Решение по дело №517/2017 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 96
Дата: 9 октомври 2017 г. (в сила от 9 октомври 2017 г.)
Съдия: Надя Стефанова Бакалова
Дело: 20171880100517
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 август 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.Своге, 09.10. 2017 година

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

          Свогенски районен съд    в публично  заседание на двадесет и шести септември, двехиляди и седемнадесета година  в състав :

                                                Районен съдия : Надя Бакалова

при  секретаря Ирена Стоянова разгледа докладваното от  съдията Бакалова гр.д. №  517 по описа за 2017 година, за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е по реда на чл.19, ал.1 във вр.счл. 73 от Закона за гражданската регистрация.

Предявена е искова молба от Д.Г.В. ЕГН ********** ***.Предявеният иск е по чл.19, ал.1 от Закона за гражданската регистрация.Претендира се постановяване на решение, с което да се допусне промяна във фамилното име на молителката- от   В. /както е записана в личната си карта/във Ф.

В исковата молба се сочи, че, молителката е известна в обществото с името Ф., тъй като на 28.11.2012г.сключила граждански брак с Л. Д. Ф. в САЩ, .... парк, Община ..., щат .....

В о.с.з.Столична община, район”....”не изпраща представител и не изразява становище.

В съдебно заседание, чрез процесуалния си представител  молителката изразява становище, че поддържа молбата.

Районна прокуратура С. не изпраща представител и не изразява становище по молбата.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, установи следното :

Видно от представените по делото писмени доказателства/копие на удостоверение за граждански брак № .... от 28.11.2012г., копие на шофьорска книжка, издадена от Служба по автомобилен транспорт – ... №...., копие на американски паспорт  № ...../в шофьорската си книжка и американския паспорт, молителката е записана с фамилно име Ф.

В удостоверение за раждане № ..../13.05.1986г., издадено от Столична община РНС”...”, молителката е записана с фамилно име-В.

 

От събраните по делото гласни доказателства (показанията на свидетелката С. В.)се установява, че молителката вече е известна  сред роднини,  приятели и колеги като Д.Г. Ф., а не като Д.Г.В., както и, че нееднаквата със съпруга й фамилия създава затруднения пред семейството, с оглед предстоящо заминаване на работа в А.

Това обстоятелство създава на молителката сериозни затруднения свързани с получаване на лична кореспонденция и други документи, материализиращи права, които биха се задълбочили, ако  тя продължава да носи предбрачното си фамилно име – В., вместо Ф.

Името представлява постоянно словесно обозначение на физическото лице, което служи за неговата индивидуализация, идентификация и отличаване от останалите физически лица, поради което законът допуска да бъде променяно само по изключение, при наличие на някоя от посочените по - горе предпоставки, каквато в случая съдът намира, че е налице. Името е призвано да обезпечи и определени обществени функции, в т.ч. и да индивидуализира личността при участието й в социалния живот. Правото на име е субективно, лично, неотчуждимо и неотменимо право от категорията на естествените, свързано с определен гражданскоправен субект. Юридически то е уредено с императивни правни норми. Промяната на името е регламентирана като потестативно право, което възниква при точно определени от закона основания и се упражнява по предвиден в ГПК ред /в този смисъл е решение 56 от 29.04.2004 г. по гр. д. № 513/2003 г., ІІ г. о. на ВКС/. Законодателят определя името като съставно, състоящо се от три части - собствено, бащино и фамилно, като всяка от тези части се използва при различни условия на социално общуване. В тази връзка и законът установява различни критерии за формиране на различните части на името - пълна свобода при подбора на собственото име, през вариантите за фамилно име, до стриктно указани правила за съдържанието на бащиното име.

Носенето на фамилията на другия съпруг е проявление на съществуващата между тези лица съпружеска общност и белег на тяхната принадлежност към едно общо семейство. Ето защо съдът намира, че са налице условията на  чл.19, ал.1 от Закона за гражданската регистрация и следва да се постанови решение, с което да се допусне исканата промяна. Съгласно чл. 19, ал.1 ЗГР промяна на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. Съдът счита, че сключването на гражданския брак между молителката и  настоящия й съпруг е важно обстоятелство по смисъла на цитираната разпоредба, което обосновава основателността на нейното искане за допускане на промяна във фамилното  име.

Името е и право на лицето, призвано да отстоява неговата индивидуалност, като то следва да бъде използвано реално за идентифициране на лицето както в семейството, така и при социалните му контакти извън рамките на последното, където именно намира приложение.Ето защо в конкретният случай се установява, че провеждането на възложената от закона идентификационна функция създава емоционален дискомфорт у молителката и поражда реален риск от засягане процеса на социална адаптация. С оглед доказаното по безспорен начин, че молителката Д.Г.В. в действителност се идентифицира под фамилното име “...” а не със сегашното си  фамилно име „В.”, съдът прави извод, че са налице “важни обстоятелства” по смисъла на чл. 19 от ЗГР обуславящи промяна на  фамилното име.

Молбата за промяна на име се разглежда по общите правила на охранителните производства-чл.530-чл.541 от ГПК.Общото охранително производство е едностранно и безспорно и по своята правна същност представлява съдебно съдействие при правомерно упражняване на гражданските права, целящо да породи изгодни за молителя правни последици.Предвид безспорния характер на това производство, решението, с което молбата за издаване на искания акт се уважава не подлежи на обжалване-чл.537, ал.1 от ГПК, а когато искът по ал.1 засяга правата на трети лица, породеният от това спор, ако е гражданскоправен се разрешава по исков ред/чл.537, ал.2 от ГПК; Определение № 684/08.12.2009г.по ч.гр.д.№ 678/2009г.Г.К.ІІІ Г.О. на ВКС/.

          По тези съображения Свогенският районен съд

Р     Е    Ш    И  :

ДОПУСКА ПРОМЯНА на основание  чл.19, ал.1 от Закона за гражданската регистрация, на фамилното име на Д.Г.В., а именно: вместо   В. да се запише .....

ЗАВЕРЕН ПРЕПИС от решението да се изпрати служебно на общинската администрация по постоянния адрес на лицето за отбелязване в актовете за гражданско състояние, както и на съответната служба “Бюро съдимост” по месторождение на лицето, за сведение.

Решението е окончателно.

Районен съдия :