Определение по дело №340/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 12501
Дата: 22 май 2019 г. (в сила от 22 май 2019 г.)
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20191100500340
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 10 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 22.05.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI-17 състав, в закрито заседание на двадесет и втори май две хиляди и деветнадесета година, в следния състав: 

                                                               

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИРОСЛАВА КАЦАРСКА

                                                                         ЧЛЕНОВЕ : НЕЛИ АЛЕКСИЕВА

                                                                                                ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА           

 

като  разгледа докладваното от съдия Господинова ч.гр.д. № 340 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 278 ГПК вр. чл. 577, ал. 1 ГПК.

Образувано е по частна жалба, подадена от „С.Т.” ООД срещу определение от 14.12.2018 г., постановено от съдия по вписванията при Районен съд – гр. София, с което се отказва вписването в регистъра на Службата по вписванията при Районен съд – гр. София на представения с молба с вх. № 85475/ 14.12.2018 г. документ, представляващ удостоверение за преобразуване чрез отделяне на дружествата „С.Т.” ООД, „С. ДБ” ООД и „С.С.И.” ООД от дружеството „П.” ООД.

 

Софийски градски съд, след като взе предвид изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения едноседмичен срок, предвиден в чл. 275, ал. 1 ГПК вр. чл. 577, ал. 1 ГПК, който съдът приема за спазен. Този срок започва да тече на 19.12.2018 г., на която се установява, че управителят на дружеството „С.Т.” ООД е уведомен за постановения отказ, и изтича на 27.12.2018 г. при съобразяване, че 26.12.2018 г. е неработен ден. От жалбоподателя се представиха доказателства за това, че жалбата срещу отказа е подадена до съда по пощата на 27.12.2018 г., което е преди изтичане на предвидения в закона срок за обжалване. Жалбата изхожда от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е основателна.

От представените в производството заверени преписи от документи се установява, че охранителното производство, по което е постановен обжалвания отказ, е образувано по молба, подадена от „С.Т.” ООД, с която се иска да бъде вписан в Службата по вписвания план за преобразуване на дружеството „П.” ООД от 28.03.2018 г. и удостоверение, издадено от Търговския регистър при Агенция по вписванията, от което е видно, че в търговския регистър към 03.12.2018 г. е вписано преобразуване на дружеството „П.” ООД чрез отделяне, като правоприемници са следните три дружества: „С.Т.” ООД, „С. ДБ” ООД и „С.С.И.” ООД.

Доколкото юридическото лице „С.Т.” ООД е един от правните субекти, които са възникнали в резултат на извършеното преобразуване и по силата на плана за преобразуване в неговия патримониум са преминали определени имуществени права, то трябва да се приеме, че то е заинтересувано лице и като такова е легитимирано съгласно чл. 8 от Правилника за вписванията /ПВ/ да направи искане за извършване на вписване на определени актове.

При съобразяване на нормата на чл. 32а, ал. 1 от Правилника за вписванията /ПВ/, както и на задължителните указания по прилагане на тази разпоредба, дадени с т. 6 от Тълкувателно решение № 7/ 25.04.2013 г., постановено по тълк.д. № 7/2012 г. по описа на ОСГТК на ВКС, следва да се направи извод, че проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32а ал. 1 ПВ при произнасяне по искане за извършване на вписване на определен акт, с което той е сезиран, включва изследване на това дали представеният за вписване акт е такъв, който подлежи на вписване, дали е съставен съобразно изискванията на закона за форма и има ли предвиденото в чл. 6, ал. 1, б. „а” и б. „в” ПВ съдържание. Съдията по вписванията не може да проверява наличието на материалноправните предпоставки за издаване на акта, чието вписване се иска, освен ако това е изрично предвидено в закон.

В случая от изложеното от молителя в молбата, с която съдията по вписванията е сезиран, както и от приложените към нея доказателства, е видно, че представеният за вписване акт представлява удостоверение, издадено от длъжностно лице по регистрация, в което е удостоверено, че е извършено вписване в търговския регистър на преобразуване на едно търговско дружество чрез отделяне по чл. 263г ТЗ.

Преобразуването на търговските дружества, което е уредено в глава XVI на ТЗ, по правило е свързано с правоприемство, като при преобразуване чрез отделяне, като една от формите, при които то се извършва, част от имуществото на преобразуващото се дружество преминава към новоучредените и/или приемащите дружества. Ето защо и тогава, когато в имуществото на преобразуващото се дружество има вещно право върху недвижим имот или върху движима вещ, сделките с която подлежат на вписване, в чл. 263и, ал. 6 ТЗ е предвидено, че се издава удостоверение за вписването, извършено по чл. 263г, ал. 1 ТЗ, което се представя за вписване в съответния регистър. От тази разпоредба следва изводът, че удостоверението, издадено от длъжностно лице по регистрация, в което е удостоверено, че е извършено вписване в търговския регистър на преобразуване на едно търговско дружество чрез отделяне по реда на чл. 263г ТЗ, представлява акт, който подлежи на вписване в имотния регистър тогава, когато в резултат на преобразуването притежавани от преобразуващото се дружество недвижими имоти преминават в патримониума на новоучреденото дружество, като към него съгласно чл. 263и, ал. 6 ТЗ трябва да бъде приложен и договорът или планът за преобразуване.

От представения в производството акт за преобразуване на „П.” ООД е видно, че в имуществото на това дружество има недвижими имоти, като сделките за прехвърлянето на тези вещи подлежат на вписване, поради което и удостоверението за извършено вписване в търговския регистър на преобразуването на това дружество чрез отделяне подлежи на вписване в имотния регистър, воден от Служба по вписванията.

На следващо място съдът съобразява задължителните указания, дадени с т. 3 от Тълкувателно решение № 7/ 25.04.2013 г., постановено по тълк.д. № 7/2012 г. по описа на ОСГТК на ВКС, в което е посочено, че удостоверението за вписване по чл. 263в, ал. 1 и чл. 263г, ал. 1 ТЗ не е акт за прехвърляне на собственост по смисъла на чл. 4, б. „а” ПВ, нито е акт, който може да бъде приравнен на някои от другите описани в чл. 4, б. „б” – „з” ПВ, тъй като с него не се прехвърлят права на собственост, а само се удостоверява настъпилото правоприемство и поради това се явява акт, за който със закон – ТЗ, е предвидено, че подлежи на вписване, по смисъла на чл. 4, б. „и” ПВ. С оглед на това е направен извод, че неговото вписване следва да се извърши по реда на раздел II ПВ, като се спазят изискванията на чл. 6- чл. 9 ПВ. Ето защо съдът следва да отговори на въпроса дали представеният за вписване акт има предвиденото в чл. 6, ал. 1, б. „а” и б. „в” ПВ съдържание.

Представеното за вписване удостоверение има необходимото съгласно чл. 6, ал. 1, б. „а” ПВ съдържание – то съдържа индивидуализация на дружествата, придобили имоти, както и на това, което се е разпоредило с тях в резултат на преобразуването.

В чл. 6, ал. 1, б. „в” ПВ е предвидено, че подлежащият на вписване акт трябва да съдържа описанието на имота, до който се отнася актът, с посочване на вида, местонахождението (община, населено място, адрес, местност), номера на имота, площта и/или застроената площ и границите, като съгласно чл. 6, ал. 3 ПВ тогава, когато недвижимият имот се намира в район с одобрена кадастрална карта, описанието му се извършва съобразно данните по чл. 60, т. 1 - 7 от Закона за кадастъра и имотния регистър /ЗКИР/, като в тези случаи към акта се прилага и скица-копие от кадастралната карта. В чл. 6, ал. 2 ПВ са регламентирани хипотези, при които не се прилага посоченото изискване към съдържанието на акта, който е представен за вписване, а именно не се изисква в него да е направено описание на имота с изброените реквизити. Съгласно чл. 6, ал. 2, б. „б”, предл. 3 ПВ описание на имота не се изисква при актове за преобразуване на търговски дружества, какъвто характер има и удостоверението по чл. 263г, ал. 1 ТЗ, който е актът, чието вписване се иска в настоящото охранително производство, образувано по молбата на „С.Т.” ООД. След като за да бъде вписано удостоверението за вписване на преобразуване чрез отделяне, при което е осъществено разпореждане с недвижими имоти, не се изисква да бъде направено описание на тези недвижими имоти, които преминават в собственост на новоучреденото дружество от преобразуващото се, то за да бъде вписан този акт не се изисква към него да бъде представена скица-копие от кадастралната карта за тези недвижими имоти, тъй като съгласно чл. 6, ал. 3 ПВ изискването за прилагане на такъв документ съществува само в случаите, при които се прилага и изискването в съдържанието на акта да бъде направено пълно описание на недвижимия имот по чл. 60, т. 1 - 7 ЗКИР, което в случая не намира приложение.

            Предвид това, че представеният от молителят акт е такъв, който подлежи на вписване съгласно чл. 263и, ал. 6 ТЗ, както и че той има предвиденото в чл. 6, ал. 1, б. „а” ПВ съдържание, а и доколкото към него е приложен планът за преобразуване на „П.” ООД, в каквато насока е изричното изискване на чл. 263и, ал. 6, изр. 2 ТЗ, то трябва да се заключи, че са налице всички предпоставки за извършване на вписването на удостоверението, издадено от длъжностно лице по регистрация, в което е удостоверено, че в търговския регистър е извършено вписване на преобразуване на „П.” ООД чрез отделяне, като правоприемници са следните три дружества: „С.Т.” ООД, „С. ДБ” ООД и „С.С.И.” ООД.

По изложените съображения съдът намира, че подадената жалба е основателна и обжалваният отказ следва да бъде отменен.

            Така мотивиран съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ определение от 14.12.2018 г., постановено от съдия по вписванията при Районен съд – гр. София, с което се отказва вписването в регистъра на Службата по вписванията при Районен съд – гр. София на представения с молба с вх. № 85475/ 14.12.2018 г. документ, представляващ удостоверение за преобразуване на дружеството „П.” ООД чрез отделяне на дружествата „С.Т.” ООД, „С. ДБ” ООД и „С.С.И.” ООД.

ДА СЕ ВПИШЕ в регистъра на Службата по вписванията при Районен съд – гр. София удостоверение с изх. № 20181203140706/ 03.12.2018 г., издадено на основание чл. 263г ТЗ, от длъжностно лице по регистрация, в което е удостоверено, че в търговския регистър е извършено вписване на преобразуване на „П.” ООД чрез отделяне, като правоприемници са следните три дружества: „С.Т.” ООД, „С. ДБ” ООД и „С.С.И.” ООД, което искане за вписване е заявено с молба с вх. № 85475/ 14.12.2018 г., подадена от „С.Т.” ООД.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.                            2.