Решение по дело №8/2021 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 май 2021 г.
Съдия: Валя Йорданова Младенова
Дело: 20211300900008
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                   Р  Е   Ш   Е  Н   И   Е №19

 

                               Гр.В.  31.05.2021

 

                             В ИМЕТО НА НАРОДА

                                      

ВОС                     гражданска колегия

В открито заседание на   четиринадесети май  

през две хиляди  двадесет  и първа година в състав :

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: В.М.                                                            

                                                                               

При участието на секретар   А.А.

И в присъствието на прокурор         като разгледа докладваното от Съдията В.М.  т.д     8  по описа за 2021г и за да се произнесе взе предвид следното :

         Делото е образувано по молба от ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н.,с правно основание чл.625 ал.1 ТЗ във вр с чл.632 ТЗ.

 Посочва, че  в края на 2020 год. установил търговски отношения с „*“ ЕООД със седалище и адрес на управление: гр. В., ул. „*“ № *, ЕИК*, представлявано от Л.Н.Г., като същият  доставил спедиционни бележки, тефтери, календари, фактури и визитки във връзка с дейността . Следвало да му заплати договорената сума в десетдневен срок от представянето на проформа фактура. Няколко пъти водил разговори с доставчика да се разберат относно това плащане.

В средата на м. Януари 2021 установил, че няма  да може да покрие посоченото задължение, поради което счел, че е налице презумпция за неплатежоспособност по чл. 608 ал. 3 от ТЗ .

Подържа в молбата, че търговеца от 31.12.2020г.е неплатежоспособен по смисъла на чл.626 ал.1 пр.1 ТЗ, не е в състояние да изпълнява изискуеми парични задължения по търговски сделки, както и публично правни задължения към държавата. 

Посочва, че не притежава имущество, няма налични парични средства, не разполага с материални активи.

         Моли Съда  да постанови решение, с което:

-Да обяви неплатежоспособността,  на ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н. и определи началната й дата;

Да прекрати дейността на предприятието  на ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н.

-Да открие производство по несъстоятелност по отношение на ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н. да обяви търговеца в несъстоятелност и да спре производството, с последиците по чл.632 ал.4 ТЗ

         ВОС, като взе предвид постъпилата молба, данните по делото и заключението на икономическата експертиза, прие за установено следното : 

Делото е образувано по молба от ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н. ,с правно основание чл.625 ал.1 ТЗ във вр с чл.632 ТЗ.

     По делото е назначена и изслушана икономическа експертизата, която  дава следното Заключение:

-Размер на задълженията на ищеца към 31.12.2020г. е- 3 068лв.  лв

- Фирмата няма  задълженията н към бюджета

 Посочва се, че ищецът не разполага с  парични средства ,дялови участия, ценни книжа , няма предоставени заеми на други лица, ДМА и други активи по баланс.

Показателите за ликвидност към 08.09.2020год. изразяват невъзможността на дружеството да погаси своите задължения поради не платежоспособност , няма налични парични средства.

Коефициентите на ликвидност  и автономност към  31.12.2020год. са с нулеви  стойности, които показват, че търговеца  изпитва големи финансови затруднения и не може да покрие стойността на задълженията си към момента на подадената молба за откриване производство по несъстоятелност.

Ищецът не е  извършвал търговска дейност през  към 31.12.2020  и 28.02.2021- от предоставената информация.

Търговецът  не е в състояние да покрие задълженията които са възникнали .

Съдът като разгледа молбата, подадена по реда на чл.607а ал.1 от ТЗ и приложените към нея писмени доказателства, както и събраните в хода на производството доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, в съответствие със задължението си по чл.235 ал.1-3 от ГПК, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Молбата за откриване на производството по несъстоятелност на ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н. е допустима.

Спазени са изискванията на чл.628 ал.3 ТЗ и следва да бъде разгледана по същество.

Съгласно чл.607а ал.1 ТЗ производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен, а за да бъде открито производство по несъстоятелност, трябва да са налице материално-правните и формални предпоставки, предвидени в чл.608 ал.1 от ТЗ, чл.625 ал.1 ТЗ и чл.631 ТЗ, съответно чл.742 ал.2 ТЗ: да е подадена писмена молба до съда от лицата посочени в чл.625ал.1 ТЗ /формална предпоставка/; длъжникът да е търговец по смисъла на ТЗ; да е налице неизпълнено изискуемо парично задължение по търговска сделка или публично-правно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане; да е налице неплатежоспособност на длъжника по смисъла на чл.608 ал.1 ТЗ /евентуално да се установи свръхзадължеността му, съгласно чл.742 ал.1 ТЗ, тъй като е търговско дружество/; затрудненията на длъжника да не са временни, а състоянието на неплатежоспособност да е обективно и трайно/ арг. от чл.631 ТЗ/.

Настоящето производство  по реда на чл.625 от ТЗ е образувано по молба на длъжник, който твърди, че е в състояние на неплатежоспособност.

 Молбата е подадена от оправомощено лице и към нея са приложени изискуемите по чл.628 ал.1 от ТЗ документи.

Търговското качество на молителя е безспорно, тъй като се касае за ЕТ, вписан в търговския регистър.

 Ето защо следва изводът, че е налице една от материално-правните предпоставки за откриване на производството по несъстоятелност и формалната- молба до съда.

Следващата предпоставка е свързана с наличието на неплатежоспособност на търговеца.

 Разпоредбата на чл.608 от ТЗ свързва неплатежоспособността с невъзможността  за изпълнение на три категории парични вземания- изискуемо парично задължение по търговска сделка или публично-правно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане.

От заключението на назначената и приета като доказателство по делото съдебно-икономическа експертиза се установява задлъжнялост на търговеца  и изпадането му в състояние на неплатежоспособност.

Коефициентите на ликвидност към   31.12.2020г. са нулеви , които показват, че фирмата изпитва големи финансови затруднения и не могат да покрият стойността на задълженията си към момента на подадената молба за откриване на производство по несъстоятелност.

Търговецът  е в състояние на свръхзадълженост по смисъла на чл.742 ал.1 от ТЗ, тъй като  не разполага с имущество, което да покрие паричните му задължения.

Коефициентите за бърза  незабавна и абсолютна ликвидност ,  изчислени към 31.12.2020г. са под единица, което потвърждава становището, че дружеството е в състояние на неплатежоспособност.

Съдът намира, че са налице всички материално-правни предпоставки за откриване на производство по несъстоятелност на  ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н.,поради което молбата следва да бъде уважена.

Налице са условията на чл. 607а вр. с чл. 608 ал.1 т.1 и т.2  от ТЗ.

         От събраните по делото доказателства се установи състоянието на неплатежоспособност  на търговеца.

         Същият не е в състояние за изпълни свои безспорни публични  задължения, както и парични задължения, отнасящи се до търговска сделка.  

         ЕТ не разполага както с налични парични средства, така и с краткосрочни вземания или дълготрайни или краткотрайни активи, от ликвидирането на които да  е  в състояние да удовлетвори кредиторите си в пълен размер. Не разполага и с никакво имущество за покриване на задълженията си.

          Затрудненията на  ЕТ не са временни, а с траен и необратим характер.

          С оглед на всичко изложено, съдът намира, че  е налице състояние на неплатежоспособност на  ЕТ, което не е временно и следва за същото да бъде открито производство по несъстоятелност, ведно с произтичащите от това правни последици.

          Относно началната датата на неплатежоспособността, съдът основава извода си  на база заключението на  приетата СИЕ, че ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н.   не е изпълнява  свои изискуеми задължения   , видно от информацията отразена в отчетите при изчисляване показателите за ликвидност ,поради съдът  приема за  начална   дата на   неплатежоспособността  именно-31.12.2020г

                     Тъй като се установи, че длъжника  не разполага с имущество, нито със средства, с които да бъдат изплатени разноските по развитието на производството по несъстоятелност, на основание чл. 629бТЗ  трябва да бъдат поканени  известните кредитори на дружеството да предплатят разноски в размер на 4 000лв.

   Ако разноските не бъдат предплатени от кредиторите,  на основание чл. 632 ал.1 ТЗ,   производството по делото ще бъде спряно, а ако в срока по ал.2, не бъде поискано  възобновяването му, на основание чл.632 ал.4 ТЗ, съдът ще прекрати производството по несъстоятелност и постанови заличаване на длъжника от търговския регистър.

         Ето защо, с настоящото решение съдът не следва да  назначава синдик и да насрочва  събрание на кредиторите на дружеството.

         Молителят следва да бъде осъден да заплати държавна такса в размер на 50лв.  по  сметка на ВОС,  за сметка на масата на несъстоятелността.

     Така мотивиран и на основание чл. 630 ал.1 от ТЗ,  съдът 

 

                                        Р   Е   Ш   И :

 

         ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н.

ОПРЕДЕЛЯ за начална дата на неплатежоспособността-31.12.2020г година

ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ на ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н.

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ  длъжникът ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап.*, представлявано от К.П.Н. и постановява  ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА МУ - на осн.чл.630 ал.2 от ТЗ.

ПРЕКРАТЯВА правомощията на органите на длъжника.

ЛИШАВА длъжника от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото, включено в масата на несъстоятелността.

ЗАДЪЛЖАВА, на основание чл.9 от ТЗ ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н.,при изписване на фирмата да вписва  добавката  “в несъстоятелност”.

ДОПУСКА ОБЕЗПЕЧЕНИЕ  чрез налагане на общ запор и възбрана върху имуществото на ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н.

        СПИРА производството по несъстоятелност на ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл.*, вх. *, ап.*, представлявано от К.П.Н.

УКАЗВА на длъжника ЕТ „*“, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н. и Неговите Кредитори ,че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението, по молба на длъжника или на кредитор, ако те удостоверят, че е налице достатъчно имущество или ако депозират необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл. 629б от ТЗ в размер на 4 000 лева.

 УКАЗВА на длъжника ЕТ „*“, ЕИК*, седалище и адрес на управление: гр. В., ж.к. „*“ бл. *, вх. *, ап. *, представлявано от К.П.Н., че ако в срока по чл. 632, ал. 2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

 Решението подлежи на вписване в търговския регистър и на незабавно изпълнение.

Препис от решението да се изпрати на Агенция по вписванията към министъра на правосъдието.

Делото да се докладва след изтичане на срока по чл.632 ал.2 от ТЗ. едногодишен срок от вписване на решението в търговския регистър!

Решението може да се обжалва в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър пред  САС.

 

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: