложени никакви доводи за незаконосъобразност.

При служебната проверка на съдебното решение се установява, че то е постановено, след като съдът е събрал всички възможни и относими по делото доказателства. Установено е в съдебното производство, че камерите на Административен съд – Добрич не обхващат пътното платно в относимата към спора част. По отношение камерите на ПМГ „Иван Вазов“ се установява, че в техния обхват влиза пътното платно, но видеозаписите от тях се пазят само пет дни в съдебно заседание е нямало как да бъдат проверени записите.

Независимо от горното, като се има предвид, че по делото е назначена експертиза, която дава заключение за режима на работа на светофарната уредба и вещото лице прави извод, че при технически изправна уредба водачът е преминал на червен светофар, с което се подкрепят показанията на разпитаните свидетели и отразеното в НП и АУАН, то крайният извод на съда е правилен и законосъобразен. Липсата на видеозаписите не опровергава този извод и не обосновава заключение за нарушена презумпция за невиновност на водача, доколкото възражението му е разгледано, изложени са мотиви защо не се приема, а след това същият е имал възможност да се защити и пред съда. В съдебното производство заключението на вещото лице не е оспорено, а в касационната жалба се сочи, че не се оспорва начинът на работа на светофарната уредба. Да, но именно от начина на работа на светофарната уредба се извежда, че лицето е преминало на забранен сигнал.

По изложените съображения и с оглед извършената служебна проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК съдът не констатира пороци на обжалваното решение, отнасящи се до неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

С оглед горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК, Административен съд – Добрич, касационен състав,

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 438 от 19.12.2022 г. по НАХД  № 41/ 2022 г. по описа на Районен съд – Добрич.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ: