Решение по дело №3967/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263005
Дата: 22 септември 2022 г. (в сила от 29 юли 2024 г.)
Съдия: Десислава Георгиева Янева-Димитрова
Дело: 20181100103967
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 март 2018 г.

Съдържание на акта

  Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ….

гр. София, 22.09.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийският градски съд, І ГО, 5 състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети февруари през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА ЯНЕВА

 

и секретар Н.Първанова, като разгледа докладваното от председателя гражданско дело № 3967 по описа за 2018 год., за да се произнесе взе предвид следното:

           

                        Предявeн е от Е.Р.П. против „З. “Е.“ АД  иск с правно основание чл. 432, ал.1 от КЗ.                                                                                                                   Ищцата твърди, че пострадала на 02.01.2018 г. при пътно-транспортно произшествие, настъпило по вина на водача на л.а „Мерцедес МЛ“ с рег. № ********– Я.С.С., чиято отговорност била застрахована от ответното дружество по договор за застраховка ”Гражданска отговорност”. Поддържа, че при катасатрофата получила следните телесни повреди и усложнения: контузио церебри; контузио регио фронталис капитис; последици от вътречерепна травма; посттравматична енцефалопатия; астено-адинамичен синдром с хиперсомния, от които претърпяла неимуществени вреди, изразили се в болки и страдания. Счита, че справедливият размер на обезщетението за неимуществени вреди възлиза на 100 000 лв. Моли съда да осъди ответника да й заплати обезщетение за неимуществени вреди в горепосочения размер, ведно със законната лихва, считано от 02.01.2018 г. до окончателното изплащане.

                        Ответникът оспорва иска, като поддържа следните възражения: оспорва механизма на настъпване на ПТП; твърди, че поведението на сочения от ищцата деликвент не било противоправно и виновно; произшествието настъпило, поради виновното и противоправно поведение на самата ищца, за което бил съставен АУАН № 492827/02.02.2018г.; оспорва наличието на причинно-следствена връзка между произшествието и твърдените от ищцата вреди; поддържа възражения за съпричиняване на вредите от ищцата, която пътувала без поставен предпазен колан и допуснала нарушение на чл. 37, ал.1 от ЗДвП, като не пропусната насрещно движещия се л.а. „Мерцедес“; оспорва размера на иска; оспорва претенцията за законна лихва. Моли съда да отхвърли иска.

                        Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

            По иска с правно основание чл. 432, ал. 1 от КЗ за неимуществени вреди:

            За да бъде уважен предявеният иск ищецът трябва да ангажира доказателства за следните обстоятелства: 1/за наличието на договор за застраховка ”Гражданска отговорност” между собственика на автомобила, управляван от прекия причинител на вредата, и ответното дружество; 2/за юридическите факти от състава на чл. 45 от ЗЗД по отношение на водача на застрахованото от ответното дружество МПС: вреда, противоправно деяние и причинно-следствена връзка между противоправното деяние и вредата; 3/да докаже размера на дължимото обезщетение.                                                                          Страните не спорят, че към датата на пътно-транспортното произшествие отговорността на водача на л.а „Мерцедес МЛ“ с рег. № ********е била застрахована по договор за застраховка „Гражданска отговорност“, което се установява и от служебно извършена от съда справка на официалния сайт на Гаранционния фонд.

От заключението на автотехническата експертиза, което съдът приема, се установява следният механизъм на настъпване на катастрофата: На 02.01.2018 г., около 13:50 ч., л.а „Мерцедес МЛ 320“ с рег.№ ********се е движел по бул. „Петър Дертлиев“ в посока от бул. Сливница“ към бул. „Царица Йоана“. По същото време л.а „Фолкстаген Поло“ с рег.№ ********, управляван от ищцата, се е движел по бул. „Д-р Петър Дертлиев” в посока от бул. „Царица Йоана” към бул. „Сливница”, като на кръстовището с ул. „Ген. В. Динчев“ тя е предприела маневра “завой наляво“. Тъй като двата автомобила са навлезли едновременно в кръстовището, водачът на л.а „Мерцедес“ е възприел навлезлият пред него л.а. „Фолксваген“ и е реагирал с аварийно спиране, но независимо от това е настъпил удар между предната част на л.а „Мерцедес“ и страничната дясна част на л.а „Фолксваген“. Платното на булевард „Петър Дертлиев“ преди кръстовището с ул. „Ген.В. Динчев“, считано в посока към бул. „Сливница“, се е състояло от четири ленти за движение, като най - дясната е била предназначена за движение направо и надясно, следващите отляво две ленти са били само за направо и най - лявата лента е била предназначена за движение наляво. Пътните ленти и тяхното предназначение са били обозначени със знак Д1. (Брой на пътните ленти и посоки за движение по тях). В обратната посока (по която се е движел л.а „Мерцедес“) платното е било с три ленти, като дясната лента е била за завой надясно, а другите две са били за движение направо, като преди кръстовището е имало пътен знак Г4 и пътен знак Б З. Процесното кръстовище е било организирано със светофарна уредба на две нива с по една секция (не е имало специална секция за ляв завой по ул. „Ген. В. Динчев“). Според вещото лице, процесното ПТП не би настъпило, ако ищцата, която е управлявала л.а. “Фолксваген Поло“, бе пропуснала движещия се в права посока л.а „Мерцедес“, тъй като за л.а „Фолксваген Поло“ не е имало специална секция за ляв завой на светофарната уредба – следвало е да се извърши класически ляв завой с пропускане на насрещно движещите се в права посока автомобили. Според експерта, от техническа гледна точка причина за настъпване на катастрофата са субективните действия от страна на ищцата, която е управлявала л.а „Фолкстаген Поло“ с рег.№ ********. Вещото лице е посочило, че от материалите по делото не може по изчислителен път да определи скоростта на движение на участниците в катастрофата. Ищцата е извършвала завой под 90°, който може да се изпълни без поднасяне със скорост не по - висока от 20 - 25 км/ч. При светещ зелен сигнал на светофарната уредба за водача на л.а „Мерцедес“, за водача на л.а „Фолксваген Поло“ също е светел зелен сигнал на светофарната уредба, което е позволявало на ищцата да навлезе в кръстовището, но за да извърши маневрата „завой наляво” е следвало да пропусне движещите се в права посока автомобили.

 В своите показания св.С. – водач на л.а „Мерцедес МЛ“ с рег. № ********– заявява, че е участвал в ПТП. Катастрофата настъпила на бул. „Петър Дертлиев“ в гр. София. Движел се в посока  от бул.„Сливница“ към бул.„Царица Йоана“. На първото регулирано със светофар кръстовище след бул.„Сливница“ се движел в права посока. Кръстовището било урегулирано със светофарна уредба. При преминаването му през  кръстовището светел зелен сигнал на светофара. Отсреща се движел  автомобил, който идвал от бул. „Царица Йоана“ и предприел маневра „завой наляво“, като се оказал на пътя на движение на автомобила, управляван от свидетеля. За този автомобил също имало светофарна уредба. Двата автомобила се ударили. Сблъсъкът настъпил в предната част на автомобила на свидетеля - предна централна и предна дясна част. За другия автомобил ударът настъпил от дясната страна, гледано по посока на движението, странично. Свидетелят счита, че се е движел вероятно с 45-50 км/час. Вече бил на нивото на светофарната уредба, когато възприел водача на другия автомобил, видял как автомобилът прави ляв завой. Приблизителното разстояние между двата автомобила било около 3-4 метра, когато го възприел. Опитал се да спре своя автомобил, натиснал спирачката, не бил отклонявал вниманието си. Другият водач най-вероятно не бил натиснал спирачките на автомобила, защото  продължил да се движи и отишъл в посока към уличката. Не останал на място. Катастрофата настъпила в светлата част на денонощието, около 13:50 часа. Пътят бил мокър. В момента на катастрофата не валяло. Веднага след удара свидетелят излязъл от автомобила си и отишъл при другия автомобил, който се бил отдалечил от мястото на удара, на разстояние от около 6-8 метра. Видял водачката на другия автомобил. Тя била в съзнание в този момент, осъществил словесен контакт с нея.

По искане на ищцата е разпитан св.А., който твърди, че бил очевидец  на катастрофата. Според неговите показания произшествието настъпило в ранния следобяд през  2018 г. Видял как била ударена ищцата. Тя се изнесла с колата си да минава на зелен светофар и светнало червено. Няколко секунди след това водачът на другия автомобил минал на червено и я ударил. Ищцата изчакала да светне зелено за нея, след което тръгнала да завива, но тогава другият автомобил я ударил и тя останала на кръстовището.

Видно от удостоверение от СДВР- отдел "Пътна Полиция" срещу ищцата Е.Р.П. в качеството на водач на л.а.„Фолксваген Поло“ с рег. № ******** е съставен АУАН № 492827/02.01.2018г. за допуснати нарушения на чл. 37, ал. 1 от ЗДвП и чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и е издадено НП № 18-4332- 000473/23.02.2018г., с което й е наложено административно наказание „глоба“ в размер 200 лв. по чл. 179, ал. 2 от ЗДвП и 10 лв. по чл. 183, ал. 1, т. 1 от ЗДвП. Същото й е връчено на 02.04.2018 г. С решение на СРС-НО-23 състав по НАХД №8008/2018г., наказателното постановление  №18-4332- 000473/23.02.202018г. е отменено  в частта, в която й е наложена глоба от 200 лв. по чл. 179, ал. 2 от ЗДвП и е потвърдена  глобата от 10 лв. по чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП.

Представени са АУАН № 492827/02.01.2018г. за допуснати нарушения на чл. 37, ал. 1 от ЗДвП и чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и издадено НП № 18-4332- 000473/23.02.2018г., както и решение на СРС-НО-23 състав по НАХД №8008/2018 г., от които се установяват същите обстоятелства, посочени и в горецитираното удостоверение на СДВР “Пътна полиция“.

 От заключението на медицинската експертиза, което съдът приема, се установява, че ищцата в резултат на ПТП е получила следните увреждания: контузия в челната област на главата /контузио регио фронталис капатис комоцио церебри/; мозъчно сътресение със загуба на съзнание без отпадна неврологична симптоматика. При направено КТ изследване на мозъка от 04.01.2018 г. не са установени огнищни промени в структурите на мозъка. На ищцата е проведено консервативно болнично реанимационно лечение с вливания на водносолеви разтвори и симптоматично противоболково медикаментозно лечение. Тя е търпяла интензивни болки в първите дни след преживяната травма по време на болничното лечение, които постепенно са започнали да отшумяват в резултат на приложената медикаментозна терапия. Изписана е с подобрение. Около месец след преживяната ЧМТ е консултирана с невролог, поради оплаквания от главоболие, замаяност, забравяне, при което е констатиран дискоординационен синдром и брадипсихия. Назначена е медикаментозна церебропротективна терапия и антиепилептична /Невротоп 200 мг за 3 месеца/. Липсват данни за по-нататъшно проследяване на състоянието на ищцата, както и за провеждане на съответни изследвания КТ, ЕЕГ, ЯМР на мозъка и др. Според вещото лице, всички видове по тежест травми на главата имат потенциал за нанасяне на значителнии дълготрайни увреждания като посткомоционен церебрален синдром, изразяващ се в пристъпно главоболие, световъртежни кризи, нарушено равновесие, паметови смущения, лесна умора, емоционална лабилност, безсъние, тревожност, натрапливост, депресия, гърчове. Необходимо е проследяване на тези пациенти от специалисти – невролог, психиатър и провеждане на контролни изследвания - ЕЕГ и неврообразна диагностика. Това състояние е индивидуално за всеки пациент. Церебрастенният синдром след мозъчно сътресение, който е налице у ищцата като късна проява на травмената болест на мозъка, може да трае няколко месеца, а понякога и с години, включващ гореописаните оплаквания, корелиращи понякога с нистагъм, повишена възбудимост на вестибуларния апарат и пр./консултация с невролог д-р Милков от 09.02.2018 г./. Диагностицираната травмена енцефалопатия у пациентката представлява късна проява на онези форми на травмената болест на мозъка, които предизвикват органична увреда на мозъчната тъкан, тежка комоция - контузия на мозъка, проникващи черепномозъчни травми и пр., каквито данни липсват в приложената медицинска документация за ищцата.

            При така събраните доказателства предявеният иск по чл.432, ал.1 от КЗ е неоснователен, поради следните съображения:

 Не бе доказано по делото поведението на водача на л.а „Мерцедес МЛ“ с рег. № ********да е било противоправно и да е в причинно-следствена връзка с катастрофата. От заключението на автотехническата експертиза, което съдът приема като компетентно и обективно дадено, се установява, че единствената причина за настъпване на катастрофата е поведението на самата ищца, която е управлявала л.а „Фолксваген Поло“ с рег.№ ********. Двамата водачи са навлезли в кръстовището на зелен светофар, но за да извърши маневрата „завой наляво” ищцата е следвало да пропусне движещите се в права посока автомобили. Експертът е категоричен, че произшествието не би настъпило, ако ищцата бе пропуснала движещия се в права посока л.а „Мерцедес МЛ“ с рег. № СВ ******.

Съдът не кредитира показанията на св.А., който твърди, че водачът на л.а „Мерцедес МЛ“ с рег. № ********навлязъл в кръстовището на червен светофар, за разлика от ищцата, която навлязла в кръстовището на зелен сигнал, тъй като тези показания не се подкрепят от автотехническата експертиза. Експертът разяснява, че при светещ зелен сигнал за ищцата, е светел зелен сигнал и за водача на л.а „Мерцедес МЛ“ с рег. № СВ ******. Липсват и доказателства св.А. да е бил очевидец на катастрофата. В съставения акт за установено административно нарушение за очевидец е посочено друго лице – Радослав Иванов Кръстев, не и св.А.. Тъй като неговите показания изцяло противоречат на автотехническата експертиза съдът не ги кредитира. За разлика от неговите показания, показанията на втория свидетел - Я.С.С., който е бил водач на л.а „Мерцедес МЛ“ с рег. № СВ ******, са последователни и логични и се подкрепят от автотехническата експертиза, поради което съдът ги цени като достоверни. Според тях, както и според автотехническата експертиза, св.С. е навлязъл на зелен сигнал на кръстовището, а ищцата е предприела маневра „завой наляво“ без да му осигури предимство и по този начин се е оказала на пътя на движение на неговия автомобил, в резултат на което е настъпила катастрофата.

Тъй като липсват основни елементи от ФС на чл.432, ал.1 от КЗ - не бе доказано противоправно поведение на сочения от ищцата деликвент, нито наличието на причинно-следствена връзка между неговото поведение и катастрофата, предявеният иск следва да бъде отхвърлен.  

По разноските:                                                                                                                             Ищцата следва да бъде осъдена да заплати на ответника, на основание чл.78, ал.3 от ГПК, направените по делото разноски в размер общо на 365 лв., от които 250 лв. за вещо лице, 10 лв. – депозит за свидетел, 5 лв. – държавна такса за издаване на съдебно удостоверние и 100 лв. за юрисконсултско възнаграждение.

Мотивиран така, съдът

   

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Е.Р.П., ЕГН **********,***, против „З. Д.Е.” АД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:*** иск с правно основание чл. 432, ал. 1 КЗ за сумата от 100 000 лв./обезщетение за неимуществени вреди, изразили се в преживени болки и страдания от следните телесни повреди: контузио церебри; контузио регио фронталис капитис; последици от вътречерепна травма; посттравматична енцефалопатия; астено-адинамичен синдром с хиперсомния, причинени при пътно-транспортно произшествие, настъпило на 02.01.2018 г. по вина на водача на л.а „Мерцедес МЛ“ с рег. № ********– Я.С.С., по време на действие на застрахователен договор за застраховка „Гражданска отговорност”/, ведно със законната лихва, считано от 02.01.2018 г. до окончателното изплащане.

 

ОСЪЖДА Е.Р.П. да заплати на „З. Д.Е.” АД, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, направените по делото разноски в размер на 365 лв.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Софийски апелативен съд  в двуседмичен срок от връчването на страните. 

 

СЪДИЯ :