Определение по дело №220/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 249
Дата: 22 май 2020 г. (в сила от 22 май 2020 г.)
Съдия: Ваня Николаева Иванова
Дело: 20201800500220
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 15 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                                                       гр. София, 22.05.2020 г.

 

 

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито заседание, проведено на двадесет и втори май две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРИНА СЛАВЧЕВА

      ЧЛЕНОВЕ:     ИВАЙЛО ГЕОРГИЕВ

                                                                                                       ВАНЯ ИВАНОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Иванова ч.гр.д. № 220/2020 г. по описа на Софийски окръжен съд,  за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 577 от ГПК.

            Образувано е по частна жалба на Л.И.А. срещу определение № 1 от 13.02.2020 г. на съдията по вписванията при РС- Сливница, с което е отказано вписване на искова молба с вх. № 2945/18.09.2019 г. на РС-Сливница, по молба с вх. рег. № 214 от 13.02.2020 г. по описа на СВ – Сливница.

            В жалбата се излагат възражения срещу мотивите на съдията по вписвания за постановения отказ да впише исковата молба за съдебна делба по гр.д. № 552/2019 г. по описа на РС Сливница. Сочи се, че след като необходимостта от вписване на исковата молба е указана от съда, който е проверил редовността на исковата молба, съдията по вписвания на може да подлага на контрол неговата преценка, като извършената проверка е в противоречие е извън правомощията му и в разрез с указанията, дадени в т. 6 на ТР № 7/2013 г. на ОСГТК. Иска се обжалваното определение да бъде отменено и разпоредено вписване на исковата молба вх. № 2945/18.09.2019 г., по която е образувано гр.д. № 552/2019 г. на РС-Сливница.

            За да се произнесе съдът взе предвид следното:

            На 13.02.2020 г. в Службата по вписвания при РС – Сливница е постъпило писмо на РС-Сливница, с което е изпратена  искова молба вх. № 2945/18.09.2019 г. по гр.д. № 552/2019 г. за вписването й в книгите по вписвания.

            С посочената искова молба е предявен иск за делба на недвижими имоти, находящи се в с. Х. и в с. П.. Към исковата молба са приложении скици на имотите, предмет на иска за делба, издадени от СГКК – Софийска област. С разпореждане от 21.01.2020 г. съдът дал указания за вписване на исковата молба.

В преписката се съдържа вносна балежка за преведена от ищцата Л.А.  по сметка на Агенция по вписвания сума от  240  лв. за вписване на искова молба по гр.д. № 552/2019 г. на РС-Сливница.

            С определение № 1/13.02.20120 г. съдията по вписвания при РС-Сливница е отказал да впише представената искова молба. Отказът е мотивиран с липсата на представени удостоверения за данъчни оценки на имотите, съответстващи на броя на скиците, както и липсата на посочен в исковата молба материален интерес, което води до невъзможност да се определи дължимата държавна такса за вписване на акта, като се е позовал на чл. 2 от Тарифата за държавни такси събирани от Агенцията по вписвания.

            Частната жалба е допустима като подадена от легитимирано лице в законоустановения срок срещу подлежащ на обжалване акт.

            Разгледана по същество частната жалба е основателна.

            Обжалваният отказ на съдията по вписвания е незаконосъобразен.

Предмет на исканото вписване, което е отказано с обжалваното определение на съдията по вписвания, е искова молба за делба на недвижими имоти, находящ се в района на РС – Сливница, заведена в Районен съд - Сливница с вх. № 2945/18.09.2019 г., по която е образувано гр.д. № 552/19 г. по описа на същия съд.  Вписването на горепосочената искова молба е разпоредено от съда по образуваното въз основа на нея производство.

            В ТР №7/25.04.2013 г. на ОСГТК на ВКС по т.д. № 7/2012 г. е определен предметният обхват на проверката, която съдията по вписвания извършва съгласно чл. 32а, ал. 1 от ПВ относно това, дали представеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона. Съгласно т. 6 от посоченото ТР, проверката на съдията по вписвания се ограничава до това, дали актът подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията за форма и има ли предвиденото в Правилника за вписванията съдържание. Проверка на материалноправните предпоставки на акта, чието вписване се иска, не е в рамките на правомощията на съдията по вписвания, освен ако това не е изрично предвидено в закон. В никакъв аспект не може да се проверява редовността на акт, който изхожда от съда или чието вписване е наредено от съда. Когато вписването е разпоредено от съда, тогава той е проверил редовността на исковата молба и съдията по вписванията не може да подлага на контрол неговата преценка. С оглед на това констатацията на съдията по вписвания за липса на посочен в исковата молба на материален интерес /цена на иска/, мотивирала го да постанови обжалвания отказ,  е извън предметния обхват на допустимата от него преценка за предпоставките на исканото вписване. Предвид естеството на акта, чието вписване се иска – искова молба за делба на недвижими имоти, липсата на представени данъчни оценки на имотите, предмет на иска за делба, не е основание за отказ на вписване на исковата молба.

  Представяне на актуална данъчна оценка е необходима в производството по вписване на актове с оглед определяне на дължимата държавна такса за вписване в случаите на чл. 2, изр. 2 от Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписвания - когато цената, по която е таксуван документът, не е указана. Изискването за представяне на данъчна оценка в производството по вписване на актове не важи за исковите молби за делба поради спецификите на производството по съдебна делба.

 Особеното исково производство за съдебна делба има за предмет прекратяване на съсобственост върху вещи - движими или недвижими, които имат своя парична стойност и с оглед на това искът несъмнено е оценяем. Съгласно чл.8 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, по дело за делба се събира такса 4% върху стойността на дяловете. Тази стойност се определя от съда едва с решението по извършване на делбата и именно с това решение съдът определя дължимата от всеки от съделителите държавна такса. Това отложено определяне на цената на иска и заплащане на държавната такса е една от особеностите на делбеното производство. В тази насока следва да се изтъкне изрично предвиденото в чл.341, ал.1 ГПК съдържание на молбата за съдебна делба, сред което не е посочване цена на иска, за разлика от съдържанието на исковата молба по чл.127, ал.1 ГПК, където цената на иска е един от необходимите реквизити. Предвид изложените специфики на производството по съдебна делба, то при предявяване на молбата за делба пред съда не се дължи внасяне на държавна такса и съответно не е необходимо представяне на удостоверение за данъчна оценка на делбените имоти.
Съгласно чл.2, ал.1 от Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията, за вписване се събира такса върху цената, по която е таксуван актът или документът, или върху цената на иска, в размер на 0,1%, но не по-малко от 10 лв; когато цената, по която е таксуван документът, не е указана, таксата се определя върху оценка, определена по реда на приложение
2 към ЗМДТ. Прилагайки тази разпоредба с оглед гореизтъкнатите особености на исковата молба за делба, то вписването й следва да се таксува в рамките на посочената минимална цена от 10 лв., тъй като цената на иска към този момент не е определена. Тя ще бъде установена с извършване на делбата и дължимата държавна такса ще се внесе при вписване на съдебното решение. Хипотезата на второто изречение на чл.2, ал.1 от Тарифата е неприложима за исковите молби за делба, защото не става въпрос за непосочване на цената, по която е таксуван актът, а за акт, който не се таксува предварително, а отложено. В горния смисъл е определение № 266/08.10.2015 г. по ч.гр.д. № 3726/15 г. на ВКС, ІІ г.о. В случая  ищцата е внесла по сметка на Агенция по вписвания дължимата държавна такса държавна такса за вписване на исковата молба за делба.

С оглед но горното, отказът на съдията по вписванията да извърши вписването поради непредставяне на данъчна оценка на имотите, предмет на иска за делба, както и поради непосочване в нея на материалния интерес, е незаконосъобразен и следва да бъде отменен, а делото – върнато на последния с указание да извърши вписването.

 

Воден от горното, Софийският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение № 1 от 13.02.2019 г. на съдия по вписвания при РС-Сливница, с което е постановен отказ за вписване на искова молба вх. № 2945/18.09.2019 г., по която е образувано гр.д. № 552/2019 г. на Районен съд – Сливница.

ВРЪЩА делото на съдията по вписвания при РС-Сливница за извършване на вписването на горепосочената искова молба.

 

Определението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: 1.                               2.