Присъда по дело №437/2019 на Районен съд - Елхово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 ноември 2019 г. (в сила от 4 декември 2019 г.)
Съдия: Виолета Костадинова Апостолова
Дело: 20192310200437
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 11 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А    № 58

Гр.Елхово, 18.11.2019 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ЕЛХОВСКИЯТ районен съд, в публичното съдебно заседание на осемнадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА АПОСТОЛОВА

 

                                    СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.Г.Г.

                                                                             2.Н.А.

 

при секретаря Н. З. и с участието на прокурор С. С. като разгледа докладваното от съдията НОХД № 437 по описа на съда за 2019 година и

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимият Д.К.Х. /D.K. K./, роден на *** година в гр.Арбил, Р Ирак, гражданин на Република Ирак, с основно образование, адрес:*** в Р Ирак, неосъждан, неженен, безработен, за ВИНОВЕН в това, че на 03.11.2019 година през ГКПП Лесово, община Елхово, действайки като извършител, влязъл през границата на страната от Република Турция в Република България, без разрешение на надлежните органи на властта, като макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, поради което и на основание чл.279,  ал.1, вр. чл.63, ал.1, т.4 и т.5 от НК и чл.54 от НК го ОСЪЖДА на ТРИ МЕСЕЦА лишаване от свобода и ОБЩЕСТВЕНО ПОРИЦАНИЕ, което да се изпълни чрез публикуване на настоящата присъда на сайта на Община Елхово.

На основание чл.69, вр. с чл 66, ал.1 от НК ОТЛАГА изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода спрямо подсъдимия Д.К.Х. за изпитателен срок от ЕДНА ГОДИНА, считано от влизане на присъдата в сила.

ПРИСЪДАТА подлежи на въззивно обжалване и протестиране пред Ямболски окръжен съд чрез Елховски районен съд, в 15-дневен срок, считано от днес.

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ....................

                                                        /В. Апостолова/

 

         СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  1.......................

                                                           /Г. Г./

 

                                                         2.......................

                                                          /Н. А./

Съдържание на мотивите

Мотиви към  Присъда № 58 от 18.11.2019 година, постановена по  НОХД № 437/2019 година по описа на РС - Елхово:

 

Производството по делото е образувано по внесен от РП - Елхово обвинителен акт против Д.К.Х. /D. K. K./, роден на *** година в гр.Арбил, Р Ирак, по обвинение в престъпление по чл. 279, ал.1, вр. чл.63, ал.1, т.4 и т.5 от НК за това, че на 03.11.2019 година през ГКПП Лесово, община Елхово, действайки като извършител, влязъл през границата на страната от Република Турция в Република България, без разрешение на надлежните органи на властта, като макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си

В съдебно заседание участващият по делото прокурор поддържа повдигнатото против подсъдимия обвинение, като намира същото за доказано по категоричен начин, както от обективна, така и от субективна страна. Предлага за извършеното от подсъдимият престъпление по чл.279, ал.1, вр. чл.63, ал.1, т.4 и т.5 от НК да му бъде наложено при условията на чл.54 от НК наказание лишаване от свобода в минимално предвиденият размер, както и обществено порицание, като на основание чл.69, вр. с чл.66, ал.1 от НК изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода да бъде отложено за изпитателен срок от една година.

Подсъдимият  Д.К.Х. е редовно призован за съдебно заседание по реда на чл. 180, ал.3 от НПК, чрез служебният му защитник адв. Пл. М.. Производството по делото е протекло в отсъствието на подсъдимия и с участието на назначеният му служебен защитник – адв. Пл. М. от АК – Ямбол.

В съдебно заседание защитникът на подсъдимият заявява, че от събраните по делото доказателства се установява по безспорен начин, че Д.К.Х. е осъществил от обективна и субективна страна деянието по чл. 279, ал.1, вр. чл.63, ал.1, т.4 и т.5  от НК, но  тъй като са налице многобройни смекчаващи вината обстоятелства, желае на подсъдимият да се наложи най-лекото предвидено за осъщественото престъпление наказание и спрямо него се приложи и разпоредбата на чл.69, вр. с чл.66 от НК и се отложи от ефективно изтърпяване наказанието лишаване от свобода за изпитателен срок от една година, а наказанието глоба да бъде заменено с обществено порицание.

Съдът, след като обсъди поотделно и в съвкупност събраните и проверени в хода на съдебното следствие гласни и писмени доказателства, прие за установено от фактическа страна следното:

Подсъдимият Д.К.Х. е роден на *** година в гр.Арбил, Р Ирак, живеел в същия град и е гражданин на Република Ирак. Същият към момента на извършване на деянието, в което е обвинен, не е бил навършил 18-годишна възраст. Видно от обясненията на подсъдимият, дадени в хода на ДП и прочетени в съдебно заседание по реда на чл. 279, ал.2, вр. с ал.1, т.2 от НПК, Д.К.Х. решил да напусне родината си и да отиде в Европейска държава, и по-конкретно във Великобритания, където  живеели негови роднини. В средата на м. октомври 2019г. подсъдимият напуснал страната си и пристигнал в Република Турция. Там той се срещнал с човек, който предварително уговорил с бащата на Х. начина на пътуването му от Р Турция до Великобритания и този човек го завел до гр. Истанбул. След няколко дни същият човек отвел подсъдимия и други 4 лица в близост до място, където имало много спрени камиони, качил ги в товарното отделение на лекотоварен автомобил,  управляван от молдовски гражданин и така петимата се придвижили до турско-българската граница. На 03.11.2019година Д.К.Х. влязъл през границата на страната ни от Република Турция в Република България през ГКПП-Лесово, обл.Ямбол укрит в автомобила.  

 На 02/03.11.2019 година, свидетелят Д.С. - граничен полицай в ГПУ - Елхово към РДГП-Елхово, бил на работа, ношна смяна и изпълнявал задълженията си по служба на ГКПП с. Лесово, когато около 02.00 часа на трасе вход за автомобили към Република България от Република Турция, се явил автомобил с чужда регистрация за обработка. След извършена проверка първоначално не се установили нередности, но впоследствие при осъществената митническа проверка възникнали съмнения за лица, които не са преминали през граничната проверка и това наложило да се проверят записите от видеокамерите за наблюдение в района на ГКПП Лесово. Установило се от тези записи, че от страничната врата на този автомобил с молдовска регистрация излизат 5 лица, които не са били преминали паспортен контрол. Било разпоредено да се извърши проверка за евентуално установяване на укрити лица в проверяваният автомобил и се организирали действия по издирване на лицата. От показанията на св. С. е видно, че на около 200 метра от ГКПП той и колегите му открили петте лица, които видели на видеозаписите да излизат от автомобила – четирима мъже и една жена, един от които бил подсъдимият Д.К.Х.. И петимата не представили документ за самоличност и заявили, че са от Ирак. Подсъдимият и другите четири лица били задържани, след което била установена самоличността им от разследващия орган по техни данни, вписани и в съставените документи, приложени по делото – заповеди за задържане, заповеди за принудтелно настаняване в СДВНЧ и др.

Така от показанията на свидетеля С. е видно, че подсъдимият е преминал линията на държавната ни граница без разрешение на надлежните органи на властта – укрит в  микробус, управляван от молдовски  гражданин, като е целял избягването на граничния контрол при влизането на територията на Република България от Република Турция.

Няма данни по  делото, след задържането му, подсъдимият да е подал молба за особена закрила по реда на ЗУБ и да е поискал убежище в Република България.

 От приложената по делото справка за съдимост, издадена от ЦБС при МП, се установява, че подсъдимият Д.К.Х. не е осъждан на територията на Република България към момента на деянието,

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните в хода на съдебното следствие доказателства - от обясненията на самият подсъдим, прочетени в хода на съдебното следствие по реда на чл. 279, ал.2, вр. с ал.1, т.2 от НПК, показанията на свидетеля Д.С., дадени в хода на съдебното следствие, както и от писмените доказателства, приложени по делото и приобщени към доказателствения материал чрез прочитането им по реда на чл.283 от НПК. Между обясненията на подсъдимият и показанията на разпитаният по делото свидетел, съдът не констатира противоречия. Показанията на свидетелят са правдиви, логични и последователни, поради което същите се възприеха от съда и се кредитираха като достоверни и обективни. Възпроизведените от него факти са пряко относими към времето, мястото и механизма на осъществяване на престъпното деяние. В подкрепа на показанията на свидетеля са и обясненията на подсъдимия, дадени в хода на ДП и приобщени към доказателствения материал по делото, в които се съдържа самопризнание за извършеното престъпно деяние и формата на вина. Доколкото не се установи обратното, съдебният състав прецени обясненията на подсъдимият за достоверни и ги цени при формиране на фактическите и правните си изводи.

Въз основа на горната фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

Подсъдимият Д.К.Х. е осъществил с деянието си от обективна и субективна страна престъпният състав на чл.279, ал.1, вр. чл.63, ал1, т.4 и т.5  от НК, като на 03.11.2019 година в района на ГКПП Лесово, община Елхово, действайки като извършител, влязъл през границата на страната от Република Турция в Република България, без разрешение  на надлежните органи на властта, като макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си.  

Налице е съставомерно деяние по посоченият текст от Наказателния кодекс.

От обективна страна подсъдимият е извършил фактически действия по преминаване през държавната ни граница, без да е получил разрешение от надлежните органи на властта, осъществяващи гранично - пропусквателен контрол. Подсъдимият не е имал необходимата виза, удостоверяваща правото му за влизане в страната ни, както с оглед неговото гражданство, така и държавата от която идва - Република Турция. Действащият граничен режим и ред в Република България, изискват преминаване през определени места –ГКПП със знанието и разрешението на граничните власти, каквото в случая е липсвало, като категорични съждения за последното се съдържат в показанията на свидетеля Д. С. и обясненията на самия подсъдим. Поради изложеното, от обективна страна с деянието си подсъдимият е нарушил установения в страната режим и ред за преминаване на държавната граница, като деянието е осъществено в първата изпълнителна форма, визирана в чл.279, ал.1 от НК - без разрешение на надлежните органи на властта, в хипотезата на „влизане” в страната. Деянието е довършено, предвид на това, че подсъдимият е успял да премине държавната граница. Довършено влизане и излизане през границата по смисъла на чл. 279 НК от обективна страна е налице, когато деецът е преодолял наложения контрол или мерките и препятствията, установени от властта за по-ефикасна защита на границата (по арг. за обратното от тълкуването, дадено в т. 2, абз. 1 на П. 8/71 г. - Пл. В тази насока и Решение № 340 от 17.VI.1996 г. по н. д. № 114/96 г., I н. о., докладчик съдията П. Т.). Така очертани обективните белези на престъпния състав, сочат на довършеност на деянието.

От субективна страна, инкриминираното деяние е извършено виновно, при пряк умисъл, като подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на извършеното, предвиждал е неговите последици и е целял тяхното настъпване. Предприемайки пътуването си, подсъдимият е бил наясно с липсата на изискуемото разрешение за влизане в Република България и в др. държава от ЕС, както и с установения пропускателен граничен контрол при преминаване на държавната ни граница и именно затова той е предприел незаконно преминаване на държавната ни граница от територията на Република Турция на територията на Република България. Подсъдимият е съзнавал, че ще влезе в страната ни без знанието на граничните власти, следователно в съзнанието му е била формирана представата за противоправния характер на деянието му и за неговите общественоопасни последици, които е предвиждал, а от волева страна пряко е целял и искал тяхното настъпване, за да реализира крайната си цел – да достигне до територията на Република България.

Подсъдимият  Д.К.Х., макар и непълнолетен, преди и по време на извършване на деянието е разбирал свойството и значението на същото и е могъл да ръководи постъпките си, което се установява от неговите обяснения в хода на досъдебното производство и от събраните доказателства за неговото целенасочено и последователно поведение преди, по време и след деянието.

Съдът не намери основания за приложението на чл.279, ал.5 от НК, съгласно който текст, не се наказва лицето, което влезе в страната, за да се ползва от правото на убежище съгласно Конституцията. Съдът приема, че липсват основанията на посочената разпоредба – чл. 279, ал.5 от НК за ненаказване на подсъдимия. В конкретния случай, безспорно се установи, че подсъдимият е влязъл на територията на страната ни без съответно разрешение от надлежните органи на властта и това не се оспорва от подсъдимия и неговия защитник. Съдът счита, че не са налице доказателства по делото, от които да се приеме, че подсъдимия е влязъл в страната ни с цел да търси убежище, поради това, че в собствената му родина е бил преследван заради своите убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи. Изявления в тази насока – че желае да се ползва от убежище в Република България, подсъдимия не е направил нито при задържането си, нито впоследствие при разпита му в хода на досъдебното производство, нито пред съда. Освен това обстоятелствата за наличие на предпоставките за търсене на убежище подлежат на доказване, а такива доказателства по делото не са представени.   

Предвид изложеното, съдът призна подсъдимия за виновен в извършването на престъпление по чл.279, ал.1, вр. с чл. 63, ал.1, т.4 и 5 от НК.  

 Причините за извършването на деянието от подсъдимия съдът намира в незачитането на установеният в страната ни законов ред и желанието му на всяка цена, дори и по непозволен начин да осъществи преминаването на държавната граница между РТурция и РБългария, за да се установи на територията на Република България.

При определяне на вида и размера на наказанието, съдът взе предвид степента на обществена опасност на деянието, която е сравнително висока, предвид динамиката на този вид престъпления в страната. Съдът взе предвид и степента на обществена опасност на подсъдимия, която не е висока, предвид на това, че същият не е осъждан към момента на деянието, както и предвид направените от него самопризнания в хода на ДП, способствали за разкриване на обективната истина по делото. Взеха се предвид причините и подбудите за извършване на престъплението, както и механизмът на извършването му. При тези фактически констатации и при превес на смекчаващите вината обстоятелства - необременено съдебно минало към момента на деянието, самопризнания в хода на ДП, възрастта на подсъдимия, който към момента на извършване на деянието  е непълнолетен, съдът при условията на чл.54 от НК и като се съобрази с разпоредбата на чл. 63, ал.1, т.4 от НК наложи на Д.К.Х. наказание в предвиденият в Закона минимум, а именно три месеца лишаване от свобода и  на основание чл.63, ал.1, т.5 от НК замени предвиденото в разпоредбата на чл.279, ал.1 от НК наказание глоба по отношение на подсъдимия, като му наложи наказание обществено порицание, което постанови да бъде изпълнено чрез публикуване на присъдата в официалния сайт на Община Елхово.

Съдът намери, че са налице материалноправните предпоставки за приложението на чл.66, ал.1 от НК по отношение на подсъдимия, тъй като последният не е осъждан за престъпление от общ характер към момента на деянието, наложеното му наказание е до три години лишаване от свобода и съдът намери, че за постигане целите на наказанието и преди всичко за поправянето на осъденото лице не е необходимо ефективното изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода. Ето защо и на основание  чл. 66, ал.1, вр. с чл. 69, ал.1 от НК съдът отложи по отношение на непълнолетния подсъдим Д.К.Х. изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода за изпитателен срок от една година, считано от влизане на присъдата в сила.

Направените по делото разноски за преводач, съгласно разпоредбата на чл. 189, ал.2 от НПК, са за сметка на органа, който ги е направил и не следва да се присъждат. 

По тези съображения съдът постанови присъдата си.                                

                                         

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: .........................

                                                                             /В. Апостолова/