Решение по дело №820/2019 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 393
Дата: 23 декември 2019 г. (в сила от 10 април 2020 г.)
Съдия: Мария Димова Шолекова
Дело: 20194310200820
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                        Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                          

                               град Ловеч, 23.12.2019 година

 

                                                          В ИМЕТО НА НАРОДА 

 

 

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, първи наказателен състав в открито заседание на пети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ШОЛЕКОВА

 

при секретаря : ВАНЯ КИРИЛОВА, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 820 по описа за 2019 година и за да се произнесе, съобрази :

 

          С наказателно постановление № 19-0906-000498/02.05.2019 год. на Николай Васков Недялков, Началник на сектор към ОД на МВР-Ловеч,е наложена на основание чл.177,ал.1,т.2,пр.1 от ЗДвП глоба в размер на 200,00 лева на А.А.С. ***, ЕГН: ********** за това, че на 15.04.2019 г., в 11:55 часа в  община Ловеч, на път втори клас №35 км.40+200, с посока на движение от гр.Плевен към гр.Троян, управлява собствения си нерегистриран мотоциклет *****с номер на рама ********, като не притежава свидетелство за управление на МПС, валидно за категорията към която спада управляваното от него МПС/изгубен/откраднат/, с което е извършил: управлява МПС със СУМПС, което е обявено за невалидно, тъй като е изгулено, откраднато, с което виновно е нарушил чл.150А, ал.1 от ЗДвП.

Недоволен от наказателното постановление останал жалбоподателят А.А.С., който го обжалва в срок, като незаконосъобразно и излага, че НП е издадено в нарушене на материалния и процесуалния закон и му е наложено наказание за деяние, което не е извършил, че не е посочено конкретното предложение от нормата на чл.150А, ал.1 от ЗДвП, което е нарушил, както и че в обстоятелствената част на НП не е отразено, че СУМПС е обявено за невалидно, а че не притежава СУМПС – изгубен/откраднат/. Поради изложеното моли съда да отмени НП.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован не се явява.

          Ответникът – ОД на МВР-Ловеч, сектор ПП, редовно призован не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

От събраните по делото писмени доказателства, от показанията на свидетелите С.Д. и А. Кожуарова, от становището на жалбоподателя, изразено в жалбата, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

          На 15.04.2019 г. е съставен АУАН № 984941 от св.С.Д., в присъствие на св.А.К., срещу А.А.С., за това, че на 15.04.2019 г., в 11:55 часа в община Ловеч, на ВП 2-35 км 40+200, с посока на движение от гр.Плевен към гр.Троян, управлява собствения си нерегистриран мотоциклет *****с номер на рама ********, като не притежава свидетелство за управление на МПС, валидно за категорията към която спада управляваното от него МПС/изгубен/откраднат. Справка РСОД, с което виновно е нарушил чл.150А, ал.1 от ЗДвП. По акта жалбоподателят не е направил възражения. Въз основа на акта е постановено обжалваното наказателно постановление.

          Актосъставителят и свидетелят по акта в съдебно заседание поддържат отразените констатации.

          АУАН и НП са издадени от компетентни лица съгласно представената заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи.

          АУАН и НП отговарят на изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, съдържат пълно и точно описание на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават. Не са налице нарушения на процедурата по съставяне на АУАН, който е съставен в присъствие на нарушителя и му е връчен препис от същия срещу подпис.

          От писмените и гласни доказателства по делото се установява, че жалбоподателят е притежавал СУМПС № *********, категории «В, М», което е било издадено на 20.08.2014 г. Номера на СУМПС, е отразен в АУАН и НП, като от наказващият орган е представена справка за нарушител/ л.26-27/, от която се установява датата на издаване и датата на валидност на посоченото в акта и НП СУМПС. Също така от цитираната справка се установява статуса на СУМПС – невалиден, а от писмо № 906000-10593/13.11.2019 г. на Началник сектор ПП се установява и причината документа да бъде обявен за невалиден, а именно декларация от жалбоподателя, че СУМПС с №********* е изгубено/л.28/. В писмото е отразена и датата, от която статусът на СУМПС е невалиден – 13.07.2017 г. , т.е. към датата на нарушението – 15.04.2019 г., жалбоподателят не е притежавал СУМПС, валидно за категорията към която спада управляваното от него МПС.

       Съгласно разпоредбата на чл. 150а, ал.1 (Нов - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 2 от 2018 г., в сила от 3.01.2018 г.) За да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, да не е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, както и свидетелството му за управление да е в срок на валидност, да не е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс и да не е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено.
       Съгласно разпоредбата на чл.177, ал.1,т.2 от ЗДвП /действал към момента на деянието (изм. – ДВ, бр. 2 от 2018 г., в сила от 3.01.2018 г.) Наказва се с глоба от 100 до 300 лева, който управлява моторно превозно средство, без да е правоспособен водач, без да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е загубил правоспособност по реда на чл. 157, ал. 4, или след като свидетелството му за управление на моторно превозно средство е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, или е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено;
            С оглед на легалната дефиниция, дадена в чл. 3, ал. 3 и чл. 50, ал. 1 ЗБЛД, свидетелството за управление на моторно превозно средство е официален свидетелстващ документ, който с обвързваща всички доказателствена сила установява релевантния факт - правоспособността на притежаващия го да управлява съответното моторно превозно средство. Съгласно изрична законова разпоредба - чл. 51 ЗБЛД, свидетелството за управление на моторно превозно средство е удостоверителен документ със законово определен срок на валидност. 

           В чл.150А, ал.1 и чл.177, ал.1,т.2 от ЗДвП са допълнени изискванията, на които трябва да отговаря водачът, за да управлява МПС и касаят валидността на издаденото СУМПС, но не само по отношение на срока, за който е издадено, а и по отношение статуса на същото, тъй като законодателят изрично е въвел изискване СУ да не е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено. В настоящия случай издаденото СУМПС на жалбоподателя е било обявено за невалидно поради изгубването му и е било невалидно към датата на извършената проверка, поради което правилно АНО е приел, че жалбоподателят е управлявал МПС като не притежава СУМПС, валидно за категорията, към която спада управляваното МПС. Неоснователно е възражението в жалбата, че непосочването в НП на конкретното предложение от нормата на чл.150А, ал.1 от ЗДвП създава неяснота кое предложение е нарушено, тъй като от направеното описание на нарушението в обстоятелствената част на акта и НП е видно, коя хипотеза на чл.150А, ал.1 от ЗДвП има предвид наказващия орган, а именно тази, касаеща управление на МПС с невалидно СУ. Освен това жалбоподателят сам си противоречи като първо отразява в жалбата, че не е разбрал кое предложение на чл.150А, ал.1 от ЗДвП е нарушил, а няколко реда по-долу е посочил, че се касае за хипотезата на чл.150А, ал.1 от ЗДвП, предложение последно.

Не се споделя и възражението, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено процесуално нарушение, като в АУАН за свидетел е посочено лицето, управлявало л.а.”Фиат Пунто”. Свидетелката К. е очевидец на извършените от жалбоподателя нарушения на ЗДвП, което се установява от нейните показания и тези на свид.Д., като нейният автомобил е пострадал в резултат на настъпилото ПТП, а именно удар между управлявания от жалбоподателя мотоциклет и управлявания от нея л.а., но същата като водач на МПС не е извършила нарушение на ЗДвП и по никакъв начин не е допринесла за настъпване на ПТП-то, в противен случай в хода на проверката би се стигнало до съставяне на АУАН и срещу нея. Тъй като при настъпване на ПТП не е имало други лица и именно св.К. е подала сигнал на тел.112 и е останала на мястото на произшествието, докато полицейските служители са открили жалбоподателя и той се е явил, тя е била единственият свидетел, който е могъл да внесе яснота относно авторството на деянието, че именно жалбоподателят е причинил ПТП, напуснал е местопроизшествието, както и неговото поведение. Същата е присъствала на извършената справка относно проверка на СУМПС на жалбоподателя, възприела е нарушенията, за които са били съставени АУАН, единият от които е процесния, не са налице противоречия между показанията й и тези на св.Д., който също с подробности обяснява какви нарушения е установил, поради което само поради обстоятелството, че тя е пострадала от инцидента не може да се приеме, че е недопустимо да има качеството на свидетел по акта.    

          Поради изложеното настоящата инстанция не споделя възраженията на жалбоподателя за незаконосъобразност на НП и приема, че е извършил нарушение на чл.150А от ЗДвП, което е безспорно доказано както от приложените към делото писмени доказателства, така и от показанията на свидетелите Д. и К..

          При определяне на наказанието, наказващият орган правилно  е съобразил и е приложил съответната санкционна норма на чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП, но при определяне на неговия размер необосновано е определил глоба в размер на 200 лв., като се е позовал на това, че жалбоподателят вече има наложено наказание за същото нарушение. Видно от справката за нарушител, представена от наказващият орган по отношение на жалбоподателя е било издадено НП № 19-0906-000304/25.03.2019 г. за нарушение на чл.150А, ал.1 от ЗДвП, но същото не е влязло в сила, тъй като е обжалвано и е отменено, поради което и не може да послужи като основание за завишаване на предвидената в закона минимална санкция от 100 лева.

          Поради изложените съображения, настоящата инстанция приема, че НП в частта, касаеща размера на наложеното наказание глоба следва да бъде изменено, като наказанието бъде намалено на глоба в размер на 100 лева.

          Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.`1 от ЗАНН съдът

         

                                  Р   Е   Ш   И :

 

ИЗМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ №19-0906-000498/02.05.2019 год. на Николай Васков Недялков, Началник на сектор към ОД на МВР-Ловеч, в частта, в която е наложена на основание чл.177,ал.1,т.2,пр.1 от ЗДвП глоба в размер на 200,00 лева на А.А.С. ***, ЕГН: **********, за нарушение на чл.150А, ал.1 от ЗДвП, като НАМАЛЯВА наказанието на глоба в размер на 100 /сто/ лева.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Ловешки административен съд в 14 дневен срок от съобщението на страните,че е изготвено.

 

                        

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ :