Присъда по дело №1214/2016 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 89
Дата: 14 ноември 2018 г. (в сила от 18 август 2020 г.)
Съдия: Мая Василева Гиздова
Дело: 20161510201214
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 11 август 2016 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

14.11.2018

 

 

 

ДУПНИЦА

 
 


Номер                                 Година                                              Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ІV състав, НО

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                    

14 ноември

 

2018

 
 


на                                                                                      Година

мая гиздова

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
1.

 

 

 

РОСИЦА ГАНЕВА

 
 2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Като    разгледа     докладваното    от

1214

 

2016

 
 


наказателно   ЧХ    дело №                         по описа за                        година, и въз основа на доказателствата и закона,

 

                                                   П    Р    И   С   Ъ   Д   И :         

 

ПРИЗНАВА подсъдимата Л.Л.П., настоящ адрес ***, с ЕГН **********,

ЗА НЕВИНОВНА в това, че в качеството й на длъжностно лице – ******“ чрез публикация на статия „Директорът на ОП ОУИ – Кюстендил, Е.Й. се сдоби с „Ауди” за 25 бона, докато кметът П. Паунов брои по 4000 лв. на уволнени от него охранители“ от 10.03.2016 г. в ******и в електронната интернет страница на същото издание на адрес ******, и по-конкретно с думите: „На работа обаче като емблема за морал и сигурност на общинската фирма продължава да стои хванатият с контрабандни цигари охранител И.К.. В дома му бяха намерени цигари без бандерол, но той се размина с акт за 1000 лв.“ на 10.03.2016 г. в същото печатно издание и електронната му интернет страница, е разпространила за И.Й.К., в качеството му на длъжностно лице – охранител в звено „Охрана“ на ОП „Управление на общинска собственост“ гр. Кюстендил позорни обстоятелства и му е приписала престъпление, което не е извършил - престъпление по чл. 148, ал. 2 във вр. с ал. 1, т. 2, т. 3 и т. 4, във вр. с чл. 147, ал. 1, пр. 1 и пр. 2 от НК, като на основание чл. 304 НПК я ОПРАВДАВА по така повдигнатото й обвинение.

ОТВХЪРЛЯ предявения от И.Й.К. с ЕГН ********** срещу Л.Л.П. с ЕГН ********** граждански иск в размер на 10 000.00 (десет хиляди) лева за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени срам, унижение, огорчение в резултат на престъплението по чл. 148, ал. 2 във вр. с ал. 1, т. 2, т. 3 и т. 4, във вр. с чл. 147, ал. 1, пр. 1 и пр. 2 от НК, ведно със законната лихва, считано от датата на престъплението до окончателното изплащане на сумата, като НЕОСНОВАТЕЛЕН.

ОСЪЖДА И.Й.К. с ЕГН ********** да заплати на Л.Л.П. с ЕГН ********** сумата 1 200.00 (хиляда и двеста) лева, представляваща адвокатско възнаграждение.

 

Присъдата подлежи на обжалване в 15-дневен срок, считано от днес пред Кюстендилски окръжен съд.     

 

                                                                                                                                                             

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:  

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Присъда № 89 от 14.11.2018 г. по НЧХД № 1214/2016 г. по описа на Районен съд – гр. Дупница

 

И.Й.К. с ЕГН:**********,***, чрез адвокат Е.А.  е предявил обвинение срещу Л.Л.П. ***, Редакция на вестник ,,Вяра“ за престъпление по чл. 148, ал. 2 във вр. с ал. 1, т. 2, т. 3 и т. 4, във вр. с чл. 147, ал. 1, пр. 1 и пр. 2 от НК , а именно за това, че в качеството й на длъжностно лице – ******“ чрез публикация на статия „Директорът на ОП ОУИ – Кюстендил, Е.Й. се сдоби с „Ауди” за 25 бона, докато кметът П. Паунов брои по 4000 лв. на уволнени от него охранители“ от 10.03.2016 г. в ******и в електронната интернет страница на същото издание на адрес ******, и по-конкретно с думите: „На работа обаче като емблема за морал и сигурност на общинската фирма продължава да стои хванатият с контрабандни цигари охранител И.К.. В дома му бяха намерени цигари без бандерол, но той се размина с акт за 1000 лв.“ на 10.03.2016 г. в същото печатно издание и електронната му интернет страница, е разпространила за И.Й.К., в качеството му на длъжностно лице – охранител в звено „Охрана“ на ОП „Управление на общинска собственост“ гр. Кюстендил позорни обстоятелства и му е приписала престъпление, което не е извършил - престъпление по чл. 148, ал. 2 във вр. с ал. 1, т. 2, т. 3 и т. 4, във вр. с чл. 147, ал. 1, пр. 1 и пр. 2 от НК.

Тъжителят И.Й.К. е предявил срещу Л.Л.П. граждански иск за заплащане сумата в размер на10 000.00 (десет хиляди) лева за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени срам, унижение, огорчение в резултат на престъплението по чл. 148, ал. 2 във вр. с ал. 1, т. 2, т. 3 и т. 4, във вр. с чл. 147, ал. 1, пр. 1 и пр. 2 от НК, ведно със законната лихва, считано от датата на престъплението до окончателното изплащане на сумата.

В съдебно заседание на 07.02.2017 г. съдът е приел за съвместно разглеждане предявения граждански иск и е конституирал тъжителя И.Й.К. като граждански ищец.

Повереникът на частния тъжител – адвокат А. поддържа обвинението срещу подсъдимата, счита същото за доказано и пледира гражданският иск да бъде уважени изцяло. Претендира разноски сторени по делото.

Защитникът на подсъдимата - адвокат М.П.,моли съдът да признае подсъдимата да бъде оправдана по така повдигнатото и й предявено обвинение,като излага доводи в тази насока.

Счита, че не е доказано и авторството на изнесените в процесните публикации твърдения.

Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства – показанията на разпитаните свидетели и писмените такива, преценени поотделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

ПО ФАКТИЧЕСКАТА ОБСТАНОВКА:

Подсъдимата Л.Л.П. с адрес ***, Редакция на вестник „Вяра”, настоящ адрес ***, с ЕГН **********, не е осъждана. Същата е *** на вестник ,,Вяра“ към инкриминирания период.

 

Тъжителят във основа на трудов договор заема длъжността и работи като охранител в звено „Охрана”, на ОП „Управление на общинската собственост”, в община Кюстендил.

 

На 10.03.2016 г., в регионалния всекидневник ,,Вяра“ е публикувана статия „Директорът на ОП УОИ-Кюстендил,Емилян Й. се сдоби с ауди за 25 бона,докато кметът П.Паунов брои по 4000 лева на уволнени от него охранители”.В статията е посочено-„На работа обаче като емблема за морал и сигурност на общинската фирма продължава да стои хванатият с контрабандни цигари охранител И.К..В дома му бяха намерени цигари без бандерол,но той се разна с акт от 1000 лева”.

 

По делото е представен протокол за извършена проверка в помещение без съгласието на собственика или обитателя или в тяхно отсъствие от дата 05.02.2016г., съставен от Йордан Владимиров Димитров,на длъжност инспектор при ОДМВР Кюстендил, от който е видно че на основание чл.83, от ЗМВР, в присъствието на свидетеля Веселина Чавдарова Караджова,е извършена проверка в помещение находящо се в гр.Кюстендил,ж.к.”Румена Войвода”№471вх.А, ет.6,ап.16, обитавано от Д. Димитрова Костадинова,по повод получен сигнал в ОДМВР Кюстендил, по повод съхранение и търговия с акцизни стоки/цигари/,без акцизен бандерол-на Република България,престъпление по чл.234 от НК, като проверката на помещението е извършена със съгласието и в присъствието на обитателя Д. Димитрова Костадинова.

 

Представена е длъжностна характеристика на *** от 31.07.2014 г., утвърдена от ,,АВС КО“ ООД, видно от която в раздел ,,отговорности на длъжността“ е посочено, че гл. редактор не носи отговорност за достоверността на материалите/дописките на репортери, редактори, външни автори.

 

Видно от писмо получено от Министерство на финансите,Агенция „Митници”,Митница Югозападна, е че след извършена справка в информационните системи на Агенция”Митници”,е установено, че срещу И. Иванов К. с ЕГН:**********,***,няма данни за съставени актове за установяване на административно нарушение,респективно издадени наказателни постановление по описа на Митница Югозападна.  Видно от полученото писмо от Районен съд Кюстендил, е че след направена справка в деловодната програма и азбучниците на съда е установено,че до момента няма действия по претърсване,обиск и изземване в жилището на лицето И. Иванов К. с ЕГН:**********,***.Във връзка с определение на съда от ,,АВС КО“ ООД гр. София,представлявано от Десислава Василева Спасова-управител е изпратена справка и съдът е информиран за следното:Статията със заглавие- „Директорът на ОП УОИ-Кюстендил,Емилян Й. се сдоби с ауди за 25 бона,докато кметът П.Паунов брои по 4000 лева на уволнени от него охранители”, е подготвена от екип на вестник”Вяра”, въз основа на разказа на Васил М. и К.П.,които са били в редакцията в гр.Дупница.Екипът е бил свидетел на данните,които те са изнесли.Изнесените данни са били записани на електронен носител и са използвани точно. Била са свалени в последствие на хартиен носител и са предадени точно в статията.Към момента електронният носител не се съхранява в редакцията на вестник „Вяра”, предвид изминалия значителен период от нейното публикуване.По същата причина към настоящия момент не може да бъде определен и екипът,взел участие в подготовката и написването на статията.Доказателство, че статията се базира на твърденията на лицата К.П. и Васил М. е и направената и публикувана снимка на двамата в редакцията на вестник „Вяра”, както и отбелязване в самата статия,че същата е направена по информация,предоставена от двамата.След публикуването на статията няма направени възражения както от лицата подали информацията,така и от засегнатите в статията лица.По отношение на изисканата информация дали е заплащан хонорар за посочената по-горе статия и кой го е получил,следва да се има в предвид, че хонорар за нея не е заплащан.Не може да бъде установен кръгът от журналисти,работили преди две години по тази статия, а и също така тя не е резултат на журналистическо разследване, а на информация,предоставена от граждани явили се лично в редакцията.

 

        От показанията на свидетеля К.В.П. се установява, че след напускането му е отишъл във вестник  „Вяра”, с колегата си М., и се е срещнал с една жена, с която споделил за служебните нередности в предприятието в което е работил.Срещата е станала в офиса на вестник „Вяра”, в гр.Дупница,като не може да посочи иманета на жената,като споменава, че имало още две жени.От показанията на свидетелят В.А.М. се установява, че заедно с колега му П., е бил на среща в редакцията на вестник „Вяра”,като мисли, че по време на срещата е разговарял с главната редакторка г-жа П..Като твърди, че по време на срещата с П. за тъжителя К. или престъпления извършени от него не е ставало въпрос,а е ставало въпрос за нередности във фирмата в която е работил.Не може да заяви,дали по време на срещата са се водили бележки,имало е момиче което е пишело на компютър, но какво точно и дали е записвало станалото на срещата не може да каже.

 

          От разпитите на свидетелите-.Даниел Димитров Добринов,Свилен в Костадинов  Тричков, става ясно, че същите са работили заедно със тъжителя.Прочели са статията във вестника, и свидетелстват, че тъжителя не си е вдигал телефона,не е искал да вижда никои,като споменават че е бил на път да се раздели с жена си,но благодарение на колеги и приятели които са застанали зад него и са му дали сила е продължил напред.

 

        Съдът прие за установена горната фактическа обстановка, като взе предвид писмените доказателства по делото, изброени по-горе, справка за съдимост, показанията на свидетелите.

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

Изпълнителното деяние на престъплението по чл. 147, ал. 1 НК може да бъде осъществено в две форми – разгласяване на позорно неистинско обстоятелство за другиго или приписване на престъпление, което лицето не е извършило. И в двата случая се засягат честта и достойнството на адресата, защото приписването на престъпление е особен случай на разгласяване на позорно обстоятелство, неотговарящо на действителността. Несъмнено престъпният състав на клеветата в двете изпълнителни форми – разгласяване на позорни обстоятелства или приписване на престъпление се осъществява в момента, в който клеветническите твърдения станат достояние на трети лица.

За да е осъществен престъпният състав от обективна страна на престъплението клевета, е необходимо да е разгласено позорно обстоятелство за другиго или да му е приписано престъпление, като разгласяващият съобщава свои твърдения, такива, които изхождат от него лично и зад които той застава с думите си, претендирайки, че знае, че тези обстоятелства са факт.

В това отношение, логиката на закона се свежда до един от основните залегнали в наказателното право принципи, че всеки трябва и може да отговаря само за собствените си деяния. В разглеждания случай, подсъдимата не е разгласила собствени твърдения, което се установява, както от справката получена от вестник „Вяра”, и подписана от управителя Д.Спасова от 06.02.2018 г., така и от приложените по делото статия под заглавие-Директорът на ОП ОУИ – Кюстендил, Е.Й. се сдоби с „Ауди” за 25 бона, докато кметът П. Паунов брои по 4000 лв. на уволнени от него охранители“ от 10.03.2016 г. в ******и в електронната интернет страница на същото издание на адрес ******. Обвинението повдигнато с тъжбата е за това, че в статия, публикувана в ръководения от подсъдимата вестник, в който под заглавия -Директорът на ОП ОУИ – Кюстендил, Е.Й. се сдоби с „Ауди” за 25 бона, докато кметът П. Паунов брои по 4000 лв. на уволнени от него охранители“ от 10.03.2016 г. в ******и в електронната интернет страница на същото издание на адрес ******,, подсъдимата в качеството й на длъжностно лице – *** на регионален всекидневник ,,Вяра“ е разпространила за тъжителя клеветнически твърдения.

В хода на съдебното следствие не се установи автор на публикуваните статии да е подсъдимата, като в тази връзка следва да се посочи, че доказването на авторството му е в тежест на частния тъжител. В тази насока същият не е ангажирал доказателства, поради което съдът кредитира справката получена от вестник „Вяра”, в която се сочи, че е подготвена от екип на вестник”Вяра”, въз основа на разказа на Васил М. и К.П.,които са били в редакцията в гр.Дупница.Екипът е бил свидетел на данните,които те са изнесли.Изнесените данни са били записани на електронен носител и са използвани точно. Била са свалени в последствие на хартиен носител и са предадени точно в статията.Към момента електронният носител не се съхранява в редакцията на вестник „Вяра”, предвид изминалия значителен период от нейното публикуване.По същата причина към настоящия момент не може да бъде определен и екипът,взел участие в подготовката и написването на статията.Доказателство, че статията се базира на твърденията на лицата К.П. и Васил М. е и направената и публикувана снимка на двамата в редакцията на вестник „Вяра”, както и отбелязване в самата статия,че същата е направена по информация,предоставена от двамата.След публикуването на статията няма направени възражения както от лицата подали информацията,така и от засегнатите в статията лица.По отношение на изисканата информация дали е заплащан хонорар за посочената по-горе статия и кой го е получил,следва да се има в предвид, че хонорар за нея не е заплащан.Не може да бъде установен кръгът от журналисти,работили преди две години по тази статия, а и също така тя не е резултат на журналистическо разследване, а на информация,предоставена от граждани явили се лично в редакцията.

 

Несъставомерно като клевета е разгласяването на информация (обстоятелства), която съдържа твърдения от други лица (източници) и конкретният случай е именно такъв. Това е така, тъй като изпълнително деяние ,,разгласи“, отнесено до лицето, което извършва действието, изисква разгласяващият да съобщи свои твърдения, такива които изхождат от него лично и зад чиято достоверност той да ,,застава”, убеден, че знае, че тези обстоятелства са факт. И това е логично с оглед изискването на законодателя, че всеки трябва и може да отговаря само за собствените си деяния. Лице, което преразказва чужди, а не свои твърдения е само ,,средство“, чрез което съобщените му от трето лице обстоятелства стават достояние за други хора.

Разгласяващият ги следва да отговаря, само когато се установи, че твърденията изхождат от него. В настоящия случай, предвид възприетото от съда във фактическата обстановка, че подсъдимата не е автор на разгласеното от нея, намира, че същата не е осъществила изпълнителното деяние на престъплението клевета.

По делото не са събраха,категорични и несъмнени доказателства от които да може да бъде направен извод, че именно подсъдимата е автор на статията.

 

Предвид изложеното съдът прие, че подсъдимата не е осъществила състава на престъплението по чл. чл.148, ал. 2, във вр. с ал. 1, т. 2, т. 3 и т. 4 във вр. с чл. 147, ал. 1, пр. I и пр. II във вр. с чл. 26, ал. 1 НК, както от обективна, така и от субективна страна, призна я за невиновна и на основание чл. 304 НПК я оправда по повдигнатото обвинение.

По гражданският иск:                  

Съдът отхвърли като неоснователен предявения от тъжителя срещу подсъдимата граждански иск с правно основание чл.45 ЗЗД.

Доколкото   твърдяното деяние не е осъществено от обективна и субективна страна, не е осъществен и фактическия състав на чл.45 ЗЗД. Претенцията за обезщетение за неимуществени вреди е тясно свързана  с въпроса за  деянието. При липсата на деяние, виновно извършено от подсъдимата, не следва да се ангажира  нейната гражданска отговорност, доколкото основание на гражданския иск в наказателния процес е деянието.

По разноските:

На основание чл. 190, ал. 1 НПК съдът възложи на частния тъжител разноските направени от подсъдимата, възлизащи на 1200 лв. за адвокатско възнаграждение.

Поизложените съображения, съдът постанови присъдата си.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: