Определение по дело №22/2019 на Военен съд - Пловдив

Номер на акта: 14
Дата: 21 март 2019 г. (в сила от 21 март 2019 г.)
Съдия: Даниел Атанасов Луков
Дело: 20196200200022
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 13 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

 

№ 14

 

 

гр.Пловдив 21.03. 2019г.

 

 

Капитан Даниел Луков – военен съдия, в качеството ми на съдия - докладчик по нохд № 22/19г. по описа на Военен съд - Пловдив, след като се запознах с данните по делото, установих следното:

Досъдебното производство е било образувано с постановление на РП-Пазарджик за извършено престъпление по чл.144 ал.3 вр.с ал.1 НК. След приключване на разследването, същата прокуратура е изготвила обвинителен акт срещу подс.П. за посоченото престъпление и е внесла делото за разглеждане в районен съд-Пазарджик, където е било образувано нохд № 30/2019г. В хода на проведеното разпоредително заседание по делото на 06.03.2019г. районният съд е приел, че делото не му е подсъдно предвид особеното качество на подсъдимия, а именно военнослужещ, поради което и на основание чл.396 ал.1 т.1 и чл.36 НПК е прекратил съдебното производство и е изпратил делото по подсъдност на Военен съд-Пловдив. За да обоснове този си извод, районният съд се е доверил на представената му от подсъдимия служебна бележка от щаба на в.ф. ***-***.

Прочита на материалите от досъдебното производство показва, че образуването на досъдебното производство е станало с постановление на РП-Пазарджик от 03.10.2018г. Преди тази дата обаче, още от 14.09.2018г. прокуратурата, включително изготвилия обвинителния акт прокурор, са имали информация, че лицето Кр.П. е най-вероятно военнослужещ, което е предполагало проверка най-напред на това обстоятелство с оглед преценка на компетентността на органите на досъдебното производство предвид разпоредбата на чл.396 НПК. Това не е било сторено. Цялото досъдебно производство е било проведено, като при извършването на действията по разследването, включително и при предявяването на обвинението и разпита на П. в качеството му на обвиняем той е заявил пред следователя, че е военнослужещ, но на това обстоятелство не е било обърнато внимание. Прокурорът от своя страна също с лекота е подминал този факт и не е направил нужното, тъй щото по съответния ред да бъде изискана информация, която да се приобщи по досъдебното производство и от която да е видно дали в действителност подсъдимият П. е военнослужещ и от кога. Така господарят на досъдебното производство сам се е поставил в положението да е некомпетентен по образуваното и водено от него досъдебно производство, ако действително обвиняемото лице попада в кръга от лицата, посочени в чл.396 НПК.

След това, вече в разпоредителното заседание по нохд № 30/19г.по описа на РС-Пазарджик, подсъдимият е представил цитираната по-горе служебна бележка. От нея става ясно само това, че към 26.02.2019г. подсъдимият се явява старшина и военнослужещ във в.ф.***-***, но не и от кога е военнослужещ, а това има значение именно с оглед преценката за компетентността на съда, който следва да разгледа наказателното производство, тъй като повдигнатото му по чл.144 ал.3 вр. ал.1 НК обвинение касае периода от 05-14.09.2018г. включително, за който период няма събрани по съответния процесуален ред никакви данни относно обстоятелствата по чл.396 НПК. Същото е било необходимо и с оглед казаното в ТР № 42/82г. ОСНК по въпроса със специалната компетентност на военните съдилища и кога тя е налице.

Съставът на районния съд, доверявайки се на казаното от страните в съдебното заседание и на ксерокопието от служебна карта на подсъдимия, приел, че делото не му е подсъдно. Тук не е мястото да се обсъжда дали само въз основа на така представените от подсъдимия писмени доказателства съдът е имал правото да направи тази преценка и дали не е следвало да прояви допълнителна процесуална активност в тази посока. Същественото в случая е, че след това съдът, в нарушение на закона, след прекратяването на съдебното производство пред себе си е изпратил делото по подсъдност направо във Военен съд-Пловдив. Това е мотивирано, съвсем неправилно, с разпоредбата на чл.36 НПК, касаеща подсъдността  по местоизвършване на престъплението. Само може да се гадае дали всъщност това не е било продиктувано от обстоятелствата, че освен Военен съд-Пловдив има и още два други първоинстанционни военни съдилища. Но и да е така, това не е преценка, която е следвало да се извършва от районния съд.

Съгласно разпоредбата на чл.248 ал.1 т.1 НПК, в разпоредителното заседание съдът е следвало да обсъди въпроса дали делото му е подсъдно. При преценка, че не е компетентен, съдът следва, на основание чл.248 ал.5 т.1 НПК, да прекрати съдебното производство. В закона на пръв поглед съществува празнота, тъй като не е казано след това как следва да се процедира. Уредбата по чл.249 НПК касае други хипотези, които не обхващат коментираната тук. Предвид това съставът на първоинстанционния съд е следвало да съобрази разпоредбата на чл.288 НПК, уреждаща прекратяването на съдебното производство. Това е следвало да бъде направено в неразривна връзка не с посоченото от районния съд основание по чл.36 НПК, а отчитайки текста на чл.42 ал.2 НПК. Съгласно тези текстове, когато съдът намери, че делото е подсъдно на по-горен, на специализирания наказателен или на военен съд, той не е компетентен да изпраща делото директно на този съд, а е следвало да прекрати съдебното производство и да изпрати делото на съответния прокурор. Това не е направено случайно от законодателя. При така предприетите от състава на РС-Пазарджик действия в разпоредителното заседание, като съдия-докладчик съм поставен в състояние да нямам пред себе си годен процесуален документ, който да ме сезира. Изготвеният по делото обвинителен акт е на РП-Пазарджик, а тя не е компетентна прокуратура, не се явява съответна прокуратура на военен съд. Съответна на военен съд се явява военна прокуратура, която има правомощието да сезира съда с годен да породи правни последици обвинителен документ.

При така очертаната хронология съм поставен в положение да не мога да се произнеса по реда на чл.247а ал.2 НПК и да съм лишен от възможността да преценя дали делото ми е подсъдно или не. Липсата на годен процесуален документ по делото, който да ме сезира, прави образуваното към момента съдебно производство във Военен съд-Пловдив незаконосъобразно и продължаването на съществуването му и разглеждането на делото при липсата на годен обвинителен акт влече след себе си, като последица, евентуалното постановяване на един процесуално недопустим съдебен акт.

Допуснатото от районен съд-Пазарджик нарушение не може да бъде коригирано по реда на инстанционния контрол, нито пък определението му попада в кръга на актовете, подлежащи на възобновяване по реда на чл.419 НПК. Това налага като съдия-докладчик по делото да изпратя същото на компетентния орган, в случая ВОП-Пловдив, по подсъдност, а вече ВОП-Пловдив, ако прецени, че се явява компетентната прокуратура, да реши какво да прави с образуваното по този начин досъдебно производство.

Изложеното до тук налага производството по делото да бъде прекратено и то следва да бъде изпратено на ВОП-Пловдив. Предвид казаното, на осн.чл.42 ал.2 НПК и чл.247а ал.2 и ал.3 НПК

 

 

 

Р А З П О Р  Е Ж Д А М :

 

 

         Прекратявам съдебното производство по нохд № 22/19г.по описа на Военен съд-Пловдив.

         Изпращам делото по компетентност на ВОП-Пловдив.

         Разпореждането е окончателно.

                                                       

 

 

 

 

Съдия-докладчик: