Решение по дело №2765/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260563
Дата: 17 декември 2020 г.
Съдия: Стефка Тодорова Михова
Дело: 20205300502765
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е       № 260563

 

17.12.2020г., град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД  -  VII –ми   граждански състав

На  27.11.2020г.

В публично заседание в следния състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФКА МИХОВА   

                                       ЧЛЕНОВЕ: БОРИС ИЛИЕВ

                                                                    МИРЕЛА ЧИПОВА

Секретар: Ангелина Костадинова

 

като разгледа докладваното от съдия Ст.Михова в.гр.дело № 2765 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258-273 ГПК, във вр. с чл. 17, ал.1 ЗЗДН.

Образувано е по въззивна жалба, подадена  от  Ж.К.Н., ЕГН **********,***,офис №2,  чрез адв. Д.А., против Решение № 260913 от 16.10.2020 г., постановено по гр.д. № 16596/2019г., по описа на Районен съд – гр.Пловдив,  с което съдът е уважил подадената на основание чл. 4, във вр. с чл. 9 ЗЗДН молба от В.И.Г., ЕГН **********, в лично качество и като законен представител на  К.В.Г., ЕГН **********,  за защита от домашно насилие, като е задължил жалбоподателката да се въздържат от извършване на домашно насилие спрямо тях и  същата е осъдена да заплати глоба в размер на  200 лева, държавна такса в размер на 25 лева и сторените от насрещната страна разноски по делото в размер от 620 лева.

           Жалбоподателката атакува така постановеното решение с доводи за неправилност и незаконосъобразност, като иска същото да бъде отменено и  вместо него бъде постановено ново по същество на спора, с което подадената молба да бъде отхвърлена като неоснователна.

В срока по чл.17,ал.4 от ЗЗДН е подаден отговор от въззиваемата страна , в който е изразено становище за неоснователност на жалбата. Иска се от въззивния съд да потвърди решението на ПРС с присъждане на сторените пред настоящата инстанция разноски.

Пловдивският окръжен съд, след като провери законосъобразността на обжалваното решение, прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и съобразно чл. 12 ГПК и обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Въззивната жалба е подадена в срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна, поради следните съображения:

Производството пред Пловдивския   районен съд е образувано по молба подадена от В.И.Г., ЕГН **********,  в лично качество и като законен представител на  К.В.Г., ЕГН **********, с правно основание чл. 4, ал. 1 ЗЗДН. В същата са изложени твърдения, че до началото на 2019г. страните са живели  на семейни начала, като след раздялата им , роденото от фактическо им съжителство дете е останало да живее при майката . По уговорка между родителите , на 10.10.2019г. бащата се опитал да вземе детето при  себе си , на което негово желание майката се противопоставила, при което  между страните възникнали пререкания , в хода на които Ж.Н.  започнала да псува В.Г. , нарекла го „боклук „ и „нещастнико“ , казала му, че детето е само нейно по закон  и заляла предното стъкло на автомобила му с капучино. Детето се разстроило, започнало да хълца и заеква, като  бащата не успял да го успокои  около 30 минути. Въз основа на така изложените съображения  е поискано от съда издаване на заповед да защита срещу ответницата.

В хода на първоинстанционното производство ответницата е оспорила молбата  с възраженията, че не е извършила акт на домашно насилие по отношение на молителите.

За установяване на твърдените в молбата обстоятелства, е представена декларация по чл.9,ал.3 от ЗЗДН,на която разпоредбата на чл.13,ал.2,т.3 от ЗЗДН придава изрично доказателствена стойност,а нормата на ал.3 от същия  предвижда издаване на заповед за защита и само въз основа на нея.

В случая обаче, фактите изложени в декларацията, се подкрепят и от останалите доказателства ангажирани по делото.

От представеният по делото видеофайл , който според неоспореното  заключение на  вещото лице липсват следи от манипулиране/намеса при записаната информация/, се установява,че по време на състоялата се между страните среща, Ж. Н. нарича В.Г. „боклул“, казва му , че детето е само нейно и изсипва върху предното стъкло на лекия му автомобил напитка.

Предвид така събраните по делото доказателства, настоящият съдебен състав намира за правилни изводите на първостепенния съд за доказаност на твърденията  в молбата за извършен акт на домашно насилие от страна на ответника на 10.10.2019г.

Следва да се посочи, че  така представена по делото декларация по чл.9,ал.3 от ЗЗДН се ползва с материална доказателствена сила и в тежест на ответника е оборването й. Този извод следва от разпоредбата на чл.13, ал.3 от ЗЗДН, съгласно която при липса на други доказателства съдът е длъжен да издаде заповед за защита и само при представена декларация по чл.9 ЗЗДН. Концепцията, заложена в закона е, че пострадалият от домашно насилие има по-малка възможност  да докаже извършения спрямо него акт на насилие, т.к.  е по-слабата страна и поради това, че междуличностните и семейни взаимоотношения  остават скрити за обществото и стават достояние единствено на най-близките.

  С оглед на тези  разяснения  за доказателственото значение на декларацията в производството за защита срещу домашно насилие, се налага извода, че в настоящия случай ответникът не провежда пълно оборване на изложените факти в декларацията по чл.9 от ЗЗДН, а именно – не доказва твърдението си, че не е извършвал акт на насилие над  молителите.

 Същевременно така изнесените в молбата за защита обстоятелства, не се оспорват от ответницата, но същата твърди,че поведението й не е  укоримо и не следва да бъде санкционирано по реда на ЗЗДН, тъй като е провокирано от поведението на В.Г., който без нейното съгласие е взел детето при себе си.  

Така изложените съображения от ответницата не се споделят  и приемат от решаващия състав на съда за извинителна  причина за грубото й държание спрямо  ответника  и то в присъствието  на малолетното им дете. Същото е не само израз на липса на уважение към лицето, с което ответницата е живяла на семейни начала , но същевременно накърнява и достойнството му, представлява опасност за физическото и психическото му  състояние и това на малолетното на страните дете, съставлява и укоримо поведение,което  надхвърлят границите на житейски допустимото. В конкретната ситуация при явно демонстрираният отказ на майката да предаде детето на баща му  и при наличие на висящ съдебен спор относно упражняването на родителските права,  Ж.  Н. е следвало да  поиска съдействие от съответните институции, а не да прибягва до използване на неправомерна агресия.

Установеният по делото акт на насилие от ответницата, обуславят и необходимостта от налагане на мерки по Закона за защита от домашното насилие. Смисълът на посочения закон е именно охраняване на личната свобода,живот и неприкосновеност във взаимоотношенията между лица в родствена или фактическа връзка,а конкретния казус несъмнено обосновава необходимостта от предприемането на такива мерки, поради което молбата за защита правилно е била уважена от първоинстанционния съд.

При определяне вида на мерките, които следва да се наложат, съдът трябва да се съобрази с характера и интензитета на установения акт на домашно насилие. При определяне мярката за защита, съдът не е обвързан с искането на молителя, а преценява с оглед степента на извършения акт на домашно насилие, каква мярка следва да се наложи. Настоящият състав на съда напълно споделя изводите на първоинстанционния съд , че в процесния случай е подходяща  единствено посочената в чл.5,ал.1 , т.1 от ЗЗДН мярка-задължаване на ответника да се въздържа от домашно насилие, която е безсрочна и е  насочена към защита на живота и здравето на пострадалите лица. Същевременно налагането на мярката за защита от домашно насилие  по чл.5,ал.1,т.1 от ЗЗДН е в състояние да обезпечи спокойния начин на живот  на молителите,  в достатъчна степен ще въздейства върху личността на ответницата и ще я мотивира към спазване на дължимото поведение, предписано от нормите на закона и морала.

 С оглед доказаността на извършеното насилие, правилно от страна на районния съд е била наложена и глоба на ответника, съгласно чл. 5, ал.4 ЗЗДН, в конкретен размер, който не следва да бъде изменян.

Ето защо решението на районния съд като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Предвид изхода на въззивната жалба,то  искането на въззиваемата страна за присъждане на направени разноски за настоящата инстанция е основателно и жалбоподателката ще следва да й заплати  направените пред настоящата инстанция разноски за адвокатско възнаграждение в размер от 200 лева.

 Мотивиран от горното, съдът

 

 

                                            Р   Е    Ш      И   :                  

 

          ПОТВЪРЖДАВА   Решение № 260913 от 16.10.2020 г., постановено по гр.д. № 16596/2019г., по описа на Районен съд – гр.Пловдив.

ОСЪЖДА  Ж.К.Н., ЕГН **********,  да заплати на В.И.Г., ЕГН **********, сумата от 200  лева– разноски за адвокатско възнаграждение за  въззивната инстанция.

 Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

              

                                                       

                                                                               ЧЛЕНОВЕ: 2.