Решение по дело №7833/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4549
Дата: 5 юли 2018 г. (в сила от 9 юни 2020 г.)
Съдия: Росен Бориславов Димитров
Дело: 20171100107833
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 юни 2017 г.

Съдържание на акта

 

 

                              Р Е Ш Е Н И Е

 

                                    гр. София, 05.07.2018 г.

 

 

                           В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,  ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, І ГО, 13-ти с-в, в публичното заседание на седемнадесети май през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

            

                                          Председател: Росен Димитров

 

при секретаря Стефка Александрова като разгледа докладваното от съдия Димитров гражданско дело № 7833 по описа  за 2017 год., за да се произнесе, взе пред вид:

 

Предявен е иск с правно основание чл. 288, ал. 1, т. 2, б. „а“ от КЗ /отм./.

Ищецът И.А.М., ЕГН **********, /малолетен, действащ чрез законния си представител  А.М.Т./, чрез пълномощника му адв. Е.П. е предявил иск против Г. Ф., *** за заплащане на обезщетение за търпени неимуществени вреди – болки и страдания от телесни увреждания, настъпили в резултат на ПТП на 20.03.2014 г. в размер на сумата от 26 000 лв. ведно със законна лихва върху тази сума считано от 25.11.2015 г.  до окончателното й изплащане и разноските по делото.

Твърди,че виновен за катастрофата е неправоспособен водач на мотопед без регистрационен номер Я.Г.Г., което е установено с влязъл в сила съдебен акт на наказателен съд със задължителна сила съгласно чл.300 ГПК на настоящия съд.За въпросния мотопед не е имало застраховка за гражданска отговорност.

Ищецът поддържа чрез своя пълномощник предявения иск и претендира присъждане на разноски и адвокатско възнаграждение.

ответникът  Г. Ф., *** оспорва иска като неоснователен, с оглед заплатеното извънсъдебно обезщетение в размер на 16 000 лв. Твърди съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия. Моли съда да отхвърли иска. Претендира разноски.

Трето лице – помагач на ответната страна – Я.Г.Г. оспорва иска с аргумент,че детето е било безконтролно на улицата.

Доказателствата са гласни и писмени.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

От представеното по делото Решение №130 от 27.07.2015г. по нахд 233/2015 г. по описа на Районен съд - гр. Ботевград е видно, че подсъдимия Я.Г. е признат за виновен за това, че на 20.03.2014 г. в с.Осиковица, обл.Софийска, при управлението на мототорно превозно средство мотопед без регистрационен номер, е нарушил правилата за движение по пътищата /чл.16, ал.1 от ЗДвП, чл.20, ал.1 от ЗДвП и чл.117 от ЗДвП/ и предизвикал ПТП като по непредпазливост причинил телесни повреди на И.А.М.,на 7 години.

Няма спор,че за мотопеда управляван от Я.Г.Г. не е имало застраховка за гражданска отговорност,а също че последния не е имал свидетелство за правоуправлението му.

Като следствие от удара И.А.М. получил фисура (цепнатина) на черния дроб с дължина 17см, разположена в десния дял на черния дроб (в областта на 7-8 ми сегменти) и хемоперитонеум (наличие на кръв в коремната кухина) 600 мл. Ha 21.03.2014 г. И.А.М. е опериран по спешност като след отваряне на коремната кухина е намерено 600мл кръв в коремната кухина и голяма фисура (цепнатина) на външната и задна част на десния лоб на черния дроб, обхващаща 7 и 8 сегмент, с дължина 17см. некървяща в момента на оперативното лечение, с разкъсване на капсулата и без засягане на големи чернодробни съдове и жлъчни пътища.

Следоперативния период е бил гладък, пасажа възстановен. Проведено е медикаментозно лечение с антибиотиик, кръвопреливане, биопродукти, кръвоспиращи. Изписан на 31.03.2014г. клинично здрав като от контролната ехография преди изписването, черният дроб е с проследими контури, нехомогенна хиперехогенна структура в десен чернодробен дял, неразширени жлъчни пътища. Черния дроб е с големи регенеративни възможности и при нормално протекъл следоперативен период, пълното възстановяване е до 2-3 месеца.

Горното се установява от изслушана и приета съдебно-медицински експертизи от вещо лице-коремен хирург,което е прието от страните без възражения.

От показанията на св.В.Т./майка на ищеца/ се установява,че непосредствено след ПТП-то детето е било в безсъзнание,било си глътнало езика и имало кръв по главата.Лежал около 10 дни в болница,където бил опериран.Изпитвал болки около 6 месеца след травмата,а и сега понякога изпитва такива в областта на корема.Психиката му се променила,станал нервен и агресивен.

При така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

Ищецът като малолетен реализира правата си по съдебен ред при спазване на условията на чл.28,ал.4 ГПК- чрез  баща си А.М.Т..

Съгласно 228, ал.1, т.2,буква «а» КЗ  Гаранционния Ф. изплаща обезщетения на увредените лица, по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за имуществени и неимуществени вреди вследствие на смърт или телесни увреждания и за вреди на чуждо имущество, когато пътнотранспортното произшествие е настъпило на територията на Република България и виновният водач няма сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

По делото е установена фактическата обстановка при настъпване на ПТП-то , противоправното поведение на водача на мотопед без регистрационен номер Я.Г.Г., което е установено Решение №130 от 27.07.2015г. по нахд 233/2015 г. по описа на Районен съд - гр. Ботевград със задължителна сила съгласно чл.300 ГПК на настоящия съд , последствията за ищеца изразяващи се във фисура (цепнатина) на черния дроб с дължина 17см и хемоперитонеум (наличие на кръв в коремната кухина) 600 мл., както и факта,че за управлявания от неправоспособния виновния водач мотопед не е имало валидна застраховка «Гражданска отговорност».

Поради изложените съображения, съдът намира, че предявеният иск за претърпени неимуществени вреди е ОСНОВАТЕЛЕН.

Неговият размер следва да бъде определен съгласно правилото на чл. 52 ЗЗД, което предвижда, че при непозволено увреждане обезщетение за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост.

При определяне размера на дължимото обезщетение съдът следва да вземе пред вид степента на уврежданията, претърпените интензивни болки и страдания в началния период след злополуката и продължилите такива около 3 месеца след това. Следва да се отчете малката възраст на пострадалия,а също и факта,че е налице пълно физическо възстановяване.

По възражението за съпричиняване: Обективният характер на съпричиняването е признат изрично от Върховния съд в ППВС № 17/1963 г. - т. 7. Съобразно конкретните обстоятелства разпоредбата на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД се прилага и в случаите, при които малолетно дете допринесе за настъпване на резултата, независимо от неспособността на тези субекти да действат разумно.

Факт е, че произшествието е настъпило на пътното платно,предназначено за движение на ППС, където малолетното дете се е намирало, в непосредствена близост до къщата, в която е живеело. Ето защо според съда е налице липсата на контрол върху действията му от страна на близки и родители и  е налице съпричиняване на вредоносния резултат от пострадалия в размер на 20%.

На основание изложеното, съдът намира, че искът за неимуществените е основателен в размер за сумата от 22 000 лв.,а след приспадане на приетия процент на съпричиняване и извънсъдебно платените 16 000 лв.,следва да се уважи в размер на 1600 лв., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 25.11.2015 г. до окончателното й изплащане. Съдът намира този размер за справедлив и обоснован с оглед претърпените от ищеца болки и страдания и тяхната продължителност и интензитет,неговата възраст и факта,че е практически възстановен от уврежданията и отговаря на принципа на справедливостта и социално-икономическите условия на живот в страната.

Над уважения размер до претендирания такъв от 26 000 лв. искът за неимуществени вреди като неоснователен следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

Страните са поискали адвокатско /чл.38 ЗА/ и юрисконсултско /чл.78,ал.3 ГПК/ възнаграждения и съобразно изхода на делото ответникът следва да заплати на адвокатско дружество „Ч., П. ***, БУЛСТАТ********възнаграждение по реда на чл.38 от ЗА в размер на 410 лв. с ДДС.

 Ищецът ,чрез своя баща и законен представител следва да заплати на ответника сумата от 200 лв.-юрисконсултско възнаграждение .

Съобразно този  изход на делото, ответникът следва заплати по сметка на СГС държавна такса в размер на 64 лв. и сумата от 15 лв.- разноски заплатени от бюджета на съда.

       Водим от горното, съдът        

 

                                   Р   Е   Ш   И   :

 

ОСЪЖДА на основание чл. 288, ал. 1, т. 2, б. „а“ от  КЗ /отм./ Г. Ф., *** да заплати на И.А.М., ЕГН **********, /малолетен, действащ чрез законния си представител А.М.Т., ЕГН **********/, чрез пълномощника му адв. Е.П., съдебен адрес:***   сумата от 1600 лв. - неимуществени вреди от непозволено увреждане настъпило при пътно- транспортно произшествие на 20.03.2014 год., ведно със законната лихва върху главницата от 25.11.2015 до окончателното  й изплащане, като ОТХВЪРЛЯ предявеният иск над уважения размер до предявения от 26 000 лв. като неоснователен.

ОСЪЖДА Г. Ф., *** да заплати на на адвокатско дружество„Ч., П. ***, БУЛСТАТ********възнаграждение по реда на чл.38 от ЗА в размер на 410 лв. с ДДС ,а по сметка на СГС държавна такса в размер на 64 лв. и сумата от 15 лв.- разноски заплатени от бюджета на съда.

ОСЪЖДА И.А.М., ЕГН **********, малолетен, действащ чрез законния си представител А.М.Т. да заплати на Г. Ф., *** разноски по делото в размер на 200 лв.

РЕШЕНИЕТО е постановено при участието на трето лице – помагач на ответната страна Г. Ф. – Я.Г.Г., ЕГН **********, с адрес: ***.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

  

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: