Решение по дело №5371/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 861
Дата: 7 февруари 2018 г. (в сила от 21 ноември 2018 г.)
Съдия: Здравка Ангелова Иванова
Дело: 20171100505371
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 май 2017 г.

Съдържание на акта

     Р     Е     Ш    Е     Н     И     Е      №……    

  Гр. София, 07.02.2018 г.

 

 

                                  В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗИВНО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV - „Д” състав, в публично съдебно заседание на седми ноември през две хиляди и седемнадесета година  в следния състав :

                                                       РЕДСЕДАТЕЛ : Здравка Иванова

                                                             ЧЛЕНОВЕ : Цветомира Кордоловска

                                                               Мл. съдия : Анета Илчева

при секретаря Поля Георгиева, като разгледа докладваното от съдия Иванова гр. д. № 5371 по описа на съда за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

          

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ответника „А.т.“ ЕООД, чрез представителя му, срещу решение постановено в съдебно заседание на 15.12.2016 г. от СРС, 62 с - в, по гр. д. № 46303/2016 г., с което са уважени искове по чл. 344, ал. 1, т. 1, 2 и 3 КТ, вр. с чл. 225, ал. 1 КТ, предявени от Я.Е.В., ЕГН ********** срещу „А.Т.“ ЕООД, ЕИК *******, като е признато за незаконно и е отменено уволнението на Я.Е.В. със Заповед № 30/19.06.2016 г., ищцата е възстановена на заеманата преди уволнението длъжност „служител резервации“, а ответникът е осъден за заплащане на обезщетение за оставане без работа за срок от 6 месеца след уволнението в размер на 9 180 лв., ведно със законната лихва от 17.08.2016 г. (предявяване на иска) до окончателното изплащане. Ответникът е осъден за разноски.

Въззивникът – ответник „А.т.“ ЕООД счита, че решението е незаконосъобразно и необосновано, постановено при неправилно прилагане на материалния закон. Излагат се доводи, че работодателят е спазил процедурата за прекратяване на договора на основание чл. 328, ал. 1 т. 2 КТ, взето е решение за съкращаване на щата от компетентния за това орган в дружеството, извършен е подбор съгласно изискванията на чл. 329 КТ, преди издаване на заповедта за прекратяване на договора. Налице е акт на управителя на дружеството – Протокол от 13.06.2016 г., с който е съкратена една щатна бройка за длъжността „служител резервации“. В заповедта ясно е посочено основанието, на което се прекратява договор – съкращаване на щата. Фактът, че в заповедта е вписано, че договорът се прекратява от 20.06.2016 г., а заповедта е връчена на 21.06.2016 г., не влияе на настъпването на правния ефект на прекратяването. От доказателствата се установява, че не е налице фиктивно съкращаване на щата, а реално такова. Неправилно съдът е приел, че не е извършен подбор. Не е ясно защо СРС е приел, че извършения подбор е „фиктивен“ – дали е прието, че такъв изобщо не е извършван, или че е извършен, но не са спазени критериите на закона. Налице са, както заповед на управителя № 4/13.06.2016 г. за определяне на комисия за осъществяване на подбора, така и протокол от 16.06.2016 г., по който той е извършен, съгласно утвърдените от закона критерии – професионална квалификация и начин на работа. Определената от работодателя 4 членна комисия е оценила най-ниско работата на ищцата. Поддържа се, че решението е неправилно и по отношение искането за извършване на прихващане с обезщетението, изплатено на основание чл. 220, ал. 1 КТ. Не са ясни мотивите на съда по този въпрос, а отказът да се уважи възражението за прихващане води до неоснователно обогатяване на ищцата. Моли да се отмени решението, като се отхвърлят исковете. Претендира разноски само за първа инстанция.

Въззиваемата страна - ищцата Я.Е.В. не е депозирала писмен отговор, но чрез представителя си в съдебно заседание оспорва въззивната жалба като неоснователна. Излага съображения, че решението е законосъобразно постановено и правилно, като съдът е обсъдил събраните по делото доказателства. Правилно съдът е съобразил данните за антидатиране на подбора, както и недостоверната дата на щатното разписание, което се твърди да е действащо от 16.06.2016 г. Не е извършен подбор съобразно критериите за това. Моли да се потвърди решението на СРС. Не претендира  разноски за въззивната инстанция.

Съдът като взе предвид доводите на страните и след преценка на доказателствата по делото по реда на въззивната проверка, приема следното :   СРС се е произнесъл по обективно, кумулативно съединени искове с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 КТ, вр. с чл. 225, ал. 1 КТ.

По реда на проверката, уредена в чл. 269 ГПК, въззивният съд следи служебно за допустимостта на решението и за валидността му – в оспорената част, а по отношение на неговата законосъобразност е ограничен от доводите на страните. Решението е валидно и допустимо постановено.

По същество въззивният състав намира следното :

По иска с правно основание чл.  344, ал. 1, т. 1 от КТ :

По делото не е спорно и от приетите доказателства се установява, че ищцата е заемала длъжността „служител резервации“, като договорът й е бил прекратен на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ  - „съкращение в щата“ със Заповед № 30/19.06.2016 г. на началника на управителя на „А.т.“ ЕООД, за която не се оспорва, че е била връчена на ищцата на 21.06.2016 г.

Процесната заповед в случая съдържа достатъчно индивидуализиращи белези на прекратяваното трудово правоотношение, за да се прецени, че то е прекратено на основание съкращаване в щата – по чл. 328, ал. 1, т. 2, предл. 2 КТ. Възраженията на ищцата в обратния смисъл съдът намира за неоснователни.

Понятието „съкращаване в щата“ като основание за едностранно прекратяване на трудовия договор по инициатива на работодателя с предизвестие на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ се свързва с намаляване на отделни бройки определени за щатни длъжности или с общо намаляване на работните места по щата, поради преустановяване на съответстващите им трудови функции.

Съгласно трайната практика на съдилищата по този въпрос, в тежест на работодателя е да докаже, че е упражнил законосъобразно субективното си право да прекрати трудовото правоотношение с работника на това основание, както и че има реално съкращение в щата и съответната длъжност като трудова функция действително е съкратена или е съществено променена, и че промяната в щата е извършена по законоустановения ред, включително и извършването на подбор, когато същият е задължителен. При упражняване правото си на прекратяване, работодателят е длъжен да спази всички императивни норми на КТ в това число и чл. 329 КТ.

Основното оспорване на ищцата е касаело наличието на реално съкращаване на щата за длъжността й извършено по установения ред – след надлежно приемане на ново щатно разписание, преди издаване на заповедта за прекратяване на трудовия й договор. Основните й възражения се отнасят до антидатиране на заповедите за утвърждаване на новото щатно разписание и протокола за подбор.

В практиката си съдилищата и ВКС приемат, че основанието по чл. 328, ал. 1, т. 2, втора хипотеза КТ - съкращаване на щата възниква тогава, когато премахването на трудовата функция е реално. За да настъпи този резултат са необходими съответни промени в щатното разписание, които засягат не само съдържанието му, но и времето, от което промените се считат за извършени. При това се приема, че възникването на фактическия състав на чл. 328, ал. 1, т. 2, втора хипотеза КТ към определен момент преди уволнението е обусловено от решение на компетентния орган за промЯ.на щата, утвърждаване от същият орган на щатното разписание, съдържащо датата, от която то влиза в сила и влизане в сила на щатното разписание, обективиращо измененията в щата след посочената дата. (в този смисъл - решение № 163 от 04.07.2012 г. по гр. д. № 1063/2011 г., Г. К., ІІІ Г. О. на ВКС, решение № 460 от 30.11.2012 г. по гр. д. № 1500/2011 г., Г. К., ІV Г. О. на ВКС и др.)

Следователно, правото на работодателя да прекрати трудовото правоотношение на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ възниква след решение на компетентния орган за съкращаване на щатната бройка за заеманата длъжност. Изпълнителният директор, комуто е възложено да управлява търговското дружество разполага с компетентност да взема решения по всички въпроси, свързани с непосредственото управление, които не са изрично изключени от закона или устава на дружеството, в това число – разполага с правомощие да променя щатното разписание. ( така според решение № 413 от 30.01.2014 г. по гр. д. № 2362/2013 г., Г. К., ІV Г. О. на ВКС).

Във връзка с компетентността за издаването на заповедите за извършване на промени в щата, съдът констатира служебно след справка в ТР, че в релевантният за спора момент - след 01.04.2016 г., дружеството се е управлявало поотделно от А.И.и В.М..

В подкрепа на тезата си, че е извършено реално премахване (съкращаване) на функциите на ищцата, ответникът е представил заповед № 5/13.06.2016 г. на управителя на дружеството за утвърждаване на ново щатно разписание, което влиза в сила, считано от 20.06.2016 г. Според заповедта е съкратена 1 щ. бр. за длъжността изпълнявана от ищцата „служител резервации“. По делото е представено поименно щатно разписание във връзка с това съкращаване, от което също се установява че за тази длъжност са останали две щатни бройки, като в сравнение с  предходното разписание от 01.01.2015 г. е съкратена една бройка.

Представени са още заповед № 4/13.06.2016 г. на управителя В.М., с която е определена комисия за извършване на подбор, в състав от 4 човека, която да извърши подбор по пет посочени в заповедта критерия.

Съгласно протокол от 16.06.2016 г. е извършен подбор между трите служителки заемащи длъжността „служител резервации“ съгласно предходният щат от 01.01.2015 г. Ищцата е оспорила по принцип датата на предходното щатно разписание, но не и автентичността на подписа на управителя на дружеството, които го е утвърдил. Съдът констатира, че то е утвърдено от предходният управител на дружеството П.С.. Ищцата не оспорва както автентичността на подписа на управителя, така и обстоятелството, че преди уволнението й длъжността „служител резервации“ е изпълнявана от три лица – т. е. за нея са съществували три щатни бройки в разписанието. Предвид изложеното, съдът намира по същество, че оспорването на старото щатно разписание не е доказано от ищцата. Същият извод се налага и по отношение на новото щатно разписание от 16.06.2016 г. Ищцата не е оспорвала автентичността на подписа на утвърдилия това разписание управител А.И..

ОТ обсъдените доказателства се налага извод, че е осъществено реално съкращаване на една щатна бройка от заеманата от ищцата длъжност „служител резервации“ преди прекратяване на договора й, считано от 21.06.2016 г.

С оглед основанието за уволнение - съкращаване на щата и фактът че за съкратената длъжност са съществували повече от една щатни бройки, подборът е бил задължителен. Съгласно чл. 329, ал. 1 КТ, при подбора работодателят може в интерес на производството или службата да прецени да уволни работници и служители, длъжностите на които не се съкращават, за да останат на работа тези, които имат по-висока квалификация и работят по-добре.

Преценката доколко извършеният от работодателя подбор по чл. 329, ал. 1 КТ е бил съобразен с въведените от закона критерий за квалификация и ниво на справяне с възложената работа подлежи на съдебен контрол, съгласно тълкуването възприето в ТР № 3/2011 от 16.01.2012 г. по тълк. д. № 2011 г. на ВКС ОСГК, което е задължително за прилагане от съда. Според него „преценката на работодателя по чл. 329, ал. 1 КТ - кой от работниците и служителите има по - висока квалификация и работи по-добре подлежи на съдебен контрол в производството по иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ при упражняването, на който съдът проверява, основават ли се приетите от работодателя оценки по законовите критерии по чл. 329, ал. 1 КТ на действително притежаваните от работниците и служителите квалификация и ниво на изпълнение на възложената работа.

Следователно при преценка за законност на подбора по чл. 329 КТ, съдът следва да провери обективното съответствие на оценката по приетите от работодателя показатели с действителните качества на работника, включени ли са в подбора всички необходими участници, приложени ли са законовите критерии и основават ли се приетите оценки по отделните показатели на обективно проявените професионални качества и подготовка на работника за възложената му работа. За установяване на тези факти са допустими всички доказателствени средства.

Когато извършената от комисията по подбора преценка е обективирана в писмен документ той представлява писмено доказателство за извършен подбор по чл. 329, ал. 1 КТ. В случаите, когато истинността на отразените в протокола за извършен подбор обстоятелства се оспорва от уволнения работник, както е в случая, работодателят следва да проведе пълно доказване законността на проведения подбор, включително чрез разпит на свидетели, имащи непосредствени впечатления от нивото на справяне с работата на участвалите в подбора. (в този смисъл решение № 219 от 07.06.2013 г. по гр. д. № 1378/2012 г., Г. К., ІV Г.О. на ВКС, решение № 236 от 09.07.2012 г. по гр. д. № 1251/2010 г., Г. К., ІV Г. О. на ВКС и др.)

В случая представените от работодателя писмени доказателства за извършен подбор са оспорени своевременно от защитата на ищеца. Работодателят обаче не е ангажирал своевременно необходимите доказателства, извън писмените представени с отговора и преди първото заседание, относно формиране на  преценката си, поради което се налага извод, че законността на извършения от работодателя подбор не е пълно и главно доказана в процеса. При равна квалификация и равнище на изпълнение на работата на включените в подбора две от три служителки, работодателят е прекратил трудовия договор с ищцата, приемайки, че се справя с работата си по - незадоволително от предпочетените да останат на работа, без по делото да е установено от какви факти е мотивирана тази преценка. Не е установено непротиворечиво, че  предпочетените да останат на работа служителки са с по-висока квалификация и се справят с работата си по-добре от ищцата.

Въззивният съд намира, че законността на подбора е останала недоказана, което сочи на порок при осъществяване на процесното уволнение. Уволнението е извършено в нарушение на чл. 329, ал. 1 КТ.

По изложените съображения, работодателят не е упражнил законосъобразно потестативното си право да съкрати служителката на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ. Искът за отмЯ.на уволнението е основателен и доказан и законосъобразно е бил уважен от СРС.

По исковете с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 и т. 3 КТ, вр. с чл. 225, ал. 1 КТ. Уважаването на иска за възстановяване на заеманата длъжност е обусловено от признаване уволнението за незаконно и неговата отмяна. От изложеното до момента и доколкото уволнението е признато за незаконно, искът за възстановяване на служителя на предишната длъжност също е основателен, както приема и СРС в съответствие с материалния закон.

Правото на обезщетение за оставане без работа възниква отново при  отмяна на заповедта за уволнение и оставане без работа за срок от 6 месеца след уволнението. Понеже заповедта е незаконосъобразна и ще бъде отменена, искът за заплащане на обезщетение също е основателен. Ищецът е установил предпоставките за заплащането на това обезщетение - оставане без работа през определен период и размер на последно БТВ. Ответникът не е оспорил по размер иска и основателно последния е бил уважен.

По възраженията на ответника, че СРС не е съобразил направеното от него  възражение за прихващане на обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ с изплатеното на служителя обезщетение по чл. 220, ал. 1 КТ, съдът намира следното :

По принцип обезщетението по чл. 220, ал. 1 КТ, изплатено за неспазен срок на предизвестие, подлежи на прихващане от размера на предявеното с иск по чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ обезщетение по чл. 225, ал. 1 КТ, тъй като двете вземания обезщетяват една и съща по естеството си вреда на уволнения, а именно оставането му без работа. В тежест на ответника обаче е да ангажира доказателства, че е изплатил обезщетение по чл. 220, ал. 1 КТ в полза на ищцата, както и неговия размер. По делото не са ангажирани такива доказателства, поради което възражението е недоказано, а от там - неоснователно и не подлежи на уважаване. Независимо, че по същество СРС не е изложил съображения по отношение на това възражение в решението си, доколкото то е неоснователно, крайният извод на съда относно дължимия размер на обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ не се променя. Решението следва да се потвърди и в частта, с която е уважен иска по чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ, вр. с чл. 225, ал. 1 КТ.

Тъй като крайните, решаващи изводи на въззивният състав съвпадат с тези на СРС, макар и по различни правни съображения по съществото на спора от изложените, решението следва да се потвърди, както е постановено, включително по присъдените в полза на ищцата разноски.

По разноските пред СГС : С оглед изхода от спора, въззиваемата страна – ищец има право на разноски в производството. Понеже ищцата не претендира разноски за настоящата инстанция, такива не се присъждат в нейна полза.

Така мотивиран СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД

           

                                                       Р   Е  Ш  И  :

                         

ПОТВЪРЖДАВА решение, постановено в съдебно заседание на 15.12.2016 г. от СРС, 62 с- в, по гр. д. № 46303/2016 г., с което са уважени искове по чл. 344, ал. 1, т. 1, 2 и 3 КТ, вр. с чл. 225, ал. 1 КТ, предявени от Я. Е.В., ЕГН **********, с адрес на представители си : гр. София,  пл. *******, чрез адв. С.  срещу „А.Т.“ ЕООД, ЕИК *******, с адрес на представителя си : гр. София, ул. *******, ап. 5, чрез адв. Б. П., като е признато за незаконно и е отменено уволнението на Я. Е.В. със Заповед № 30/19.06.2016 г., ищцата е възстановена на заеманата преди уволнението длъжност „служител резервации“ в дружеството и ответникът е осъден за заплащане на обезщетение за оставане без работа за срок от 6 месеца след уволнението в размер на 9 180 лв., ведно със законната лихва от 17.08.2016 г. (предявяване на иска) до окончателното изплащане, както и в частта по разноските.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от съобщенията до страните, че е изготвено.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                  ЧЛЕНОВЕ : 1 .                               

 

 

                                                                                                                         

 

                                                                                                          2.