Разпореждане по дело №560/2016 на Районен съд - Ботевград

Номер на акта: 852
Дата: 24 ноември 2016 г. (в сила от 15 февруари 2017 г.)
Съдия: Цветан Христов Петков
Дело: 20161810200560
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 22 ноември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

     РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

                                                                          

 

                                               гр.Ботевград, 24.11.2016г.                              

 

БОТЕВГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, първи състав, в закрито заседание на двадесет и четвърти ноември   две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

                    СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК : ЦВЕТАН ПЕТКОВ

 

като разгледа докладваното от съдия ПЕТКОВ НОХД № 560 по описа за 2016 г. и за да се произнесе,взе в предвид следното :

     Производството по делото е образувано по внесен в съда обвинителен акт по пр.преписка №317/2013г. по описа на РП – гр.Ботевград, по досъдебно производство – сл.д. №12/2014г.  по описа на ОСлО при СОП по обвинението на  Т.Й.Н. с ЕГН **********,***, пл.”Освобождение” №5, за престъпление по чл. 210, ал.1 т.5 вр.  ал.1 вр. чл.209, ал.1 вр.  чл.26, ал.1  от НК.

       Не са налице предпоставките и основанията по чл.24, чл.25 и чл.26 от НПК за спиране или прекратяване на наказателното производство.

      По време на досъдебното производство обаче са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, обуславящи прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на РП-Ботевград.

      Касае се за отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, допуснати в хода на досъдебното производство и при  изготвяне на обвинителния акт, с което се нарушава правото на защита на обвиняемия.

       Съобразно разпоредбата на чл.246, ал.2 от НПК, в обстоятелствената част на обвинителния акт се посочват : „престъплението, извършено от обвиняемия, времето, мястото и начинът на извършването му…“. С оглед гарантиране правото на защита
на обвиняемия, което включва в себе си правото да бъде запознат с
фактическите и юридическите рамки на обвинението, което му е
повдигнато, в обвинителния акт трябва да намерят място всички факти, които са от значение за квалификацията на деянието и същите да са посочени по ясен и недвусмислен начин. В случая това се отнася до отделните престъпни деяния, с които се твърди, че обвиняемата сама и като посредствения извършител е осъществила продължаваното престъпление.

      На следващо място е налице несъответствие между обстоятелствената част на обвинителния акт и диспозитива му относно начина на извършването на някои от отделните деяния и относно времето на извършване на това спрямо св.Димова.

        В обстоятелствената част на настоящия обвинителния акт липсва пълно и ясно описание на  фактите, които обуславят съставомерността на всяко от  деянията спрямо К.В., Л., П.И., П. Ч.в, Т. С. и Л. Д.  и участието на обвиняемата в неговото осъществяване - не е посочено по какъв начин всеки един от тях  е бил въведен в заблуждение относно организирането и провеждането на  конкретната  екскурзия, кога и къде се е случило това.  В обвинителния акт не е посочено и не става ясно поради каква причина горепосочените шест лица са предали съответните суми пари на обвиняемата.

         Като цяло, не става ясно колко пари св.Димова е предала на обв.Н., като на стр.8 от ОА само е посочено единствено, че й е предала събраните пари от записалите се при нея лица, но не е посочено и че тя й  е дала нейни пари. Едва на стр.9 от ОА е посочен размер на тези пари и то объркано и неясно -  под формата на това,   че  са останали невъзстановени сумите, които св.Димова е събрала от лицата, записали се за двете екскурзии – в общ размер на *0лева, при положение че същите така както са посочени в обвинителния акт са *0.00лева. Също там е отразена  и като невъзстановена и сумата, която Д. е предала на обв.Н. в размер на 370.00лева за екскурзията до Лондон и Манчестър, но който размер не съответства на действително заплатения и посочен в диспозитива, а именно 390.00лева, като дори не е уточнено чии са тези пари.

         Видно от изложеното в обстоятелствената част относно начина на извършване на отделните деяния, е че повечето от тях  са били осъществени не пряко от обвиняемата, а като посредствен извършител – чрез св.Димова, т.е тя самата не е предприемала никакви действия спрямо по –голяма част от пострадалите лица /с изключение на К.В., Л., П.И., П. Ч., Т. С., Л. Д. и Е. Д./. При привличането на обвиняемата и в диспозитива на обвинителния акт обаче е посочено друг начин на извършване на тези  деяния, а именно че те са били осъществени от самата обвиняема и чрез св.Д., което е в противоречие с изнесеното  от прокурора в обстоятелствената част на ОА. Същото се отнася и до времето на извършването на деянието на обвиняемата спрямо Е. Д.. Видно от изнесеното в обстоятелствената част на ОА, е че св.Д. е била въведена в заблуждение от обв.Н. в средата на месец декември 2012г.    и  до предаването й на парите – сумата от 390.00лева /началото на месец януари 2013г./ тя е поддържала заблуждението й, т.е деянието спрямо Д., така както е посочено в обстоятелствената част на ОА е извършено от средата на месец декември 2012г. до началото на месец януари 2013г. 

        Обсъдените нарушения несъмнено са съществени според критериите, отразени в ТР № 2/ 2002 г. на ВКС, доколкото ограничават основни права, гарантиращи пълноценната защита на обвиняемия и са допуснати именно при привличането на обвиняемия и при повдигане на окончателните му обвинение пред съда с обвинителния акт. Въпреки това, нарушенията са от категорията на отстранимите по смисъла на чл. 248 ал.2 т.3 НПК. За тяхното преодоляване е необходимо прокурорът да извърши нов анализ на доказателствата по делото и повдигнатото обвинение, като съобрази изложените в настоящото разпореждане констатации и съображения, ако се налага – да разпореди или лично да извърши ново привличане на обв.Н., като осигури прецизно, пълно и конкретно формулиране на текстовата част на обвинението и правната му квалификация, както и да  бъде прецизиран предмета на доказване в обстоятелствената част на обвинителния акт.        

                  Водим от горното и на основание чл.249 във връзка с чл.248, ал.2, т.3 от Наказателно-процесуалния кодекс съдия –докладчикът

 

      

Р   А   З   П   О  Р   Е   Д   И :

 

 

                  ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД № 560/16 г. по описа на Районен съд – Ботевград и ВРЪЩА делото на прокурора при Районна прокуратура гр.Б., за отстраняване на допуснати нарушения, посочени в обстоятелствената част на разпореждането.

         След влизане в сила на разпореждането, настоящето дело ведно с приложените към него обвинителен акт и досъдебно производство – сл.д. №12/2014г.  по описа на ОСлО при СОП, да се изпрати по компетентност на Районна прокуратура – ..

                    РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване и протест с частна жалба и частен протест в седмодневен срок от съобщението до страните за постановяването му, пред СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД.

 

 

                                 СЪДИЯ – ДОКЛАДЧИК :