Решение по дело №161/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 септември 2022 г.
Съдия: Силвия Иванова Димитрова
Дело: 20227160700161
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юли 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 163

 

гр. Перник, 29.09.2022 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, в открито съдебно заседание на двадесет и осми септември две хиляди двадесет и втора година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАЙЛО ИВАНОВ

          ЧЛЕНОВЕ:  ЦВЕТЕЛИНА ГОЦОВА

          СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар Наталия Симеонова и с участието на прокурор Бисер Ковачки от Окръжна прокуратура - Перник, като разгледа, докладваното от съдия Силвия Димитрова КАНД № 161/2022 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда чл.208чл.228 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „****“ – Перник с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. ****, представлявано от управителя М.С., чрез адв.  К.Ч. от САК, срещу Решение № 329/03.05.2022 г., постановено по АНД № 1102/2021 г. по описа на Районен съд – Перник, с което е изменено Наказателно постановление № 14-0000763/14.04.2021 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Перник, издадено за извършено нарушение по чл.128, т.2 от КТ, като размерът на имуществената санкция, наложена на основание чл.416, ал.5, във вр. чл.414, ал.1 от КТ е намален от 1700 лв. на 1500 лв.

Касаторът излага оплаквания за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и неправилно приложение на закона - касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН. Сочи, че първоинстанционният съд не е извършил пълна и обективна преценка на всички относими доказателства и е установил неправилно фактическата обстановка. Прави искане за отмяна на решението и на потвърденото с него наказателно постановление.

Жалбоподателят - редовно призован, не се явява и не изпраща представител в съдебно заседание.

Ответникът по касационната жалба – директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Перник - редовно призован, се не се явява. Вместо него – старши юрисконсулт А.М., който оспорва жалбата и моли съда да остави в сила решението на районен съд – Перник. Претендира юрисконсултско възнаграждение в размер на 80,00 лв.

Окръжна прокуратура – Перник, чрез прокурор Бисер Ковачки, счита жалбата за неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на Районен съд – Перник като правилно и законосъобразно.

Настоящият касационен състав, на основание чл.218 от АПК, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди изложените от страните съображения и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение със закона, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от лице по чл.210, ал.1 от АПК, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт. С оглед на това тя е процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

За да постанови обжалвания съдебен акт, районният съд е приел за установено, че на 01.12.2020 г. „****“ – Перник с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. ****, представлявано от управителя М.С., в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т.1 от ДР на КТ, е извършил нарушение по чл.128, т.2 от КТ, тъй като е начислил, но не е изплатил уговореното трудово възнаграждение за извършена работа за месец октомври 2020 г. на Е.А., заемаща длъжността „преводач“ в ЕПУ – гр. Перник. Трудовото възнаграждение следвало да бъде изплатено до края на месеца, следващ месеца, за който се дължи – т.е. до 30.11.2020 г. За така извършеното нарушение по чл.128, т.2 от КТ срещу жалбоподателя e образувано административнонаказателно производство със съставянето на АУАН № 14-0000763/02.03.2021 г. Въз основа на него директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Перник издал Наказателно постановление № 14-0000763/14.04.2021 г., с което на чл.416, ал.5, във вр. чл.414, ал.1 от КТ наложил на нарушителя имуществена санкция в размер на 1700 лв. за извършено нарушение по чл.128, т.2 от КТ.

Съдът достигнал до извода, че съставеният акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление отговарят на изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, както и че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, налагащи отмяна на оспорения акт на процесуално основание. Разгледал е и е обсъдил направените от жалбоподателя възражения и е приел същите за неоснователни като подробно е изложил съображенията си.

След анализ на събраните по делото доказателства и при извършена проверка относно правилното приложение на материалния закон, съдът приел, че описаното деяние е извършено от лицето, сочено за нарушител, че установените по делото факти покриват всички обективни и субективни елементи от състава на административното нарушение по чл.128, т.2 от КТ, поради което административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана правилно и законосъобразно.

Относно законосъобразността и справедливостта на наложеното наказание решаващият първоинстанционен съд е приел, че правилно е приложена санкционната разпоредба на чл.414, ал.1 от КТ и е наложено предвиденото в нея наказание. Относно размера на последното е счел, че той следва да бъде намален до минимално определения такъв от 1500 лв., тъй като в случая не е отчетена висока обществена опасност на нарушението, нито са констатирани обстоятелства, които да изискват налагане на санкция в размер по-висок от минимално предвидения в чл.414, ал.1 от КТ. Взето е предвид, че не са установени данни за финансовото състояние на дружеството-касатор.

Настоящият състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, при надлежното му сезиране с допустима жалба, поради което е валидно и допустимо.

Същото е и правилно. Фактическата обстановка по делото е установена при спазване принципите на чл.13 и чл.14 от НПК, във вр. с чл.84 от ЗАНН. Събрани са писмени и гласни доказателства, относими към всички факти, включени в предмета на доказване. Изводите за осъществяването на правнорелевантните факти са направени след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. В решението е обективирана извършената от съда дейност по оценка на доказателствата, като са посочени фактите, които са приети за установени и доказателствата за това. Изложени са аргументи във връзка с всички заявени оплаквания. С оглед на последното, възраженията на касатора за необсъждане на аргументите му са неоснователни. При провеждане на съдебното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Отразената в наказателното постановление фактическа обстановка е безспорно установена от събраните по делото доказателства. Същата се субсумира от състава на нарушението по чл.128, т.2 от КТ. Административното наказание за него е предвидено в същата разпоредба в граници от 1500 до 15 000 лв. Административноказващият орган е наложил на настоящия жалбоподател имуществена санкция в размер на 1700 лв., т.е. с 200 лв. над минималнопредвидения размер без да обоснове решението си. Настоящата съдебна инстанция споделя извода на Районен съд – Перник, че този размер следва да бъде намален, тъй като така определен той не е съобразен с относимите към индивидуализацията на наказанието обстоятелства по чл.27, ал.2 от ЗАНН. При определяне на наказанието съгласно посочената разпоредба наказващият орган е длъжен да определи такова в границите на наказанието, предвидено за извършеното нарушение, след като съобрази тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване, смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства и имотното състояние на нарушителя, така че наложената административна санкция да изпълни предназначението си по чл.12 от ЗАНН. В настоящия случай, определянето на наказанието над минималния размер не почива на каквито и да било факти. Липсват мотиви за съответствието му с тежестта на нарушението, със статуса на дееца, с имотното му състояние, както и с целите на наказанието, за да се обоснове извод за справедливост на същото. Ето защо решението на първоинстанционния съд относно размера на наложеното наказание е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Не се приема за основателно възражението на касатора, че процесното деяние представлява маловажен случай. В оспореното решение Районен съд – Перник е изложил подробни мотиви, които се споделят напълно и от настоящата инстанция, поради което не следва да се преповтарят.

Предвид всичко изложено настоящият състав намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Не са налице релевираните в касационната жалба касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК за отмяната му. С оглед на това и на основание чл.221, ал.2 от АПК решението следва да бъде оставено в сила, а на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в поискания размер от 80,00 лв.

Мотивиран от горното, Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 329/03.05.2022 г., постановено по АНД № 1102/2021 г. по описа на Районен съд – Перник.

ОСЪЖДА „****“ – Перник с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. ****, представлявано от управителя М.С., чрез адв.  К.Ч. от САК, ДА ЗАПЛАТИ на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Перник, сумата от 80,00 лв. /осемдесет лева/ - юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

 ЧЛЕНОВЕ: /п/

                /п/