Определение по дело №78/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 26
Дата: 14 януари 2019 г. (в сила от 14 януари 2019 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20195220200078
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

           

 

 14.01.2019 г. , гр.Пазарджик

 

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, ХІV състав, на 14.01.2019 година в закрито заседание в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Бишуров ЧНД № 78  по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.68, ал.5 от ЗМВР, във връзка с чл.11, ал.4 от Наредба за реда за извършване и снемане на полицейска регистрация, приета с ПМС № 336 от 24.10.2014 г.

Образувано е по искане на Началника на РУ на МВР-Пазарджик за издаване на разрешение за принудително извършване на полицейска регистрация на лице.

Сочи се, че е образувано ДП № 1730/2015 г. по описа на РУ на МВР-Пазарджик, като дори не е посочено за какво престъпление по НК се води разследването. Едва от уведомлението на разследващия полицай до Началник Сектор „КП” при РУ Пазарджик, съставено на основание чл.11 ал.1 от горецитираната наредба, става ясно, че се разследва престъпление по чл.343Б ал.3 от НК.

В искането се сочи, че лицето М. Ц. М. от гр.П., родено на ***г., е изразило несъгласие да се извърши полицейска регистрация, което налагало принудително извършване на същата.

В подкрепа на искането е приложена декларация с рег. № 181800-3/02.01.2018г. /вероятно при изписването на годината е допусната техническа грешка/, подписана от горепосоченото лице на 28.12.2018г., в която същото е декларирало отказ за извършване на полицейска регистрация, а именно за дактилоскопиране, фотографиране и изземване на образци за ДНК профил. Приложено е също и уведомление от разследващ полицай по смисъла на чл.11 ал.1 от Наредба за реда за извършване и снемане на полицейска регистрация. Приложено е и постановление за привличане на обвиняем и вземане на мярка за неотклонение от 25.05.2016г., в което е отразено, че същото е съставено от разследващ полицай в РУ-Пазарджик против М. Ц. М. от гр.П., ЕГН ********** за извършено престъпление по чл.343б ал.1 от НК на 24.12.2015г. на път ІІІ-8003, между селата М. К. и П. Постановлението за привличане на обвиняем  е представено като незаверено копие и не съдържа подпис на обвиняемия и разследващия полицай, посочен като негов автор.

Съдът  като се запозна с искането и писмените доказателства приложени към него намери, че същото неоснователно.

Искането е направено от полицейски орган, компетентен да извършва полицейска регистрация по смисъла на ЗМВР и горецитираната наредба.

В подкрепа на искането обаче не е представено годно и убедително доказателство, че на лицето, за което се иска разрешение за регистрацията, е било повдигнато обвинение за извършено умишлено престъпление, като по този начин за съда е невъзможно да провери дали са налице предпоставките на чл.68 от ЗМВР за издаване на разрешение за принудително извършване на полицейска регистрация. Тази правна норма сочи, че полицейските органи извършват полицейска регистрация на лица, които са привлечени като обвиняеми за извършено умишлено престъпление от общ характер.

Както се посочи и по-горе приложеното към искането постановление за привличане на обвиняем и вземане на мярка за неотклонение от 25.05.2016г., представлява незаверено копие и не съдържа подпис на обвиняемия и разследващия полицай, посочен като негов автор. При това положение въпросното постановление няма статут на официален документ и не съставлява категорично доказателство досежно обстоятелството, че наистина лицето е било привлечено като обвиняем за извършено умишлено престъпление от общ характер.

По тези съображения искането е необосновано и следва да бъде оставено без уважение.  

Извън казаното до тук съдът намира за нужно да отбележи и още нещо. Ако действително лицето е било привлечено като обвиняем на горепосочената дата и с горепосоченото постановление, в случай че е налице такова подписано от разследващия орган и обвиняемия, то е меко казано смущаващ фактът, че от момента на провличането – 25.05.2016г. до настоящият момент, делото все още се намира в ДП и не е приключено, за което също не са приложени доказателства към искането. В случай обаче, че разследването е приключено с акт за прекратяване или с влизане в сила на осъдителен съдебен акт, то се поставя въпросът за процесуалната допустимост на искането и то на този етап. Това е така, защото искането би било допустимо само ако лицето е привлечено като обвиняем за извършено умишлено престъпление от общ характер и досъдебното производство все още е висящо. Не случайно нормата на чл.68 ал.1 изр.2-ро от ЗМВР сочи, че: „Органите на досъдебното производство са длъжни да предприемат необходимите мерки за извършване на регистрацията от полицейските органи”. В чл.11 ал.1 – ал.5 от наредбата пък е разписана подробно процедурата по извършване на полицейската регистрация, като става ясно, че при привличане на лице като обвиняем за извършено умишлено престъпление от общ характер органът на досъдебното производство писмено уведомява съответния ръководител на структура/структурно звено на МВР относно наличието на основание за извършване на полицейска регистрация. Ръководителят на структурата/структурното звено на МВР определя полицейски орган за извършване на полицейска регистрация на лицето. При отказ на лицeто за дактилоскопиране, фотографиране и изземване на образци за ДНК профил полицейският орган изготвя мотивирано искане до съответния първоинстанционен съд, на който е подсъдно престъплението от общ характер, за което е привлечено като обвиняем, за издаване на разрешение за принудителното им извършване. При издадено разрешение действията се извършват принудително.

От всичко казано до тук следва недвусмислено, че ако полицейската регистрация не е била поискана докато ДП е било висящо, то в последствие /когато например лицето е било вече осъдено/ такова искане е процесуално недопустимо. Ако се прием противното ще означава, че към настоящия момент би могло да се извършва полицейска регистрация и на лица, които вече са осъдени с влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер и са били привличани като обвиняеми за него дори преди влизане в сила на Наредба за реда за извършване и снемане на полицейска регистрация, приета с ПМС № 336 от 24.10.2014 г. и сега действащия ЗМВР, което обаче според настоящия съдебен състав не е целта на закона.

Всчико това следва да бъде осмислено, в случай че се направи ново искане за разрешение за извършване на полицейска регистрация спрямо горепосоченото лице по цитираното ДП.

По изложените до тук съображения Пазарджишкият районен съд,

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Началника  на РУ на МВР- Пазарджик за даване на разрешение за извършване на действия по принудителна полицейска регистрация на М. Ц. М.от гр.П., ЕГН ********** по ДП № 1730/2015 г. по описа на РУ на МВР- Пазарджик

 

Определението е окончателно.

 

Препис от определението да се изпрати на началника на РУ на МВР- Пазарджик.

 

 

 

                                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: