Решение по дело №69/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 68
Дата: 18 април 2023 г.
Съдия: Диан Григоров Василев
Дело: 20237200700069
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 68

гр. Русе, 18 април 2023 год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Русенски административен съд, в публичното заседание на 05 април 2023 год. в състав:

 

   Председател: ДИАН ВАСИЛЕВ

Членове: ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

       ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

при секретаря ………. Цветелина Димитрова………и в присъствието на прокурора  ………   Пламен Петков като  разгледа   докладваното  от  ……… съдията  Василев  ………    к.а.н.д. 69…… по   описа  на съда за  2023   година,   за да    се    произнесе, взе предвид:

Производството е касационно по чл. 63в ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания) във вр. чл. 208 и сл. по глава XII от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Делото е образувано след постъпила касационна жалба от В.К.И. ***, чрез адв. Д., ВАК. Жалбата е насочена срещу решение №3/06.01.2023 год. на Районен съд гр. Разград, постановено по а.н.д №611/2022г. по описа на съда, с което е потвърдено наказателно постановление №21-1075-001046 от 20.09.2021г., издадено от началник Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Разград. С наказателното постановление, на В. И., за нарушение на чл.21, ал.1 от Закон за движение по пътищата (ЗДвП)-движение с непозволена от закона скорост в населено място, в качеството й на водач на лекия автомобил, с който е извършено нарушението, на основание чл.182, ал.1, т.6 от същия закон са наложени административно наказание „глоба“ в размер на 700 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца.

В жалбата се твърди, че атакуваното решение е в нарушение на материалния закон, в противоречие със събраните по делото доказателства, и при несъбирането на достатъчно такива, с което са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди се, че към момента на засичане на спорната скорост радарният скоростомер, с който е било установено административното нарушение, като средство за измерване по Закона за измерванията, не е одобрен тип средство за измерване и не е бил технически и метрологично изправен. Сочат се и редица нарушения в процедурата по установяване на нарушението и по издаване на санкционния акт, като се акцентира върху липсата на задължителни по закон реквизити в АУАН и в НП, което нарушавало императивни разпоредби от ЗАНН, обстоятелства, несъобразени от въззивния съд.

Иска се от касационната инстанция да отмени атакувания съдебен акт, съответно да бъде отменено и наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба не ангажира становище по спора.

Представителят на прокуратурата предлага да бъде оставено в сила въззивното решение, като мотивира становището си с анализ на нарушението и на приложимите в случая правни норми.

След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните и събраните по делото доказателства и след касационна проверка съгласно чл. 218 АПК, Административният съд намира следното:

Касационната жалба е подадена в законния срок, от надлежна страна и производството е процесуално допустимо. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.  

С решение №3/06.01.2023 год. Разградски районен съд е потвърдил оспореното пред него наказателно постановление, с което на касатора в настоящото производство – В. И., на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП са наложени административно наказание „глоба“ в размер на 700 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца. И. е наказана в качеството й на водач на МПС Фолксваген Пасат, с рег. № ********. Автомобилът бил засечен да се движи с непозволена скорост в населено място, нарушавайки разпоредбата на чл.21, ал.1 от ЗДвП. Според цитираната норма „При избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в km/h: за МПС, кат. В-50 км/час.“

Нарушението било установено чрез автоматизирано техническо средство – TFR1-M, с №635. С него бил заснет клип №7641, от който е видно, че на 26.02.2021г., около 17.05 часа, МПС Фолксваген Пасат, с рег. № *********, в гр. Цар Калоян, ул. „Освобождение“, до бензиностанция Петрол, посока Разград, се движело със скорост 106км/ч.(103 км/ч след приспадане на толеранс от 3%), при ограничение за населеното място 50 км/ч. Предвид на установеното и на факта, че МПС-то е собственост на С. Д., първоначално АУАН е съставен срещу него. След постъпило възражение и доказателства за обективната невъзможност към датата и часа на установеното нарушение автомобилът да е управляван от Д., и посочването на лицето В.К.И. *** като водач на МПС към него момент, АУАН е съставен срещу нея.

Въз основа на така съставения на 19.08.2021г. акт, подписан с изявеното в него - нямам възражения по акта, е издадено и оспореното пред РзРС наказателно постановление с дата 20.09.2021г.

Защитата, която предприела И. е сезиране на въззивната инстанция с жалба срещу НП. С нея тя се оспорва  и факта на извършеното нарушение, но се и твърди, че е налице незаконосъобразност на санкционния акт, поради допуснати пропуски в производството по установяване на нарушението и неговия извършител, както и в реквизитите при съставяне на АУАН и на НП. Не било ясно и кое МПС-процесното или друго се вижда на снимковия материал, а това съществено нарушава правото на защита на наказаното лице.

Изложените по-горе факти, досежно извършеното нарушение, процедурата по установяването му,  личността на извършителя, са установени по безспорен начин в хода на съдебното производство, развило се пред районния съд, който след пълен и обстоен анализ на събраните по делото писмени и веществени доказателства е стигнал до извода, че липсват основания за отмяна на атакуваният пред него акт.

Решаващият съд е приел още, че НП е издадено при спазване на правилата на ЗАНН и ЗДвП, при спазване на изискванията за съдържание и форма. Със съдебният си акт съдът е отговорил на всички направени с жалбата възражения по повод защитата на В. И. и ги отхвърлил като неоснователни. Всичко това го мотивирало да потвърди наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

 Касационният съд споделя изцяло фактическите и правни изводи на въззивната инстанция. Те съответстват на данните от събраните по делото доказателства и на материалния закон.

АС Русе, на основание нормата на чл.221, ал.2, изр. 2-ро от АПК се позовава на изложените във въззивното решение мотиви на Русенски районен съд относно доказаността на административното нарушение, извършителя и неговата вина, както и досежно липсата на нарушения в проведеното административно-наказателно производство, които да водят до незаконосъобразност на санкционния акт.

Жалбоподателят нито в административната, нито в съдебните фази на производството не сочи доказателства, които да оборят установеното чрез автоматизирано техническо средство нарушение на правилата за движение по пътищата, извършено при управлението на МПС Фолксваген Пасат, с рег. № *********.

Събраните в административно-наказателното производство и в съдебното такова писмени и веществени доказателства водят към несъмнения и безспорен извод, че е извършено нарушение на правилата, въведени със ЗДвП по отношение позволената за движение скорост в населено място.

Доказано е управлението на МПС Фолксваген Пасат, с рег. № *********, на посоченото в НП място, дата и час - в гр. Цар Калоян, ул. „Освобождение“, до бензиностанция Петрол, посока Разград, със скорост по време на засичането от автоматизирано техническо средство, която е с 53 км/час над позволената за населено място. Ето защо правилно е била ангажирана за това деяние административно-наказателната отговорност на водача на МПС, с което е извършено нарушението.

Доводите и пред касационната инстанция са в посока липса на извършено административно нарушение, нарушена процедура по установяването му, неизправно техническо средство, с което е установено превишението на скоростта. С оглед на събраните още в административно-наказателното производство а после във въззивните съдебни такива, доказващи установеното нарушение, нарушителя и неговата вина, тези доводи остават изцяло неоснователни. Изцяло неоснователни са и исканията за събиране на доказателства извън така приобщените, както във административно-наказателното производство, така и въззивното съдебно такова. Това бе и причината и касационната инстанция да не уважи доказателствените искания на И., релевирани с касационната жалба.

Съображенията за незаконосъобразност на санкционния акт поради допуснати съществени процесуални нарушения при издаването му също са неоснователни, тъй като е спазена както процедурата, разписана в ЗАНН по издаване на АУАН, така и по издаването на НП. Те са със задължителното по чл.42 и чл.57 от закона съдържание. Съдържанието както на АУАН, така и на НП са в достатъчен обем, за да бъдат приети за законосъобразни и в унисон с изискванията на закона.

Нарушението на чл.21, ал.1 от ЗДвП е правилно установено, доказано, установен е нарушителя и неговата вина и няма причини и за касационния съд да приеме, че проверяваното решение, съответно наказателно постановление №21-1075-001046 от 20.09.2021г., издадено от началник Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Разград са за отмяна.

Атакуваното решение на Разградски районен съд е допустимо, валидно и постановено в съответствие със закона, а подадената жалба срещу него - неоснователна. Въззивният съд е приложил правилно разпоредбите на ЗАНН, ЗДвП, а решението му по изложените в настоящите мотиви съображения се оставя в сила.

  Мотивиран така и на осн. чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

Оставя в сила решение №3/06.01.2023 год. на Районен съд гр. Разград, постановено по а.н.д №611/2022г. по описа на съда.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                               

 

 

                                                  

                                      ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

 

 

                                                            2.